ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2014 року справа № 823/1689/14
15 год. 30 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
при секретарі - Чемерин І.В.,
за участю:
представника відповідача - Петренка О.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Сміларемпобуттехніка" про стягнення боргу на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій на загальну суму 2859 грн. 32 коп.,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Сміла та Смілянському районі звернулось до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Сміларемпобуттехніка», в якому просить стягнути борг на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної за Списком №2, з березня по травень 2014 року на загальну суму 2091 грн. 67 коп.
Крім цього, позивач звернувся до суду з аналогічним позовом про стягнення боргу на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної за Списком №2, за червень 2014 року на загальну суму 767 грн. 65 коп., за яким було відкрито провадження у справі №823/2105/14.
Ухвалою суду від 06.08.2014р. у справі № 823/1689/14 провадження у вказаних справах було об'єднано.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ті обставини, що працівнику відповідача ОСОБА_2 призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту, "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за списком № 2. В порушення п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України відповідач не відшкодував позивачеві фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених ОСОБА_2, по списку № 2 за період з березня по червень 2014 року на загальну суму 2859 грн. 32 коп.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову. В наданих до суду письмових запереченнях зазначив, що що ОСОБА_2 не виконував роботи, передбачені списком №2, тому звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до УПФУ в Черкаському районі Черкаської області про визнання протиправними дії по зарахуванню до пільгового стажу ОСОБА_2 періоду роботи у відповідача з 02.08.1994р. по 15.03.2001р. та зобов'язати здійснити перерахунок призначеної пенсії.
Крім того, при визначенні розміру частки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій позивачем не було враховано приписи п. 6.2 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» від 19.12.2003р., відповідно до яких покриття фактичних витрат на виплату пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється пропорційно стажу роботи на підприємствах, де у пенсіонера був пільговий стаж. Так, згідно з протоколом УПФУ в Черкаському районі від 25.02.2014р. № 32 стаж роботи ОСОБА_2 по списку № 2 становить 11 років 5 місяців і 7 днів, а згідно з позовною заявою до пільгового стажу ОСОБА_2 зараховано період роботи у відповідача 6 років 3, 53 місяці, тому визначена позивачем частка плати відповідача 62, 94 % не відповідає дійсності.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сміларемпобуттехніка" зареєстроване виконавчим комітетом Смілянської міської ради як юридична особа 28.12.1995р., ідентифікаційний код 22796376, що підтверджується довідкою про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 32-734.
Судом встановлено, що на обліку в органах Пенсійного фонду України перебуває працівник відповідача ОСОБА_2, якому на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (а.с.78)було призначено пільгову пенсію відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. № 1788-Х11 за списком № 2.
Згідно з розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій позивач поніс витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача відповідно до пункту "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за списком №2 за березень 2014р. на суму 2864 грн. 88 коп., за квітень 2013р. на суму 775 грн. 25 коп., за травень 2014р. на суму 767 грн. 65 коп., червень 2014р. на суму 767 грн. 65 коп., всього на загальну суму 5175 грн. 43 коп.
Ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у подальшому - Закон № 1058) від 09.07.2003р. № 1058-IV передбачає, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне страхування". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно п. "б" п. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-ХІІ (у подальшому - Закон №1788), право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, передбачених списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць.
Згідно п. 1 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997р. № 400 (у подальшому - Закон № 400) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;
Для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону №1788).
Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору, визначені пунктами 1, 2 та 3 статті 1 цього Закону, сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, изначеному законодавством України (ст. 3 Закону №1788).
Для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 Закону №1788, на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюється ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Згідно з вказаними приписами відповідач зобов'язаний відшкодовувати позивачу фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної відповідно до п. «б» ст. 13 Закону №1788 працівнику відповідача ОСОБА_2
Відповідно до п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. № 64/8663 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.8 вказаної Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Судом встановлено, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за березень-червень 2014р. на загальну суму 5175 грн. 43 коп. отримані відповідачем, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень.
Відповідачем частково сплачено заборгованість за березень 2014р. у сумі 2316 грн. 11 коп., залишок заборгованості за березень 2014р. складає 548 грн. 77 коп. Всього за період з березня по червень 2014р. становить заборгованість становить 2859 грн. 32 коп. (розрахунок: 548 грн. 77 коп. + 775 грн. 25 коп. + 767 грн. 65 коп. + 767 грн. 65 коп.), яка на час розгляду справи відповідачем не погашена, тому підлягає стягненню у судовому порядку.
Доводи відповідача про те, що ОСОБА_2, працюючи газоелектрозварювальником, не виконував роботи, передбачені списком №2, у зв'язку з чим фактичні витрати на виплату та доставку пенсії за віком, призначеної ОСОБА_2 на пільгових умовах, не підлягають відшкодуванню, є необґрунтованими.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно з вищезазначеними приписами обов'язок відповідача відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії виникає у разі виплати органами Пенсійного фонду України призначеної пенсії. Натомість зарахування до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, роботи на посадах, передбачених списком №2, мають значення для призначення пенсії. Оскільки правовідносини щодо призначення пенсії не є предметом даного спору, обставина щодо віднесення роботи газоелектрозварювальника до роботи, передбаченої списком №2, не має значення для вирішення цього спору.
Суд також вважає необґрунтованими посилання представника відповідача на невідповідність частки сплати відповідача.
Так, згідно з протоколом відділення ПФУ у Черкаському районі №32 від 25.02.2014р. загальний стаж роботи ОСОБА_2 за списком №2 складає 11 років 5 місяців і 19 днів.
Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, не залежно від місця останньої роботи:
- працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Судом встановлено, що пенсія ОСОБА_2 призначена із зменшенням пенсійного віку на 4 роки та при неповному пільговому робочому стажі 10 років (120 місяців), до якого зараховано стаж роботи у відповідача 6 років 3,53 місяці
Відповідно до п. 6.2 Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці).
Таким чином, частка сплати відповідача дорівнює 62,94% .
Розрахунок:
6 років х 12 (місяців) + 3, 53 місяці = 75,53 (місяців);
75,53 (місяців) : (120 місяців (необхідного стажу) х 100 = 62, 94 %.
Беручи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Сміларемпобуттехніка" (20700, Черкаська обл., м. Сміла, вул. Щорса, буд. 16, ідентифікаційний код 22796376) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 35, ідентифікаційний код 37802563) заборгованість по фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, у сумі 2859 (дві тисячі вісімсот п'ятдесят дев'ять) гривень 32 копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Руденко
Повний текст постанови виготовлений 6 вересня 2014 року.
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.09.2014 |
Оприлюднено | 18.09.2014 |
Номер документу | 40461932 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
А.В. Руденко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні