Ухвала
від 20.08.2014 по справі 370/1177/14-ц
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Фрунзе, 35, смт. Макарів, Київська обл., 08000, т. (04578) 5-12-39

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.08.2014 року Справа № 370/1177/14-ц

Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Тандира О.В., при секретарі Приходько О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Макарів Київської області справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» до ОСОБА_1 про звернення стягнення на предмет іпотеки , -

в с т а н о в и в:

Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра», (далі - позивач, банк), звернулося до суду із вказаним позовом, в якому просило в рахунок погашення заборгованості ОСОБА_1, (далі - відповідач, боржник) за кредитним договором №234/П/РП/2008-840 від 29.05.2008 р., в розмірі 107759 доларів США 13 центів, також витрат по сплаті судового збору в розмірі 3654 грн., та інших витрат, пов'язаних з виконанням винесеного рішення, звернути стягнення на предмет іпотеки згідно договору іпотеки від 29.05.2008 року, а саме на нерухоме майно: земельну ділянку загальною площею 0,250 га, за адресою: село Людвинівка, вул. Мотижинська, Макарівський район, Київська область, кадастровий номер 3222784401:01:002:0015 шляхом його продажу Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк «Надра» із застосуванням процедури продажу, передбаченої ст. 38 Закону України «Про іпотеку», з укладанням від свого імені договору купівлі-продажу нерухомого майна із будь-якою особою-покупцем за ціною, визначеною на підставі оцінки предмета іпотеки суб'єктом оціночної діяльності, на умовах та в порядку, викладеному в ст. 38 Закону України «Про іпотеку», з наданням позивачу всіх повноважень продавця предмету іпотеки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 29.05.2008 року між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк «Надра» та ОСОБА_1, був укладений кредитний договір, згідно з яким позивач надав, а відповідач отримав кредит у розмірі 55281,81 доларів США, строком до 27.05.2033 року, зі сплатою процентів у порядку та розмірах, встановлених у кредитному договорі.

В забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором між позивачем та відповідачем був укладений договір іпотеки від 29.05.2008 року, згідно до якого предметом іпотеки є нерухоме майно: земельна ділянка площею 0,25 га, кадастровий номер 3222784401:01:002:0015, що розташована за адресою: Київська обл., Макарівський район, с. Людвинівка, вул. Мотижинська, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських споруд.

Позивач свої зобов'язання за кредитним договором, щодо надання кредиту, виконав в повному обсязі. Проте у порушення вимог законодавства та умов кредитного договору відповідач не здійснює погашення кредиту та не сплачує відсотки за користування кредитом у строки та в розмірах, встановлених кредитним договором.

Так, неодноразово позивачем направлялися відповідачу вимоги про усунення порушень кредитного договору з вимогою виконати взяті на себе зобов'язання за кредитним договором, які залишені без задоволення.

Посилаючись на порушення позивальником та іпотекодавцем умов договорів банк відповідно і звернувся до суду з позовом про звернення стягнення на предмет іпотеки.

Згідно письмової заяви представника позивача, останній позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив розглядати справу без його участі. Проти ухвалення заочного рішення не заперечував.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, представника не направила, причини неявки суд не повідомила, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, у зв'язку із чим суд ухвалив заочно розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.

29.05.2008 року між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк «Надра» та ОСОБА_1, був укладений Кредитний договір №234/П/РП/2008-840 (далі - Кредитний договір), згідно з яким позивач надав, а відповідач отримав кредит в розмірі 55281 доларів США 81 центів, строком до 27.05.2033 року, зі сплатою процентів у порядку та розмірах, встановлених у Кредитному договорі.

Позивач свої зобов'язання за Кредитним договором, щодо надання кредиту, виконав в повному обсязі.

Відповідно до п.п. 4.3.2., 4.3.3. Кредитного договору відповідач зобов'язався суворо дотримуватися положень цього Договору, а також договору іпотеки, укладеного в забезпечення виконання відповідачем зобов'язань за Кредитним договором. Сплачувати мінімально необхідні платежі у розмірі та порядку і строки, визначені в Кредитному договорі.

Проте у порушення вимог законодавства та умов Кредитного договору відповідач не здійснює погашення кредиту та не сплачує відсотки за користування кредитом у строки та в розмірах, встановлених Кредитним договором.

Згідно п. 5.2. Кредитного договору, у випадку прострочення виконання зобов'язань позичальника щодо повернення кредиту, сплати всіх нарахованих відсотків, комісій та можливих штрафних санкцій у строк, визначений у п. 3.3.3 цього договору (до 10 числа поточного місяця), позичальник сплачує банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на час виникнення заборгованості, від несвоєчасно сплаченої суми за кожен день прострочення.

Згідно п. 5.3. Кредитного договору, у разі порушення відповідачем вимог п.п. 4.3.3, 4.3.4. цього договору, відповідач зобов'язаний сплатити позивачу штраф у розмірі 10 (десять) % відсотків від суми кредиту, визначеної у п. 1.1. цього договору, за кожен випадок.

Відповідно до п. 4.2.4 Кредитного договору, банк має право вимагати від позичальника дострокового виконання зобов'язань щодо повернення кредиту, сплати нарахованих відсотків та інших платежів, передбачених цим договором, можливих штрафних санкцій, якщо позичальник не вніс чергові мінімально необхідні платежі у термін, визначений п. 3.3.3 цього договору, а також у випадку, невиконання умов, передбачених у п. 4.3.6 цього договору.

Так, неодноразово позивачем направлялися відповідачу вимоги про усунення порушень Кредитного договору з вимогою виконати взяті на себе зобов'язання за кредитним договором.

На момент звернення до суду відповідач вимогу не виконав.

Таким чином, станом на 20.03.2014 р., заборгованість відповідача за Кредитним договором, складає 107759 доларів США 13 центів, що в еквіваленті по курсу НБУ (9,9178 грн., за 1 долар) на 20.03.2014 р., дорівнює 1068733 грн., 50 копійок, яка складається з: заборгованості за кредитом - 54529,06 дол. США, що дорівнює - 540808,31 грн.; заборгованості за відсотками - 42320,53 дол. США, що дорівнює - 419726,50 грн.; пені - 5381,36 дол. США, що дорівнює - 53371,29 грн.; штрафу - 5528,18 дол. США, що дорівнює - 54827,39 грн.

В забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором між позивачем та відповідачем був укладений договір іпотеки від 29.05.2008 року (далі - договір іпотеки).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про іпотеку» іпотека - вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.

Згідно до договору іпотеки предметом іпотеки є нерухоме майно: земельна ділянка, загальною площею 0,250 га, за адресою: село Людвинівка, вул. Мотижинська, Макарівський район, Київська область (далі - предмет іпотеки).

Відповідно до визначення термінів договору «Право іпотеки» та п. 4.5. договору іпотеки у разі невиконання відповідачем забезпеченого іпотекою зобов'язання або його частини позивач має безумовне та безспірне право за рахунок предмета іпотеки одержати задоволення своїх вимог з вартості предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами іпотекодавця, в тому числі але не виключно, всі платежі на користь іпотекодержателя, передбачені кредитним договором, а також нараховані штрафні санкції за порушення зобов'язань за кредитним договором, витрати іпотекодержателя на адвокатів, аудиторів, експертів, оцінювачів, витрати, понесені при зверненні стягнення на предмет іпотеки та його реалізації, в тому числі за здійснення виконавчого напису нотаріуса та будь-які інші витрати понесені іпотеко держателем у зв'язку з цим договором.

З 04.02.2011 року Банк здійснює фінансову діяльність як акціонерне товариство публічного типу. У зв'язку з приведенням статуту у відповідності до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» була проведена державна реєстрація статуту в новій редакції, внаслідок чого найменування ВАТ КБ «Надра» змінено на Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра». Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра» є правонаступником всіх прав та обов'язків ВАТ КБ «Надра».

Вирішуючи вимоги за позовом суд керується наступним.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно із ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини, позикодавець має право вимагати повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 589 ЦК України у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави.

За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 590 ЦК України звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом.

Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов'язання не буде виконано у встановлений строк(термін), якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 591 ЦК України реалізація предмета застави, на який звернене стягнення, провадиться шляхом його продажу з публічних торгів, якщо інше не встановлено договором або законом. Порядок реалізації предмета застави з публічних торгів встановлюється законом. Якщо сума, одержана від реалізації предмета застави, не покриває вимоги заставодержателя, він має право отримати суму, якої не вистачає, з іншого майна боржника в порядку черговості відповідно до статті 112 ЦК України, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Відповідно до ч. 6. ст. 3 Закону України «Про іпотеку» від 5 червня 2003 року №898 (з наступними змінами і доповненнями) у разі порушення боржником основного зобов'язання відповідно до іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити забезпечені нею вимоги за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими особами, права чи вимоги яких на передане в іпотеку нерухоме майно не зареєстровані у встановленому законом порядку або зареєстровані після державної реєстрації іпотеки.

Частина 1 ст. 7 Закону України «Про іпотеку» передбачає, що за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свою вимогу за основним зобов'язанням у повному обсязі або в частині, встановленій іпотечним договором, що визначена на час виконання цієї вимоги, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь-якого збільшення цієї суми, яке було прямо передбачене умовами договору, що обумовлює основне зобов'язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про іпотеку» у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання іпотеко держатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

Відповідно до ч. 3 ст. 33 цього ж Закону звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотеко держателя.

Статтею 41 Закону України «Про іпотеку» визначено, що реалізація предмета іпотеки, на який звертається стягнення за рішенням суду або за виконавчим написом нотаріуса, проводиться, якщо інше не передбачено рішенням суду, шляхом продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України «Про виконавче провадження», з дотриманням вимог цього Закону.

Проте, відповідно до ст. 39 Закону України «Про іпотеку», в разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки у рішенні суду, крім іншого, зазначається спосіб реалізації предмета іпотеки, таким способом може бути реалізація предмета іпотеки іпотекодержателем самостійно будь-якій особі-покупцеві з застосуванням процедури продажу, встановленої ст. 38 Закону України «Про іпотеку».

У відповідності до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього кодексу. Одностороння відмова від зобов'язань або одностороння зміна його умов не допускається.

Враховуючи те, що відповідачем було порушено умови кредитного договору , внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 107 759 доларів США 13 центів, що в еквіваленті по курсу НБУ (9,9178 грн. за 1 долар) на 20.03.2014 р., дорівнює 1068733 грн., 50 коп., в забезпечення виконання зобов'язань за цим договором було передано вищевказану земельну ділянку, що знаходяться у власності відповідача, як майнового поручителя, позовні вимоги про звернення стягнення на предмет іпотеки підлягають задоволенню.

Що стосується вимог позивача про звернення стягнення на предмет іпотеки витрат по сплаті судового збору в розмірі 3654 грн., та інших витрат, пов'язаних з виконанням винесеного рішення, то в цій частині вимог слід відмовити, оскільки порядок стягнення судових витрат передбачено процесуальним законом, а щодо майбутніх витрат, то їх звернення стягнення на предмет іпотеки не передбачено законодавством.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 15, 60, 79, 88, 207, 212-215, 223-226 ЦПК України , суд -

в и р і ш и в:

Позов Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» до ОСОБА_1 про звернення стягнення на предмет іпотеки - задовольнити частково .

В рахунок погашення заборгованості за кредитним договором №234/П/РП/2008-840 від 29.05.2008 р., у розмірі 107 759 доларів США 13 центів, що в еквіваленті по курсу НБУ (9,9178 грн. за 1 долар) на 20.03.2014 р., дорівнює 1068733 грн., 50 коп., яка складається з: заборгованості за кредитом - 54529,06 дол. США, що дорівнює - 540808,31 грн.; заборгованості за відсотками - 42320,53 дол. США, що дорівнює - 419726,50 грн.; пені - 5381,36 дол. США, що дорівнює - 53371,29 грн.; штрафу - 5528,18 дол. США, що дорівнює - 54827,39 грн., - звернути стягнення на предмет іпотеки згідно договору іпотеки від 29.05.2008 року, а саме на нерухоме майно: земельну ділянку площею 0,250 га, кадастровий номер якої 3222784401:01:002:0015, що розташована за адресою: Київська обл., Макарівський район, с.Людвинівка, вул. Мотижинська, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських споруд, яка належить відповідачу на підставі договору купівлі-продажу від 29.05.2008р., посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2А,, за реєстровим № 1677, шляхом його продажу Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк «Надра» (юридична адреса: 04052, м. Київ, вул. Артема, 15, код ЄДРПОУ 20025456), з застосуванням процедури продажу, передбаченої ст. 38 Закону України «Про іпотеку», з укладанням від свого імені договору купівлі-продажу нерухомого майна із будь-якою особою-покупцем за ціною, визначеною на підставі оцінки предмета іпотеки суб'єктом оціночної діяльності, на умовах та в порядку, викладеному в ст. 38 Закону України «Про іпотеку», з наданням Публічному акціонерному товариству «Комерційний Банк «Надра» всіх повноважень продавця предмету іпотеки (в тому числі), але не виключно:

- отримувати дублікати правовстановлюючих документів на вказаний предмет іпотеки в органах БТІ, органах нотаріату та інших органах державної влади, місцевого самоврядування та у будь-яких установах незалежно від форм власності;

- отримувати всі необхідні документи та довідки, необхідні для продажу вище зазначеного предмета іпотеки, у Державній реєстраційній службі України, всіх підпорядкованих структурних підрозділах, в тому числі, але не виключно, в інших органах, які будуть здійснювати функції з реєстрації речових прав на нерухоме майно;

- здійснювати будь-які платежі у якості продавця в процесі укладення договору купівлі- продажу предмету іпотеки;

- звертатися до суб'єктів оціночної діяльності із заявою про проведення експертної оцінки предмета іпотеки, а також ставити підпис від свого імені за одержання експертної оцінки; отримувати довідки та документи, які необхідні для укладення та нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу;

- отримувати в органах місцевого самоврядування за місцезнаходженням предмета іпотеки довідки про склад сім'ї іпотекодавця, копії будинкових книг тощо;

На час реалізації предмету іпотеки передати його в управління Публічному акціонерному товариству «Комерційний Банк «Надра».

В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстрована: ІНФОРМАЦІЯ_1, і/н НОМЕР_1) на користь Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» (р/р № 29098126670042, відкритий в філії ПАТ «КБ «Надра» Київське регіональне управління, МФО - 380764, код ЄДРПОУ 20025456), суму сплаченого судового збору в розмірі 3654,00 грн.

Заочне рішення суду може бути переглянуте за заявою відповідачів судом, що його ухвалив, протягом десяти днів з моменту отримання його копії.

Заочне рішення суду може бути оскаржено позивачем у загальному порядку.

Заочне рішення суду набирає законної сили відповідно до загальних вимог, встановлених ст. 223 ЦПК України.

Головуючий О.В.Тандир

СудМакарівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.08.2014
Оприлюднено01.10.2014
Номер документу40611341
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —370/1177/14-ц

Ухвала від 26.01.2021

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Тандир О. В.

Ухвала від 26.08.2020

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Тандир О. В.

Ухвала від 20.08.2014

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Тандир О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні