ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-б, тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 910/16284/14 29.09.14
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., при секретарі судового засідання Грабовській А.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні
справу № 910/16284/14
за позовом приватного акціонерного товариства "Київстар", м. Київ,
до товариства з обмеженою відповідальністю "Воденергореммонтаж", м. Київ,
про стягнення 9 013,40 грн.,
за участю представників:
позивача - Савченко А.В. (довіреність від 03.02.2014 №82);
відповідача - не з'явився.
Приватне акціонерне товариство "Київстар" (далі - ПрАТ "Київстар") звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Воденергореммонтаж" (далі - ТОВ "Воденергореммонтаж"): 8 000 грн. передплати за договором оренди від 01.03.2013 № КІЕ 130 (далі - Договір); 907,54 грн. втрат від інфляції та 105,86 грн. 3% річних, а всього 9 013,40 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 06.08.2014 порушено провадження у справі.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 01.09.2014 відкладено розгляд справи на 29.09.2014 у зв'язку з неявкою представника відповідача у судове засідання.
29.09.2014 від ПрАТ "Київстар" надійшли письмові пояснення, в яких позивач зазначає, що розділом 7 Договору було встановлено, що останній набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за Договором. Таким чином, з дати укладання Договору між сторонами існували договірні зобов'язання з надання послуг оренди та сплати орендної плати; у подальшому сторонами було підписано угоду від 31.12.2013 про розірвання Договору (далі - Угода), відповідно до якої Договір було припинено 31.12.2013 та пунктом 2 Угоди встановлено зобов'язання відповідача повернути позивачу до 10.02.2014 сплачену орендну плату за січень 2014 року в сумі 8 000 грн.; відповідач не виконав у встановлений в Угоді строк своє зобов'язання; станом на даний час ні укладений Договір, ані Угода сторонами не оспорюються, будь-яких заперечень щодо їх змісту у процесі їх укладання та виконання сторонами не заявлялося, у судовому порядку Договір та Угода недійсними не визнавалися. На підставі викладеного ПрАТ "Київстар" просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
У судовому засіданні 29.09.2014 представник позивача надав пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав в повному обсязі; представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав.
Вказані ухвали господарського суду міста Києва було надіслано відповідачу на адресу, зазначену у позовній заяві та у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується відмітками канцелярії на звороті таких ухвал та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. До матеріалів справи долучено конверт повернення з адреси відповідача з відміткою поштового відділення «причина повернення: за закінченням встановленого строку зберігання».
У підпункті 3.9.2 пункту 3.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» зазначено, що, розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи наведене та з метою запобігання безпідставному затягуванню розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті в судовому засіданні 29.09.2014 без участі представників відповідача за наявними в ній матеріалами (стаття 75 Господарського процесуального кодексу України, далі - ГПК України).
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають значення для розгляду справи по суті, проаналізувавши встановлені фактичні обставини справи в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
01.03.2013 ТОВ "Воденергореммонтаж" (орендодавець) та ПрАТ "Київстар" (орендар) укладено Договір, за умовами якого:
- на підставі взаємної згоди сторін орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування ділянки даху будівлі АТЦ (літера А) площею 6,0 кв.м. з визначенням меж на відповідній план-схемі, підписаній сторонами, яка є додатком до Договору, для розміщення та експлуатації обладнання базової станції (RBS) стільникового зв'язку та антенно-фідерних пристроїв вказаної RBS, що належить ПрАТ "Київстар" (обладнання), з невід'ємним правом встановлення контейнера з обладнанням зазначеної станції біля вказаної будівлі (площею 6,0 кв.м., майно) (пункт 1.1 Договору);
- передача майна орендодавцем в оренду орендарю оформлюється актом приймання-передачі (акт), в якому зазначається технічний стан майна. Акт підписується обома сторонами і є невід'ємною частиною Договору. Повернення майна орендарем орендодавцю при припиненні дії Договору також оформлюється відповідним актом. Датою передачі майна в оренду та датою його повернення є дата підпису відповідних актів сторонами (пункт 1.6 Договору);
- за щомісячне користування майном орендарем сплачується щомісячна орендна плата, яка є фіксованою на весь строк дії Договору, розмір якої з урахуванням її індексації становить 6 866,67 грн., крім того ПДВ 20% - 1 333,33 грн., загальна сума до сплати 8 000 грн. на місяць, в тому числі ПДВ (3.1 Договору);
- нарахування орендної плати починається з дати, зазначеної в акті передачі та припиняється датою підписання сторонами акта повернення (пункт 3.2 Договору);
- орендар здійснює оплату орендної плати за поточний місяць не пізніше 28 числа поточного місяця на підставі Договору в національній валюті України шляхом перерахування відповідної суми коштів на поточний рахунок орендодавця (пункт 3.10 Договору);
- Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за Договором (пункт 7.1 Договору);
- орендар має право розірвати Договір в односторонньому порядку, попередивши про це орендаря за 30 (тридцять) календарних днів до дати розірвання (пункт 8.4 Договору).
Частиною першою статті 759 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
У частині першій статті 762 ЦК України зазначено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частинами першою та четвертою статті 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
01.03.2013 сторонами було оформлено та підписано акт приймання-передачі в строкове платне користування ділянки даху будівлі АТЦ (літера А) площею 6,0 кв.м. з визначенням меж на відповідній план-схемі, підписаній сторонами.
31.12.2013 сторонами підписано Угоду, відповідно до якої сторони дійшли згоди, що з 31.12.2013 Договір вважається розірваним та втрачає свою чинність; орендодавець зобов'язується повернути орендарю до 10.02.2014 сплачену орендну плату за січень 2014 року в сумі 8 000 грн. в тому числі ПДВ.
Разом з тим, сторонами було підписано акт приймання-передачі «місця розташування» (повернення) від 28.02.2013, відповідно до якого позивач повернув відповідачу ділянку даху будівлі АТЦ (літера А) площею 6,0 кв.м., яка орендувалася для розміщення обладнання базової станції (RBS). Зазначену ділянку повернуто в задовільному технічному стані, в якому вона була передана в оренду ПрАТ "Київстар", з урахуванням нормального фізичного зносу за період оренди; претензій до орендаря відносно стану об'єкта оренди ТОВ "Воденергореммонтаж" не мало.
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до платіжного доручення від 28.01.2014 № 99758 ПрАТ "Київстар" перерахувало на рахунок ТОВ "Воденергореммонтаж" переплату за оренду приміщення у сумі 8 000 грн.
19.02.2014 позивачем на адресу відповідача було надіслано лист від 18.02.2014 №1895/7/01/03/00 з вимогою про повернення надлишково перерахованих грошових коштів у сумі 8 000 грн. за оренду приміщення у січні 2014 року.
Вказаний лист отримано ТОВ "Воденергореммонтаж" 24.02.2014, що підтверджується відміткою на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Однак, ТОВ "Воденергореммонтаж" відповіді на вимогу позивача не надало, суму боргу за Угодою на рахунок ПрАТ "Київстар" не перерахувало.
Таким чином, відповідач своє зобов'язання належним чином не виконав, передплату у сумі 8 000 грн. позивачу так і не повернув, а тому вимоги ПрАТ "Київстар" про стягнення з ТОВ "Воденергореммонтаж" зазначеної суми підлягають задоволенню.
Крім основної заборгованості позивач просить суд стягнути з відповідача 907,54 грн. втрат від інфляції та 105,86 грн. 3% річних за період з 11.02.2014 по 21.07.2014.
За приписами статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних в порядку статті 625 ЦК України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Суд погоджується з визначеним позивачем періодом прострочення для нарахування 3% річних і втрат від інфляції, а саме з 11.02.2014 до 21.07.2014, оскільки угодою про розірвання Договору встановлено, що орендодавець повинен повернути орендарю 8 000 грн. за оренду приміщення у січні 2014 року до 10.02.2014.
Так, перевіривши здійснений позивачем розрахунок 3% річних, господарський суд міста Києва дійшов висновку, що він правильний, а тому стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 3% річних у сумі 105,86 грн.
Щодо розрахунку втрат від інфляції господарський суд міста Києва дійшов висновку, що він неправильний, проте здійснення судом перерахунку такої суми фактично призведе до виходу судом за межі позовних вимог (за перерахунком суду втрати від інфляції становлять 943,17 грн.).
Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право виходити за межі позовних вимог, якщо це необхідно для захисту прав і законних інтересів позивачів або третіх осіб з самостійними вимогами на предмет спору і про це є клопотання заінтересованої сторони.
Враховуючи наведене, у зв'язку з тим, що клопотання в порядку, передбаченому вказаним пунктом частини першої статті 83 ГПК України, до позовної заяви не додано та в судовому засіданні представником позивача не подано, у суду відсутні підстави для виходу за межі позовних вимог в частині вимог про стягнення втрат від інфляції, а тому стягненню з відповідача підлягає 907,54 грн. відповідних втрат.
За приписами статті 49 ГПК України судові витрати зі справи слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 43, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Воденергореммонтаж» (адреса реєстрації: 01015, м. Київ, вул. Старонаводницька, 10-А; адреса для листування: 02068, м. Київ, вул. Дружби народів, 4/6, кв. 270; ідентифікаційний код 35428886) на користь приватного акціонерного товариства «Київстар» (місцезнаходження: 03110, м. Київ, Червонозоряний проспект, 51; адреса для кореспонденції: 03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53; ідентифікаційний код 31673832): 8 000 (вісім тисяч) грн. боргу; 105 (сто п'ять) грн. 86 коп. 3 % річних; 907 (дев'ятсот сім) грн. 54 коп. втрат від інфляції та 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. судового збору.
Після набрання рішенням господарського суду міста Києва законної сили видати відповідний наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 03.10.2014.
Суддя О. Марченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2014 |
Оприлюднено | 07.10.2014 |
Номер документу | 40732232 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Марченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні