Справа № 638/3037/14-ц
2-/638/2617/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2014 року Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді - ЛОСЄВОЇ Д.А.
при секретарі - ВОРОНІНІ Д.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків», треті особи: Харківське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Київське міське відділення Святошинської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про стягнення коштів та відшкодування моральної шкоди,
встановив:
27.02.2014 року позивач ОСОБА_1 звернулась з дійсним позовом до суду, в якому просить стягнути з відповідача на її користь невиплачену допомогу по вагітності та пологам у розмірі 3932,46 грн. та моральну шкоду у розмірі 4000 грн.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що вона займала посаду продавця продовольчих товарів в ТОВ «КАРАВАН ХАРКІВ». 25.07.2011 року згідно лікарняного листа працівнику її було нарахована 3932,46 грн. за 126 календарних днів. До теперішнього часу кошти не були отримані.
Позивач вказує, що вона неодноразово зверталася до відповідача та до територіальної державної інспекції з питань праці з проханням провести перевірку та виплатити кошти по вагітності та пологах. В одній із своїх відповідей ТОВ «КАРАВАН ХАРКІВ» повідомило, що на їхні рахунки накладено арешт виконавчою службою та вони не можуть сплатити кошти, пізніше з'ясувалося, що відповідач переїхав в м. Київ і жодної відповіді з м. Києва отримано не було.
Перебуваючи з відповідачем у трудових відносинах вона є застрахованою особою та має право на отримання передбачених законом гарантій та компенсацій, зокрема допомоги по вагітності та пологах, а відповідач грубо порушує її законне право на отримання грошової допомоги.
Крім того ОСОБА_1 зазначає, що їй нанесена моральна шкода, внаслідок не виплати їй допомоги, вона опинилась у скрутному матеріальному становищі, не мала можливості купувати в необхідному розмірі продукти, ліки, та забезпечувати себе та майбутню дитину всім необхідним. У неї не було ніяких заощаджень тощо, і їй довелось позичати гроші у знайомих, родичів, їй довелось вживати додаткових зусиль для організації життя. Моральну шкоду вона оцінює у 4000 грн.
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, надала суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити, не заперечувала проти постановлення заочного рішення.
Представник позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків» у судове засідання повторно не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, причину неявки суду не повідомив.
Представник третьої особи Харківське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у судове засідання не з'явився, надали суду письмові пояснення, в яких вказали, що відповідач перебуває на обліку Святошинської МРВД КМВ ФССзТВП, а тому законних підстав у них для здійснення на користь відповідача фінансування зі свого бюджету не має.
Представник третьої особи Київського міського відділення Святошинської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у судове засідання повторно не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, надали суду письмові пояснення. (а.с. 49-50)
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.ст. 224 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
У відповідності до ст.ст. 11,60 ЦПК України суд розглядає справу не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін чи інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і докази подаються сторонами і іншими особами, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 працювала на ТОВ «Караван Харків».
Листком непрацездатності підтверджується, що з 18.07.1011 року до 20.11.2011 року ОСОБА_1 перебувала на лікарняному в зв'язку з вагітністю та пологами (а.с.8).
Як вбачається з листа територіальної державної інспекції з питань праці у Харківській області ними встановлено, що за юридичною адресою: м. Харків, вул.. Героїв Праці, 7 ТОВ «Караван Харків» відсутнє та переїхало у м. Київ, вул.. Корвелішвілі, 7/2. (а.с. 4)
Відповідно до ст.253 КЗпП України особи, які працюють за трудовим договором (контрактом) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи, підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України . Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи ( включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.
З огляду на положення ст.ст.1,2,38 Закону вагітність та пологи є одним із страхових випадків, із настанням якого у особи виникає право на отримання відповідної допомоги.
Згідно з ч.1 ст.51 Закону підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності..
Відповідно до ст. 141 Кодексу законів про працю України, передбачає, що власник або уповноважений ним орган повинен правильно організувати працю працівників, створювати умови для зростання продуктивності праці, забезпечувати трудову і виробничу дисципліну, неухильно додержувати законодавства про працю і правил охорони праці, уважно ставитися до потреб і запитів працівників, поліпшувати умови їх праці та побуту.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Як вбачається з нарахуванню по лікарняному листу № 1 від 25.07.2011 року ТОВ «Караван Харків» по відпустці по вагітності та пологам позивачці нараховоно 3932,46 грн. (а.с. 6)
Оскільки ТОВ «Караван Харків» не подавало ні до Святошинської дирекції ні до Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заяв розрахунків, у зв'язку з чим, суд вважає, що нарахування по вагітності та пологам підлягає стягненню саме з відповідача.
Судом встановлено, що відповідачем не виплачена вищевказана сума, що свідчить про порушення ТОВ «Караван Харків» прав ОСОБА_1 та вимог діючого законодавства України.
З урахуванням встановлених судом порушень прав позивача, що безумовно призвели до моральних страждань позивача, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагали від неї додаткових зусиль для організації свого життя, що відповідно до ст. 237-1 КЗпП України є підставою стягнення з ТОВ «Караван Харків» компенсації моральної шкоди.
Згідно п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 року №4 - судам необхідно врахувати, що відповідно до ст. 237-1 КЗпП України за наявності порушення прав працівника у сфері трудових відносин (незаконне звільнення або переведення, невиплата належних йому грошових суми, виконання робіт у небезпечних для життя і здоров'я умовах тощо), яке призвело до його моральних страждань, витрати нормальних життєвих зв'язків чи вимагає від нього додаткових зусиль для організації свого життя, обов'язок із відшкодування моральної немайнової шкоди покладається на власника або уповноважений ним орган незалежно від форми власності, виду діяльності чи галузевої належності.
Виходячи з характеру правопорушення, глибини душевних страждань, вимог розумності і справедливості суд вважає, розмір компенсації моральної шкоди повинен становити 4000 грн., а тому позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.10,11,60, 88, 208, 209, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 141, 179, 238 КЗпП України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням», суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків», треті особи: Харківське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Київське міське відділення Святошинської міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про стягнення коштів та відшкодування моральної шкоди - задовольнити:
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків» (код ЄДРПОУ 34333228, 031148, м. Київ, вул. Кортвелішвілі, буд. 7/2) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 7932 (сім тисяч дев'ятсот тридцять дві) грн.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Харків» (код ЄДРПОУ 34333228, 031148, м. Київ, вул. Кортвелішвілі, буд. 7/2) на користь держави судовий збір у розмірі 243,60 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги через Дзержинський районний суд міста Харкова протягом 10 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення суду може бути переглянути судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня отримання його копії..
СУДДЯ:
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2014 |
Оприлюднено | 06.10.2014 |
Номер документу | 40718664 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Лосєва Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні