ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" вересня 2014 р.Справа № 916/2605/14
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Брагіної Я.В.
секретаря судового засідання Галюк Т.В.
за участю представників:
від позивача: Станкова А.В. згідно довіреності від 22.07.2014р.;
від відповідача: Райчева Н.М.- голова правління ФГ "Райна" згідно витягу з ЄДРПОУ;
розглянув справу:
за позовом: Арцизької міської ради Одеської області (м. Арциз, Одеська обл.);
до відповідача: Фермерського господарства "Райна" (м. Арциз, Одеська обл.);
про розірвання договору оренди та стягнення 76723,48грн. .
Ухвалою суду від 03 липня 2014р. порушено провадження у справі № 916/2605/14 за позовом Арцизької міської ради Одеської області до відповідача Фермерського господарства "Райна" про розірвання договору оренди та стягнення 76723,48грн.
Представник позивача у судовому засіданні надав заяву про збільшення (зменшення) позовних вимог, згідно якої просив суд стягнути із відповідача основний борг в сумі 19839,00грн. та 360,69грн. пені, а також розірвати договір оренди, укладений між сторонами.
Представник відповідача Фермерського господарства "Райна" у засіданні суду визнав борг в сумі 19839,00грн. та в частині стягнення пені в сумі 360,69грн. Пояснив, що борг виник в зв'язку з тим, що позивач неправильно нараховував орендну плату, тобто набагато більшу, ніж передбачено договором.
З врахуванням ст.22 ГПК України, суд приймає до розгляду заяву позивача про збільшення (зменшення) позовних вимог і розглядає справу в межах зазначеної заяви.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
01.05.2006р. між Арцизькою міською радою Одеської області та Фермерським господарством "Райна" був укладений договір оренди комунального майна з правом викупу строком на 50 років.
Предметом договору є зобов'язання орендодавця передати, а орендаря прийняти у строкове платне користування нерухоме майно, а саме: 2 ангари №1 та №2 (згідно схеми, що є додатком до договору), площею 496 кв.м. кожний, які розташовані за адресою: м. Арциз, вул. Авіаційна у зоні №2, Одеської області на території колишнього аеродрому комплексу для здійснення сільськогосподарської діяльності.
За умовами п.3.1, п. 3.2 та 3.4 зазначеного договору, орендна плата визначається згідно методики розрахунку орендної плати комунального майна міської ради та складає 290,00грн. на місяць за кожний ангар. Орендна плата перераховується орендодавцю щомісячно, не пізніше 15 числа кожного місяця із врахуванням щомісячного індексу інфляції відносно суми орендної плати. Орендна плата, перерахована несвоєчасно чи не в повному обсязі стягується орендодавцем відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням пені в розмірі 0,3% від суми заборгованості за кожний день прострочення (включаючи день оплати).
У відповідності до п. 9.7 договору, даний договір може бути розірвано в односторонньому порядку у випадку систематичного не виконання умов договору.
На виконання умов договору, позивач передав відповідачу комунальне майно: 2 ангари в оренду, які розташовані за адресою:м. Арциз, вул. Авіаційна у зоні №2, Одеської області на території колишнього аеродрому комплексу для здійснення сільськогосподарської діяльності, що підтверджуються актом приймання-передачі майна від 01.05.2006р.
Проте, відповідачем неналежним чином виконувалися умови договору оренди, орендна плата не сплачувалася за період із травня 2011 року по липень 2014 року включно.
Отже, відповідач неналежно виконав прийняте зобов'язання за договором, бо не розраховується за договором оренди, у зв'язку з чим у нього утворилась заборгованість станом на 01.08.14. у сумі 19839,00грн., про що не заперечувалося представником відповідача у засіданні суду.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботи, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мас виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з приписами ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Стаття 762 Цивільного кодексу України передбачає, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Враховуючи те, що об'єктом договору є майно, що належить на праві комунальної власності слід звернути увагу на положення спеціального Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Стаття 10 зазначеного Закону встановлює, що істотною умовою договору оренди, зокрема, є орендна плата з урахуванням її індексації.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 зазначеного Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі.
У відповідності до ст. 19 Закону орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позов у частині стягнення боргу з орендної плати в сумі 19839,00грн.
Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Також позивач просить стягнути із відповідача пеню на підставі договору з врахуванням Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання" в сумі 360,69грн.
Перевіривши розрахунок позивача, який доданий до заяви про зменшення позовних вимог, суд вважає, що розрахунок відповідає вимогам чинного законодавства
Тому суд приходить до висновку про задоволення позову у частині стягнення пені в сумі 360,69грн.
Позивач також просить розірвати спірний договір у зв'язку із несплатою орендних платежів, тобто у зв'язку із істотним порушенням умов договору відповідачем.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди може бути розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
У відповідності до ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Суд вважає, що несплата орендних платежів є істотним порушенням умов договору, бо відповідач позбавляється того, на що він розраховував укладаючи спірний договір.
Тому суд задовольняє позов у частині розірвання спірного договору оренди комунального майна.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позов у повному обсязі з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог, оскільки вимоги підтверджуються матеріалами справи та відповідають вимогам чинного законодавства
За приписами ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач позовні вимоги не спростував, доказів, які б підтверджували сплату орендних платежів не надав, представник в засіданні суду позов визнав.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На підставі ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст.22, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди комунального майна від 01.05.2006 року, укладеного між Арцизькою міською радою Одеської області (68400, Одеська область, м. Арциз, вул. 28 Червня, 95-а, код ЄДРПОУ 04057037) та Фермерським господарством "Райна" (68400, Одеська область, м. Арциз, вул. Леніна, буд. 50, кв. 2, код ЄДРПОУ 31165049).
3. Стягнути із Фермерського господарства "Райна" (68400, Одеська область, м. Арциз, вул. Леніна, буд. 50, кв. 2, код ЄДРПОУ 31165049) на користь Арцизької міської ради Одеської області (68400, Одеська область, м. Арциз, вул. 28 Червня, 95-а, код ЄДРПОУ 04057037):
- 19839,00грн. - основного боргу;
- 360,69грн. - пені,
- 3045,00грн. - витрат, пов'язаних із сплатою судового збору.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення підписано 08 вересня 2014р.
Суддя Я.В. Брагіна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2014 |
Оприлюднено | 09.09.2014 |
Номер документу | 40375775 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Брагіна Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні