Справа № 573/1849/14-ц
Номер провадження 2/573/450/14
РІШЕННЯ
іменем України
15 вересня 2014 року м. Білопілля
Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючої судді: Свиргуненко Ю. М.,
при секретарі: Федорченко Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Білопіллі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, третя особа Білопільська державна нотаріальна контора Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
29 серпня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Воронівської сільської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом. Свої вимоги позивачка мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати ОСОБА_2. Після смерті останньої відкрилась спадщина на земельну ділянку, площею 1,41 га, яка знаходиться на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області. Фактично вона прийняла спадщину після матері, однак отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за законом і вільно розпоряджатися спадковим майном вона не може у зв'язку з тим, що за життя мати не отримала Державний акт на право приватної власності на вказану земельну ділянку. Посилаючись на викладені вище обставини, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати за нею право власності на земельну ділянку, розташовану на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, площею 1,41 га в порядку спадкування за законом після матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилась, надала письмову заяву про розгляд справи в її відсутність, позов підтримує.
Представник відповідача - Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області в судове засідання також не з'явився. Сільський голова листом повідомив, що з позовом згодний, просив розглянути справу без участі представника сільради.
Представник третьої особи - Білопільської державної нотаріальної контори Сумської області в судове засідання не з'явився, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі.
У зв'язку з неявкою сторін, третьої особи, суд розглядає справу без їх участі, на підставі наявних у справі доказів, у відповідності до ч. 2 ст. 197 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Повно, всебічно і об'єктивно дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
У відповідності до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має право подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. При цьому право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності до ч. 2, 3 ст. 373 ЦК України право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Право власності на земельну ділянку поширюється на поверхневий (ґрунтовий) шар у межах цієї ділянки, на водні об'єкти, ліси, багаторічні насадження, які на ній знаходяться, а також простір, що є над і під поверхнею ділянки, висотою та глибиною, які необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
За змістом п. «г» ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Судом встановлено, що матір'ю позивачки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_2 (а. с. 5-6).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 7).
Відповідно до списку закріплення громадян за земельними ділянками, наданими для ведення особистого селянського господарства, що розташовані за межами населеного пункту с. Воронівка на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, затвердженого протоколом №2 зборів громадян, яким надаються земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, що розташовані за межами населеного пункту с Воронівка на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області від 02 березня 2010 року, за ОСОБА_2 закріплено земельну ділянку площею 1, 4100 га, у тому числі ріллі 1,400 га (а. с. 12).
Розпорядженням голови Білопільської районної державної адміністрації від 16 грудня 2010 №738 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистих селянських господарств із земель державної власності на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області» із земель державної власності на території Воронівської сільської ради Білопільського району громадянам у власність передана земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства загальною площею 23,6863 га ріллі, з подальшою видачею державних актів на право власності громадянам згідно додатку.
У відповідності до списку громадян, яким передаються у власність земельні ділянки на території Воронівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства, який є додатком до вищевказаного розпорядження голови райдержадміністрації, ОСОБА_2 передано у власність земельну ділянку розміром 1,41 га (а. с. 11).
Відповідно до акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 10 червня 2014 року позивачці ОСОБА_1 передані межі земельної ділянки (паю) за кадастровим номером 5920682200:01:003:0091 (рілля 1, 4100), яка знаходиться на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, надана користувачу земельної ділянки (нині померлій) ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства, які не закріплені в натурі (на місцевості) межовими знаками у зв'язку зі спільним використанням землі (а. с. 19).
З довідок відділу Держземагенства у Білопільському районі Сумської області №№835, 835/01 від 13 серпня 2014 року вбачається, що Державний акт на ім'я ОСОБА_2 не видавався. Вартість 1 га ріллі (запас, резерв) на території Воронівської сільської ради станом на 01 січня 2014 року (з урахуванням коефіцієнта індексації Кі-3,2 та 1,756) становить 20 331 грн. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не проводилась (а. с. 9).
Згідно довідок відділу Держземагенства у Білопільському районі Сумської області №№835, 835/01 від 13 серпня 2014 року вбачається, що Державний акт на ім'я ОСОБА_2 не видавався. Вартість 1 га ріллі (запас, резерв) на території Воронівської сільської ради станом на 01 січня 2014 року (з урахуванням коефіцієнта індексації Кі-3,2 та 1,756) становить 20 331 грн. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не проводилась (а. с. 9).
У відповідності до інформаційної довідки зі спадкового реєстру, виданої Білопільською державною нотаріальною конторою 09 вересня 2014 року спадкова справи після ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, заведена за заявою ОСОБА_1 (а. с. 35).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачка має право на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,4100 га, яка знаходиться на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, в порядку спадкування за законом після матері ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2. Однак, вона позбавлена можливості отримати у нотаріальній конторі свідоцтво про право власності на спадщину за законом і вільно розпоряджатися спадковим майном у зв'язку з тим, що за життя мати не отримала Державний акт на право власності на вказану земельну ділянку.
Таким чином, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 1,4100 га ріллі, розташовану на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, в порядку спадкування за законом після матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 316, 328, 373, 1216, 1218, 1220, 1261 ЦК України, ст. ст. 81, 126 Земельного Кодексу, ст. ст. 4, 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, третя особа Білопільська державна нотаріальна контора Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за кадастровим номером 5920682200:01:003:0091, площею 1,4100 га ріллі, розташовану на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Сумської області через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2014 |
Оприлюднено | 23.09.2014 |
Номер документу | 40526014 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білопільський районний суд Сумської області
Свиргуненко Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні