cpg1251 КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/4716/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К. М. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2014 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменко В. В.,
суддів Василенка Я. М., Степанюка А. Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві справу за адміністративним позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії "Руська Єдність", третя особа Державна реєстраційна служба України про заборону діяльності політичної партії, за апеляційною скаргою Політичної партії "Руська Єдність" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.04.2014 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовом до Політичної партії "Руська Єдність", третя особа Державна реєстраційна служба України про заборону діяльності Політичної партії «Руська Єдність», зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 28.10.2008.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилався на порушення Політичною партією «Руська Єдність» статті 5 Закону України «Про політичні партії в Україні». На підтвердження своєї правової позиції позивач надали суду низку роздруківок з веб-сайтів, в тому числі і роздруківки з веб-сайту Політичної партії «Руська Єдність», відеоматеріали, лист Служби безпеки України.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.04.2014 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та прийняти рішення, яким позовні вимоги залишити без задоволення в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, доводи скарги, письмові заперечення на апеляційну скаргу позивача та третьої особи, які просили відмовити в задоволенні апеляції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що у діях Політичної партії «Руська Єдність» вбачаються неодноразові порушення вимог статті 5 Закону України «Про політичні партії в Україні», що є підставою для заборони діяльності названої політичної партії.
З матеріалів справи вбачається, що Політична партія «Руська Єдність» є юридичною особо, зареєстрована державною реєстраційною службою України, що підтверджується реєстраційним свідоцтвом № 162-п.п. від 28.10.2008.
Міністерство юстиції України звернулось до суду з позовною заявою в якій просить суд заборонити діяльність Політичної партії «Руська Єдність», зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 28.10.2008 року.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія може бути за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, чи Генерального прокурора України заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше, адміністративні справи про заборону політичної партії політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Згідно з ч. 1 ст. 36 Конституції України, громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Статтею 37 Основного Закону України встановлено заборону утворення і діяльності політичних партій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, а також політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань.
Статтею 5 Закону України «Про політичні партії в Україні» встановлено обмеження щодо утворення і діяльності політичних партій.
Відповідно до статей 37 Конституції України та 5 Закону України «Про політичні партії в Україні» утворення і діяльність політичних партій забороняється, якщо їх програмні цілі або дії спрямовані на:
1) ліквідацію незалежності України;
2) зміну конституційного ладу насильницьким шляхом;
3) порушення суверенітету і територіальної цілісності України;
4) підрив безпеки держави;
5) незаконне захоплення державної влади;
6) пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової чи релігійної ворожнечі;
7) посягання на права і свободи людини;
8) посягання на здоров'я населення.
Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань.
Статтею 17 Конституції України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Позивач вказує, що факт наявності у Політичної партії «Руська Єдність» незаконних воєнізованих формувань підтверджується фотографіями, розміщеними на офіційному веб-сайті партії, крім того, 24.01.2014 на офіційному веб-сайті Політичної партії «Руська Єдність» http://www.russ-edin.org/news/main-news/item/2201-povna-mobilizatsiya була розміщена інформація про те, що Політична партія «Руська Єдність» оголошує повну мобілізацію для створення загонів народних дружин.
На веб-сайті партії розміщено звернення Голови партії Аксьонова С.В. із закликом щодо захисту Криму.
Інтернет-виданням «Новый Севастополь» 06.03.2014 розміщено інформаційне повідомлення щодо сприяння Політичною партією «Руська Єдність» в отриманні кримчанами російського громадянства.
19.03.2014 вищезазначене інтернет-видання розмістило звернення Голови Політичної партії «Руська Єдність» Аксьонова С.В. про заклик військовослужбовців Збройних Сил України присягнути на вірність народу Криму або скласти зброю http://new-sebastopol.com/news/novosti_sevastopolya/Aksenov_prizval_ukrainskih_voennoslugashchih_v_Krimu_prisyagnut_na_vernost_narodu_Krima.
20.03.2014 на веб-сайті Політичної партії «Руська Єдність» з'явилась інформація про те, що голова партії Аксьонов С.В. отримав паспорт громадянина Російської Федерації http://www.russ-edin.org/news/main-news/item/2287-sergej-aksenov-poluchil-rossijskij-pasport.
Відповідно до інформації з веб-сайту партії Голова партії Аксьонов С.В. 13.04.2014 в день 70-річчя звільнення Сімферополя від фашистських загарбників нагородив медалями «За оборону Крыма-2014» 1375 бійців самооборони http://www.russ-edin.org/news/main-news/item/2309-sergej-aksenov-nagradil-bojtsov-samooborony.
На думку позивача, зазначеними діями Аксьонов С.В. підтвердив існування загонів народних дружин як воєнізованих формувань, чим порушив вимоги частини 2 статті 5 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Згідно листа Служби безпеки України від 11.04.2014 №5/3/1-15855, Політичною партією «Руська Єдність» здійснюється підривна діяльність проти України, яка спрямовується на створення механізмів іноземного впливу на внутрішню ситуацію в Україні, провокування масових заворушень, розпалювання національної ворожнечі та інспірування сепаратистських проявів в окремих регіонах держави. В Листі також зазначено, що протягом 2013-2014 років Аксьонов С.В. проводить антидержавну політику, спрямовану на порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, надає організаційну допомогу в інспіруванні проросійських акцій.
Відповідно до Керівних принципів щодо заборони та розпуску політичних партій та подібних заходів CDL-INF (2000) 1, ухвалених Венеціанською Комісією на її 41 пленарній сесії (Венеція, 10-11 грудня 1999 року) заборона чи примусовий розпуск політичних партій може бути оправдана лише у випадку партій, які пропагують застосування насильства чи використовують насильство як політичний засіб для повалення демократичного конституційного порядку, таким чином підриваючи права і свободи, гарантовані конституцією.
Вищевикладене в сукупності свідчить, що такі дії Політичної партії «Руська Єдність» та її керівника Аксьонова С.В. спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності України, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової чи релігійної ворожнечі, посягання на здоров'я населення.
Отже, в діях Політичної партії «Руська Єдність» вбачаються неодноразові порушення вимог статті 5 Закону України «Про політичні партії в Україні», що є підставою для заборони діяльності названої політичної партії.
Колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Таким чином, перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги та апелянта спростовуються висновками суду першої інстанції, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 8, 12, 41, 160, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 № 7 колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Політичної партії "Руська Єдність" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.04.2014 року у справі за адміністративним позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії "Руська Єдність", третя особа Державна реєстраційна служба України про заборону діяльності політичної партії - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.04.2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 09.09.2014 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
А. Г. Степанюк
Повний текст ухвали виготовлено 09.09.2014 року.
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2014 |
Оприлюднено | 12.09.2014 |
Номер документу | 40430979 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Кузьменко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні