Справа №2/631/548/2014
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2014 року смт Нова Водолага
Нововодолазький районний суд Харківської області у складі:
Головуючого судді Л.А. Марюхни
при секретарі З.О. Атанасовій
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
В Нововодолазький районний суд Харківської області звернувся з позовом ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом, в якому зазначив, що отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, через нотаріальну контору, при наявності згоди відповідачів по справі на поновлення позивачу строку для прийняття спадщини, позивач позбавлений можливості в зв'язку з тим, що спадкодавець за життя не зареєстрував за собою в установленому порядку право власності на успадковане майно після смерті ОСОБА_6.
В судове засідання сторони не з'явилися. Позивач, ОСОБА_2, надав до суду заяву, в якій просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, слухання справи провести без його участі.
Відповідач по справі, ОСОБА_3, надала до суду заяву, в якій попросила справу розглядати без її участі, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідач по справі, ОСОБА_4, в наданій до суду заяві зазначила про визнання позову, просила справу розглядати без її участі та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Суд, розглянув заяви позивача та відповідачів по справі, перевірив матеріали справи, надані докази, вважає, що позов є обґрунтованим, та підлягає задоволенню з наступних підстав.
В ході судового розгляду встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Батько позивача, ОСОБА_5, помер ІНФОРМАЦІЯ_2, свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1, видане 30 січня 2012 року Мереф'янською міською радою Харківського району Харківської області, актовий запис № 42.
Суд зазначає, спадкоємцями за законом після смерті батька, ОСОБА_5, є позивач, ОСОБА_2 та сестри позивача, відповідачі по справі, ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
Судом встановлено, у встановлений діючим законодавством термін відповідачі по справі звернулися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом, отримали свідоцтва про право на спадщину за законом та уклали договір про поділ спадкового майна, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом, реєстраційний № 1485 та копією договору про поділ спадкового майна, реєстраційний № 1488. Позивач, ОСОБА_2 в шестимісячний термін не звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, вважав, що може звернутись до нотаріальної контори в будь-який час, оскільки між позивачем та відповідачами по справі була досягнута згода про розподіл спадкового майна.
Судом встановлено, до складу спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_5 входять також: земельна ділянка площею 6,3746 гектарів кадастровий №6324282000:02:002:0073, в межах згідно з планом, розташована на території Мелихівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданному Нововодолазькою державною нотаріальною конторою Харківської області 21 травня 2009 року, реєстраційний № 1392, в порядку спадкування після смерті його дружини, матері позивача, 24 січня 2008 року, ОСОБА_6, відповідно до державного акту серія ЯГ № 084308, виданого Нововодолазькою райдержадміністрацією 21 липня 2006 року; грошові кошти на рахунках, відкритих в філії № 6483/055 м. Мерефа Харківського відділення Державного Ощадного банку України.
Відповідно до статті 1280 ЦК України, якщо після спливу строку для прийняття спадщини і після розподілу її між спадкоємцями спадщину прийняли інші спадкоємці/ частина друга і третя статті 1272 цього Кодексу/, вона підлягає перерозподілу між ними. Такі спадкоємці мають право вимагати передання їм у натурі частини майна, яке збереглося, або сплати грошової компенсації
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1261 ЦК України позивач має право на спадкування за законом після смерті батька у першу чергу.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Статтею 1269 ч.1 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1270 ч.1 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч.2 ч.3 ст. 1272 ЦК України за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як передбачено ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Судом встановлено, отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, через нотаріальну контору, при наявності згоди відповідачів по справі на поновлення позивачу строку для прийняття спадщини, позивач позбавлений можливості в зв'язку з тим, що спадкодавець за життя не зареєстрував за собою в установленому порядку право власності на успадковане майно після смерті ОСОБА_6.
Відповідно до п.2 статті 49 Закону України ,,Про нотаріат,, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії. На підставі вищезазначеного державним нотаріусом Нововодолазької державної нотаріальної контори позивачу відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину на зазначені земельну ділянку та грошові кошти на рахунках в ДОБ України.
Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права, одним із способів якого є визнання права.
Враховуючи заяви, що надані відповідачами по справі про визнання позову та згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України, суд, за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Таким чином, визнання відповідачами пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Відповідно до статті 130 ЦПК України ухвалення у попередньому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову, проводиться в порядку, встановленому ст.ст.174,175 ЦПК України.
Судом встановлено право власності спадкодавця, ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, на спадкове майно, у зв'язку з чим суд вважає за доцільне визнати за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.
Керуючись ст. ст. 3, 5-11, 57-66, 114, 130, 159, 174, 175, 212-215, 218 ЦПК України, ст. ст. 16, 1216, 1217, 1218, 1261, 1268 , 1269, 1272, 1280 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, на земельну ділянку площею 6,3746 гектарів кадастровий №6324282000:02:002:0073, в межах згідно з планом, розташовану на території Мелихівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, відповідно до державного акту серія ЯГ № 084308, виданого Нововодолазькою райдержадміністрацією Харківської області 21 липня 2006 року на ім'я ОСОБА_6.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, на грошові кошти на рахунках, відкритих в філії № 6483/055 м. Мерефа Харківського відділення Державного Ощадного банку України, на ім'я ОСОБА_6.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області в 10-денний строк з дня його проголошення через Нововодолазький районний суд Харківської області.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Марюхна Л.А.
Суд | Нововодолазький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.08.2014 |
Оприлюднено | 17.09.2014 |
Номер документу | 40432012 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Нововодолазький районний суд Харківської області
Марюхна Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні