2/130/978/2014
130/2728/14-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" жовтня 2014 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі :
головуючого судді Саландяк О.Я.
секретаря Кащенко Г.Р.,
за участі позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Жмеринка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Телелинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області про визнання права на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Телелинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області про визнання права на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом, мотивуючи його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3. в с. Телелинці Жмеринського району Вінницької області помер ОСОБА_2, який постійно до дня своєї смерті проживав та був зареєстрований в с. Телелинці Жмеринського району Вінницької області. На час відкриття спадщини разом із спадкодавцем ніхто не проживав та не був зареєстрований. Згідно заповіту, посвідченого 12.04.2013 р. Телелинецькою сільською радою, ОСОБА_2 заповів позивачу земельні ділянки площами 2,7627 га та 2,7627 га, що розташовані на території Телелинецької сільської ради, призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і належали спадкодавцю на підставі державних актів на право приватної власності на земельну ділянку серії ВН без номера та серії ЯЖ № 758453. Спадщину після смерті ОСОБА_2 позивач прийняв шляхом подачі заяви про прийняття спадщини до Жмеринської райдержнотконтори. Однак державні акти на право приватної власності на земельні ділянки були втрачені. З цього приводу він звертався з оголошенням в газету «Наша газета», де 13.08.2014 р. № 33(978) було опубліковано оголошення в розділі про втрату зазначених державних актів на ім'я ОСОБА_2 При його зверненні до управління Держземагенства у Жмеринському районі з приводу видачі дублікатів вказаних державних актів на ім'я ОСОБА_2 та зверненні до нотконтори з приводу отримання свідоцтва про право на спадщину отримав відмови, оскільки ОСОБА_2 помер та у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельній ділянки. Через такі обставини він вимушений звернутися до суду із даним позовом та просить визнати за ним право на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом, які розташовані на території Телелинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області площею 2,7627 га кожен.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав за викладених в позовній заяві обставин, просить його задоволити. Додатково пояснив, що доглядав свого прадіда ОСОБА_2 до смерті, оскільки той був людиною похилого віку. Із ОСОБА_2 ніхто не проживав та не був зареєстрованим, інші спадкоємці спадщини після його смерті не прийняли, спору між ними немає. Земельні ділянки, на які претендує позивач знаходяться в межах села Телелинці. Державні акти втрачено і нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтв. Судові витрати просив віднести на його рахунок, з відповідача не стягувати.
Представник відповідача - Телелинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області в судове засідання не з'явився, але через канцелярію суду надав заяву, в якій позов визнав, просить справу розглянути у його відсутність. (а.с.19)
Вислухавши пояснення позивача, оглянувши заяву представника відповідача, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3. ОСОБА_2 помер (а.с. 6), після його смерті відкрилась спадщина, яка складається із двох земельних ділянок, площею 2,7627 га кожна, що на території Телелинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області (а.с.9, 10).
На час відкриття спадщини із спадкодавцем ОСОБА_2 ніхто не проживав та не був зареєстрований (а.с. 8).
12.04.2013 р. Телелинецькою сільською радою Жмеринського району Вінницької області було посвідчено заповіт ОСОБА_2, відповідно до якого спадкодавець заповів ОСОБА_1 земельну ділянку, що розташована на території Телелинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області в с. Телелинці, Серія ВН видано 07.10.2002 р. та земельну ділянку, що розташована на території Телелинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області в с. Телелинці, Серія ЯЖ № 758453 видано 07.10.2008 р. (а.с. 5)
Однак оригінали державних актів про право власності на дані земельні ділянки були втрачені. Про втрату державних актів на право власності на земельні ділянки на ім'я ОСОБА_2 серії ЯЖ № 758453 та серії ВН позивачем давались оголошення в газеті «Наша газета» від 13.08.2014 р. № 33(978). (а.с. 14)
Звернувшись до Управління Дерземагенства у Жмеринському районі Вінницької області із заявою про видачу дублікатів втрачених державних актів про право власності на земельні ділянки позивач отримав відмову, оскільки дублікати даних документів не можуть бути видані на ім'я особи, яка померла, про що і зазначено у довідках управління Дерземагенства у Жмеринському районі Вінницької області від 21.08.2014 р. (а.с. 11, 12)
Нормативна грошова оцінка спірних земельних ділянок складає по 49802,91 грн. кожна (а.с.27-28)
З копії спадкової справи № 218/2013 відкритої після смерті ОСОБА_2 вбачається, що позивач ОСОБА_1 у встановлений законом строк звернувся до Жмеринської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті прадіда ОСОБА_2, який залишив заповіт на його ім'я, що є чинним на час розгляду справи, на земельні ділянки, розташовані на території Телелинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області. Крім того позивач, повідомив, що є спадкоємцями на обов'язкову частку у спадщині є ОСОБА_3 та ОСОБА_4. (а.с.23-26) Спадкоємці на обов'язкову частку у спадщині ОСОБА_3 та ОСОБА_4 із заявами про прийняття (відмову від прийняття) спадщини до нотконтори не звертались.
Згідно постанови державного нотаріуса Жмеринської районної державної нотаріальної контори № 1012/02-31 від 19.08.2014 р. позивачу відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину на земельні ділянкі , які знаходиться в с. Телелинці Жмеринського району Вінницької області, що залишились після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_3. ОСОБА_2 у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельні ділянки. (а.с.13)
Із встановлених обставин випливає, що між сторонами виникли правовідносини спадкування за законом, що регулюються Цивільним Кодексом України.
Відповідно до ст. 25 ЦК України - цивільна правоздатність фізичної особи виникає в момент її народження і припиняється в момент її смерті; згідно п.11 ч. 1 ст. 346 ЦК України - право власності припиняється у разі припинення юридичної особи чи смерті власника; відповідно до ч.1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини; згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов»язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців); згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом; згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті; відповідно до ч.1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ч.1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 1268, ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її; не допускається прийняття спадщини з умовою чи застереженням; спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Відповідно до ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до роз'яснень, що містяться у п.10 Постанови №7 Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка). Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення (ч. 1 ст. 1241 ЦК України).
Спадкування обов'язкової частки в спадщині здійснюється на підставах встановлених законом, шляхом прийняття спадщини в порядку, передбаченому статтями 1268 - 1269 ЦК.
Враховуючи те, що спадкоємці на обов'язкову частку ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у встановлений законом строк відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України не звернулись до нотконтори із заявами про прийняття спадщини, вони вважаються такими, що її не прийняли (ч. 1 ст. 1272 ЦК України).
Відповідач по справі позов визнав і згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову. В даному випадку визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує нічиїх прав, свобод та законних інтересів.
Отже, з врахуванням вищевказаного суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову ОСОБА_1 та визнання за ним права на дві земельні ділянки площею 2,7627 га кожна, що на території Телелинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, що призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в порядку спадкування за заповітом після смерті його прадіда ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3., та за життя оформив право власності шляхом отримання державних актів на вказані земельні ділянки, однак оригінали даних державних актів були втрачені.
Судові витрати підлягають віднесенню на рахунок позивача (а.с.1), зважаючи на його позицію.
Відповідно до ст.ст. 15, 16, 25, п.11 ч.1 346, 1216, 1217, 1218,1222, 1223 ч.1, 1225 ч.1, 1241, 1268 ч.ч.1,2 , 1269 ч.1, 1270, 1272 ЦК України, ст. 81, 125, 126 ЗК України, керуючись, ст.ст. 10, 11, 15, 30, 60, 61, ч.4 174, 212-215 ЦПК України суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (і.н. НОМЕР_1), право в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку НОМЕР_2 загальною площею 2,7627 га, що розташована на території Телелинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, і яка на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ВН від 07.10.2002 р., зареєстрованому у книзі записів державних актів на право приватної власності на землю №81 належала ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (і.н. НОМЕР_1), право в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку НОМЕР_3, загальною площею 2,7627 га, кадастровий номер 0521086800:03:001:0015, що розташована на території Телелинецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, і яка на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 758453 від 07.10.2008 р. належала ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Судові витрати віднести на користь позивача.
На рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Вінницької області через Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області, а особами, що не були присутніми при його проголошенні - у цей же строк з дня отримання копії рішення.
Суддя
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2014 |
Оприлюднено | 09.10.2014 |
Номер документу | 40749208 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Саландяк О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні