ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.08.2014 р. Справа № 914/1888/14
Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашко М.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом ОСОБА_1, м. Львів
до відповідача-1 Приватного підприємства "О.С.Т.І. Груп", м. Жовква Львівської області
до відповідача-2 Реєстраційної служби Жовківського районного управління юстиції Львівської області, м. Жовква Львівської області
про визнання права власності на частку у статутному капіталі, зобов'язання внести зміни до статуту, зобов'язання зареєструвати зміни часток учасників в статутному капіталі
За участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_2 - адвокат (договір про надання правової допомоги від 01.05.2014р.);
від відповідача-1 не з'явився
від відповідача-2 не з'явився
Права та обов'язки сторін передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України роз'яснено, заяви про відвід судді не поступали, клопотання про технічну фіксацію судового процесу не надходили. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору : Позов заявлено ОСОБА_1 до відповідача-1 Приватного підприємства "О.С.Т.І.Груп" та до відповідача-2 Реєстраційної служби Жовківського районного управління юстиції Львівської області про визнання права власності на частку у статутному капіталі, зобов'язання внести зміни до статуту, зобов'язання зареєструвати зміни часток учасників в статутному капіталі.
Зокрема позивач у позовній заяві просить:
- визнати право власності за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1/3 (однієї третьої) частки корпоративних прав Приватного підприємства «О.С.Т.І. ГРУП» (код за ЄДРПОУ 35753394), вартість якої становить 250 (двісті п'ятдесят) гривень, 00 копійок.
- зобов'язати Приватне підприємство «О.С.Т.І. ГРУП» (код за ЄДРПОУ 35753394) на підставі рішення суду внести зміни до статуту підприємства в частині розмірів часток засновників (учасників) підприємства.
- зобов'язати Реєстраційну службу Жовківського районного управління юстиції Львівської області на підставі рішення суду зареєструвати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців зміни часток засновників (учасників) підприємства у статутному капіталі Приватного підприємства «О.С.Т.І. ГРУП» (код за ЄДРПОУ 35753394).
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду.
Позивач надіслав на адресу суду Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.07.2014р. за №19021829 щодо ПП «О.С.Т.І. Груп» та нотаріально завірену копію статуту ПП «О.С.Т.І. Груп». Крім того представником позивача подано клопотання (від 12.08.2014р. вх.№34647/14) про долучення до матеріалів справи документів зазначених в даному клопотанні. Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, позов просив задоволити з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідачі явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили, причин неявки представників не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчать повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.
Відповідач-1 відзив на позов не надав. Відповідачем-2 17.06.2014р. подано відзив на позовну заяву (вх.№26252/14) в якому просить припинити провадження у справі у частині вимог до Реєстраційної служби Жовківського районного управління юстиції Львівської області у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до ст. 75 ГПК України при відсутності представників відповідачів за наявними у ній матеріалами яких достатньо для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд,-
ВСТАНОВИВ:
17.10.2013р. між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 укладено договір дарування 1/3 (однієї третьої) частки корпоративних прав Приватного підприємства «О.С.Т.І. ГРУП» (код за ЄДРПОУ 35753394), який посвідчено нотаріально приватним нотаріусом Львівського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстровано у реєстрі за № 3662.
Згідно п.1 укладеного договору ОСОБА_3 подарував ОСОБА_1 1/3 (одну третю) частку належних йому корпоративних прав Приватного підприємства «О.С.Т.І. ГРУП», а ОСОБА_1 отримав у дар належну ОСОБА_3 1/3 (одну третю) частку корпоративних прав Приватного підприємства «О.С.Т.І. ГРУП» (код за ЄДРПОУ 35753394), місце знаходження: Львівська обл., м.Жовква, вул.Б.Хмельницького, 8.
Пунктом 8 укладеного договору визначено, що право власності на відчужувану частку в статутному капіталі переходить до обдарованого з моменту прийняття дарунку, яким вважається підписання останнім цього договору.
Як визначено п.3 укладеного договору та не суперечить п.5.2. Статуту Підприємства зареєстрованого 24.09.2009р. за № 13981050002001436, 1/3 (одна третя) частки становить 250,00 грн.
Як зазначено у позовній заяві, 23.10.2013р. внаслідок укладеного договору дарування 1/3 (однієї третьої) частки корпоративних прав Приватного підприємства «О.С.Т.І. ГРУП», позивач звернувся до керівника ПП «О.С.Т.І. ГРУП» п. ОСОБА_6 з проханням внести зміни до Статуту Підприємства внаслідок зміни учасників (засновників), проте така вимога виконана не була, відповідні зміни до Статуту Підприємства та реєстраційні дії збоку Підприємства зроблені не були. При цьому позивач посилається на відомості отримані з ЄДР у вигляді Витягу, що на його думку свідчить про не визнання Підприємством та іншими засновниками (учасниками) його права на частку у цьому Підприємстві.
Позивач зазначає, що договір дарування 1/3 (однієї третьої) частки корпоративних прав Приватного підприємства «О.С.Т.І. ГРУП» від 17.10.2013р. є зміною складу засновників (учасників) цієї юридичної особи, та як наслідок тягне внесення змін до установчих документів Підприємства та відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців в порядку визначеному ст. 19 та 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
В п.п. «б» п. 8.7. Статуту Підприємства визначено, що внесення змін і доповнень до статуту є виключною компетенцією зборів учасників Підприємства, що робить неможливим проведення таких змін без проведення засідання зборів учасників та прийняття відповідного рішення про внесення відповідних змін до установчих документів та затвердження змін до Статуту.
У зв'язку з тим, що відповідні зміни до Статуту Підприємства не внесені, корпоративні права позивача не визнані державою, тому позивач вважає за необхідне скористатися передбаченими ст. 16 Цивільного кодексу України способами на судовий захист своїх прав та звернутися до суду з такими позовними вимогами, як:
- визнати право власності за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1/3 (однієї третьої) частки корпоративних прав Приватного підприємства «О.С.Т.І. ГРУП» (код за ЄДРПОУ 35753394), вартість якої становить 250 (двісті п'ятдесят) гривень, 00 копійок.
- зобов'язати Приватне підприємство «О.С.Т.І. ГРУП» (код за ЄДРПОУ 35753394) на підставі рішення суду внести зміни до статуту підприємства в частині розмірів часток засновників (учасників) підприємства.
- зобов'язати Реєстраційну службу Жовківського районного управління юстиції Львівської області на підставі рішення суду зареєструвати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців зміни часток засновників (учасників) підприємства у статутному капіталі Приватного підприємства «О.С.Т.І. ГРУП» (код за ЄДРПОУ 35753394).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення сторін, суд дійшов висновку, що позов слід задоволити частково з наступних підстав.
У відповідності до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а в силу ч. 2 цієї ж статті Кодексу, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання права (п. 1), припинення дії, яка порушує право (п. 3) та примусове виконання обов'язку в натурі (п. 5).
В розумінні ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов, зокрема про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 334 цього ж Кодексу, право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 113 ГК України встановлено, що приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб'єкта господарювання - юридичної особи.
Відповідно до п. 1.4. статуту приватного підприємства «О.С.Т.І. Груп», зареєстрованого 24.09.2009р., номер запису 13981050002001436, засновниками (учасниками) підприємства є громадяни України ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_7.
Пунктом 1.5. Статуту встановлено, що підприємство належить до категорії підприємницького та корпоративного.
Частино 5 статті 63 ГК України встановлено, корпоративне підприємство утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об'єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства. Корпоративними є кооперативні підприємства, підприємства, що створюються у формі господарського товариства, а також інші підприємства, в тому числі засновані на приватній власності двох або більше осіб.
Згідно п.5.2. Статуту, для забезпечення діяльності підприємства за рахунок внесків учасників створюється статутний фонд у розмірі 750 грн. Частка учасників в статутному фонді становить: ОСОБА_3 - 250 грн., ОСОБА_6 - 250 грн., ОСОБА_7 - 250 грн.
Пунктом 4.3. Статуту приватного підприємства «О.С.Т.І. Груп» передбачено, що кожний учасник підприємства має право за згодою інших учасників уступити свою частку або її частину в статутному фонді одному або кільком учасникам підприємства та третім особам після повного внесення свого внеску до статутного фонду підприємства. Учасники підприємства мають переважне право на придбання частки або її частини. У разі передачі частки (її частини) учаснику підприємства або третій особі до них водночас переходять усі права й обов'язки учасника, який її уступив.
В матеріалах справи міститься нотаріально завірена заява від 11.03.2013р. зроблена ОСОБА_3 на адресу інших учасників підприємства ОСОБА_6 та ОСОБА_7, в якій ОСОБА_3 просить приватного нотаріуса передати ОСОБА_6 та ОСОБА_7 заяву такого змісту: «Я, гр. ОСОБА_3, цією заявою повідомляю про вихід за власним бажанням зі складу учасників приватного підприємства «О.С.Т.І. Груп» та про продаж 1/3 частки у статутному фонді підприємства в розмірі 250 грн., згідно ст.362 ЦК України».
Також у заяві зазначено, що якщо протягом одного місяця від дня отримання даного повідомлення учасники не зголосяться на купівлю 1/3 частки у статутному фонді підприємства чи від учасників не надійде відповіді до приватного нотаріуса, то дана частка буде продана третій особі.
Відповідно до статті 362 ЦК України, у разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі. Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.
Як вбачається з поштових повідомлень, що містяться в матеріалах справи, вищезазначені заяви були отримані учасниками підприємства ОСОБА_6 та ОСОБА_7 особисто.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що учасник підприємства ОСОБА_3 дотримався всіх вимог законодавства щодо порядку реалізації належної йому частки у статутному фонді підприємства.
За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність (ст. 717 ЦК України). Дарунком можуть бути рухомі речі, в тому числі гроші та цінні папери, а також нерухомі речі. Дарунком можуть бути майнові права, якими дарувальник володіє або які можуть виникнути у нього в майбутньому (ст.718 ЦК України). Право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття (ст.722 ЦК України).
Як було встановлено судом, 17.10.2013р. між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 укладено договір дарування 1/3 (однієї третьої) частки корпоративних прав Приватного підприємства «О.С.Т.І. ГРУП» (код за ЄДРПОУ 35753394), який посвідчено нотаріально приватним нотаріусом Львівського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстровано у реєстрі за № 3662. Даний договір є чинний, в матеріалах справи відсутні докази визнання його недійсним.
Пунктом 8 укладеного договору визначено, що право власності на відчужувану частку в статутному капіталі переходить до обдарованого з моменту прийняття дарунку, яким вважається підписання останнім цього договору.
Отже право власності позивача на частку у статутному капіталі приватного підприємства «О.С.Т.І. Груп» виникло на підставі вищезазначеного договору дарування з моменту його підписання.
В матеріалах справи міститься лист ОСОБА_1 адресований керівнику ПП «О.С.Т.І. Груп» з проханням внести зміни до статуту підприємства у зв'язку з отриманням у дар належної ОСОБА_3 1/3 частки корпоративних прав ПП «О.С.Т.І. Груп» згідно вищезазначеного договору дарування.
Статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено перелік документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів які юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору.
Однак зміни до статуту внесено не було, що підтверджується останньою редакцією статуту надісланою до суду державним реєстратором та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 18.07.2014р.
Не внісши змін до Статуту які стосуються зміни складу учасників приватного підприємства, відповідач-1 порушив права позивача, як учасника підприємства, передбачені п. 4.2. статуту, зокрема, брати участь в управлінні справами підприємства, брати участь у розподілі прибутку та отримувати частину прибутку від діяльності підприємства тощо.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку, що вимога позивача щодо визнання права власності на 1/3 частки у статутному капіталі ПП «О.С.Т.І. Груп» та вимога щодо зобов'язання відповідача внести зміни до установчих документів у частині зміни складу учасників підприємства та визначення розмірів їх часток є підставною та обґрунтованою, а відтак підлягає до задоволення.
Що стосується позовної вимоги, в якій позивач просить зобов'язати Реєстраційну службу Жовківського районного управління юстиції Львівської області на підставі рішення суду зареєструвати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців зміни часток засновників (учасників) підприємства у статутному капіталі Приватного підприємства «О.С.Т.І. ГРУП» (код за ЄДРПОУ 35753394) суд зазначає наступне.
Позивач просить зобов'язати відповідача-2 внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців посилаючись на ч. 3 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якими передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зокрема про учасників юридичної особи.
Згідно з ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Беручи до уваги посилання позивача на невиконання взятих на себе зобов'язань відповідачем-1 щодо внесення змін в установчі документи, та цим самим обґрунтовуючи свої висновки про наявність підстав для задоволення вимоги позивача до відповідача-2, позивач не зазначив обставини щодо факту порушення або оспорювання права чи охоронюваного законом інтересу позивача відповідачем-2, не надав доказів звернення позивачем до державного реєстратора, та не вказав про наявність обставин порушення прав позивача відповідачем-2, а тому суд дійшов висновку, що позовна вимога до відповідача-2 є передчасною, а відтак у цій частині позов задоволенню не підлягає.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було сплачено 1218,00 грн. судового збору згідно квитанції № 2482.368.1 від 16.05.2014р. як за вимогу немайнового характеру, який у зв'язку з задоволенням позову частково та відповідно до ст. 49 ГПК України слід покласти на позивача.
Проте позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру та одну вимогу майнового характеру про визнання права власності на частку у статутному капіталі.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.49 ГПК України, суд вважає за доцільне стягнути з відповідача-1 в дохід Державного бюджету України 3045,00 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 4 3 , 33, 34, 43, 49, 75 82-85, 116, 117 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Визнати право власності за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1/3 (однієї третьої) частки корпоративних прав Приватного підприємства «О.С.Т.І. Груп» (код ЄДРПОУ 35753394), вартість якої становить 250,00 грн.
3. Зобов'язати Приватне підприємство «О.С.Т.І. Груп» (код ЄДРПОУ 35753394) внести зміни до статуту Приватне підприємство «О.С.Т.І. Груп» (код ЄДРПОУ 35753394) відповідно до даного рішення суду в частині складу засновників (учасників) та розмірів їх часток.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з Приватного підприємства «О.С.Т.І. Груп» (80300, Львівська область, Жовківський район, м.Жовква, вул. Б.Хмельницького, 8, Код ЄДРПОУ 35753394) в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3045,00 грн.
6. Наказ видати в порядку ст.116 ГПК України, після набрання судовим рішенням законної сили.
7. Рішення набирає законної сили відповідно до ст.85 ГПК України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст.91-93 ГПК України.
Повний текст рішення
виготовлено 18.08.2014р.
Суддя Петрашко М.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2014 |
Оприлюднено | 29.08.2014 |
Номер документу | 40262407 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Петрашко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні