Рішення
від 09.09.2014 по справі 918/1213/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" вересня 2014 р. Справа № 918/1213/14

Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В. розглянувши справу за позовом Публічне акціонерне товариство "Перший експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт"

до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "БОБТРАНС"

про стягнення 77 059 грн.

За участю представників сторін:

від позивача: представник Павицька Т.Б.

від відповідача: представник не з"явився

Статті 20,22 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.

Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Перший експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт" звернулося в господарський суд Рівненської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "БОБТРАНС" в якому просить стягнути з останнього заборгованість у розмірі 77 077,67 грн. (сімдесят сім тисяч сімдесят сім гривень 67 коп.), з яких: сума основного боргу у розмірі 68 117,04 грн., пеня - 4 108,07 грн., 3% річних 707,17 грн., збитки від інфляції - 4 145,39 грн.. Свої вимоги Позивач мотивує тим, що між ним та Відповідачем було укладено Договір оренди нежитлових приміщень № 9-0 від 10.04.2013 р.. Однак, протягом дії даного Договору Відповідач не одноразово порушував взяті на себе договірні зобов'язання, передбачені пунктами 4.1. - 4.4. Договору, не сплачував орендну плату та комунальні платежі у порядку та строки, передбачені договором, внаслідок чого у відповідача перед позивачем за період з січня 2014 року по березень 2014 року станом на 18 серпня 2014 року виникла заборгованість по орендній платі та компенсації комунальних платежів в розмірі 68 117,04 грн., з яких 47 485, 42 грн. по орендній платі та 20 613,62 грн. - по компенсації комунальних платежів, згідно актів надання послуг.

До початку розгляду справи представник Позивача подала заяву про зменшення позовних вимог в частині основного боргу та просить стягнути його в сумі 68 099.04 грн..

Відповідач надав суду відзив на позов в якому позовні вимоги визнає в повному обсязі, повідомляє, що заборгованість виникла через вкрай складну економічну ситуацію та те, що при наявності коштів повністю розрахується з Позивачем. Просить розглянути справу без участі його представника.

Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, давши належну оцінку доказам, які мають значення для справи, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

При цьому господарський суд керувався наступним.

Між Публічним акціонерним товариством «Перший експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт», як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю «БОБТРАНС», як орендарем було укладено Договір оренди нежитлових приміщень № 9-0 від 10.04.2013 р. (далі по тексту Договір).

Відповідно до п. 2.2. Договору предметом цього Договору є тимчасова здача в користування на оплатній основі (оренду) нежиле приміщення площею 598,4 кв.м, що знаходяться по вул. Електриків, 16.

Згідно з п. 4.1. та 4.3. Договору за домовленістю сторін орендна плата сплачується наперед не пізніше 15-го числа кожного поточного місяця в розмірі 17 952,00 грн., в тому числі ПДВ.

Також згідно п. 4.4. Договору, Орендар щомісячно компенсує Орендодавцю комунальні платежі по факту надання.

Сторонами впродовж дії Договору не одноразово вносилися зміни до Договору, а саме вносилися зміни до загальної площі Об'єкта оренди, а також до розміру орендної плати, про що було складено Додаткову угоду № 2 від 13.06.2013 та Додаткову угоду № 3 від 01.09.2013 р.

Проте, у зв'язку з нестабільною фінансово-економічною ситуацією у Відповідача, на його прохання дію даного Договору було розірвано з 20 березня 2014 року (копія листа а.с. 52).

Однак, протягом дії даного Договору Відповідач не одноразово порушував взяті на себе договірні зобов'язання, передбачені пунктами 4.1. - 4.4. Договору, не сплачував орендну плату та комунальні платежі у порядку та строки, передбачені договором. В наслідок чого у відповідача перед позивачем за період з січня 2014 року по березень 2014 року станом на 18 серпня 2014 року виникла заборгованість по орендній платі та компенсації комунальних платежів в розмірі 68 099,04 грн., з яких 47 485, 42 грн. по орендній платі та 20 613,62 грн. - по компенсації комунальних платежів, згідно актів надання послуг (а.с. 22-32).

Крім того, Відповідач здійснював орендну плату з простроченням строку для її оплати, про що свідчать банківські виписки (а.с. 33-51.

У зв'язку з заборгованістю, яка виникла у Відповідача перед Позивачем, останнім було направлено на адресу Відповідача письмову вимогу Вих. № б/н від 07.03.2014 р. про сплату боргу за користування приміщеннями у розмірі 49 237,41 грн. (сорок дев'ять тисяч двісті тридцять сім грн. 41 коп.).

Дана вимога була направлена Відповідачу поштою цінним листом з описом 07.03.2014 року, про що свідчить фіскальний чек № 1688 та отримана ним 14.03.2014р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Проте, станом на 18 серпня 2014 року Відповідач повністю не розрахувався з Позивачем за користуванням приміщенням та не компенсував комунальні платежі згідно Договору №9-0 від 10.04.2013 року, у зв'язку з чим, сума боргу склала 68 099,04 грн. (шістдесят вісім тисяч девяностодев"ять грн.. 04 коп.)

Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ) (ч.І. ст. 760 ЦК України).

Згідно ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Частинами 1, 4 ст. 286 ГК України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Згідно з ч. 1 ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

За змістом статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 527 ЦК України, боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно вимог ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Виходячи з вищезазначеного вбачається, що відповідач в порушення умов Договору в період з січня 2014 року по березень 2014 року не сплатив на користь позивача орендну плату та не компенсував комунальні платежі.

Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлена відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Так в ст.1 даного Закону зазначено, що Платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Відповідно до п. 4.7. Договору сторони погодили, що за несвоєчасну внесення орендної плати Орендар сплачує на користь орендодавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, від суми несплаченої орендної плати, яка діяла на період заборгованості за кожний день прострочення оплати.

Згідно ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до ч. 1 статті 546, статті 549 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (згідно ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України).

Згідно п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Відповідно до п. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Враховуючи вищевикладене, Позивач правомірно нарахував на суму заборгованості по сплаті орендної плати пеню (4108.07 грн.), три відсотка річних (707.17грн.) та індекс інфляції (4145.39 грн.) станом на 18 серпня 2014 року. Розрахунок наведено Позивачем в позовній заяві (а.с.5) та перевірено судом.

Відтак, з огляду на вищенаведене, вимоги Позивача грунтуються на договорі та законі, є правомірними, і, відповідно, підлягають задоволенню.

На підставі ст.49 ГПК України на Відповідача покладаються судові витрати.

Керуючись статями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "БОБТРАНС" (35600 Рівненська обл., м.Дубно вул.Грушевського, 109, кв.19, код ЄДРПОУ 38302790) на користь публічного акціонерного товариства "Перший експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт" (04070, м.Київ, вул.П.Сагайдачного,12, код ЄДРПОУ 14287666) суму основного боргу в розмірі 68 099.04 грн., 4108.07 грн. пені, 707.17 грн. 3% річних, 4145.39 грн. інфляційних, 1827 грн. судового збору.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Суддя Марач В.В.

підписано "10" вересня 2014 р.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення09.09.2014
Оприлюднено16.09.2014
Номер документу40416673
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/1213/14

Судовий наказ від 23.09.2014

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

Рішення від 09.09.2014

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

Ухвала від 22.08.2014

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Кочергіна В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні