Якимівський районний суд Запорізької області
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
2/330/488/2014
Справа № 330/1755/14-ц
"25" вересня 2014 р. Якимівський районний суд Запорізької області
у складі: головуючого - Бойчевої Н.В.
при секретарі - Колєдаєвої Л.І.
розглянув в відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка Запорізької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросталь» про дострокове розірвання договору оренди землі,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із позовом про дострокове розірвання договору оренди землі, мотивуючи тим, що 21 травня 2007 року між ним та ТОВ «Агросталь» було укладено договір про оренду землі, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Відповідно до умов вищевказаного договору, договір було укладено на десять років.
Згідно з умовами п. 1.4 договору оренди фізична особа ОСОБА_1, як Орендодавець передає, а ТОВ «Агросталь» як орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Новоданилівської сільської ради, Якимівського району Запорізької області. Орендна плата за користування землі за один рік становить 1671.92 грн гривні та може сплачуватися в грошовій формі.
Однак, починаючи з грудня 2012 року, відповідачем ТОВ «Агросталь» почали порушуватись умови вищевказаного договору, а саме: вже більш як за два роки відповідач відмовляється нараховувати та виплачувати позивачеві орендну плату за користування його земельною ділянкою загальною площею 8.4791 га, в сумі 1671.92 грн. за кожний рік. На неодноразові вимоги видати позивачеві розрахунок заборгованості за договором оренди землі від 21.05.2007 року, відповідач відповів відмовою ніяк її при цьому не мотивуючи.
Також, в результаті господарської діяльності відповідача, погіршився екологічний стан ділянок, які підприємство орендує у жителів Новоданилівської сільської ради. Підприємством не проводиться жодного із заходів щодо охорони земель, збереження родючості ґрунтів. Це призвело до поширення росту шкідливих рослин, поширенню популяції диких (небезпечних) тварин, а також гризунів, які приносять велику шкоду іншим земельним ділянкам по сусідству.
Відповідно до п.4.3. договору оренди землі від 21.05.2007 року, орендна плата вноситься в строк до 1 грудня кожного відповідного року.
Відповідно до п.9.4. договору оренди землі, орендар земельної ділянки зобов'язаний: використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного законодавства, державних місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі. Використовувати орендовану земельну ділянку, не допускаючи погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї діяльності.
Відповідно до п.12.3. договору оренди землі, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав визначених законом.
Тобто, при укладенні договору оренди землі відповідач прийняв на себе зобов'язання сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою протягом 10 років.
Отже, належним виконанням зобов'язання з боку відповідача є внесення орендної плати в строк, в формі та розмірі, яка визначена в договорі оренди землі.
На виконання договору оренди землі позивач передав земельну ділянку відповідачу, тим самим повністю виконав свої зобов'язання перед відповідачем за цим договором.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не відомі.
Розглянув матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.І ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Так, п. "д" ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України, підставою припинення права користування земельною ділянкою являться систематична несплата орендної плати.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. .
Відповідно до ч.І ст. 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за несплату.
Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України «Про оренду землі», внесення орендної Плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про оренду землі» від 6.10.1998 року № 161-XIV. орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про оренду землі», орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; отримувати продукцію і доходи; здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем. Орендар земельної ділянки зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби.
Відсутність активних дій Позивача щодо звернення до ТОВ «Агросталь» за отриманням орендної плати, не може рахуватися як небажання в отриманні розрахунку з орендної плати за договором оренди землі, оскільки орендодавець має право, а не обов'язок вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Так, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Тобто, зазначене право орендодавця кореспондується з обов'язком орендаря щодо своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до ст.32 Закону України «Про оренду землі» від 6.10.1998 року № .161-ХІV, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Керуючись ст. 208,209 ЦПК України, на підставі ст.526, ч.І ст.530, ст.610 ЦК України, ст.19, 24, 32 Закону України «Про оренду землі» від 6.10.1998 року № 161-XIV, суд,
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросталь» про дострокове розірвання договору оренди землі - задовольнити.
Достроково розірвати договір оренди землі від 21.05.2007 року, укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агросталь», згідно з яким в оренду передана земельна ділянка, площею 8,4791 га, що розташована на території Новоданилівської сільської ради, Якимівського району, Запорізької області, кадастровий номер земельної ділянки 2320382400:15:003:0001.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Запорізької області протягом 10 днів з дня оголошення рішення, сторонами в той же термін з моменту отримання копії рішення.
Суддя-
Суд | Якимівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2014 |
Оприлюднено | 06.10.2014 |
Номер документу | 40670819 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Якимівський районний суд Запорізької області
Бойчева Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні