ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" серпня 2014 р. Справа № 918/1104/14
Господарський суд Рівненської області у складі судді Корсуна В. Я., розглянувши матеріали справи за позовом Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Рівненської філії ПАТ «Укртелеком» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕТІМПОРТ» про стягнення в сумі 5 932 грн. 90 коп.
Представники сторін:
від позивача: Лук’янчук Н. І. (довіреність від 11 грудня 2013 року № 1089)
від відповідача: не з'явився
Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.
Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.
Обставини справи: Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» в особі Рівненської філії ПАТ «Укртелеком» звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕТІМПОРТ», у якому просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість по орендній платі згідно договору № 537/26 від 14 вересня 2011 року за період з жовтня 2013 року по січень 2014 року в сумі 5 422, 90 грн., а також 432, 26 грн. пені та 77, 74 грн. трьох відсотків річних за прострочення оплати.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 25 липня 2014 року порушено провадження у справі № 918/1104/14, розгляд якої було призначено на 11 серпня 2014 року.
11 серпня 2014 року ухвалою господарського суду розгляд справи було відкладено на 28 серпня 2014 року через неявку у судове засідання відповідача та відсутністю доказів його належного повідомлення про час та місце розгляду справи.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позовній заяві, та наполягала на їх задоволенні в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився.
Відповідно до статті 64 Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Пунктом 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» визначено, що за змістом цієї норми, зокрема, у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Ухвали господарського суду про призначення даної справи до розгляду та про відкладення її розгляду направлялися відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою 34400, Рівненська область, м. Кузнецовськ, Мікрорайон Будівельників, буд. 20, корпус 2, кв. 32. Дана адреса відповідача значиться у Спеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 19209949, який наявний у матеріалах справи.
Конверти з вказаними ухвалами повернулися до господарського суду з поштового відділення за закінченням терміну зберігання, отже за змістом вищезазначеної норми відповідач завчасно та належним чином був повідомлений про місце, дату та час судового засідання.
За вказаних обставин, керуючись ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути даний спір за відсутності відповідача та відзиву з його боку за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно дослідивши подані ним письмові докази, оцінивши їх у сукупності, господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Між Публічним акціонерним товариством «Укртелеком», (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕТІМПОРТ» (орендар) 14 вересня 2011 року було укладено Договір оренди нерухомого майна товариства (комерційні приміщення) № 537/26, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар бере у строкове платне користування частину нежитлових приміщень, розташованих в м. Кузнецовськ Рівненської області на 2 поверсі 3-поверхового будинку № 4 на Майдані Незалежності, загальною площею 31,1 кв. м - виробничих приміщень для розміщення офісу.
Згідно пункту 1.2. договору оренди, укладеного між сторонами, вартість майна, яке передається в оренду становить 65 560 грн.
Відповідно до п. 3.1. Договору оренди орендна плата встановлюється орендодавцем за домовленістю сторін на підставі його внутрішніх нормативних актів і згідно з додатком 3 до цього договору становить:
3.1.1. за перший (базовий) місяць оренди майна 43 грн. 93 коп. за 1 кв. м орендованої площі. Крім того, ПДВ (20%) - 8 грн. 79 коп. Всього - 52, 72 грн. Орендна плата за перший місяць оренди за 31,1 кв. м становить 1 639, 59 грн., в т. ч. ПДВ;
3.1.2. за кожний наступний місяць орендна плата визначається шляхом коригування її розміру за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць, за винятком випадків дефляції.
Згідно з пунктом 3.6. договору оренди, укладеного між сторонами, орендна плата перераховується орендарем у безготівковому порядку на поточний банківський рахунок орендодавця не пізніше 27 числа місяця, наступного за розрахунковим, згідно з рахунками, які виставляються орендодавцем не пізніше 17 числа місяця, наступного за розрахунковим та надаються орендарю разом з актом про надані послуги та податковою накладною.
За приписами пункту 6.1.3. договору оренди № 537/26 від 14 вересня 2011 року орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату та інші платежі, передбачені цим договором.
Дослідивши наявні у матеріалах справи акти приймання передачі судом встановлено, що відповідач користувався орендованим приміщенням з 14 вересня 2011 року по 31 січня 2014 року, відтак позивачем свої зобов'язання за договором оренди № 537/26 від 14 вересня 2011 року виконано.
Однак внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань щодо своєчасного здійснення орендної плати за жовтень, листопад, грудень 2013 року та січень 2014 року у нього утворилась заборгованість перед позивачем в сумі 5 922, 90 грн., що підтверджується актом звіряння взаємних розрахунків між сторонами, який наявний у матеріалах справи.
Також судом встановлено, що 07 квітня 2014 року відповідач оплатив частину заборгованості по орендній платі в сумі 500, 00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № @2PL797086, яке наявне у матеріалах справи.
Відтак, станом на момент прийняття рішення у справі, заборгованість відповідача перед позивачем по орендній платі за договором № 537/26 від 14 вересня 2011 року становить 5 422, 90 грн.
Згідно ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
У відповідності до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).
Згідно з приписами ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші), чи утриматися від виконання певних дій, а інша сторона має право вимагати виконання такого обов'язку.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином, згідно із умовами договору та вимогами Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що зазвичай ставляться.
Аналогічна норма міститься в Господарському кодексі України. Так, в ч. 1 ст. 193 ГК України зазначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитору зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до п. 8.2. договору оренди № 537/26, укладеного між сторонами 14 вересня 2011 року, у разі наявності заборгованості по орендній платі, платі за комунальні послуги та іншим витратам за договором за попередній місяць станом на 27 число поточного місяця, орендарю нараховується пеня від суми простроченого платежу в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, починаючи з 28 числа поточного місяця до дати погашення заборгованості.
Відповідно до ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання, або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 6 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Так позивачем за період прострочення оплати з 28.11.2013 року по 22.07.2014 року на суму боргу нарахована пеня, яка згідно його розрахунку, складає 432 грн. 26 коп. та 3 % річних в розмірі 77 грн. 74 коп.
Судом перевірено та визнано правильним розрахунок пені та трьох процентів річних, здійснений позивачем.
З огляду на зазначене та враховуючи, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення оплачений не повністю, його розмір підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 5 422 грн. 90 коп. основного боргу, 432 грн. 26 коп. пені та 77 грн. 74 коп. трьох процентів річних є доведеними, правомірними, такими, що ґрунтуються на договорі та законі, а відтак підлягають задоволенню з покладенням на відповідача витрат зі сплати судового збору.
Керуючись статтями 32 - 34, 43, 44, 49, 75, 82 - 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕТІМПОРТ» (34400, Рівненська область, м. Кузнецовськ, Мікрорайон Будівельників, буд. 20, корпус 2, кв. 32, код ЄДРПОУ 37600782) на користь Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Рівненської філії ПАТ «Укртелеком» (33028, м. Рівне, вул. Чорновола, 1, р/р № 2603538288 в АТ «Райффайзен банк Аваль» м. Києва, МФО 3380805, код ЄДРПОУ 01187526) 5 932 (п'ять тисяч дев'ятсот тридцять дві) гривні 90 копійок, з яких 5 422 (п'ять тисяч чотириста двадцять дві) гривні 90 копійок - заборгованість по орендній платі, 432 (чотириста тридцять дві) гривні 26 копійок - пеня, 77 (сімдесят сім) гривень 74 копійки - три проценти річних.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕТІМПОРТ» (34400, Рівненська область, м. Кузнецовськ, Мікрорайон Будівельників, буд. 20, корпус 2, кв. 32, код ЄДРПОУ 37600782) на користь Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Рівненської філії ПАТ «Укртелеком» (33028, м. Рівне, вул. Чорновола, 1, р/р № 2603538288 в АТ «Райффайзен банк Аваль» м. Києва, МФО 3380805, код ЄДРПОУ 01187526) судовий збір в сумі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) гривень 00 копійок.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Суддя В. Я. Корсун
Повний текс рішення виготовлено та підписано 02 вересня 2014 року
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2014 |
Оприлюднено | 05.09.2014 |
Номер документу | 40332316 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Корсун В.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні