Копія Справа №403/780/14-ц Провадження № 2/403/173/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2014 р. Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого: Годованець І. А.
при секретарі: Остапенко Н. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка справу за позовом ОСОБА_1 до Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, Димитровської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачем подано до суду позов до відповідачів про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом. Вимоги мотивуються тим, що в порядку спадкування за заповітом від фізичної особи, яка померла, переходять права на ? частку земельної ділянки площею 6,56 га.
В судове засідання позивач та представник позивача не з'явилися, представником позивача подано заяву про розгляд справи у відсутність, настоює на позовних вимогах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом. Від фізичної особи, яка померла, переходять права на ? частку земельної ділянки площею 6,56 га. .
В судове засідання представник відповідача - Устинівської районної державної адміністрації не з'явився, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений, заяви про розгляд справи в його відсутність чи про причини неявки не подав.
В судове засідання представник відповідача - Димитровської сільської ради не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, не заперечує проти задоволення позовних вимог про визнання за позивачем права власності на нерухоме майно в порядку спадкування.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В актовому записі про народження ОСОБА_1 (а.с.6). батьками записано: батько - ОСОБА_2, мати - ОСОБА_3.
Згідно актового запису про смерть (а.с.10), ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом на спадщину від 11 квітня 2011 року (а.с.9), яка відкрилася після смерті батька ОСОБА_2 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1), так як відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Внаслідок смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на спадкове майно - на ? частки земельної ділянки НОМЕР_1 площею 6.56 га, кадастровий номер 3525882300:02:000:0339, розташованої на території Димитровської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
Відповідно до статті 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, а також право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину (ч.1 і ч.2 ст.126 ЗК України).
Частиною 1 статті 1225 ЦК України передбачено, що право на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Статтею 1216 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід права та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Для правильного вирішення спору про спадкування суд на підставі відповідних документів зобов'язаний перевірити: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства осіб, які звернулись з позовом в суд (докази родинних та інших відносин), наявність заповіту та його чинність (виписка з Спадкового реєстру), наявність спадкової справи (виписка із Спадкового реєстру), факт прийняття спадщини спадкоємцем при визнанні права власності, відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, оскільки за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Документи, які повинен подати спадкоємець для отримання свідоцтва про право на спадщину, зазначені в розділі 22 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 3 березня 2004 року № 20/5 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 року за №283/8882. Відповідно до п.216 зазначеної Інструкції видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцеві. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлювального документа, витяг з Реєстру прав власності. Якщо спадкоємець не може надати такі документи, то нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину і єдиним способом захисту прав такого спадкоємця є суд.
Свідоцтво про право на спадщину, відповідно до ст.67 Закону України "Про нотаріат", видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, а тому за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину не підлягають судовому розглядові. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися в суд за правилами позовного провадження.
Пунктами 2,10 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про спадкування" від 30 травня 2008 року №7 встановлено, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Під час розгляду справи встановлено, що позивачу в порядку спадкування за заповітом від померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 переходять права на спадкове майно - на ? частки земельної ділянки НОМЕР_1 площею 6.56 га,, на яку ОСОБА_2 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом, але через смерть не здійснив державної реєстрації права власності на нерухоме майно. Нотаріус, керуючись статтею 49 Закону України "Про нотаріат", постановою від 08 липня 2013 року відмовив у вчиненні нотаріальної дії за заповітом, так як на Державному акті відсутня відмітка про державну реєстрацію відчуження земельної ділянки, із зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження. З 01 січня 2013 року у зв'язку з внесенням змін до Земельного Кодексу України та введенням в дію Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не передбачено видачі Державного акта на право приватної власності на землю, що унеможливлює видачу дубліката державного акта, як таких, що відмінені, як форма посвідчення права власності на земельну ділянку, так як введено свідоцтво про право власності на нерухоме майно. За заповітом позивачу переходять права спадкове майно - на 1/2 частки земельної ділянки, але при обставинах відсутності правовстановлюючого документу на право власності на нерухоме майно і за неможливості позивачем його отримати у встановленому законом порядку, нотаріусом постановою відмовлено у видачі свідоцтва про право власності в порядку спадкування. При встановлених обставинах, коли у позивача відсутні інші способи захисту цивільних прав та інтересів, чим може бути визнання права відповідно до п.1 ч.2 ст.16 ЦК України, позовні вимоги про визнання за позивачем права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом підлягають задоволенню за ст.ст.1216, 1217, 1261, ч.1ст.1225 цього Кодексу.
Судові витрати по справі за заявою позивача не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст.213, 215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, як спадкоємцем в порядку спадкування за заповітом право власності на ? частку земельної ділянки НОМЕР_1 площею 6.56 га, кадастровий номер 3525882300:02:000:0339, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Димитровської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, як спадщину, яка відкрилась внаслідок смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Судові витрати по справі не відшкодовуються.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Кіровоградської області через Устинівський районний суд Кіровоградської області на протязі десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: підпис.
Згідно з оригіналом.
Суддя Устинівського
районного суду: І. А. Годованець
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2014 |
Оприлюднено | 06.10.2014 |
Номер документу | 40701459 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Устинівський районний суд Кіровоградської області
Годованець І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні