ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.08.2014 Справа №917/1455/14
За позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Лубнигаз", вул. Л.Толстого, 87, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500
до Сазонівської сільської ради, с. Сазонівка, Оржицький район, Полтавська область, 37702
про стягнення 11 882,30 грн.
Суддя Плотницька Н.Б.
Представники сторін:
від позивача: Лук'янова Ю.В., дов. №6 від 14.02.2014,
від відповідача: не з'явились.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно статті 85 ГПК України.
Суть справи: розглядається позовна заява про стягнення заборгованості за договором №121-О-Б від 03.01.2013 в розмірі 11 882,30 грн., з яких: 10 477,96 грн. - основний борг, 473,79 грн. - пеня, 78,64 грн. - 3% річних, 851,91 грн. - інфляційні втрати.
Позивач на вимогу ухвали суду надав акт звірки взаємних розрахунків (вх. №10793 від 21.08.2014) підписаний сторонами, відповідно до якого сума основного боргу станом на час розгляду справи складає 10 477,96 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, всупереч умовам укладеного договору, взяті на себе зобов'язання виконав не в повному обсязі, та не повністю розрахувався за поставлений позивачем природний газ.
Відповідач представництво у судове засідання втретє не забезпечив, вимог суду не виконав, причин щодо цього суду не повідомив. Останній відповідно до пп. 2.6.15 Інструкції з діловодства в господарських судах України та пп. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" за місцезнаходженням згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців був належним чином та завчасно повідомлений про дату, час і місце проведення судових засідань, а також про покладені на нього обов'язки, про що свідчать матеріали справи.
Відповідач надіслав заяву вх. №10282 від 08.08.2014, в якій позовні вимоги визнає в повному обсязі, проти їх задоволення не заперечує, просить суд розглянути справу за відсутності його уповноваженого представника.
Клопотання судом задоволено.
Відтак, обставин, які б перешкоджали чи не дозволяли розглянути спір у даному судовому засіданні судом не було встановлено.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представника позивача, суд встановив:
03.01.2013 між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Лубнигаз" (надалі - Позивач, Постачальник) та Сазонівською сільською радою (надалі - Відповідач, Споживач) було укладено Договір №121-О-Б на постачання природного газу за регульованим тарифом (надалі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору, Позивач як Постачальник постачає природний газ Відповідачу як Споживачу в обсягах і в порядку, передбачених Договором для забезпечення потреб Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість послуг з постачання газу (вартість газу і наданих послуг) у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених Договором.
Згідно з п. п. 4.1., 4.2 Договору розрахунки за реалізований Споживачем газ здійснюються за цінами (граничним рівнем цін), що встановлюються національною комісією, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики. У випадках передбачених законодавством, до ціни на природний газ додаються: збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ; тариф транспортування газу магістральними трубопроводами; тариф на транспортування газу розподільними трубопроводами; тариф на постачання газу за регульованим тарифом; податок на додану вартість.
В пункті 4.4 Договору встановлено, що ціна газу, розрахована відповідно до пунктів 4.1. та 4.2 Договору є обов'язковою для сторін з дати набрання нею чинності. Визначена на її основі вартість газу буде застосовуватися сторонами при складанні актів приймання - передачі газу розрахунками за газ згідно з умовами Договору.
За п. 3.5 Договору на підставі результатів вимірювання обсягу газу вузлами обліку складаються щомісячно акти приймання-передачі газу.
На виконання умов Договору Позивач поставив на протязі лютого 2014 року - квітня 2014 року, а Відповідач прийняв природний газ на загальну суму 12 990, 81 грн.
Факт виконання Позивачем договірних зобов'язань з поставки природного газу Відповідачу та факт його отримання останнім на протязі лютого 2014 року - квітня 2014 року підтверджується актами приймання - передачі природного газу б/н від 28.02.2014 року на суму 6 329,29 грн., б/н від 31.03.2014 року на суму 3 527,19 грн. та б/н від 30.04.2014 року на суму 3 134,32 грн.
Позивач зазначив, що Відповідач частково розрахувався за отриманий природний газ по акту прийманні передачі б/н від 28.02.2014 року на суму 6 329,29 грн. сплативши 2 512, 85 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості по вище вказаних актах складає 10 477, 96 грн., що підтверджується наданим актом звірки взаємних розрахунків.
Пунктом 4.6. Договору встановлено, що оплата послуг з постачання газу здійснюється Споживачем авансовими платежами, шляхом 100% попередньої оплати їх вартості із розрахунку договірного планового обсягу місячного постачання газу відповідно до додатка 2 до Договору, не пізніше ніж за 10 календарних днів до місяця поставки. У випадку недоплати вартості послуг постачання газу за розрахунковий період Споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 10 числа, наступного за розрахунковим.
Однак, Відповідач свої зобов'язання за Договором належним чином не виконав, за отриманий природний газ розрахувався невчасно, чим порушив п. 4.6. Договору.
Згідно із статтею 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Положеннями статей 627, 628 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України, встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. У відповідності до вимог статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається. Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом. Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Зобов'язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 Цивільного кодексу України).
Таким чином, вимоги Позивача про стягнення заборгованості у сумі 10 477,96 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Пунктом 6.2.2. Договору передбачено, що у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом 4 Договору, із Споживача стягується пеня в розмірі подвійної облікової 5 ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Відповідно до статей 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Згідно з ч. 1 статті 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. Одним із видів забезпечення виконання зобов'язань відповідно до статей 546, 549 Цивільного кодексу України та статті 199 Господарського кодексу України, є неустойка (штраф, пеня), розмір якої визначається відповідно до умов договору, що не суперечать чинному законодавству України. Відповідно до статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Посилаючись на п. 6.2.2 Договору Позивач, враховуючи періоди виникнення заборгованості за Договором, правомірно нарахував Відповідачу 473,79 грн. пені за період з 11.03.2014 по 08.07.2014.
Відповідно до статті 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки.
Відповідно до статті 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він перевищує розмір збитків та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Статтею 233 ГК України передбачає, що у разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Враховуючи те що, Відповідач органом місцевого самоврядування і, відповідно, бюджетною установою, суд зменшує розмір пені до 10,00 грн.
Відповідно до вимог статті 625 Цивільного кодексу України, боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір відсотків.
Посилаючись на положення статті 625 ЦК України Позивач, враховуючи періоди виникнення заборгованості за Договором, правомірно нарахував 78,64 грн. 3% річних та 851,91 грн. інфляційних втрат.
Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 78 ГПК України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують права і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Судові витрати відповідно до статті 49 ГПК України покладаються на відповідача.
На підставі матеріалів справи та керуючись статтями 33, 43, 49, 78, 82-85 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Сазонівської сільської ради (с. Сазонівка, Оржицький район, Полтавська область, 37702, код 25155790, р/р 35414005052859 ГУДКСУ в Полтавській області, МФО 831019) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Лубнигаз" (вул. Л.Толстого, 87, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500, код 05524713, п/р 2600835987102 в ПАТ "Банк Петрокоммерц-Україна", МФО 300120) 10 477,96 грн. основного боргу, 10,00 грн. пені, 78,64 грн. 3% річних, 851,91 грн. інфляційних втрат та 1827,00 грн. судового збору.
Видати накази з набранням рішенням законної сили.
Повне рішення складено 26.08.2014.
Суддя Плотницька Н.Б.
Примітка : Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2014 |
Оприлюднено | 05.09.2014 |
Номер документу | 40338363 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Плотницька Н.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні