Рішення
від 29.07.2014 по справі 911/2811/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну 16тел. 235-24-26


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"29" липня 2014 р. Справа № 911/2811/14

за позовом державного підприємства «Адміністрація морських портів України», м. Київ, в особі філії «Дельта-Лоцман» державного підприємства «Адміністрація морських портів України» , м. Миколаїв,

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Трансоптімал» , м. Керч,

про стягнення 410,52 доларів США (4 857,85 грн. по кусу НБУ)

Суддя О.В. Конюх;

представники сторін:

від позивача: Толстоухова Н.С., уповноважена, довіреність від 20.06.2014р. №1063;

від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

позивач - державне підприємство «Адміністрація морських портів України», м. Київ, в особі філії «Дельта-Лоцман» державного підприємства «Адміністрація морських портів України», м. Миколаїв, звернулось до господарського суду Київської області з позовом від 02.07.2014р. №3403 до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю «Трансоптімал», м. Керч, в якому просить суд стягнути з відповідача 410,52 долари США заборгованості за Договором від 01.01.2011р. №81/П-11, що станом на 02.07.2014р. по курсу НБУ становить 4 857,85 грн., з яких: 404,63 долари США основного боргу та пеня в розмірі 5,89 долари США.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач надав відповідачу за Договором від 01.01.2010р. №81/П-11 послуги з лоцманського проведення (судно ZAFER N) вартістю 404,63 долара США, відповідач за надані послуги не сплатив, у зв'язку з чим за відповідачем рахується сума основного боргу в розмірі 404,63 долари США. У зв'язку із простроченням грошового зобов'язання, позивач просить суд стягнути з відповідача передбачену договором пеню в розмірі 5,89 долари США, всього 410,52 долари США, що за курсом НБУ станом на 27.05.2014р. становить 4857,85 грн.).

Частиною першою ст. 1 Господарського процесуального кодексу України визначено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено поняття "тимчасова окупована територія України" (далі - тимчасово окупована територія) і встановлено особливий правовий режим цієї території (стаття 4), особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Так, статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" змінено територіальну підсудність судових справ у зв'язку з неможливістю здійснення правосуддя судами Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях. Зазначеною статтею Закону передбачено, зокрема, забезпечення розгляду справ господарського суду Автономної Республіки Крим господарським судом Київської області, господарського суду міста Севастополя - господарським судом міста Києва, Севастопольського апеляційного господарського суду - Київським апеляційним господарським судом.

Ухвалою господарського суду Київської області від 10.07.2014р. позовну заяву державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі філії «Дельта-Лоцман» державного підприємства «Адміністрація морських портів України» прийнято до розгляду, порушено провадження у справі №911/2811/14 та призначено справу до розгляду в засіданні господарського суду на 29.07.2014р.

24.07.2014р. до господарського суду Київської області від позивача надійшло клопотання від 21.07.2014р. №3756, до якого додані витребувані судом документи та додаткові докази.

В судове засідання 29.07.2014р. з'явився представник позивача. Відповідач в судове засідання 29.07.2014р. не з'явився, відзив на позов та витребувані судом документи не подав, про причини нез'явлення суд належним чином не повідомив.

Відповідно до пункту 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до права суду, передбаченого ст. 75 ГПК України, справа розглянута за наявними матеріалами.

Розглянувши позов державного підприємства «Адміністрація морських портів України», м. Київ, в особі філії «Дельта-Лоцман» державного підприємства «Адміністрація морських портів України», м. Миколаїв (далі - філія «Дельта-Лоцман»), до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю «Трансоптімал», м. Керч (далі - ТОВ «Трансоптімал»), вислухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно вивчивши зібрані у справі докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

відповідно до частини 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема, з правочинів.

Майново-господарські зобов'язання між суб'єктами господарювання виникають на підставі договорів (стаття 179 ГК України) й сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначені умов договору (стаття 627 ЦК України).

Підставою виникнення взаємних прав та обов'язків сторін у справі є укладений 01.03.2010р. між філією «Дельта-Лоцман» (підприємство) та ТОВ «Трансоптімал» (агент) Договір №22/П-10 (далі - Договір), згідно якого підприємство зобов'язується за заявками агента надавати послуги з лінійного і портового лоцманського проведення, послуги по переш вартуванню, перетягуванню (переміщенню) суден в акваторії порту, надавати послуги Служби регулювання руху суден (далі - СРРС) у зонах дії центрів і постів регулювання руху суден (далі - ЦРРС/ПРРС) та надавати право проходження по Бузько-Дніпровсько-Лиманському, Херсонському морському каналам та глибоководному судновому ходу р. Дунай - Чорне море (далі - БДЛК, ХМК та ГСХ), а також надавати інформаційну послугу судну при проходженні судном ГСХ, а агент зобов'язується прийняти і оплатити надані послуги. При цьому споживачем послуг підприємства, в розумінні ст. 20 Кодексу торговельного мореплавства України, є судновласник. Відповідно до умов Договору в редакції укладених до нього додаткових угод:

- підприємство зобов'язується за заявками агента у встановленому даним Договором порядку, відповідно до діючих Правил плавання, Обов'язкових постанов, Зводу звичаїв порту тощо (далі - Правила) своєчасно та якісно виконувати лінійні і портові лоцманські проведення суден, надавати послуги по перешвартуванню, перетягуванню (переміщенню) суден в акваторії поту, надавати послуги СРРС у зонах дії ЦРРС/ПРРС та надавати право проходження по БДЛК, ХМК та ГСХ, а також надавати інформаційну послугу судну при проходженні судном ГСХ (пункт 2.1.1. Договору);

- підприємство зобов'язується надавати агенту рахунки для сплати зборів і платежів за користування зазначеними послугами, які оформлені на підставі встановлених цін і державних тарифів, розцінок підприємства та вимог цього Договору. Рахунки направляються поштою або вручаються агенту під розписку. В необхідних випадках рахунки попередньо можуть направлятися факсом (пункт 2.1.2. Договору);

- агент зобов'язується робити своєчасну оплату відповідно до умов цього Договору по суднах, що плавають під іноземним прапором - ВКВ, а під прапором України - у Національні валюті України, вказувати в банківських документах необхідну розшифровку платежу по кожному судну. Оплата здійснюється у порядку визначеному діючим законодавством України в сфері ЗЕД, валютного регулювання та валютного контролю (пункт 2.2.3. Договору);

- порядок стягнення і розмір зборів та плати визначаються відповідно до нормативно-правових актів, якими затверджені відповідні збори та плата. При цьому в разі внесення змін та (або) доповнень до нормативно-правових актів, якими затверджені відповідні збори і плата, сторони під час розрахунків застосовують вищезазначені нормативно-правові акти з урахуванням змін та (або) доповнень з моменту набрання чинності такими змінами та (або) доповненнями. По зборам та платам, що не підлягають державному регулюванню, розмір зборів та плат визначаються згідно розцінок підприємства. Витрати за перерахування коштів відносяться на рахунок агента і проводяться за його рахунок (пункт 4.1. Договору);

- у випадках, коли рух судна здійснюється транзитом без заходження судна здійснюється транзитом без заходження судна в український порт, до подання заявки на надання підприємством послуг, агент здійснює передплату в розмірі повної вартості послуг, що мають бути надані підприємством на підставі цієї заявки, в тому числі ПДВ (підпункт 4.2.1. Договору в редакції Додаткової угоди від 15.04.2011р. №1-11/81/П-11 до Договору); остаточний розрахунок здійснюється агентом на протязі десяти банківських днів з дати отримання від підприємства рахунку за реквізитами, зазначеними у такому рахунках (підпункт 4.2.2. Договору в редакції Додаткової угоди від 15.04.2011р. №1-11/81/П-11 до Договору) (пункт 4.2. Договору);

- в разі порушення строків здійснення остаточного розрахунку, передбачених підпунктом 4.2.2. та пунктом 4.3. цього Договору, агент за вимогою підприємства несе перед останнім відповідальність у вигляді сплати пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від несплаченої вартості послуг за кожний день прострочення (пункт 5.4. Договору в редакції Додаткової угоди від 21.04.2012р. №3-12/81/П-11 до Договору);

- Договір набирає сили з дати підписання і діє до 31.12.2011р. (пункт 8.1. Договору).

Відповідно до частини 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Як вбачається з доданих до позову копій лоцманської квитанції №1259 та квитанцією від 06.04.2014р. №7926 про виконані послуги філією «Дельта-Лоцман», позивачем були надані послуги СРРС та послуги з зовнішньопортового лоцманського проведення судна «Zafer N» (під прапором Кірібаті), у зв'язку з чим відповідачу - ТОВ «Трансоптімал» був виставлений рахунок від 06.04.2014р. №КР-05546 на загальну суму 404,63 долари США, який був отриманий відповідачем 14.04.2014р., що підтверджується реєстром від 14.04.2014р. одержаних рахунків разом з оригіналами квитанцій.

Згідно частини 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Пунктом 4.2.2. Договору в редакції Додаткової угоди від 15.04.2011р. №1-11/81/П-11 до Договору сторони погодили, що остаточний розрахунок здійснюється агентом на протязі десяти банківських днів з дати отримання від підприємства рахунку за реквізитами, зазначеними у такому рахунках. За таких обставин термін сплати за вказаним рахунком сплив 29.04.2014р.

Проте, відповідач взяті на себе зобов'язання, передбачені розділом 4 Договору, належним чином не виконав, у зв'язку з чим станом на 27.05.2014р. за відповідачем - ТОВ «Трансоптімал» рахується прострочена заборгованість за Договором в розмірі 404,63 долари США. Доказів того, що відповідачем подавались зауваження, заперечення та/або претензії щодо якості послуг та/або щодо вартості послуг суду не подано.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до частини першої ст. 32 ГПК України господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору на підставі доказів у справі, зокрема на підставі письмових доказів та пояснень представників сторін.

Згідно із частиною першою ст. 36 ГПК України письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

З огляду на викладене за поданими документами суд достовірно встановив, що послуги були надані позивачем та прийняті відповідачем і строк оплати наданих послуг є таким, що сплив 29.04.2014р.

З метою досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача з претензією від 19.05.2014р. №2628 (копія наявна в матеріалах справи), у якій позивач просив терміново погасити заборгованість за Договором. Доказів того, що відповідач надав відповідь на претензію або сплатив позивачу кошти суду не подано.

За таких обставин, судом встановлено факт порушення відповідачем - ТОВ «Трансоптімал» своїх договірних зобов'язань перед філією «Дельта-Лоцман» в частині оплати вартості наданих послуг в розмірі 404,63 долари США, відповідно вимога позивача про стягнення з відповідача основного боргу в сумі 404,63 долари США є обґрунтованою, матеріалами справи підтверджується та підлягає задоволенню в заявленій сумі.

У зв'язку із наявністю вказаної простроченої заборгованості, позивач просить суд стягнути з відповідача пеню, передбачену пунктом 5.4. Договору в редакції Додаткової угоди від 21.04.2012р. №3-12/81/П-11 до Договору, в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від несплаченої вартості послуг за кожний день прострочення, що складає 5,89 долари США, в гривневому еквіваленті станом на 02.07.2014р. становить 69,70 грн.

Відповідно до частини 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до частини 3 ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Статтею 230 ГК України визначено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми, які учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі неналежного виконання господарського зобов'язання. Цією ж статтею визначено види штрафних санкцій - неустойка, штраф, пеня. При цьому порядок нарахування та розмір санкцій, які можуть бути встановлені договором, встановлені частиною 4 ст. 231 ГК України: у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання, в певній визначеній грошовій сумі, у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступені його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів. Відповідно до частини 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язань припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Згідно частини 2 ст. 343 ГК України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Отже, враховуючи:

- наявність у відповідача простроченого боргового зобов'язання перед позивачем;

- строк та порядок оплати вартості послуг, встановлені розділом 4 Договору в редакції укладених до нього додаткових угод;

- відповідальність за порушення грошового зобов'язання, визначені пунктом 5.4. Договору та статтями 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань";

- встановлений постановою правління НБУ "Про регулювання грошово-кредитного ринку" розмір облікової ставки НБУ та виходячи з наступного розрахунку судом встановлено, що за заявлений позивачем період з 30.04.2014р. по 27.05.2014р. за Договором арифметично вірно розраховані пеня становить 5,90 долари США. За таких обставин, підтверджена належними письмовими доказами сумарна заборгованість відповідача перед позивачем за Договором станом на 27.05.2014р. становить 410,53 долари США, в тому числі: 404,63 долари США основного боргу та пеня в сумі 5,90 долари США.

Позивачем заявлено до стягнення всього 410,52 долари США, в тому числі: 404,63 долари США основного боргу та пеня в розмірі 5,89 долари США. Заява про збільшення розміру позовних вимог в порядку ст. 22 ГПК України позивачем не подавалась, суд, приймаючи рішення, не може виходити за межі позовних вимог, за таких обставин позов підлягає задоволенню повністю в заявленій сумі.

За таких обставин, повно та ґрунтовно дослідивши наявні у справі докази, перевіривши на відповідність закону та дійсним обставинам справи розрахунок позивача, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню. Суд приймає рішення про стягнення з відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю «Трансоптімал» на користь позивача - державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі філії «Дельта-Лоцман» державного підприємства «Адміністрація морських портів України» 410,52 долари США заборгованості за Договором від 01.01.2011р. №81/П-11 в редакції укладених до нього додаткових угод, з яких: 404,63 долари США основного боргу, пеня в розмірі 5,89 долари США, та, відповідно до статті 49 ГПК України, покладає на відповідача відшкодування позивачу сплаченої суми судового збору.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 1 ст. 11, ст. 16, ч. 1 ст. 509, ст. ст. 525, 526, ч. 1 ст. 530, ч. 2 ст. 536, ч. 1 ст. 546, ст. ст. 547, 610, ч. 2 ст. 614, ст. 629, ч. 1 ст. 901, ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 173, пункт 2 ч. 1 ст. 175, ч. 1 ст. 193, ст. 230, ч. ч. 4, 6 ст. 231, ч. 6 ст. 232, ч. 2 ст. 343 Господарського кодексу України, ст. ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", ст. ст. 32, 33, 36, 49, 69, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі філії «Дельта-Лоцман» державного підприємства «Адміністрація морських портів України» до товариства з обмеженою відповідальністю «Трансоптімал» задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Трансоптімал» (98312, Автономна Республіка Крим, м. Керч, вул. Фурманова, буд. 10, кімната 405, ідентифікаційний код 31772337)

на користь державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі філії «Дельта-Лоцман» державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (54017, м. Миколаїв, вул. Лягіна, буд. 27, ідентифікаційний код 38728507)

404,63 долари США (чотириста чотири долари США шістдесят три центи) основної заборгованості,

5,89 долари США (п'ять долари США вісімдесят дев'ять центів) пені,

1 827,00 грн. (одну тисячу вісімсот двадцять сім гривень нуль копійок) судового збору .

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.

Суддя Конюх О.В.

Повний текст рішення підписано 22.08.2014р.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення29.07.2014
Оприлюднено27.08.2014
Номер документу40220836
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/2811/14

Рішення від 29.07.2014

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні