Рішення
від 23.09.2014 по справі 906/1053/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "23" вересня 2014 р. Справа № 906/1053/14

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Сікорської Н.А. ,

за участю представників сторін:

прокурор: Дєдяєва О.І. посв. №016850 від 20.05.2013р.;

від позивача: Павлушко Л.А. дов. №02-19/453 від 09.07.2014р.

від відповідача: не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Прокурора Андрушівського району в інтересах держави в особі Андрушівської міської ради (м. Андрушівка, Житомирська область)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Андрушівський Агробуд" (м.Андрушівка)

про розірвання договору оренди земельної ділянки

Прокурор подав позов, згідно якого просить:

- розірвати договір оренди землі на території м. Андрушівка, вул. Карла Маркса площею 3,0 га нормативною грошовою оцінкою 437296,20 грн., укладений 15.06.2012 між Андрушівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Андрушівський Агробуд", зареєстрований в відділі Держкомзему у Анрушівському районі за №1820300204001730 від 15.06.2012р.;

- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Андрушівський Агробуд" повернути земельну ділянку площею 3,0 га нормативною грошовою оцінку 437296,20 грн. (кадастровий номер 182033101400:01:016:0028), що знаходиться на території Адрушівської міської ради до земель запасу органу місцевого самоврядування.

Ухвалою господарського суду від 04.08.2014р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 18.08.2014р.

Ухвалою господарського суду від 18.08.2014р. розгляд справи відкладено на 23.09.2014р.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з'явився, ухвали господарського суду від 04.08.2014р. та 18.08.2014р., направлені на юридичну адресу відповідача (13400, м.Андрушівка, вул.Корольова, 10), повернуті поштовим відділення з відміткою: "за закінченням терміну зберігання" (а.с.44-46;70-73).

Слід зазначити, що законодавство України, в тому числі Господарський процесуальний кодекс України, не зобов'язує й сторону у справі, зокрема позивача, з'ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно зі статтею 93 Цивільного кодексу України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.

При цьому, судом враховано, що відповідно до п. 3.9. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Враховуючи викладене господарський суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

Заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

15.06.2012р. між Андрушівською міською радою (орендодавець, позивач) та ТОВ "Андрушівський Агробуд" (орендар, відповідач) був укладений договір оренди землі (а.с. 22-23).

Відповідно до п.1 Договору, позивач надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, землі промисловості на підставі рішення дванадцятої сесії шостого скликання від 11 жовтня 2011 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки та складання договору оренди", яка знаходиться за адресою: Житомирська область, м.Андрушівка, вул. К.Маркса.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,0га - відкритий кар'єр строком на три роки (п. 2,8 Договору).

Договір зареєстровано у відділі Держкомзему у Андрушівському районі за № 182030004001730 від 15.06.2012р.

Згідно п. п. 15,16 Договору, земельна ділянка передається в оренду для видобутку глини. Цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості.

15.06.2012р. сторонами на виконання умов договору, було підписано акт приймання-передачі земельної ділянки в оренду для промислового використання (а.с. 24)

Умовами п. 9 договору сторони погодили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 10(десяти) відсотків нормативної грошової оцінки землі , що складає 43729,62грн. у рік за орендовану земельну ділянку, безготівковим перерахунком на рахунок міської ради.

Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на рахунок міської ради не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяця.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на те, що відповідач взяті на себе зобов'язання за договором оренди землі від 15.06.2012р. належним чином не виконує. Зокрема, зазначає, що відповідач не сплачує орендну плату, чим порушує інтереси держави в особі Андрушівської міської ради, що наділена повноваженнями від імені держави розпоряджатися землями в межах населених пунктів.

У зв'язку з чим, прокурор просить розірвати, укладений між Андрушівською міською радою та ТОВ "Андрушівський Агробуд" договір оренди землі від 15.06.2012р. та повернути її орендодавцю

В підтвердження факту порушення відповідачем умов договору, прокурор надав довідку Андрушівської ОДПІ від 01.07.2014р. за №92/279 в якій зазначено, що заборгованість ТОВ "Андрушівський Агробуд" по орендній платі становить 64792,32грн. (а.с.14).

Підставою звернення прокурора з позовом до суду є невиконання відповідачем договірних зобов'язань щодо сплати орендної плати, у зв'язку з чим ним заявлено вимоги про розірвання договору оренди.

Оцінивши в сукупності матеріали справи та пояснення учасників судового процесу господарський суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків зокрема є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків(ч.1 ст. 626 ЦК України).

За приписами ч.1 ст. 627 ЦК України, відповідно до ст. 6 цього кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Стаття 759 ЦК України визначає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. (далі - Закону), оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 2 Закону визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно ч.1 п. "в" ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

У відповідності до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Умовами п. 9 договору сторони погодили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 10(десяти) відсотків нормативної грошової оцінки землі , що складає 43729,62грн. у рік за орендовану земельну ділянку, безготівковим перерахунком на рахунок міської ради. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на рахунок міської ради не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяця.

Статтею 24 Закону встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

У відповідності до ч.1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання не допускається.

Так, матеріалами справи підтверджується факт наявності у відповідача заборгованості станом на 01.07.2014р., що вбачається з листів Андрушівської ОДПІ за №№ 92/279, 94/1500-271 від 01.07.2014р. (а.с. 14,15).

У відповідності до ч.1 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ч.2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Згідно з пунктом "д" ст.141 Земельного кодексу України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Таким чином, системний аналіз вказаних вище норм приводить до висновку, що закон пов'язує можливість дострокового розірвання договору за рішенням суду з невиконанням сторонами обов'язків, передбачених укладеним між ними договором.

Пунктом 2.23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України „Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією, про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.

Як зазначалось вище, договором оренди землі від 15.06.2012р. сторони передбачили, що договір припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.

При цьому суд враховує, що відповідно до чинного законодавства систематична несплата земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.

Систематичне невиконання відповідачем зобов'язань за договором оренди землі підтверджується постановами Житомирського окружного адміністративного суду № 806/983/13-а та №806/1813/14 (якими задоволено позов Андрушівської ОДПІ та стягнуто з ТОВ "Андрушівський агробуд" податковий борг (а.с.29-31)), довідкою Андрушівської ОДПІ від 01.07.2014р. за №92/279 (в якій зазначено, що заборгованість ТОВ "Андрушівський агробуд" по орендній платі за землю становить 64792,32грн. (а.с.14)).

З огляду на викладені обставини, матеріалами справи стверджується, що ТОВ "Андрушівський агробуд" систематично не сплачує орендну плату, що є підставою для припинення права користування земельною ділянкою відповідно до вимог чинного законодавства (ст.141 Земельного кодексу України).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, оскільки відповідачем всупереч умов договору та приписів частини 1 статті 96 Земельного кодексу України не сплачувалась орендна плата за користування спірною земельною ділянкою, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, при цьому, таке порушення своїх зобов'язань відповідачем мало систематичний характер, що свідчить про порушення істотних умов договору, то, у даному випадку, наявні підстави для розірвання вказаного договору у відповідності до статті 32 Закону України "Про оренду землі".

Згідно ч.1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Відповідно до п.21 договору оренди землі, після припинення дії договору оренди орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому, порівняно з тим, у якому він одержував її в оренду.

Оскільки суд дійшов висновку про розірваня договору оренди землі похідна вимога прокурора про зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку також підлягає задоволенню.

Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст.4-3 ГПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідач позов за підставою та предметом не оспорив, доказів у спростування позовних вимог прокурора не надав.

Враховуючи викладене, позовні вимоги обґрунтовані, заявлені відповідно до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, наявними в матеріалах справи та підлягають задоволенню повністю.

У відповідності до вимог ст.49 ГПК України, судові витрати по справі покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Розірвати договір оренди землі, укладений 15.06.2012р. між Андрушівською міською радою (13400, Житомирська область, м.Андрушівка, Площа Леніна,3, ідентифікаційний код 24706710) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Андрушівський Агробуд" (13400, Житомирська область, м.Андрушівка, вул. Корольова,10, ідентифікаційний код 03583841) щодо оренди земельної ділянки загальною площею 3,0га , у тому числі 3,0га - відкритий кар'єр , яка знаходиться на території м.Андрушівка, вул. Карла Маркса, нормативною грошовою оцінкою 437296,20грн., зареєстрований в відділі Держкомзему у Андрушівському районі за № 182030004001730 від 15.06.2012р.

3. Товариству з обмеженою відповідальністю "Андрушівський Агробуд" (13400, Житомирська область, м.Андрушівка, вул. Корольова,10, ідентифікаційний код 03583841) повернути земельну ділянку загальною площею 3,0га, нормативною грошовою оцінкою 437296,20 грн., кадастровий номер 1820310100:01:016:0028, яка знаходиться на території Андрушівської міської ради за адресою вул. Карла Маркса до земель запасу Андрушівської міської ради (13400, Житомирська область, м.Андрушівка, Площа Леніна,3, ідентифікаційний код 24706710).

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Андрушівський Агробуд" (13400, Житомирська область, м.Андрушівка, вул. Корольова,10, ідентифікаційний код 03583841) в доход Державного бюджету України

- 2436,00,00 грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 29.09.14

Суддя Сікорська Н.А.

Віддрукувати:

1- до справи

2- відповідачу (рек. із зв. повід.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення23.09.2014
Оприлюднено06.10.2014
Номер документу40715113
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/1053/14

Рішення від 23.09.2014

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 04.08.2014

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні