ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" серпня 2014 р.Справа № 916/2547/14
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Брагіної Я.В.
секретаря судового засідання Галюк Т.В.
за участю представників сторін:
від позивача: Михайлова Ж. В. за довіреністю від 02.01.14.;
від відповідача: не з'явився.
Розглянув справу за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю "Крайтекс-Сервіс" (м. Дніпропетровськ)
до відповідача: Приватного підприємства " Бригантина-2"(м. Одеса)
про стягнення 117365,17грн.
27.06.2014р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Крайтекс-Сервіс" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до Приватного підприємства "Бригантина-2" про стягнення 117365,17грн. заборгованості за договором поставки №535 від 13.12.2013р, із яких: 98803,08грн. основного боргу; пені в сумі 5143,73грн. та штрафу в сумі 13418,36грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов у повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві. Просив закінчувати розгляд справи за наявними матеріалами в справі.
Представник відповідача у засідання суду не з'явився, хоча про розгляд справи був повідомлений вчасно і належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення відповідачу ухвал суду.
Отже, справа розглядається за наявними матеріалами в справі на підставі ст.75 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
13.12.2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Крайтекс-Сервіс" (позивач, постачальник) та Приватним підприємством „Бригантина-2" (відповідач, покупець) укладено договір №535, згідно якого позивач зобов'язувався поставити та передати у власність товар відповідачу, а відповідач зобов'язувався прийняти товар та оплатити його вартість.
Датою поставки товару вважається дата передачі товару продавцем покупцю, що підтверджується підписаною видатковою накладною. Поставка вважається завершеною з моменту передачі товару покупцю (п.2.3 договору).
Ціна на товар встановлюється в національній валюті, включаючи ПДВ. Форма оплати: безготівковий розрахунок шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок продаввця або готівковий розрахунок в касу продавця. Покупець зобов'язаний оплатити кожну видаткову накладну на переданий товар не пізніше 14 календарних днів із моменту передачі такої партії товару (розділ 4 договору).
Статтею 11 ЦК України встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно із частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності, або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупецьзобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну гршову суму (ч.1 ст.712 ЦК України).
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).
Матеріали справи свідчать, що позивач належно виконав умови договору, зокрема: видаткові накладні: № Б00092151 та №Б00092150 від 16.12.13.; №Б00093740 та №Б00093739 від 21.12.13; №Б00093845 від 23.12.13. на загальну суму 98803,08грн.
Відповідач взяті на себе зобов'язання за договором від 13.12.2013р. належним чином не виконав, бо не сплатив позивачу вартість отриманого товару по зазначених вище накладних на загальну суму 98803,08грн. станом на час звернення з позовом до суду.
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем становить 98803,08грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача основної заборгованості в сумі 98803,08грн. є обґрунтованими, підтвердженими доказами, що знаходяться в матеріалах справи та позов в цій частині підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як суд зазначав вище, відповідачем оплата вартості товару за договором своєчасно проведена не була, що є порушенням зобов'язання.
Згідно ч. 2 ст. 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Пунктом 5.3 договору сторони встановили, що за порушення строків виконання зобов'язання за договором, сторона, яка допустила прострочку сплачує на користь іншої сторони пеню в розмірі 1% вартості товару, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, нарахованої на суму простроченого зобов'язання за кожний день прострочки.
Позивач просить стягнути із відповідача пеню на підставі п.5.3 договору в сумі 5143,73грн.
Відповідно до ч. 6 статті 231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно ч. 2 статті 343 ГК України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Стаття 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" визначає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами відповідно до ч.3 ст.6 ЦК України.
Таким чином, договірні правовідносини між платниками і одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань врегульовано Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".
Отже, яким би способом не визначався в договорі розмір пені, він не може перевищувати той розмір, який установлено законом як граничний, тобто за прострочення платежу за договором може бути стягнуто лише пеню, сума якої не перевищує ту, що обчислено на підставі подвійної облікової ставки Національного банку України. Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 24.10.11. у справі №15/187 та Вищого господарського суду України у справі № 9/107 від 21 квітня 2011 року.
Таким чином, перевіривши розрахунок пені позивача, суд приходить до висновку, що нарахована пеня правильно, не більше двух ставок НБУ, відповідно до вимог чинного законодавства.
Також позивач просить стягнути з відповідача 13418,36грн. штрафу на підставі п.5.2 договору, згідно якого за несвоєчасну або неповну оплату переданого товару відповідач зобов'язаний сплатити штраф в розмірі 1% від вартості товару за кожні 10 днів прострочки.
Проте, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову в частині стягнення штрафу, оскільки позивач фактично просить стягнути повторно пеню, бо пенею згідно ч. 3 ст. 549 ЦК України є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання. А згідно ч. 2 ст. 549 ЦК України, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, а не нараховується за кожні дні прострочки.
Суд задовольнив позов у частині стягнення пені з відповідача на підставі п.5.3 договору, про що зазначив вище, а тому передбачене договором подвійне стягнення пені за несвоєчасне виконання зобов'язання покупцем не узгоджується із приписами ст. 61 Конституції України, відповідно до якої, ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме порушення.
За приписами ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач позовні вимоги не спростував, докази сплати заборгованості не надав.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині стягнення 98803,08грн. основного боргу, 5143,73грн. - пені, скільки в цій частині позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства та підтверджуються належними доказами, наявними в матеріалах справи. А відмовляє в позові у частині стягнення штрафу в сумі 13418,36грн.
Відповідно до вимог ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача пропорційно сумі задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1 . Позов задовольнити частково.
2 . Стягнути із Приватного підприємства "Бригантина-2" (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, буд. 123, код ЄДРПОУ 19049925) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Крайтекс-Сервіс" (49040, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, буд.37, код ЄДРПОУ 35241636):
- 98803,08грн. -основного боргу;
- 5143,73грн. - пені,
- 2078,93грн. - витрат, пов'язаних із сплатою судового збору.
3. Відмовити в задоволенні позову в частині стягнення штрафу в сумі 13418,36грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення підписано: 21 серпня 2014 року
Суддя Брагіна Я.В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2014 |
Оприлюднено | 27.08.2014 |
Номер документу | 40230048 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Брагіна Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні