cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/12647/14 07.08.14
За позовом публічного акціонерного товариства «Київенерго»
до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Зоряне»
про стягнення 862584,68 грн.,
Суддя Удалова О.Г.
представники сторін:
від позивача Кравчик С.М. (за довіреністю)
від відповідачів Коротка Т.М. (за довіреністю)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «Київенерго» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Зоряне» про стягнення 862 584,68 грн., з яких 793 189,72 грн. - сума основного боргу, 19 818,48 грн. - 3% річних, 13 925,99 грн. - пеня, 35 650,49 грн. - інфляційних.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору на постачання теплової енергії у гарячій воді № 154-5007-3 від 01.12.1998 р., у зв'язку з чим у останнього утворилась заборгованість перед позивачем.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.06.2014 р. було порушено провадження у справі № 910/12647/14, розгляд останньої призначено на 22.07.2014 р.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав усні пояснення по справі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, вимог ухвали не виконав, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.07.2014 р. розгляд справи було відкладено на 07.08.2014 р. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
31.07.2014 р. через канцелярію суду від позивача надійшли документи для долучення до матеріалів справи.
06.08.2014 р. від відповідача через канцелярію надійшло клопотання про зменшення розміру пені до 1000 грн., а також клопотання про розстрочення виконання рішення Господарського суду міста Києва суду на вісімнадцять місяців.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги надав усні пояснення по справі .
Представник відповідача визнав позовні вимоги та просив задовольнити клопотання про зменшення розміру пені та про розстрочку виконання рішення. Вказані клопотання були задоволені судом з підстав, наведених нижче.
У судовому засіданні 07.08.2014 р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши надані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив:
01.12.1998 р. між акціонерною енергопостачальною компанією «Київенерго» (правонаступником якого є позивач) (далі - енергопостачальна організація/позивач) та об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Зоряне» (далі - абонент/відповідач) було укладено Договір № 154-5007-3 на постачання теплової енергії у гарячій воді (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. предметом Договору є постачання, користування та своєчасна сплата в повному обсязі спожитої теплової енергії у гарячій воді на умовах, передбачених цим Договором.
Пунктом 2.1 Договору передбачено, що при виконанні умов цього Договору, а також вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися тарифами, затвердженими Київською міською державною адміністрацією, Положенням про Держенергоспоживнагляд, Правилами користування тепловою енергією, Правилами технічної експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж (далі - Правил), нормативними актами з питань користування та взаєморозрахунків за енергоносії, чинним законодавством України.
Відповідно до п. 2.2.1. Договору енергопостачальна організація зобов'язується постачати теплову енергію у вигляді гарячої води на потреби: опалення та вентиляцію - в період опалювального сезону; гарячого водопостачання - протягом року; в кількості та обсягах згідно з Додатком № 1 до цього Договору.
Пунктом 2.2.2. Договору передбачено, що енергопостачальна організація зобов'язується підтримувати середньодобову температуру теплоносія в подвальному трубопроводі згідно з температурним графіком, затвердженим Київською міською державною адміністрацією (Додаток № 2), крім випадків, зазначених у п. 3.1.7. Договору.
Згідно з додатком № 3 до Договору розрахунки з абонентом за відпущену теплову енергію енергопостачальною організацією проводяться згідно з тарифами, затвердженими розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 24.06.1997 р. № 866 за кожну відпущену Гігакалорію (1 Гкал/грн.) без урахування ПДВ - для опалення 29-64 грн., для гарячого водопостачання 29-64 грн.
Відповідно до п. 2.3.1. Договору абонент зобов'язується додержуватися кількості споживання теплової енергії по кожному параметру в обсягах, які визначені у Додатку № 1 до Договору, не допускаючи їх перевищення, та своєчасно сплачувати вартість спожитої теплової енергії.
Відповідно до п. 2.3.2. абонент зобов'язується виконувати умови та порядок оплати, в обсягах і в терміни, які передбачені в Додатку № 4 до Договору.
Згідно з п. 2. Додатку № 4 до Договору абонент щомісяця з 12 по 15 число самостійно отримує у районному відділі теплозбуту табуляграму фактичного споживання теплової енергії за попередній період, акт звірки на початок розрахункового періоду (один примірник оформленого акту звірки абонент повертає в РВТ), та платіжну вимогу-доручення, куди включені вартість теплової енергії на поточний місяць, з урахуванням остаточного сальдо розрахунків на початок розрахункового періоду.
Сплату за вказаними в п. 2 цього Додатку документами абонент виконує не пізніше 25 числа поточного місяця, при цьому: в разі, якщо абонент розраховується за показниками приладів обліку, йому пред' являється до сплати заявлена кількість теплової енергії на поточний місяць (згідно з додатком № 1 до Договору). У випадку перевищення фактичного використання теплової енергії понад заявленого, ця кількість перевищення самостійно сплачується абонентом не пізніше 28 числа поточного місяця. У випадку, якщо фактичне використання нижче від заявленого, сплата проводиться за фактичними показниками.
Відповідно до п. 8.1. Договору, останній набуває чинності з дня його підписання та діє до 31.12.1999 р. При цьому Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.
Припинення дії Договору не звільняє абонента від обов'язку повної сплати спожитої теплової енергії.
Однак свої зобов'язання за зазначеним Договором відповідач не виконав належним чином, внаслідок чого за період з 01.10.2012 р. по 01.05.2014 р. виникла заборгованість за використану теплову енергію, яка на 01.06.2014 р. становить 793189,72 грн.
Факт отримання послуг за Договором на зазначену суму підтверджується доданими до матеріалів справи обліковими картками (табуляграмами) за спірний період.
Відповідач грошові кошти в передбачений договором строк за отриману теплову енергію не сплатив.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 1 ст. 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 2 ст. 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.
Згідно з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Отже, відповідно до вищевикладеного, суд задовольняє вимоги позивача про стягнення заборгованості за надані послуги період з 01.10.2012 р. по 01.05.2014 р. в розмірі 793 189,72 грн.
Крім того, позивач просить стягнути 35650,49 грн. інфляційних, 19818,48 грн. - 3% річних, 13925,99 грн. - пені.
Частиною 1 ст. 612 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з п. 3.5. Додатку № 4 до Договору у випадку несплати теплової енергії до кінця розрахункового періоду (п. 3 цього Додатку), енергопостачальна організація нараховує абоненту пеню на суму фактичного боргу в розмірі 0,5% за кожний день прострочення платежу по день фактичної сплати, але не більше суми обумовленої чинним законодавством України.
Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Поряд з цим, ст. 549 Цивільного кодексу України передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання, а пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три процента річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
При цьому передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способом захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Розрахунок сум інфляційних втрат, наведений позивачем, відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача інфляційних втрат в сумі 35 650,49 грн., 13 925,99 грн. пені, 3% річних у розмірі 19 818,48 грн. є обґрунтованими.
Представник відповідача надав суду заяву, згідно з якою просив суд зменшити розмір пені до 1000,00 грн., посилаючись на скрутне фінансове становище та на те, що несвоєчасність розрахунків за спожиті комунальні послуги мешканцями призводить до затримки платежів перед позивачем.
Частиною 1 ст. 233 ГК України встановлено, що у разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно зі збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкції. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, а й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Відповідно до частини 3 статті 83 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Згідно з п. 3.17.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», вирішуючи, в тому числі й з власної ініціативи, питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (пункт 3 статті 83 ГПК), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.
Розглянувши даний спір, суд дійшов висновку про винятковість порушення відповідачем грошового зобов'язання перед позивачем, оскільки неможливість перерахувати позивачу суму боргу була викликана об'єктивною неможливістю це вчинити, оскільки надходження грошових коштів відповідачу залежить від сплати населенням за спожиті комунальні послуги.
Таким чином, враховуючи вищевказані обставини, керуючись ч. 1 ст. 233 Господарського кодексу України, п. 3 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за необхідне реалізувати надане йому право та зменшити розмір пені, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, до 1000,00 грн. пені за несвоєчасне виконання зобов'язань по оплаті за спожиту теплову енергію згідно з Договором та додатками до нього.
У задоволенні вимог про стягнення 12925,99 грн. пені, які позивачем пред'явлено правомірно, судом відмовлено.
Крім того, представник відповідача надав суду заяву про надання розстрочки виконання рішення у справі на вісімнадцять місяців у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем та пояснив, що накладення арешту на рахунки заблокує його діяльність та не вирішить питання прискорення погашення боргу, а лише призведе до зменшення надходження грошових коштів. Накладення арешту на рахунки призведе до виникнення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам, сплати податків і оплати послуг інших постачальників комунальних послуг, що додатково призведе до накладення штрафних санкцій.
Відповідно до пункту 6 статті 83 ГПК України, господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне використати право, надане суду пунктом 6 частини 1 статті 83 Господарського процесуального кодексу України, задовольнити клопотання відповідача та розстрочити виконання рішення на 18 місяців.
Розстрочуючи виконання рішення, суд бере до уваги повне визнання основного боргу відповідачем, а також ті умови та обставини, що при застосуванні пункту 6 статті 83 Господарського процесуального кодексу України щодо розстрочення виконання рішення, виконання вказаного рішення є більш вірогідним і є підстави вважати, що відповідач вчинить заходи щодо його належного і своєчасного виконання.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення 793 189,72 грн. основного боргу, 19 818,48 грн. 3% річних, 1000,00 грн. пені, 35 650,49 грн. інфляційних.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача, оскільки спір виник внаслідок винних дій останнього.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 4, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Зоряне» (03037, м. Київ, Червонозоряний проспект, 9/1, будинок 9/1, код 25401777) з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем, на користь публічного акціонерного товариства «Київенерго» (01001, м. Київ, площа Івана Франка, 5, код 00131305) 793 189 (сімсот дев'яносто три тисячі сто вісімдесят дев'ять) грн. 72 коп. основного боргу, 1 000 (одну тисячу) грн. 00 коп. пені, 35 650 (тридцять п'ять тисяч шістсот п'ятдесят) грн. 49 коп. інфляційних, 19 818 (дев'ятнадцять тисяч вісімсот вісімнадцять) грн. 48 коп. 3% річних, розстрочивши виконання рішення господарського суду міста Києва від 07.08.2014 р. у справі № 910/12647/14 на вісімнадцять місяці та стягнувши заборгованість за наступним графіком: до 31.08.2014 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 30.09.2014 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 31.10.2014 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 30.11.2014 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 31.12.2014 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 31.01.2015 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 28.02.2015 р. 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 31.03.2015 р. 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 30.04.2015 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 31.05.2015 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 30.06.2015 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 31.07.2015 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 31.08.2015 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 30.09.2015 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 31.10.2015 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 30.11.2015 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 31.12.2015 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 26 коп.; до 31.01.2016 р. - 47203 (сорок сім тисяч двісті три) грн. 27 коп.
Стягнути з об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Зоряне» (03037, м. Київ, Червонозоряний проспект, 9/1, будинок 9/1, код 25401777) з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем, на користь публічного акціонерного товариства «Київенерго» (01001, м. Київ, площа Івана Франка, 5, код 00131305) 17 251 (сімнадцять тисяч двісті п'ятдесят одну) грн. 69 коп. судового збору.
В іншій частині позову відмовити.
Повне рішення складено 22.08.2014 р.
Суддя О.Г. Удалова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2014 |
Оприлюднено | 26.08.2014 |
Номер документу | 40227497 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Удалова О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні