Справа № 161/10387/14-ц
Провадження № 2/161/3212/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2014 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі:
головуючого судді Івасюти Л.В.
при секретарі Сидоренко О.В.
з участю прокурора Климюк Н.В.
відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за позовом прокурора Луцького району в інтересах держави в особі Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Годомичівська сільська рада до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 про відшкодування шкоди, завданої незаконним виловом риби, -
в с т а н о в и в :
Прокурор Луцького району в інтересах держави в особі Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Волинській області 27.06.2014 року звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 про відшкодування шкоди, завданої незаконним виловом риби .
Свій позов мотивує тим, що прокуратурою району проведено перевірку повноти відшкодування заподіяних збитків навколишньому природному середовищу незаконним виловом риби у справах про адміністративні правопорушення за 2013 рік. Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Волинській області 28.08.2013р. о 12 год. 45 хв. виявлено факт незаконного вилову риби без дозволу на промисел ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_4, на рибогосподарському водному об'єкті - старе русло р. Стир Годомичівської сільської ради, з використанням забороненого знаряддя лову кустарного виробництва - кловнею, водних біоресурсів: риби породи щука - 105 екземплярів, плітка - 1 екземпляр, карась - 1 екземпляр та ротан - 2 екземпляри, загальною масою 8 кг. За даним фактом 28.08.2013р. відносно ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 складено протоколи про адміністративні правопорушення. Маневицьким районним судом ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_4 визнано винними у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 Кодексу про адміністративні правопорушення України та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 680 гривень стосовно кожного.
Згідно розрахунку , проведеного Волиньрибохороною відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1209 від 21.11.2011 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів», сума завданих рибному господарству Годомичівської сільської ради збитків, заподіяних ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 у результаті незаконного рибного промислу, становить 35836,00 грн. (тридцять п'ять тисяч вісімсот тридцять шість) гривень, які на даний час не відшкодовані. Керуючись положенням ст. 63 Закону України «Про тваринний світ», громадяни ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну останніми внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, в порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Необхідність захисту інтересів держави від імені Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Волинській області відповідно до ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» є підставою представництва прокуратурою інтересів держави в суді.
Посилаючись на вищенаведене, прокурор Луцького району в інтересах держави в особі Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Волинській області, просить суд з стягнути солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 на користь спеціального фонду Годомичівської сільської ради 35836,00 грн. майнової шкоди, заподіяної незаконним виловом риби.
Прокурор та представник Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Волинській області в судовому засіданні позовну заяву підтримали з наведених у ній мотивів.
В судовому засіданні відповідачі позов визнали, при цьому подали клопотання, згідно з яким просили в задоволенні позову відмовити або зменшити суму відшкодування шкоди, заподіяної незаконним виловом риби, в зв'язку із скрутним матеріальним становищем.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Волинській області встановлено факт незаконного вилову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 водних біоресурсів на рибогосподарському водному об'єкті Годомичівської сільської ради Луцького району, а саме: 28.08.2013р. виявлено факт незаконного вилову риби без дозволу на промисел ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_4, на рибогосподарському водному об'єкті - старе русло р. Стир Годомичівської сільської ради, з використанням забороненого знаряддя лову кустарного виробництва - кловнею, водних біоресурсів: риби породи щука - 105 екземплярів, плітка - 1 екземпляр, карась - 1 екземпляр та ротан - 2 екземпляри, загальною масою 8 кг.
У відповідності до п. 3.15. «Правил любительського і спортивного рибальства», затверджених Наказом Державного комітету рибного господарства України № 19 від 15.02.1999, забороняється лов водних живих ресурсів із застосуванням промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, без наявності відповідних документів, що дають право на здійснення лову в окремих водоймах.
За даним фактом 28.08.2013р. відносно ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 складено протоколи про адміністративні правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, Маневицьким районним судом ОСОБА_2 (28.11.2013р.), ОСОБА_1 (25.11.2013р.), ОСОБА_4 (25.1 1.2013р.) визнано винними у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 Кодексу про адміністративні правопорушення України та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 680 гривень стосовно кожного.
Крім того, відповідачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 вину у вчиненому правопорушенні визнали повністю.
Відповідно до вимог ст. 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» та Положення про органи рибоохорони Державного агентства рибного господарства України, затвердженого наказом Мінагрополітики України № 26 від 19.01.2012, зареєстрованого в Мін'юсті України за № 379/20692 від 06.03.2012, посадові особи органів рибохорони здійснюють державний контроль та управління в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та зобов'язані здійснювати державний контроль (нагляд) за дотриманням правил використання, порядку придбання та збуту об'єктів тваринного світу в частині водних біоресурсів.
Відповідно до ст. 10 згаданого Закону та Інструкції з оформлення органами рибоохорони матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України № 101 від 09.04.2003р., посадові органи рибоохорони мають повноваження визначати розмір збитків, завданих рибному господарству, за затвердженими таксами та методиками.
Згідно розрахунку , проведеного Волиньрибохороною відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1209 від 21.11.2011 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів», сума завданих рибному господарству Годомичівської сільської ради збитків, заподіяних ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 у результаті незаконного рибного промислу, становить 35836,00 грн.
Статтею 10 Закону України "Про тваринний світ" передбачено, що громадяни зобов'язані охороняти тваринний світ і середовище перебування диких тварин; сприяти відтворенню відновлюваних об'єктів тваринного світу; використовувати об'єкти тваринного світу відповідно до закону; відшкодовувати шкоду, заподіяну ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу.
Згідно ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища зараховуються у місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згідно ст. 20 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності.
Відповідно до Положення про Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Волинській області, що затверджене наказом Держрибагентства України № 222 від 19.04.2012 р. Волиньрибоохорона має право визначати розмір збитків, завданих рибному господарству, за затвердженими таксами та методиками, а також самостійно або через органи прокуратури подавати позови про відшкодування шкоди, заподіяної суб'єктами господарювання та громадянами внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.
Разом з тим. Ч.4 ст.1193 ЦК України, яка, як і ст.1166 ЦК України міститься в гл.82 ЦК України «Відшкодування шкоди», передбачає можливість урахування матеріального становища фізичної особи, яка завдала шкоди, і як наслідок - зменшення судом розміру відшкодування. Ця норма застосовується тоді, коли відповідачем є фізична особа та відшкодування в повному розмірі неможливе або ж поставить відповідача в дуже скрутне матеріальне становище.
Відповідачі як у своєму поданому ними клопотанні, так і в судовому засіданні посилались на скрутне матеріальне становище , а також те, що приблизна вартість малька виловленої ними риби складає 30грн. за 1кг, тобто для відновлення виловленої ними риби матеріальні витрати складатимуть приблизно 300грн.
Судом встановлено, що у відповідачів ОСОБА_4 та ОСОБА_2 на утриманні перебуває по двоє малолітніх дітей, дружина ОСОБА_4 тимчасово не працює, відповідач ОСОБА_1 є пенсіонером і розмір його пенсії складає 1719,18грн., а тому стягнення шкоди в повному обсязі поставить відповідачів у скрутне матеріальне становище.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування ч.4 ст.1193 ЦК України правила та зменшення розміру відшкодування.
Таким чином, аналізуючи наведене, суд вважає, що позов прокурора Луцького району в інтересах держави в особі Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Волинській області слід задовольнити частково, солідарно стягнути з відповідачів на користь спеціального фонду Годомичівської сільської ради 6000,00 грн. завданої матеріальної шкоди.
Керуючись ст.ст. 8, 10, 60, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 10, 63 Закону України «Про тваринний світ», ст. 20 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», ст.ст. 47, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», постанови Кабінету Міністрів України № 1209 від 21.11.2011р. «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів», Наказом Міністерства аграрної політики України № 101 від 09.04.2003 , Наказом Мінагрополітики України № 26 від зареєстрованого в Мін'юсті України за № 379/20692 від 06.03.2012р., ст. ст. 1166, 1193 ч.4, 1190 Цивільного кодексу України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 на користь спеціального фонду Годомичівської сільської ради (р/р 33110331700295 банк ГУДКСУ у Волинській області МФО 803014, ЄДРПОУ 04526199 код платежу 24062100) 6000,00 грн. (шість тисяч гривень) майнової шкоди, заподіяної незаконним виловом риби.
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 в дохід держави 243,60 гривень (двісті сорок три гривні 60 копійок) судового збору, по 81,20грн. з кожного.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області шляхом подання апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд в десятиденний строк з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Л.В. Івасюта
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2014 |
Оприлюднено | 07.10.2014 |
Номер документу | 40744294 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Івасюта Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні