Справа № 583/2538/14-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2014 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в місті Охтирка Сумської області в складі:
головуючого судді Білери П.П.
при секретарі Чепурі В.С.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника третьої особи Шевченко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області, треті особи - Управління Держземагентства в Охтирському районі Сумської області, Охтирська районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності на земельну ділянку, суд
Встановив:
03 липня 2014 року до Охтирського міськрайонного суду звернувся ОСОБА_3 з позовом до Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку. Позивач свої вимоги він мотивує тим, що згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 11 січня 2002 року його мати ОСОБА_5 успадкувала після смерті ОСОБА_6 земельну ділянку для індивідуального житлового будівництва загальною площею 0,11 га та для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,33 га, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області. Дані земельні ділянки належали померлому ОСОБА_7 на підставі державного акту на право власності на землю серії І - СМ № 017444, виданого Грунською сільською радою Охтирського району Сумської області. За життя його мати ОСОБА_5 право власності на зазначені земельні ділянки не оформила та не отримала відповідних правовстановлюючих документів на землю. В порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5, смерть якої настала ІНФОРМАЦІЯ_1 року, він оформив право власності лише на житловий будинок, який розташований на спірній земельній ділянці. Але оформити належним чином право власності на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області він не має можливості, так як його померла мати за своє життя не отримала відповідних правовстановлюючих документів на землю. Тому він просить суд визнати за ним право власності на земельну ділянку для індивідуального житлового будівництва загальною площею 0,11 га та для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,33 га, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 с. Аврамківщина Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5.
Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином та завчасно.
Представник позивача ОСОБА_1, що діє на підставі довіреності серії НАА № 162565 від 19 червня 2014 року, у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити у повному обсязі.
Представник третьої особи Управління Держземагентства в Охтирському районі Сумської області Шевченко Ю.В. не заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_3 до Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку.
У судове засідання представник відповідача Грунська сільська рада Охтирського району Сумської області не з'явився, але до початку розгляди справи по суті 29 вересня 2014 року надали суду заяву, у якій просять суд розглянути справу без участі їх представника. Крім того, у заяві зазначили, що Грунська сільська рада Охтирського району Сумської області з позовними вимогами згідна.
Представник третьої особи Охтирської районної державної нотаріальної контори у судове засідання не з'явився, але до початку розгляди справи по суті 24 вересня 2014 року надали суду заяву, у якій просять суд розглянути справу без участі нотаріуса.
Заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що земельна ділянка для індивідуального житлового будівництва загальною площею 0,11 га та земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,33 га, які розташовані в межах населеного пункту села Аврамківщина Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області належить на праві приватної власності ОСОБА_7, що підтверджується державним актом на право приватної власності на земельну ділянку серії І - СМ № 017444, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 78 від 20 березня 1998 року, виданий на підставі рішення 16 сесії 22 скликання Грунської сільської ради Охтирського району від 20 листопада 1997 року.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії АЕІ № 453659, виданого Охтирською районної державною нотаріальною конторою 11 січня 2002 року, земельна ділянка для індивідуального житлового будівництва загальною площею 0,11 га та земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,33 га, які розташовані в межах населеного пункту села Аврамківщина Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області, після смерті ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, була успадкована ОСОБА_5.
Як вбачається з копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії ВРП № 230240, видане Охтирською районної державною нотаріальною конторою 20 лютого 2012 року за реєстровим номером 195, ОСОБА_3 після смерті своєї матері ОСОБА_5, смерть якої настала ІНФОРМАЦІЯ_1 року, успадкував житловий будинок з надвірними та побутовими спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 с. Аврамківщина Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області. Крім того, державним нотаріусом було зазначено, що державний акт на зазначену земельну ділянку померла ОСОБА_5 за життя не отримала, хоча спірна земельна ділянка є приватизованою.
Позивачем ОСОБА_3 належним чином було оформлено право власності на житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1 Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області, що вбачається із копії Технічного паспорта на житловий будинок індивідуального житлового фонду, складений 30 січня 2012 року Комунальним підприємством «Охтирське МБТІ», та із Витягу про державну реєстрацію прав серії СБВ № 914401, видане 27 лютого 2012 року Комунальним підприємством «Охтирське МБТІ», на вказаний житловий будинок.
Таким чином, судом було встановлено, що позивач ОСОБА_3 у встановленому законом порядку оформив право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті своєї матері ОСОБА_5, лише на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області. Тоді як право власності на спірну земельну ділянку за даною адресою ОСОБА_3 на даний час не оформив, та не має можливості це зробити без звернення до суду, оскільки його мати ОСОБА_5 за своє життя не отримала відповідних правовстановлюючих документів на землю.
На даний час спірні земельні ділянки загальною площею 0,44 га, які розташовані по АДРЕСА_1 Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області, за даними земельно - кадастрової документації обліковуються за ОСОБА_7, смерть якого настала ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_3 слід задовольнити повністю та визнати за ним право власності на земельну ділянку для індивідуального житлового будівництва загальною площею 0,11 га та для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,33 га, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_5 Визнання даного факту буде підставою для належного оформлення права власності на земельні ділянки у Реєстраційній службі Відділу реєстрації речових прав на нерухоме майно Охтирського міськрайонного управління юстиції в Сумській області.
Відповідно до Ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного кодексу України, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до Ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Статтею 1268 Цивільного кодексу України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття.
Згідно Ст. ст. 81, 126 Земельного Кодексу України право власності громадяни України набувають на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності, прийняття спадщини. Право власності на земельну ділянку посвідчується державними актами.
У відповідності до Ст. 152 ч.3 п. "а" Земельного кодексу України - захист прав громадян та юридичних осіб здійснюється шляхом визнання прав.
Згідно ч. 1 Ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Статтею 1218 Цивільного кодексу України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 Ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Положенням частини 3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року за № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» передбачено, що спори про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз'яснень, викладених в пунктах 10, 11 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Крім того, слід звернути увагу на зміни до Земельного кодексу України, внесені Законом України від 05 березня 2009 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об'єднання земельних ділянок", яким було спрощено порядок реєстрації зміни власника земельної ділянки без заміни державного акта про право власності на підставі свідоцтва про право на спадщину чи судового рішення.
Згідно Ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до Ст. 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
В силу ч. 1 Ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до вимог статей 3, 15 Цивільного процесуального кодексу України захисту в судовому порядку підлягає виключно порушене право особи.
Керуючись ч. 4 Ст. 174 Цивільного процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до Ст. 10 Цивільного процесуального кодексу України сторони мають рівні права щодо надання доказів і кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підстави своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Цивільного процесуального кодексу України.
Статтею 60 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень і такі докази подаються сторонами, однак доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Докази повинні бути належними та допустимими, як того вимагають Ст. ст. 58, 59 Цивільного процесуального кодексу України.
При винесені рішення суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатній взаємозв'язок доказів у їх сукупності. Результати оцінки доказів суд відображає в рішенні в якому наводить мотиви їх прийняття чи відмови у прийнятті.
За таких обставин суд дійшов висновку, що оскільки у судовому засіданні достовірно встановлено належність даних земельних ділянок померлій ОСОБА_5 за життя, інших спадкоємців, які б претендували на майно померлої особи не встановлено, право позивача підлягає захисту в судовому порядку у зазначений ним в заяві спосіб.
На підставі вищевикладеного та керуючись Ст. ст. 78, 81, 120, 125, 126 Земельного кодексу України, Ст. ст. 377, 328, 392, 1216, 1218 Цивільного кодексу України, Ст. ст. 10, 60, 174, 212 - 215 Цивільного процесуального кодексу України , суд
Вирішив :
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області, треті особи - Управління Держземагентства в Охтирському районі Сумської області, Охтирська районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності на земельну ділянку - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_3 право власності на земельну ділянку для індивідуального житлового будівництва загальною площею 0,11 га та для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,33 га, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_5, смерть якої настала ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Апеляційна скарга на рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційна скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду Білера П.П.
Суд | Охтирський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2014 |
Оприлюднено | 07.10.2014 |
Номер документу | 40709151 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Білера П. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні