29/382пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.02.07 р. Справа № 29/382пн
15 годин 40 хвилин, м. Донецьк, вул.Артема157, нарадча кімната Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гаврищук Т.Г. при секретарі судового засідання Пашко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом – Товариства з обмеженою відповідальністю “Торгово-інвестиційна компанія “Торгінвестбізнес” м.Донецьк
до відповідача – Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька
про визнання протиправними дії із включення до публічного обтяження всіх активів та зобов'язання подати до реєстратора заяву про припинення публічного обтяження
за участю представників сторін:
від позивача – Петунін М.В. (за довір.)
від відповідача – Свириденко М.М. - держподатковий інспектор (за довір.), Апалькова В.В. – ст..держподатковий інспектор (за довір.)
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Торгово-інвестиційна компанія “Торгінвестбізнес”, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька про визнання незаконними дій про реєстрацію податкової застави на всі активи позивача та вважати недійсним запис у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 14.10.2005р. реєстраційний номер 2452968.
Заявою від 22.01.2007р. позивач змінив позовні вимоги і просить визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька із включення до публічного обтяження, зареєстрованого у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 14.10.2005р. за №2452968, всіх активів ТОВ “Торгово-інвестиційна компанія “Торгінвестбізнес” та зобов'язати відповідача подати до реєстратора – Донецької філії Інформаційного центру Міністерства юстиції України, заяву про припинення публічного обтяження, зареєстрованого у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 14.10.2005р. за №2452968.
Позовні вимоги позивачем обґрунтовані тим, що дії відповідача по передачі всього майна до податкової застави є неправомірними. Позивач зазначив, що рішенням Конституційного Суду N 2-рп/2005 від 24.03.2005р. положення підпункту 8.2.2 пункту 8.2 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визнані неконституційними в частині поширення права податкової застави на будь-які види активів платника податків без врахування суми його податкового боргу. На теперішній час до Закону не внесли зміни, які б визначали на які активи та в якому обсязі поширюється право податкової застави. Таким чином, реєстрація права податкової застави на всі активи, на думку позивача, є незаконною.
Відповідач проти позову заперечує з посиланням на ті обставини, що діючим законодавством не визначено на які саме активи не розповсюджується податкова застава, а оскільки підприємство інших основних фондів не має, крім тих, які саме і було введено у податкову заставу , то внесення у єдиний державний реєстр обтяжень рухомого майна будь-яких змін не потребує, оскільки вартість майна, яке знаходиться у власності позивача, складає 20850 грн.(договір застави №2/2006 від 14.01.06р., перелік та вартість яких визначив сам позивач).
У судовому засіданні досліджені надані сторонами письмові докази, що знаходяться в матеріалах справи .
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази, суд встановив:
Позивач є юридичною особою, включений до ЄДРПОУ за №33320663 та взятий на облік платника податків у Державній податковій інспекції у Кіровському районі м.Донецька.
Відповідачем відповідно до п.6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” було надіслано позивачеві першу податкову вимогу від 26.08.2005р. №1/271 на суму податкового боргу 2000 грн. та другу податкову вимогу від 27.10.2005р. №2/357 на суму податкового боргу 7225,43 грн.
Згідно до п.8.1, п.п.8.2.2 п.8.2 ст.8 наведеного Закону активи платника податків, що мають податковий борг, передаються в податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до ст..37 Закону України “Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень” податкова застава належить до публічних обтяжень. Порядок встановлення і зміст окремих видів публічних обтяжень визначаються законом.
Статтею 38 цього Закону визначені права за публічним обтяженням, зокрема встановлено, що при публічному обтяженні обтяжувачем є уповноважений орган. Права і обов'язки суб'єктів публічного обтяження встановлюються законом.
Такі повноваження щодо податкових органів відносно податкової застави визначені у п.8.3.ст..8 Закону України “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, за приписами якого податковий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі застав за умови строку дії такої податкової застави більш як десять календарних днів.
Пунктом 3.1 Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби, затв. наказом Державної податкової адміністрації України 28.08.2001 за № 338, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 3 жовтня 2001р. за N 857/6048, встановлено, що за умови строку дії податкової застави більш як десять календарних днів орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу в державних реєстрах застав нерухомого майна.
Відповідно до пункту 1 наказу від 07.02.2003 N9/5/59 “Про реєстрацію податкових застав нерухомого майна” ( в редакції наказу Міністерства юстиції N 92/5/347 від 18.08.2005р.) реєстрація податкових застав нерухомого майна здійснюється в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна в порядку, установленому Законом України від 18.11.2003 N1255-IV "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", Порядком ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 N 830, Інструкцією про порядок ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна та заповнення заяв, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 29.07.2004 N 73/5, зареєстрованим у Мін'юсті України 29.07.2004 за N 942/9541.
З витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, виданого 04.10.2005р. Донецькою філією Інформаційного центру Міністерства юстиції України, вбачається, що до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис, параметрами якого є : вид обтяження - податкова застава, дата реєстрації - 04.10.2005р.,об”єкт обтяження - всі активи платника податків.
На дату реєстрації податкової застави - 04.10.2005р. за позивачем обліковувався податковий борг з податку на прибуток в розмірі 1002 грн.44 коп.,пеня 08 грн.99 коп., та з податку на додану вартість – 6214 грн., що підтверджується обліковою карткою позивача та не заперечується сторонами.
Згідно до п.п. 8.2.2 пункту 8.2 статті 8 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. “Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
Положення наведеної норми в частині поширення права податкової застави на будь-які види активів платника податків без врахування суми його податкового боргу втратило чинність, як таке, що визнане неконституційним на підставі Рішення Конституційного Суду N 2-рп/2005 від 24.03.2005р.
Згідно до п.4 наведеного Рішення положення підпункту 8.2.2 пункту 8.2 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Тобто, з 24.03.2005р. не має правових підстав для розповсюдження податкової застави на будь-які види активів платника податків без врахування суми його податкового боргу.
За таких обставин, дії відповідача по включенню 04.10.2005р. до публічного обтяження, зареєстрованого у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна за №2452968, всіх активів ТОВ “Торгово-інвестиційна компанія ”Торгінвестбізнес” без врахування суми його податкового боргу, суд вважає протиправними.
Відповідно до ст.41 Закону України “Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень” публічне обтяження припиняється на підставі рішення уповноваженого органу з дня набрання ним законної сили. Публічне обтяження також припиняється внаслідок реалізації прав, що випливають із змісту публічного обтяження.
За приписами п.п.8.7.1 п.8.7 ст.8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків звільняються з податкової застави з дня: а) отримання податковим органом копії платіжного документа, завіреного обслуговуючим банком, що засвідчує факт перерахування до бюджету повної суми податкового зобов'язання; б) визнання податкового боргу безнадійним, у тому числі внаслідок ліквідації платника податків як юридичної особи чи у зв'язку з недостатністю майна особи, оголошеної банкрутом; г) закінчення строків позовної давності щодо такого податкового боргу; д) отримання податковим органом договору поруки на повну суму податкового боргу платника податків або інших видів його забезпечення, передбачених податковим законодавством; е) прийняття рішення про арешт активів платника податків - на строк дії такого арешту; є) отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми податкового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження; ж) прийняття податковим органом рішення про розстрочення, відстрочення суми податкових зобов'язань (крім податкового боргу) або досягнення податкового компромісу у разі коли умови, визначені в рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс, передбачають зупинення права податкової застави; з) прийняття окремого рішення судом у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства.
Позивач не надав доказів, що засвідчують наявність наведених вище обставин, тому відсутні підстави для зобов'язання відповідача подати до реєстратора заяву про припинення публічного обтяження, зареєстрованого у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 14.10.2005р. за №2452968.
Згідно до ст..43 Закону України “Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень” обтяжувач у будь-який час може зареєструвати зміну відомостей про обтяження шляхом подання держателю або реєстратору Державного реєстру відповідної заяви.
З урахуванням викладеного вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.8 Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000р. “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.. 37,38,41,43 Закону України “Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень” та ст.ст.17-20,69-72,86,94,158-163, 167,185,186,254, п.6,7 розділу V11 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,
ПОСТАНОВИВ :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Торгово-інвестиційна компанія ”Торгінвестбізнес” до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Донецька із включення до публічного обтяження, зареєстрованого у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 14.10.2005р. за №2452968, всіх активів ТОВ “Торгово-інвестиційна компанія ”Торгінвестбізнес” та зобов'язання відповідача подати до реєстратора – Донецької філії Інформаційного центру Міністерства юстиції України, заяву про припинення публічного обтяження, зареєстрованого у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 14.10.2005р. за №2452968 , задовольнити частково .
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Донецька по включенню 04.10.2005р. до публічного обтяження, зареєстрованого у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна за №2452968, всіх активів ТОВ “Торгово-інвестиційна компанія ”Торгінвестбізнес” без врахування суми його податкового боргу.
У задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю “Торгово-інвестиційна компанія ”Торгінвестбізнес” (83037, м.Донецьк, вул..Кірова,90, ЄДРПОУ 33320663, р/рахунок №260003010097 у філії ТОВ “КБ Актив-банк” м.Донецька, МФО 334000) з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 01 грн.70 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження буде подано, але апеляційна скарга не була подана у зазначений строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку .Про апеляційне оскарження постанови суду спочатку подається заява. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через господарський суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суддя Гаврищук Т.Г.
Постанова в повному обсязі виготовлена 07.02.2007р.
Надрук. 3 примір.
1 суду
2 сторонам
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2007 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 406829 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Гаврищук Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні