ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"08" вересня 2014 р.3 Справа № 918/1141/14
за позовом Рівненського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державного агентства резерву України
до відповідача Комунальної установи "Обласна база спеціального медичного постачання" про стягнення заборгованості за цінності мобілізаційного резерву в сумі 98 997 грн. 57 коп.
Суддя Андрійчук О.В.
Представники:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Савіна Н.Б., дов. № 100 від 08.08.2014 року
від прокуратури: Чоп Ю.В., посв. № 011892 від 29.10.2012 року
Статті 20, 22, 91, 93 ГПК України сторонам роз'яснені.
Відводи з підстав, передбачених ст. 20 ГПК України, відсутні.
Протокол судового засідання складено відповідно до ст. 81 1 ГПК України.
СУТЬ СПОРУ:
У серпні 2014 року Рівненський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державного агентства резерву України звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до Комунальної установи "Обласна база спеціального медичного постачання" про стягнення заборгованості за цінності мобілізаційного резерву в сумі 98 997,57 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що:
Відповідно до затвердженої номенклатури і норм накопичення відповідач отримав завдання на зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.
У період з 1995-1998 роки відповідач здійснив відпуск матеріальних цінностей в порядку освіження на загальну суму 325 706,01 грн. без попередньої оплати їх вартості та без дотримання вимог щодо повернення відпущених цінностей в 6-місячний строк.
У подальшому вартість відпущених матеріальних цінностей була частково погашена на суму 98 997,57 грн. Вказані грошові кошти зберігаються на спеціальному рахунку відповідача.
Відповідно до підп. 11 п. 3 ст. 29 БК України грошові надходження від реалізації матеріальних цінностей державного резерву зараховуються до спеціального фонду Державного бюджету України.
Станом на дату звернення до господарського суду грошові кошти в розмірі 98 997,57 грн. до Державного бюджету України відповідачем не перераховані.
В матеріально-правове обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на ст. ст. 193, 285 ГК України.
Ухвалою суду від 05.08.2014 року порушено провадження, справу призначено до розгляду на 11.08.2014 року.
Ухвалою суду від 11.08.2014 року розгляд справи відкладено на 01.09.2014 року.
Ухвалою суду від 01.09.2014 року розгляд справи відкладено на 08.09.2014 року.
Оцінивши правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави, дослідивши матеріали справи, перевіривши копії документів на їх відповідність оригіналам, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державний матеріальний резерв" державний резерв є особливим державним запасом матеріальних цінностей, призначених для використання в цілях і в порядку, передбачених цим Законом. У складі державного резерву створюється незнижуваний запас матеріальних цінностей (постійно підтримуваний обсяг їх зберігання).
До складу державного резерву входять: мобілізаційний резерв - запаси матеріально-технічних та сировинних ресурсів, призначених для забезпечення розгортання виробництва військової та іншої промислової продукції, ремонту військової техніки та майна в особливий період, розгортання у воєнний час робіт по відновленню залізничних та автомобільних шляхів, морських та річкових портів, аеродромів, ліній і споруд зв'язку, газо-, нафтопродуктопроводів, систем енерго- і водопостачання для організації безперебійної роботи промисловості, транспорту і зв'язку, подання медичної допомоги; запаси сировинних, матеріально-технічних і продовольчих ресурсів для забезпечення стратегічних потреб держави; запаси матеріально-технічних ресурсів для виконання першочергових робіт під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та для виконання інших заходів, передбачених законодавством.
За ч.ч. 1-4 ст.11 Закону України "Про державний матеріальний резерв" запаси матеріальних цінностей державного резерву розміщуються на підприємствах, в установах і організаціях, спеціально призначених для зберігання матеріальних цінностей державного резерву. Розміщення і будівництво на території України підприємств, установ, організацій та інших об'єктів системи державного резерву здійснюються в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Частина запасів матеріальних цінностей державного резерву може зберігатися на промислових, транспортних, сільськогосподарських, постачальницько-збутових та інших підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності на договірних умовах. Перелік підприємств, установ і організацій усіх форм власності, що виконують відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного резерву, номенклатура та обсяги їх накопичення визначаються мобілізаційними та іншими спеціальними планами. Підприємства, установи і організації всіх форм власності, яким встановлені мобілізаційні та інші спеціальні завдання, зобов'язані забезпечити розміщення, зберігання, своєчасне освіження, заміну, а також відпуск матеріальних цінностей із державного резерву згідно із зазначеними завданнями власними силами.
Відповідно до п. 1.1. Положення відповідача останній є об'єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області. Відповідач є правонаступником усіх прав та обов'язків обласної бази спеціального медичного постачання управління охорони здоров'я Рівненської облдержадміністрації, яка була створена відповідно до наказу управління охорони здоров'я Рівненської облдержадміністрації від 30.10.2002 року та зареєстрована Виконавчим комітетом Рівненської міської ради 30.10.2002 року № 16081050001001404.
Відповідач створений з метою зберігання та обслуговування матеріальних цінностей державного резерву медичного призначення. Основним завданням відповідача є: зберігання та обслуговування матеріальних цінностей державного резерву медичного призначення, ведення їх обліку, контроль за наявністю, рухом та здійсненням операцій з зазначеними матеріальними цінностями згідно з рішеннями КМ України та розпорядженнями Державного агентства резерву України. Предметом діяльності відповідача є: організація виконання затверджених КМ України завдань щодо формування, зберігання, розміщення, відпуск, використання, поповнення та освіження (поновлення) запасів державного резерву медичного призначення; додержання нормативних умов кількісного та якісного стану зберігання запасів державного резерву медичного призначення; ведення єдиного обліку запасів матеріальних цінностей державного резерву медичного призначення та їх рух, координація діяльності підпорядкованих складів щодо формування, відпуску, позичання, повернення, заміни та освіження (поновлення) матеріальних цінностей державного резерву медичного призначення та дотримання нормативних умов їх збереження (п.п. 2.1.-2.3. Положення).
Згідно із предметом діяльності відповідача та затвердженою номенклатурою і нормами накопичення останній отримав завдання на зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.
На підставі припису Державного комітету України з державного матеріального резерву № 83/п від 26.03.2008 року проведено планову перевірку відповідача з питань наявності, якісного стану, умов зберігання, обліку, звітності та руху матеріальних цінностей мобрезерву, що знаходяться на його відповідальному зберіганні, про що складено акт від 18.04.2008 року.
Акт перевірки - документ, який складається за результатами проведення планового чи позапланового контрольного заходу, що відображає його результати стосовно виконання відповідальним зберігачем зобов'язань щодо зберігання, освіження (заміни) матеріальних цінностей державного резерву, дотримання порядку їх відпуску, своєчасного повернення позичених матеріальних цінностей, а також відповідності зазначених цінностей затвердженій номенклатурі, встановленим стандартам і технічним умовам, і є носієм інформації про виявлені й систематизовані недоліки та порушення Закону України "Про державний матеріальний резерв" та інших нормативно -правових актів щодо відповідального зберігання матеріальних цінностей державного резерву та умов такого договору (п. 1.2.Наказу Держкомрезерву від 08.09.2009 року № 239 "Про затвердження Інструкції про порядок проведення контролю за станом роботи з матеріальними цінностями державного резерву").
Як встановлено за результатами перевірки, відпуск матеріальних цінностей мобрезерву в порядку освіження з розривом в часі проводився відповідачем на підставі листів Центральної бази спецмедпостачання Міністерства охорони здоров'я України із посилання на спільні дозволи Держкомрезерву України та Міністерства охорони здоров'я України. На час перевірки матеріальні цінності, що відпущенні в порядку освіження з розривом у часі, до мобілізаційного резерву не повернуті. Акти на закладення і відпуск матеріальних цінностей мобрезерву (форма 1 мр) направлені до Держкомрезерву України.
За ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державний матеріальний резерв" відпуск матеріальних цінностей з державного резерву - реалізація чи безоплатна передача матеріальних цінностей державного резерву визначеному одержувачу (споживачу) або реалізація їх на ринку; освіження запасів державного резерву - відпуск матеріальних цінностей з державного резерву у зв'язку із закінченням встановленого терміну зберігання матеріальних цінностей, тари, упаковки, а також внаслідок виникнення обставин, які можуть призвести до псування або погіршення якості продукції до закінчення терміну її зберігання, за умови одночасної або наступної поставки і закладення до державного резерву тієї ж кількості аналогічних матеріальних цінностей в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Загальна сума дебіторської заборгованості за відпущенні матеріальні цінності мобрезерву в порядку освіження з розривом в часі станом на 01.04.2008 року становила 226 708,44 грн. і зменшилась за період від останньої перевірки на 10 650,70 грн. (додаток № 6 до акту).
Головним управлінням Державного казначейства України у Рівненській області призупинено операції на спеціальному рахунку № 35424002001181 по обліку грошових коштів, отриманих від проведення операцій з матеріальними цінностями мобілізаційного резерву відповідача.
Залишок грошових коштів на вказаному рахунку відповідача становить 98 997,57 грн., які станом на сьогоднішній день позивачу не перераховані.
У силу вимог ч. 1 ст. 174 ГК України, ч.ч. 3, 4 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Визначення актів цивільного законодавства наведено у ст. 4 ЦК України.
З наведеного вбачається, що зобов'язання відповідача щодо відповідального зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, їх відпуску та освіження виникли на підставі вимог чинного законодавства, відтак кошти, отримані відповідачем за відпуск таких цінностей підлягають стягненню на користь позивача, який здійснює управління державним матеріальним резервом.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунальної установи "Обласна база спеціального медичного постачання" (розрахунковий рахунок № 35421302027051 в ГУДКСУ в Рівненській області, МФО 833017, вул. 16 Липня,16, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 00182076) на користь Державного агентства резерву України (вул. Пушкінська,28, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37472391) 98 997,57 грн.
3. Стягнути з Комунальної установи "Обласна база спеціального медичного постачання" (вул. 16 Липня,16, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 00182076) в доход Державного бюджету 1 979,95 грн. судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 ГПК України . Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 ГПК України .
Повне рішення складено 08.09.2014 року.
Суддя Андрійчук О.В.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2014 |
Оприлюднено | 10.09.2014 |
Номер документу | 40389980 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Андрійчук О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні