ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" вересня 2014 р.Справа № 922/3382/14
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Бринцева О.В.
при секретарі судового засідання Гула Д.В.
розглянувши справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Девелопмент", м. Харків; до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер 21", м. Харків; про визнання частково недійсним статуту за участю представників:
позивача - Литвиненко І.В., довіреність №17 від 29.08.2014р.;
відповідача - Гоготов В.В., директор
ВСТАНОВИВ:
12.08.2014 р. Позивач звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Відповідача, в якій Позивач просить визнати недійсною з моменту реєстрації абзац 3 статті 37 «З усіх питань порядку денного загальних зборів учасників рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують всі учасники Товариства» та абзац 2 статті 38 «Загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності 100 відсотків голосів» Статуту Відповідача, що був затверджений 12.07.2007 року загальними зборами учасників Товариства, оформленого протоколом № 12/07-07 від 12.07.2007 року, зареєстрованого 12.07.2007 державним реєстратором виконавчого комітету Харківської міської ради.
Позовні вимоги за позовною заявою Позивача обґрунтовані невідповідністю вказаних положень Статуту Відповідача вимогам статей 41, 59, 60 Закону України «Про господарські товариства», що чинить перепони позивачу у здійсненні корпоративних прав, а саме, ТОВ «Альянс-Девелопмент», як власник 60% статутного капіталу товариства, позбавлений можливості приймати участь в управлінні товариством, приймати рішення щодо діяльності товариства.
В призначене на 02.09.2014 р. судове засідання з'явився представник позивача який просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, надав до суду відзив на позовну заяву в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що підстав для задоволення позову немає.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази і таким чином з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, суд установив наступне.
Відповідач зареєстрований 10.08.2006 р. під реєстровим номером 1 480 102 0000 028277 та відповідно до статті 1 Статуту товариства, в редакції, затвердженої Рішенням Загальних Зборів Учасників Відповідача, оформленого протоколом від 12 липня 2007р. та зареєстрованим під № 14801050003028277, діє на підставі Цивільного кодексу України та Закону України «Про господарські товариства». Товариство являє собою об'єднання осіб та їх вкладів, в якому майнова відповідальність учасників обмежена вартістю їх вкладу.
Учасниками товариства, відповідно до статті 11 та 19 Статуту, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 19167479, сформованого станом на 18.08.2014 р. є Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-Девелопмент» з часткою 60%; Приватне підприємство «Кон-Естейт» з часткою 12%; ОСОБА_3 з часткою 4%; ОСОБА_4 з часткою 6 %; АТ Банк «Фактор» з часткою 18 %.
Згідно заяви від 03.03.2014 року позивач звернувся до загальних зборів учасників відповідача з проханням розглянути питання розподілу прибутку Товариства.
Згідно з протоколом № 10/04 від 10.04.2014р. загальних зборів учасників Відповідача на загальних зборах учаників присутні - Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-Девелопмент» , розмір внеску до статутного фонду Товариства - 694500,00 грн., що складає 60% статутного капіталу Товариства та ОСОБА_4, розмір внеску до статутного фонду Товариства 69450,00 грн., що складає 6% статутного капіталу Товариства, тобто на загальних зборах присутні учасники, що володіють 66% голосів.
Згідно протоколу №10/04 від 10.04.2014р. загальних зборів учасників Відповідача зазначено, що загальні збори не є правомочними та не мають права розглядати питання, внесені до порядку денного загальних зборів учасників Товариства, оскільки відсутній кворум необхідний для проведення загальних зборів учасників у розмірі 100% голосів, відповідно до вимог ст.38 статуту Товариства. Протокол № 10/04 від 10 квітня 2014 р. скріплений відтиском печатки позивача, підписом ОСОБА_4 та відтиском печатки Відповідача.
З вище наведеного вбачається, що рішення загальних зборів учасників товариства від 10.04.2014р. не прийняте, незважаючи на участь двох учасників товариства, які разом володіють 66% голосів.
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.
Статтею 35 Статуту передбачено, що Вищим органом управління Товариством є загальні збори учасників.
Згідно ст.37 Статуту до компетенції загальних зборів учасників зокрема відносяться: а) визначення основних напрямків діяльності Товариства та затвердження його планів і звітів про їх виконання; б) внесення змні до статуту Товариства, зміна його Статутного капіталу; в) обрання та відкликання виконавчого органу (Директора) та членів ревізійної комісії; г) затвердження річних результатів діяльності Товариства, ключаючи його дочірні підприємства, вибір незалежного аудитора, затвердження звітів та висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строк та порядок сплати частини прибутку, визначення порядку покриття збитків; д) створення, реорганізація та ліквідація філій, представництв, дочірніх та приватних підприємств, затвердження їх положень та статутів.
Відповідно до статті 37 Статуту питання, вказані у підпунктах «а» -«д», «з»-«т» відносяться до виключної компетенції загальних зборів учасників Товариства, та не можуть бути передані ним для вирішення виконавчому органу Товариства. З усіх питань порядку денного загальних зборів учасників рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують всі учасники Товариства.
Абзацом 2 статті 38 Статуту Товариства передбачено, що загальні бори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності 100 відсотками голосів.
Натомість, відповідно до ст. 145 Цивільного кодексу України Вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників. У товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників. Виконавчий орган товариства може бути обраний також і не зі складу учасників товариства. Компетенція виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю, порядок ухвалення ним рішень і порядок вчинення дій від імені товариства встановлюються цим Кодексом, іншим законом і статутом товариства. До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить: 1) визначення основних напрямів діяльності товариства, затвердження його планів і звітів про їх виконання; 2) внесення змін до статуту товариства, зміна розміру його статутного капіталу; 3) створення та відкликання виконавчого органу товариства; 5) затвердження річних звітів та бухгалтерських балансів, розподіл прибутку та збитків товариства. Статутом товариства і законом до виключної компетенції загальних зборів може бути також віднесене вирішення інших питань. Питання, віднесені до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства, не можуть бути передані ними для вирішення виконавчому органу товариства. Черговість та порядок скликання загальних зборів встановлюються статутом товариства і законом.
Статтею 41 Закону України «Про господарські товариства» передбачено, що до компетенції загальних зборів належить: а) визначення основних напрямів діяльності акціонерного товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання; б) внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу; г) утворення і відкликання виконавчого та інших органів товариства, д) затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) з
урахуванням вимог, передбачених цим та іншими законами, визначення порядку покриття збитків.
Повноваження, передбачені пунктами "б", "в", "г", "д", "е", "ї", "й", належать до виключної компетенції загальних зборів акціонерів і не можуть бути передані іншим органам товариства. Статутом товариства до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені й інші питання. Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Згідно до ст. 59 Закону України «Про господарські товариства» до компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону, належить: а) встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів; б) вирішення питання про придбання товариством частки учасника; в) виключення учасника з товариства; г) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів.
З питань, зазначених у пунктах "а", "б" статті 41 цього Закону, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. З решти питань рішення приймається простою більшістю голосів.
З вище наведеного вбачається, що Законом України «Про господарські товариства» передбачено, що з питань про:
- визначення основних напрямів діяльності акціонерного товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання;
- внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу;
- виключення учасника з товариства,
рішення приймається, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства, а з питань утворення і відкликання виконавчого та інших органів товариства - простою більшістю голосів.
Нормами ст. 41, 59 Закону України «Про господарські товариства» не передбачається можливість встановлення у статутах товариств з обмеженою відповідальністю іншого порядку прийняття рішень загальними зборами.
Отже, положення абзацу 3 статті 37 Статуту товариства відповідно до якого з усіх питань порядку денного загальних зборів учасників рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують всі учасники Товариства, суперечать ст. ст.41, 59 Закону України «Про господарські товариства» та є недійсними.
Крім того, є недійсним також положення статті 38 Статуту Товариства, відповідно до якої Збори Учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності 100 відсотків голосів, як таке, що суперечить положенням ч. 1 ст. 60 Цивільного кодексу України, згідно з якою загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.
Згідно до п. 2.4 Рекомендацій Вищого господарського суду України № 04-5/14 від 28.12.2007р. «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин» відповідно до частини восьмої статті 41, частини першої статті 60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників (акціонерів) акціонерних товариств, товариств з обмеженою або додатковою відповідальністю є правомочними, якщо на них присутні учасники (акціонери) або представники учасників (акціонерів), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів від загальної кількості голосів. Зазначеними нормами не передбачається можливість встановлення у статутах цих товариств іншого кворуму. Тому у вирішенні питання про правомочність загальних зборів учасників (акціонерів) господарських товариств господарським судам слід виходити з того, що незалежно від положень статуту товариства щодо кворуму загальних зборів вони є правомочними, якщо на них зареєструвалися учасники, які володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів від загальної кількості голосів.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
Не відповідність приписів статей 37, 38 Статуту вимогам чинного законодавства України та зазначене в позовній заяві про те, що наявність цих положень Статуту товариства чинить перепони позивачу у здійсненні корпоративних прав, тобто Позивач позбавлений можливості здійснювати управління товариством, приймати рішення щодо діяльності товариства, знайшло своє підтвердження під час слухання справи, а тому, суд вважає, що позовну заяву Позивача слід задовольнити у повному обсязі.
Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією Вищого господарського суду України у аналогічних справах, викладеною, зокрема у постанові від 12.02.2014р. у справі №922/3812/13.
Вирішуючи питання розподілу судового збору суд керується ст. 49 ГПК України та у зв'язку з задоволенням позовних вимог Позивача судовий збір покладає на Відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 41, 59, 60 Закону України «Про господарські товариства», статті 20 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 34, 43, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати недійсними з моменту реєстрації абзац 3 статті 37 «З усіх питань порядку денного загальних зборів учасників рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують всі учасники товариства» та абзац 2 статті 38 «Загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники) учасників, що володіють у сукупності 100 відсотків голосів» Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер 21» (код ЄДРПОУ 34467814) в редакції, затвердженій рішенням загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер 21», оформленого протоколом № 12/07-07 від 12 липня 2007 р. та зареєстрованого 12.07.2007 року державним реєстратором виконавчого комітету Харківської міської ради номер запису14801050003028277.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер 21» (Код ЄДРПОУ 34467814, адреса: 61002, Харківська область, місто Харків, вул.Артема, буд.8) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-Девелопмент» (Код ЄДРПОУ 34862745, адреса: 61010, Харківська область, м.Харків, вул.Малом'ясницька, б.2) судовий збір у розмірі 1218,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 03.09.2014 р.
Суддя О.В. Бринцев
/Справа №922/3382/14/
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2014 |
Оприлюднено | 09.09.2014 |
Номер документу | 40367963 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Бринцев О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні