ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" серпня 2014 р. Справа № 911/2535/14
за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна";
до Джанкойської міської ради;
про розірвання договору
Суддя Т.П. Карпечкін
В засіданні приймали участь:
від позивача: Дрозденко К.В. (довіреність № 248 від 31.12.2014 р.);
від відповідача: не з'явився.
обставини справи:
В провадженні Господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" до Джанкойської міської ради про розірвання Договору оренди земельної ділянки № 04/964 від 26.05.2004 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що фактичне користування земельною ділянкою з 26.03.2014 року здійснює Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛУКОЙЛ-Югнефтепродукт», оскільки останнє на підставі Договору купівлі-продажу нерухомого майна укладеного з позивачем, набуло право власності на нерухоме майно, що розташоване на орендованій позивачем земельній ділянці за спірним Договором оренди земельної ділянки № 04/964 від 26.05.2004 року.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 25.06.2014 року порушено розгляд справи № 911/2535/14 і призначено на 21.07.2014 року
В судове засідання, яке відбулось 21.07.2014 року представник відповідача не з'явився, вимоги ухвали Господарського суду Київської області не виконав. Розгляд справи відкладався до 04.08.2014 року.
В судовому засіданні 04.08.2014 року представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Оскільки відповідач, належним чином повідомлений про дату і час розгляду справи, що підтверджується, наданими позивачем, експрес-накладними служби доставки «Нова пошта» № 20290005359119 від 04.07.2014 року та № 20290006105464 від 24.07.2014 року, в судове засідання 04.08.2014 року не зявився, про поважні причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не надав, суд вважає, що, у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих позивачем, у нарадчій кімнаті.
Згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, після закінчення розгляду справи у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши надані докази, господарський суд,-
встановив:
26.05.2004 року між Джанкойською міською радою (відповідач, Орендодавець) та Підприємством з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" (позивач, Орендар) було укладено Договір оренди земельної ділянки № 04/964 (далі - спірний Договір), відповідно до п. 1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в тимчасове платне користування земельну ділянку для обслуговування АЗС, що знаходиться за адресою: м. Джанкой, перехрестя автодоріг Харків-Сімферополь, Красноперекопськ-Феодосія.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1078 га з земель торгівлі Джанкойської міської ради, в тому числі за угіддям «Землі комерційного використання». Кадастровий номер 01 106 000 00 00 059 0001 (п. 2 Договору).
Земельна ділянка була передана в оренду позивачу з капітальним приміщенням, літ. Б (електропідстанція), яке належить на праві власності Підприємству з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" на підставі Договору купівлі-продажу № 03/1583 від 28.11.2003 року, який зареєстрований Джанкойським міжміським бюро технічної інвентаризації 22.12.2003 року в реєстраційній книзі № 1-Ю номер запису 13 (п. 4 спірного Договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 144958,66 грн., одного квадратного метра - 134,47 грн. (п. 5 спірного Договору).
Відповідно до п. 8 спірного Договору договір укладено на 10 років. Згідно з п. 37 Договору дія договору припиняється у випадку:
- закінчення строку на який договір було укладеного;
- набуття Орендарем права власності на земельну ділянку;
- викуп земельної ділянки для суспільних потреб, чи примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку встановлену законом.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Дія Договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (п. 38 спірного Договору).
Пунктом 45 спірного Договору передбачено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Як зазначає позивач та підтверджується матеріалами справи, 26.03.2014 року між позивачем (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛУКОЙЛ-Югнефтепродукт» (Покупець) було укладено Договір купівлі-продажу нерухомого майна, згідно п. 1 якого Продавець продає (передає у власність), а Покупець купує (приймає у власність) та зобов'язується оплатити вартість нежитлової будівлі, АЗС, що знаходиться за адресою: Автономна Республіка Крим, Джанкойський район, с/рада Ізумруднівська, перехрестя автодоріг Харків-Сімферополь, Красноперекопськ-Феодосія, загальною площею 110,5 кв.м. за реєстровими № 887, 888, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3
Згідно п. 1.2 Договору купівлі-продажу нерухомого майна від 26.03.2014 року майно розташоване на спірній земельній ділянці загальною площею 0,1078 га за кадастровим номером 01 106 000 00 00 059 0001, про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності з індексним номером 11949307, сформований 27.03.2014 року приватним нотаріусом ОСОБА_3
Пунктом 9.1 вказаного вище Договору купівлі-продажу передбачено, що договір вважається укладеним з моменту нотаріального посвідчення Договору та його державної реєстрації і є обов'язковим для сторін до повного виконання покупцем і продавцем всіх умов Договору.
У зв'язку з переходом права власності на будівлю, що розташована на орендованій позивачем земельній ділянці, до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛУКОЙЛ-Югнефтепродукт», та переходом до останнього права оренди на таку земельну ділянку згідно статті 7 Закону України «Про оренду землі», 05.05.2014 року позивач направив на адресу відповідача лист про заміну користувача земельної ділянки № 1842 від 17.04.2014 року, яким повідомив про припинення Підприємством з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" сплати орендних платежів за користування земельною ділянкою за спірним Договором оренди земельної ділянки.
Однак, відповідач відповіді на вище зазначений лист не надіслав.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 12 Земельного Кодексу України розпорядження землями територіальної громади на території сіл, селищ, міст належить до повноважень сільських, селищних, міських рад та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Згідно з ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.
Відповідно до частини першої статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 120 Земельного кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Також, згідно з абз. 3 статті 7 Закону України «Про оренду землі» договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
При цьому, до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку.
Крім того, відповідно до статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Частиною 7 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» також визначено, що однією із підстав припинення договору оренди земельної ділянки є набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Враховуючи те, що фактичне користування земельною ділянкою загальною площею 0,1078 га, що знаходиться за адресою: м. Джанкой, перехрестя автодоріг Харків-Сімферополь, Красноперекопськ-Феодосія та зведеними на ній будівлями здійснює Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛУКОЙЛ-Югнефтепродукт», позивач добровільно відмовився від права користування зазначеною земельною ділянкою, законодавством та умовами договору передбачена можливість дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для розірвання Договору земельної ділянки № 04/964 від 26.05.2004 року.
У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про розірвання Договору оренди земельної ділянки № 04/964 від 26.05.2004 року (кадастровий номер земельної ділянки 01 106 000 00 00 059 0001), укладеного між Джанкойською міською радою та Підприємством з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна", зареєстрованого Джанкойським відділом Кримської філії ДП «ЦДЗК» у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 31.01.2006 року за № 040600600006 є доведеними та обгрунтованими, відповідачем не заперечені та не спростовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України відшкодування витрат по сплаті судового збору покладається на відповідача в повному обсязі в розмірі, як за вимогу немайнового характеру.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
вирішив:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Розірвати Договір оренди земельної ділянки № 04/964 від 26.05.2004 року, укладений між Джанкойською міською радою та Підприємством з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" щодо оренди земельної ділянки, кадастровий номер якої 01 106 000 00 00 059 0001 загальною площею 0,1078 га земель, для обслуговування АЗС, що знаходиться за адресою: м. Джанкой, перехрестя автодоріг Харьків-Сімферополь, Красноперекопськ-Феодосія, зареєстрований Джанкойським відділом Кримської філії ДП «ЦДЗК» у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 31.01.2006 року за № 040600600006.
3. Стягнути з Джанкойської міської ради (96100, Автономна Республіка Крим., м. Джанкой, вул. Карла Маркса, 15, код 04055699) на користь Підприємства з іноземними інвестиціями "Лукойл-Україна" (04071, м. Київ, Подільський район, вул. Верхній Вал, буд. 68, код 30603572) 1218 грн. (одна тисяча дві вісімнадцять гривень) 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено: 11.08.2014 р.
Суддя Карпечкін Т.П.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 04.08.2014 |
Оприлюднено | 26.08.2014 |
Номер документу | 40232858 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Карпечкін Т.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні