Рішення
від 26.08.2014 по справі 912/2400/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2014 рокуСправа № 912/2400/14 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Т.В. Макаренко розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/2400/14

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж

до відповідача: Обласного комунального підприємства "Бібліотечний колектор"

про стягнення 44589,25 грн,

представники сторін:

від позивача - Кушнір Д.М., довіреність № 108/07 від 24.03.14 ;

від відповідача - участі не брали.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж звернулося до суду з позовом про стягнення з обласного комунального підприємства "Бібліотечний колектор" 15578,89 грн - боргу за спожиту електроенергію; 25921,14 грн заборгованість по оплаті за перевищення договірних величин споживання електричної енергії; 899,31 грн - пені; 1210,01 грн - збитків від інфляції; 142,48 грн три відсотка річних.

Позивач подав до суду заяву № 3268/46 від 08.08.2014 про збільшення розміру позовних вимог, яка містить наступні вимоги: "прийняти дану заяву та задовольнити вимоги на користь ПАТ "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж до Обласного комунального підприємства "Бібліотечний колектор" про стягнення боргу за спожиту електричну енергію в сумі 44589,25 грн."

Дана заява мотивована тим, що в липні 2014 року позивачем поставлено відповідачеві електричну енергію на загальну суму 661,84 грн. В результаті перерахунку основного боргу за спожиту електроенергію сума позовних вимог збільшилась.

Господарським судом прийнято вказану заяву позивача про збільшення розміру позовних вимог до розгляду.

Відповідач участі свого представника в засідання суду 12.08.2014 та 26.08.2014 не забезпечив, витребуваних судом документів не подав. Водночас господарський суд вважає відповідача таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення засідання суду в силу наступного.

Згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Господарський суд надіслав процесуальні документи у справі (ухвали суду від 24.07.2014, від 12.08.2014) за адресою, яка зазначена у позовній заяві та за якою відповідача зареєстровано в ЄДРПОУ, а саме - м. Кіровоград, вул. Гайдара, 44. Відомості щодо іншої адреси відповідача в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, враховуючи приписи постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" господарським судом виконано вимоги частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

З урахуванням наведеного, враховуючи належне повідомлення відповідача про дату, час і місце проведення судового засідання, господарський суд вважає можливим розглянути справу № 912/2400/14 в судовому засіданні 26.08.2014 за відсутності представника відповідача та за наявними у справі документами.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши усі обставини справи, оцінивши подані докази, господарський суд -

В С Т А Н О В И В:

Між публічним акціонерним товариством "Кіровоградобленерго" (постачальник) та Обласним комунальним підприємством "Бібліотечний колектор" (споживач) 09.07.2012 укладено договір про постачання електричної енергії № 102М (далі - договір).

Відповідно до розділу 1 договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з загальною приєднаною потужністю 83,5 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначених у пункті 6 додатку "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Згідно пп. 2.3.3. Договору Споживач зобов'язується оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків до Договору "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів обліку електричної енергії".

Постачальник зобов'язався поставляти електричну енергію, як різновид товару, а споживач своєчасно оплачувати спожиту електричну енергію відповідно до додатку № 1 "Порядок розрахунків" до договору і дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно розділу 5 договору.

Відповідно до п. 5.2. договору узгоджені обсяги споживання електричної енергії оформлюється додатком до Договору "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу" як договірні величини.

Цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2012. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 9.4. Договору).

Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений круглими печатками.

Крім того, шляхом підписання Додатків №№ 1-2 до Договору Постачальником та Споживачем погоджено порядок розрахунків, обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу.

Пунктом 2 додатку № 1 до договору "Порядок розрахунків" передбачено, що споживач до початку розрахункового періоду здійснює попередню оплату у розмірі 100% заявленої величини обсягу споживання електричної енергії на наступний розрахунковий період.

Пунктом 3 вказаного Порядку розрахунків визначено, що обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається за "Актом про використану електричну енергію" за показами розрахункових засобів обліку, перелік яких надано в п. 7 додатку до Договору "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".

Згідно з п. 8 додатку № 1 до договору "Порядок розрахунків", споживач самостійно на протязі 10 оперативних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за активну електричну енергію шляхом оплати різниці між вартістю обсягу електричної енергії, фактично спожитої протягом розрахункового періоду, та сумою коштів сплачених у відповідності з п. 2 цього Додатку, оплату за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплату нарахувань по протоколах порушень щодо користування електричною енергією, рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеню, індекс інфляції та інші платежі, згідно з умовами цього договору.

Остаточний розрахунок Споживач здійснює на підставі рахунку за тарифом, який діяв на кінець розрахункового періоду.

Укладений між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором енергопостачання, правовідносини за яким регулюються параграфом 3 Господарського кодексу України. Загальні ж умови поставки визначені в Главі 54 Цивільного кодексу України.

Так, згідно ч.ч. 1-2 ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Відповідно до ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник) зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Частинами 6-7 ст. 276 Господарського кодексу України визначено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме: актів про обсяги спожитої електроенергії за період березень-квітень та липень 2014, позивач свої зобов'язання за Договором виконав належним чином, в результаті чого відповідачем спожито електроенергії на загальну суму 16240,73 грн.

На виконання умов Договору, позивачем щомісячно виставлялись рахунки - фактури за спожиту електричну енергію: № 102М/1 від 24.03.2014 - до 31.03.2014, № 102М/1 від 23.04.2014 - до 30.04.2014, № 102М/1 від 23.07.2014 - до 30.07.2014.

Всі зазначені вище рахунки містять відмітку повноважної особи Споживача про їх отримання.

Однак, відповідач свої зобов'язання за Договором належним чином не виконав, у зв'язку з чим за відповідачем утворилась заборгованість за спожиту електричну енергію у період березень-квітень та липень 2014 в сумі 16240,73 грн (з урахуванням заяви позивача № 3268/46 від 08.08.2014).

Оскільки заборгованість в сумі 16240,73 грн відповідачем сплачено не було, позивач з метою захисту порушених прав та інтересів звернувся до суду з даним позовом.

Стаття 525 Цивільного кодексу України передбачає, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідач не надав суду доказів сплати заборгованості за спожиту електроенергію в розмірі 16240,73 грн, а тому вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Також позивач просить стягнути з відповідача 1110,01 грн - пені, 1151,83 грн - інфляційних збитків та 165,54 грн - 3% річних.

У відповідності до приписів ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п. 9 Порядку розрахунків, у разі несвоєчасного виконання розрахунків, обумовлених цим Додатком до Договору, Постачальник електричної енергії здійснює нарахування на суму загального боргу пені у розмірі 0,8% від суми боргу за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, 3% річних і встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.

Так, позивачем на підставі положень Договору та у відповідності до ст. 232 Господарського кодексу України, здійснено нарахування пені за період прострочення виконання зобов'язання за період з 31.03.2014 по 01.08.2014 на суму 1110,01 грн. (а.с. 49).

Оскільки розрахунок пені відповідає фактичним обставинам справи, вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлено договором або законом.

Так як розрахунок інфляційних втрат в сумі 1151,83 грн за період квітень - червень 2014 (а.с. 57) та 3% річних в сумі 165,54 грн. за період з 31.03.2014 по 01.08.2014 (а.с 50) є обґрунтованим, вказана вимога підлягає задоволенню.

Крім того, умовами Договору, а саме п. 4.2.2 договору передбачено, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно з вимогами розділу 5 цього договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини. При цьому плата за перевищення договірної величини потужності стягується із споживачів з приєднаною потужністю 150 кВт і більше та середньомісячним споживанням 50 тис. кВт год. і більше.

У відповідності до додатку № 2 до договору на 2013 рік встановлено договірні величини споживання електричної енергії: на червень - 1000 кВт/год, на липень - 800 кВт/год, на серпень - 900 кВт/год, на вересень - 1100 кВт/год.

У відповідності до додатку № 2 до договору на 2014 рік встановлено договірні величини споживання електричної енергії: на березень - 4000 кВт/год.

Пунктом 5.5. (абзац 2) договору встановлено, що пропозиції Споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником електроенергії заяви споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Постачальник електроенергії за регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електроенергії за договором про постачання електричної енергії.

Суду не було подано доказів звернення споживача до постачальника із заявами щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії на червень - вересень 2013 року та березень 2014.

Позовні вимоги ПАТ "Кіровоградобленерго" ґрунтуються на тому, що відповідач прийняв поставлену позивачем у червні - вересні 2013 року та березні 2014 року електричну енергію повністю, проте не провів оплату за перевищення договірних величин споживання електроенергії, чим порушив п.п. 1, 4.2.2. договору та п. 8 додатку № 1 "Порядок розрахунків" до договору.

Судом встановлено, що відповідачем фактично спожито електроенергії згідно актів про використану електричну енергію:

в червні 2013 року в обсязі 2089 кВт/год, різниця фактично спожитої і договірної величини споживання складає 1089 кВт/год, на загальну суму 2204,57 грн,

в липні 2013 року спожито 1982 кВт/год, різниця становить - 1182 кВт/год, на загальну суму 2392,84 грн

в серпні 2013 року спожито 2048 кВт/год, різниця становить - 1148 кВт/год, на загальну суму 2370,39 грн

у вересні 2013 року спожито 1425 кВт/год, різниця становить - 325 кВт/год, на загальну суму 671,06 грн,

у березні 2014 року спожито 13387 кВт/год, різниця становить - 9387 кВт/год, на загальну суму 19382,28 грн (а.с. 21- 24).

Як стверджує позивач та вбачається з матеріалів справи (копія платіжного доручення № 3830 від 04.10.2013 на суму 1100,00 грн) відповідачем проведено оплату в сумі 1100,00 грн з призначенням платежу - ліміт споживання.

За обґрунтованим розрахунком позивача (з урахування проплати 04.10.2013 на суму 1100,00 грн) протягом червня - вересня 2013 року та у березні 2014 року відповідачем спожито електроенергії понад договірну величину споживання на загальну суму 25921,14 грн. (розрахунок - а.с.4-6).

Суму перевищення граничного рівня споживання позивач визначив у рахунках-фактурах № 102М/1 від 23.07.2013 з терміном оплати до 30.07.2013, № 102М/1 від 22.08.2013 - до 30.08.2013, № 102М/1 від 23.09.2013 - до 30.09.2013, № 102М/1 від 23.10.2013 - до 30.10.2013, № 102М/1 від 24.03.2014 - до 31.03.2014, № 102М/1 від 23.04.2014 - до 30.04.2014 (а.с.25 -26).

Відповідач зазначені рахунки на загальну суму 25921,14 грн не оплатив.

27.03.2014 позивачем на адресу відповідача направлено претензію № 1191/46 про сплату 6538,86 грн. заборгованості за перевищення договірних обсягів споживання електроенергії, яку останнім залишено без відповіді та задоволення.

Пунктом 2.1. договору про постачання електричної енергії сторони передбачили, що при вирішенні всіх питань, які прямо не врегульовані цим договором, сторони зобов'язуються керуватися законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Відповідно до пункту 6.16 Правил користування електричною енергією, обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору.

За змістом пункту 13 Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 року № 441 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.04.2002 р. № 475) (із змінами і доповненнями), споживачі у разі перевищення встановлених граничних величин споживання електричної енергії та потужності несуть відповідальність згідно з частинами п'ятою і шостою статті 26 Закону України "Про електроенергетику".

За приписами частини 6 статті 26 Закону України "Про електроенергетику", споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Відповідачем на час розгляду справи не надано доказів на підтвердження сплати на користь позивача 25921,14 грн заборгованості з оплати за перевищення договірних величин споживання електричної енергії за договором про постачання електричної енергії № 102М від 09.07.2012 за період червень-вересень 2013 року та березень 2014 року.

З огляду на вищенаведене господарський суд дійшов висновку про те, що позивач належними та допустимими доказами обґрунтував поданий позов про стягнення 25921,14грн заборгованості з оплати за перевищення договірних величин споживання електричної енергії.

Отже, позов подано правомірно, а тому підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно до норм ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати на судовий збір покладаються на відповідача у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 33,34,44,49, 82-85 116, 117 ГПК України, Законом України "Про судовий збір", господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Обласного комунального підприємства "Бібліотечний колектор" (м.Кіровоград, вул. Гайдара, 44, ідентифікаційний код 20637886) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25012, м. Кіровоград, пр. Комуністичний, 15; ідентифікаційний код 23226362) від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж (25001, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 78) заборгованість в сумі 44589,25 грн, з яких: 16 240,73 грн - боргу за спожиту електроенергію; 25 921,14 грн заборгованість за споживання електричної енергії понад договірні величини на п/р із спеціальним режимом використання № 260323121425 в ПАТ "Ощадбанк", МФО 323475, код ЄДРПОУ 23226362; 1110,01 грн - пені; 1151,83 грн - збитків від інфляції; 165,54 грн три відсотка річних, а також 1827,00 грн судового збору на п/р 26006001000865 у ПАТ "Перший інвестиційний банк" міста Кіровограда, МФО 300506, код ЄДРПОУ 23226362.

Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 01.09.2014.

Суддя Т. В. Макаренко

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення26.08.2014
Оприлюднено03.09.2014
Номер документу40304055
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/2400/14

Ухвала від 12.08.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Макаренко Т.В.

Рішення від 26.08.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Макаренко Т.В.

Ухвала від 24.07.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Макаренко Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні