ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" липня 2014 р.Справа № 921/625/14-г/1 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопко Ю.О.
Розглянув справу
за позовом Прокурора міста Тернополя бульвар Т.Шевченка, 7, м. Тернопіль, Тернопільська область,46000 в особі Тернопільського національного економічного університету вул. Львівська, 11, м. Тернопіль, 46020
про cтягнення заборгованості в сумі 18 055,58 грн.
За участю:
прокурор прокуратури м.Тернополя Смовж Олена Володимирівна, довіреність №05/2/1-83вих14 від 23.05.14 р.
представників:
Позивача: не з'явився;
Відповідача: не з'явився;
В судовому засіданні учаснику судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.
Технічна фіксація судового процесу за відсутності відповідного клопотання не здійснювалась.
В судовому засіданні 21.07.2014р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть справи:
Прокурор міста Тернополя звернувся з позовом в інтересах держави в особі Тернопільського національного економічного університету вул. Львівська, 11, м. Тернопіль, до Комунального підприємства "Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця" вул. Тролейбусна, 7а, м. Тернопіль, про стягнення заборгованості в сумі 18 055,58 грн., із яких: 15 199 грн. 20 коп. основного боргу, 1202 грн. 95 коп. пені, 1 139 грн. 95 коп. інфляційних втрат та 513 грн. 48 коп. 3% річних.
Ухвалою господарського суду від 23.06.2014р. порушено провадження у даній справі та призначено її розгляд на 21.07.2014р.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, а також заявила усне клопотання про розгляд справи за відсутності представників сторін, оскільки останні належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи. Також подала заяву про уточнення позовних вимог, а саме у зв'язку з допущеною опискою в прохальній частині позовної заяви, зокрема зазначено згадану суму заборгованості в сумі 33 254,78 грн., тоді як така становить 18 055,58 грн.
Суд, розглянувши заяву, приймає її як таку, що подана у відповідності до ст.ст. 22, 29 ГПК України.
Представники Позивача та Відповідача явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили. Про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином відповідно до вимог статті 64 Господарського процесуального кодексу України за змістом якої ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. Повідомлення про вручення поштового відправлення міститься в матеріалах справи.
За таких обставин, а також беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України, задовольняє клопотання прокурора та розглядає справу за відсутності представників сторін, за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, оцінивши представлені докази, господарський суд встановив наступне:
Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 ГПК України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право при виявленні порушень закону у межах своєї компетенції звертатися до суду в передбачених законом випадках. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Прокурор міста Тернополя звернувся до господарського суду для захисту порушених прав та інтересів Тернопільського національного економічного університету у зв'язку із порушенням державних інтересів.
01.11.2012 року між Комунальним підприємством "Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця" (Замовник) в особі в.о. начальника Козака А.С., що діяв на підставі Статуту, рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 26.09.2012р. №1555, з однієї сторони та НДВГ "НАУКА" Тернопільського національного економічного університету (Виконавець) в особі директора Берепеша І.М., що діяв на підставі Статуту укладено Договір про надання послуг.
Згідно п .1.1. Положення про навчально-дослідне виробниче господарство "НАУКА" Тернопільського національного економічного університету - НДВГ "НАУКА" створене як відокремлений структурний підрозділ Тернопільського національного економічного університету наказом Міністерства освіти України внаслідок реорганізації радгоспу "Тернопільський" в навчально-дослідне виробниче господарство "Наука" без прав юридичної особи.
У відповідності до умов даного Договору (п.п.1.1.) Виконавець виділяє Замовнику з 01.11.2012р., на вимогу в технічно справному стані, з паливно-мастильними матеріалами, обслуговуючим персоналом техніку, а Замовник зобов'язується оплачувати надані послуги.
Пунктом 2.1. договору, Сторони погодили, що початок дії договору з дня його підписання. Термін дії договору до 15.04.2013р.
Закінчення строку Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії Договору (п. 2.2. Договору).
У відповідності до п. 3.1 Договору, вартість усіх робіт по Договору визначається згідно договірної ціни і становить величину, що відповідає сумі вартості надання послуг по кожному акту виконання протягом терміну дії договору.
Здавання послуг Виконавцем та приймання їх результатів Замовником оформляється Актом на приймання наданих послуг, який підписується повноважними представниками Сторін протягом трьох робочих днів після фактичного надання послуг (п. 3.2. Договору).
У відповідності до п. 3.4. Договору, розрахунки за надані послуги проводить Замовник згідно пред'явлених Актів на приймання наданих послуг безпосередньо на рахунок Виконавця.
Згідно п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договору не вимагалася .
Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем та відповідачем виникли зобов'язання, що випливають із договору про надання послуг. Так, в силу ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до положень статей 525, 526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, у встановлений строк (термін) його виконання та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Як випливає з матеріалів справи, НДВГ "НАУКА" Тернопільського НЕУ взяті на себе зобов'язання згідно вищезазначеного договору виконав повністю, що підтверджується актом здачі-приймання робіт (надання послуг), затвердженої директором КП "ТМ ШЕД", а саме: акт № ВН-0000288 на суму 15915,60 грн. Даний акт підписаний представниками сторін без заперечень та зауважень щодо невиконання чи неналежного виконання умов договору, однак відповідач свої зобов'язання щодо оплати вартості наданих робіт не виконав, в зв'язку з чим станом на день подання позову за ним рахувалась заборгованість за виконані підрядні роботи в сумі 15 915,60 грн..
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (ч. 2 ст. 193 ГК України).
Навчально-дослідне виробниче господарство "НАУКА" 26.03.2014р. направило на адресу відповідача претензію №35 з вимогою оплатити заборгованість, яка отримана останнім 31.03.2014р.
Зазначена вимога залишена відповідачем без відповіді та виконання.
Доказів погашення заборгованості, станом на день розгляду справи, відповідач не надав, відтак позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми боргу за виконані роботи в сумі 15 915 грн. 60 коп. підлягають до задоволення як такі, що підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем.
Згідно ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст. 229 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Частиною 1 ст. 230 Господарського кодексу України визначено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ст. 526, ст.530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк. Відповідачем дані строки порушені, в зв'язку з чим він повинен нести відповідальність, передбачену п. 3.6. - Договору та відповідно до Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", у вигляді сплати пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення, яка нарахована позивачем та становить 1 202 грн. 95 коп. за період квітень 2013 року по травень 2014р.
Також, у відповідності до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За підрахунками позивача розмір інфляційних нарахувань становить 1139 грн. 95 коп., а 3 % річних - 513 грн. 48 коп.
Розглянувши надані позивачем розрахунки суми інфляційних та річних, суд визнає їх правомірними та обґрунтованими.
При таких обставинах та у відповідності до вимог ст.ст. 11, 509, 526, 530, 625 ЦК України та ст.ст. 33, 34 ГПК України позовні вимоги про стягнення із відповідача 15 199 грн. 20 коп. основного боргу, 1202 грн. 95 коп. пені, 1 139 грн. 95 коп. інфляційних втрат та 513 грн. 48 коп. 3% річних, підтверджені матеріалами справами та не оспорені відповідачем.
Судовий збір на підставі ст. 49 ГПК України покладається на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд -
В И Р І Ш И В :
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з Комунального підприємства "Тернопільська міська шляхово-експлуатаційна дільниця", вул. Тролейбусна, 7А, м. Тернопіль (ідентифікаційний код 31548696):
- на користь Державного вищого навчального закладу "Тернопільський національний економічний університет", м.Тернопіль вул. Львівська, 11 (ідентифікаційний код 00855871) - 15 199 (п'ятнадцять тисяч сто дев'яносто дев'ять) грн. 20 коп. основного боргу, 1 202 (одну тисячу двісті дві) грн. 95 коп. пені, 1 139 (одну тисячу сто тридцять дев'ять) грн. 95 коп. інфляційних втрат і 513 (п'ятсот тринадцять) грн. 48 коп. 3% річних.
- в дохід Державного бюджету України 1827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. судового збору на р/р № 31217206783002, отримувач коштів УДКСУ м. Тернопіль, МФО 838012, код ЄДРПОУ отримувача 37977726, код ЄДРПОУ суду 03500022, код класифікації доходу 22030001.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду прокурор, сторони мають право подати апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду через цей суд протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Повний текст рішення буде складено 28 липня 2014 р.
Суддя Ю.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2014 |
Оприлюднено | 28.08.2014 |
Номер документу | 40239885 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні