Рішення
від 02.09.2014 по справі 910/17503/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/17503/14 02.09.14

За позовом Публічного акціонерного товариства «Банк «Форум»

До Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАЛ АВІЕЙШН»

Про стягнення 1 200,00 грн.

Суддя Сівакова В.В.

Представники сторін:

від позивача Гранюк О.М. - по дов. № б/н від 03.07.2014

від відповідача не з'явився

Суть спору :

На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Публічного акціонерного товариства «Банк «Форум» про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАЛ АВІЕЙШН» 1 200,00 грн. основного боргу, який виник на підставі договору банківського рахунку від 13.01.2012.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.08.2014 порушено провадження у справі № 910/17503/14 та призначено справу до розгляду на 02.09.2014.

Позивач в судовому засіданні 02.09.2014 позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідач в судове засідання 02.09.2014 не з'явився.

Відповідач у поданому 02.09.2014 до відділу діловодства суду відзиві на позовну заяву зазначає, що за умовами договору банківського рахунку від 13.01.2012 відповідач зобов'язався щомісяця сплачувати комісію за обслуговування рахунку згідно тарифів банку. Відповідно до п. 3.1.11 договору банківського рахунку від 13.01.2012 банк має право здійснювати договірне списання коштів з рахунку Клієнта у випадку несвоєчасних розрахунків з банком за цим договором. Також відповідно до п. 3.1.7. додаткового договору від 13.01.2012 до договору банківського рахунку банк має право списати з рахунку Клієнта комісійну винагороду за розрахунково-касове обслуговування згідно тарифів банку у порядку і строки, що зазначені в договорі. Саме таким чином з 13.01.2012 здійснювались розрахунки із позивачем з 13.01.2012. Станом на 08.07.2014 залишок по рахунку становить 98 140,84 грн., які відповідач не може отримати через розпочату процедуру ліквідації ПАТ «Банк Форум». Відповідно до вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не передбачено жодних обмежень щодо списання грошових коштів з рахунків клієнтів на оплату розрахунково-касового обслуговування. До виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Форум» від відповідача надійшла заява про визнання кредитором від 16.07.2014, яка була отримана 18.07.2014. Враховуючи наявність грошових коштів на рахунку відповідача (клієнта) позивач може самостійно списати грошові кошти в сумі 1 200,00 грн. з банківського рахунку відповідача, як це передбачено договором. Тому вважає, що відповідач не порушував договірних зобов'язань. Враховуючи викладене просить провадження у справі припинити на підставі ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.

Суд розглянувши клопотання відповідача про припинення провадження у справі відмовляє в його задоволенні з огляду на наступне

Стаття 80 Господарського процесуального кодексу України містить вичерпний перелік підстав з яких господарський суд припиняє провадження у справі.

Припинення провадження у справі - це форма завершення справи, яке зумовлене передбаченими законом обставинами, які повністю відкидають можливість судочинства.

Відповідно до п. 1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору, зокрема, в тому випадку коли спір врегульовано самими сторонами шляхом перерахування боргу (передачі майна чи усунення перешкод у користуванні ним) після звернення кредитора з позовом за умови подання доказів такого врегулювання.

Відповідачем доказів, які б свідчили про відсутність предмету спору (докази сплати суми в розмірі 1 200,00 грн.) не подано, а отже відсутні підстави для припинення провадження у даній справі.

Про поважні причини неявки в судове засідання повноважного представника відповідача суд не повідомлений. Клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.

Суд приходить до висновку, що наявних в матеріалах справи документів достатньо для вирішення справи по суті без участі представника відповідача.

В судовому засіданні 02.09.2014, відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

13.01.2012 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ТАЛ АВІЕЙШН» (клієнт) та Публічним акціонерним товариством «Банк «Форум» (банк) було укладено договір банківського рахунку (далі - договір).

Відповідно до п. 1.1. договору банк відповідно до чинного законодавства України відкриває клієнту поточний рахунок/-ки для здійснення розрахунково-касових операцій та зберігання коштів на ньому.

Згідно з п. 2.4. договору банк здійснює розрахунково-касове обслуговування клієнта за цим договором в межах залишку коштів на рахунку.

Відповідно до п. 3.1.2. договору банк має право отримувати від клієнта плату за надані йому послуги відповідно до діючих тарифів банку у порядку та на умовах передбачених цим договором.

13.01.2012 між сторонами укладено додатковий договір до договору банківського рахунку від 13.01.2012 на розрахункове обслуговування за допомогою автоматизованої банківської системи «IFOBS Клієнт-банк», відповідно до умов якого клієнт доручає, а банк бере на себе зобов'язання забезпечити належним чином розрахункове обслуговування поточного рахунку(-ів) клієнта (далі - рахунок (-и)), а також надання інформаційних послуг/повідомлень за допомогою автоматизованої банківської системи «IFOBS Клієнт-банк».

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до п. 1 ст. 1066 Цивільного кодексу України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

Згідно з п. 1 ст. 1067 Цивільного кодексу України договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами.

Відповідно до п. 4.2. договору клієнт сплачує банку комісії за разові послуги (разові комісії) у момент (в день) проведення банківських операцій (надання послуг) та комісію за безперервні послуги (щомісячні комісії) 26 числа поточного місяця з періодом нарахування з 26 числа попереднього місяця по 25 число поточного місяця згідно діючих тарифів банку та умов цього договору.

В п. 2.1. додатку 2 до протоколу тарифного комітету № 356-07-13 від 19.07.2013 «стандартні тарифи на послуги та операції» визначено, що тариф за розрахункове обслуговування рахунку (щомісячна комісія) становить 300,00 грн.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Матеріали справи свідчать, що за відповідачем існує заборгованість по сплаті щомісячної комісії за обслуговування рахунку за період лютий-травень 2014 року, яка становить за розрахунками позивача, що не оспорені відповідачем, 1 200,00 грн.

Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим до виконання сторонами.

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Як визначено абзацом 1 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Пунктом 4 ст. 1068 Цивільного кодексу України передбачено, що клієнт зобов'язаний сплатити плату за виконання банком операцій за рахунком клієнта, якщо це встановлено договором.

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 14 від 14.03.2014 «Про виведення з ринку та здійснення тимчасової адміністрації» у Публічного акціонерного товариства «Банк Форум» запроваджено тимчасову адміністрацію строком на три місяці з 14 березня 2014 року по 13 червня 2014 року.

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 49 від 16.06.2014 «Про початок ліквідації ПАТ «Банк Форум» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію» на підставі постанови Правління Національного банку України № 355 від 13.06.2014 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію публічного акціонерного товариства «Банк «Форум» вирішено розпочати ліквідацію публічного акціонерного товариства «Банк Форум» відповідно до плану врегулювання з 16 червня 2014 року.

Пунктом 16 статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що тимчасова адміністрація - процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом, а відповідно до пункту 6 статті 2 Закону ліквідація банку - це процедура припинення банку як юридичної особи відповідно до законодавства.

Згідно з ч. 5 п. 1 ст. 48 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа Фонду з дня свого призначення у встановленому законодавством порядку вживає заходів до повернення дебіторської заборгованості банку, заборгованості позичальників перед банком та повернення (витребування) майна банку, що перебуває у третіх осіб.

Відповідно до п. 2 ст. 1071 Цивільного кодексу України грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом чи договором між банком і клієнтом.

З огляду на викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 1 200,00 грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Згідно з ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надав.

Зважаючи на вищевказане, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Банк «Форум» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Судовий збір, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягає стягненню з відповідача в дохід Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАЛ АВІЕЙШН» (м. Київ, вул. Пимоненка, 13-К, оф. 1-А, код ЄДРПОУ 34647330) на користь Публічного акціонерного товариства «Банк «Форум» (м. Київ, бул. Верховної Ради, 7, код ЄДРПОУ 21574573) 1 200 (одну тисячу двісті) грн. 00 коп. основного боргу.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАЛ АВІЕЙШН» (м. Київ, вул. Пимоненка, 13-К, оф. 1-А, код ЄДРПОУ 34647330) в дохід Державного бюджету України (за реквізитами отримувач: ГУ ДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019, рахунок 31215206783001, код платежу: 22030001, символ звітності банку: 206) 1 827 (одну тисячу шістсот сорок три) грн. 00 коп. судового збору.

Повне рішення складено 09.09.2014.

СуддяВ.В.Сівакова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.09.2014
Оприлюднено10.09.2014
Номер документу40390027
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/17503/14

Рішення від 02.09.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сівакова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні