Постанова
від 25.06.2009 по справі 04-02-03-13/1883
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

04-02-03-13/1883

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 25 червня 2009 р.                                                                                    № 04-02-03-13/1883  

Вищий  господарський суд  України у складі колегії  суддів:

головуючого –суддіДерепи В.І.

суддів :Грека Б.М. –(доповідача у справі),Стратієнко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуСільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Тимошівка"

на постановуКиївського міжобласного  апеляційного господарського суду від 08.04.09

у справі № 04-02-03-13/1883

господарського судуЧеркаської області

за позовомСільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Тимошівка"

доСпілки власників земельних та майнових паїв "Злагода 2007",Тимошівської сільської ради

треті особиСпілка громадян власників майнових та земельних паїв "Надія",Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Плюс 2006"

провизнання договору дійсним, визнання права власності

за участю представників від:

позивача Мельник І.О.

третіх осібШамов О.А., Гребенюк В.Є.

В С Т А Н О В И В :

СТОВ “Тимошівка” (далі-позивач) звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом до Спілки власників земельних та майнових паїв “Злагода 2007” (далі-відповідач-1) про визнання дійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна від 28.03.07, укладеного між СТОВ “Тимошівка” та Спілкою власників земельних та майнових паїв “Злагода 2007” та про визнання за СТОВ “Тимошівка” права власності на майновий комплекс за договором купівлі-продажу від 28.03.07, що складає:

1. Телятник; 2. Зерносклад (чотирьохрядка); 3. Критий тік; 4. Заправочна;

5. Приміщення магазину; 6. Приміщення ЗАВ; 7. Будинок тваринника;

8. Вісова мала.

Рішенням господарського суду Черкаської області від 22.09.08 (суддя Упир І.І.) позов задоволено. Припинено провадження у справі в частині заявленої вимоги про визнання дійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна від 28.03.07, укладеного між СТОВ “Тимошівка” та Спілкою власників земельних та майнових паїв “Надія”. Рішення мотивоване тим, що  позовні вимоги про визнання за СТОВ “Тимошівка” права власності на майновий комплекс за договором купівлі-продажу від 28.03.07 є законними та обґрунтованими, тоді, як доводи представників СПМП “Надія” та прокурора, в частині недотримання порядку виділення майна в натурі окремим групам співвласників (власників майнових паїв), який передбачений Наказом Мінагрополітики № 62 від 14.03.01 “Про затвердження порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств”, визнані судом необґрунтованими.

За результатом апеляційного перегляду справи Київський міжобласний апеляційний господарський суд (колегія суддів у складі: головуючого-судді Зеленіної Н.І., Агрикової О.В., Жук Г.А.) 08.04.09 прийняв постанову, якою рішення місцевого господарського суду скасував, в позові відмовив. Постанова мотивована недотриманням порядку виділення майна в натурі окремим групам співвласників (власників майнових паїв), який передбачений Наказом Мінагрополітики № 62 від 14.03.01 “Про затвердження порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств”.

Не погоджуючись із цим постановою, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, рішення місцевого господарського суду залишити без змін. Скарга мотивована невірним застосуванням апеляційним судом ст.ст. 53, 84, 93 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги щодо дотримання судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Апеляційним судом встановлено, що 28.03.07 між Спілкою власників земельних та майнових паїв “Злагода 2007” (за договором Продавець) та СТОВ “Тимошівка” (за договором Покупець) укладений договір купівлі-продажу від 28.03.07, згідно з умовами якого СТОВ “Тимошівка” придбало майновий комплекс, що складає: 1. Телятник; 2. Зерносклад (чотирьохрядка); 3. Критий тік; 4. Заправочна; 5. Приміщення магазину; 6. Приміщення ЗАВ; 7. Будинок тваринника; 8. Вісова мала. (а.с.25, том 1)

СТОВ “Тимошівка” звернулося до господарського суду з позовом про визнання дійсним договору купівлі-продажу та про визнання права власності на майновий комплекс, посилаючись на те, що після продажу майна керівництво СВЗМ “Злагода 2007” відмовляється нотаріально посвідчувати договір купівлі-продажу та реєструвати його, мотивуючи це надмірними витратами коштів та тим, що спілка виконала своє статутне завдання щодо реалізації майна. Таким чином, з 28.03.07 власником майнового комплексу є СТОВ “Тимошівка”.

В процесі розгляду справи позивач відмовився від позовної вимоги про визнання дійсним договору купівлі-продажу дійсним, у зв'язку з чим судом першої інстанції припинено провадження у справі в цій частині. Місцевий господарський суд припинив провадження у справі в частині заявленої вимоги про визнання дійсним  договору купівлі-продажу нерухомого майна від 28.03.07, укладеного між СТОВ “Тимошівка” та Спілкою власників земельних та майнових паїв “Надія”, тоді, як договір купівлі-продажу нерухомого майна від 28.03.07, укладено між СТОВ “Тимошівка” та Спілкою власників земельних та майнових паїв “Злагода 2007”. Тому рішення в цій частині правомірно скасоване апеляційним судом.

Щодо позовних вимог про визнання права власності на майновий комплекс, то господарський суд Черкаської області задовольнив позов, посилаючись на ч.1 ст.328 ЦК України, згідно з якою, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом та на ст.392 ЦК України, якою визначено, що власник може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою. Апеляційний суд в позові відмовив, вказавши на те, що продавець не мав права відчужувати це майно. Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає за необхідне підтримати правову позицію місцевого господарського суду з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 658 ЦК України право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару. Підтвердженням наявності такого права є насамперед правовстановлюючі документи, перелік яких наведено у додатку N 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про реєстрацію прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02 N 7/5.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що Продавець за договором купівлі-продажу нерухомого майна від 28.03.07 не надав правовстановлюючих документів, що підтверджують його право власності на предмет договору.

Статут Спілки власників земельних та майнових паїв “Злагода 2007” зареєстровано 27.03.07. Вже 28.03.07 на виконання статутних завдань члени спілки “Злагода-2007”, від свого імені уклали з СТОВ “Тимошівка” договір купівлі-продажу, предметом якого визначено: 1. Телятник; 2. Зерносклад (чотирьохрядка); 3. Критий тік; 4. Заправочна; 5. Приміщення магазину;

6. Приміщення ЗАВ; 7. Будинок тваринника; 8. Вісова мала.

Відповідно до п. 15 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14.03.01 N 62 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.04.01 N 305/5496, виділення майнових паїв у натурі окремим особам, які виявили бажання отримати свої майнові паї в індивідуальну власність, проводиться підприємством - користувачем майна із переліку майна, виділеного на ці цілі.

При виділенні майна в натурі конкретному власнику підприємство-правонаступник (користувач) одночасно з підписанням акта приймання-передавання майна робить відмітку про виділення майна в натурі у Свідоцтві про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (далі - Свідоцтво), що засвідчується підписом керівника підприємства та печаткою. Свідоцтво з відміткою про виділення майна в натурі індивідуально, акт приймання-передавання майна можуть бути підставою для оформлення прав власності на зазначене майно в установленому порядку. При виділенні майна у натурі групі співвласників, які уклали договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, співвласники передають підприємству-правонаступнику (користувачу) один примірник цього договору і копію рішення зборів співвласників про виділення майна в натурі.

Підприємство-правонаступник (користувач) одночасно з підписанням акта приймання-передавання майна робить відмітки про виділення майна в натурі у спільну часткову власність у Свідоцтвах цієї групи співвласників, що засвідчені підписом керівника підприємства та печаткою. Свідоцтва з відмітками про виділення майна в натурі у спільну часткову власність, акт приймання-передавання майна та договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній частковій власності, можуть бути підставою для оформлення співвласниками прав власності на зазначене майно в установленому порядку. Апеляційним судом встановлено, що позивачем не дотримано положення вказаного вище Порядку, продавець не має ніяких документів, які б підтверджували право його власності на це майно.

Тому апеляційним судом правомірно вказано, що позивачем та Спілкою власників земельних та майнових паїв “Злагода 2007” не доведено, що на момент укладення договору купівлі-продажу від 28.03.07 майнового комплексу спірне майно було власністю відповідача-1 та не доведено відсутність прав на спірне майно у третіх осіб, а саме спілки громадян власників (співвласників) майнових та земельних паїв “Надія”. Зокрема, згідно з довідкою Тимошівської сільської ради від 26.03.07 за № 264 кількість власників майнових паїв СТОВ “Тимошівка” складає 390 осіб, 94 з яких померли та процес прийняття спадщини триває. Судом встановлено, що позивач та ТОВ “Агро-Плюс 2006” разом викупили майнові паї у 244 осіб, тоді, як усього власників майнових паїв нараховується 390 осіб, тобто є не врахованими інтереси інших осіб, які є власниками майнових паїв СТОВ “Тимошівка”.

Крім того, згідно з протоколом № 5 від 31.03.07 зборів співвласників майнових паїв колишнього КСП “Тимошівка”  майно, у тому числі, яке є предметом договору купівлі-продажу нерухомого майна від 28.03.07, виділено в натурі членам Спілки громадян власників (співвласників) майнових та земельних паїв “Надія”, яка налічує 172 особи. Тому позовні вимоги не доведені у встановленому порядку, а відтак, в позові відмовлено правомірно.

Отже, доводи касаційної скарги спростовуються вищевикладеним та не можуть бути підставою для скасування постанови у справі, а тому, постанову апеляційного господарського суду слід залишити без змін, так як вона ухвалена при повному з'ясуванні судами всіх обставин справи та при вірному правозастосуванні.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1115 –1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Тимошівка" залишити без задоволення, постанову Київського міжобласного  апеляційного господарського суду від 08.04.09 у справі № 04-02-03-13/1883 залишити без змін.

Головуючий - суддя                                                                      В. Дерепа

Судді                                                                                                    Б. Грек

Л. Стратієнко

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення25.06.2009
Оприлюднено13.07.2009
Номер документу4032702
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —04-02-03-13/1883

Постанова від 25.06.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Ухвала від 09.06.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Постанова від 15.01.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Ухвала від 18.12.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Грек Б.М.

Рішення від 22.09.2008

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Пащенко А.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні