ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1292/14-a
"11" вересня 2014 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісній І.М.
при секретарі судового засідання Субтельній Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії до Тернопільської обласної державної адміністрації; Реєстраційної служби Шумського районного управління юстиції Тернопільської області; Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області; Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області, 3 осіб: Департаменту культури, релігії та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації, ОСОБА_10 про визнання протиправним та скасування розпорядження № 214-од від 06.06.2014 року, визнання неправомірних дій, визнання протиправними та скасування доручень Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області № 40 від 08.07.2014 року і № 42 від 14.07.2014 року, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Парафія Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії звернулася до суду із адміністративним позовом до Тернопільської обласної державної адміністрації; Реєстраційної служби Шумського районного управління юстиції Тернопільської області; Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області; Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області, 3 осіб: Департаменту культури, релігії та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації, ОСОБА_10 про визнання протиправним та скасування розпорядження № 214-од від 06.06.2014 року "Про статут релігійної громади УПЦ КП села Новостав Шумського району у новій редакції", визнання неправомірними дій сільського голови Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області стосовно написання листа № 80 від 22.05.2014 р., визнання протиправними та скасування доручень Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області № 40 від 08.07.2014 року "Про проведення інвентаризації майна яке знаходиться в храмі Святого Михайла с Новостав" і № 42 від 14.07.2014 року "Про зміну у складі комісії", зобов'язання Реєстраційної служби Шумського районного управління юстиції Тернопільської області вчинити дії, щодо скасування запису про припинення "Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії", посилаючись на те, що вказані рішення та дії порушують права та охоронювальні законом інтереси Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії, а відтак є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
В судовому засіданні представники позивача Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії позовні вимоги підтримали повністю, просили їх задовольнити, визнати протиправним та скасувати розпорядження Голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 214-од від 06.06.2014 року "Про статут релігійної громади УПЦ КП села Новостав Шумського району у новій редакції", визнати неправомірними дії сільського голови Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області стосовно написання листа № 80 від 22.05.2014 р., визнати протиправними та скасувати доручення Голови Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області № 40 від 08.07.2014 року "Про проведення інвентаризації майна яке знаходиться в храмі Святого Михайла с. Новостав" і № 42 від 14.07.2014 року "Про зміну у складі комісії", зобов'язати Реєстраційну службу Шумського районного управління юстиції Тернопільської області вчинити дії щодо скасування запису про припинення "Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії".
Представник відповідача Тернопільської обласної державної адміністрації позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та пояснив, що розпорядження Голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 214-од від 06.06.2014 року "Про статут релігійної громади УПЦ КП села Новостав Шумського району у новій редакції" є правомірними, винесено в порядок і спосіб визначені законом і підстави для його скасування відсутні.
Представник відповідача Реєстраційної служби Шумського районного управління юстиції Тернопільської області в судове засідання не з'явився, надіслав суду листа в якому просив справу слухати у його відсутності позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та пояснив, що вчинені дії щодо скасування запису про припинення "Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії" є правомірними.
Представник відповідача Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та пояснив, що доручення Голови Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області № 40 від 08.07.2014 року "Про проведення інвентаризації майна яке знаходиться в храмі Святого Михайла с. Новостав" і № 42 від 14.07.2014 року "Про зміну у складі комісії" є законними, а тому підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.
Представник відповідача Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області, позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та пояснив, що дії сільського голови Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області стосовно написання листа № 80 від 22.05.2014 р. є правомірними.
Представник третьої особи на стороні відповідача Департаменту культури, релігії та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації, позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та пояснив, що підстави для задоволення позову відсутні.
Третья особа ОСОБА_10 та її представник позовні вимоги не визнали, проти їх задоволення заперечили та пояснили, що розпорядження Голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 214-од від 06.06.2014 року "Про статут релігійної громади УПЦ КП села Новостав Шумського району у новій редакції"є законним, дії сільського голови Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області стосовно написання листа № 80 від 22.05.2014 р. є правомірними, доручення Голови Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області № 40 від 08.07.2014 року "Про проведення інвентаризації майна яке знаходиться в храмі Святого Михайла с Новостав" і № 42 від 14.07.2014 року "Про зміну у складі комісії" також є законними, вимоги позивача про зобов'язання Реєстраційної служби Шумського районного управління юстиції Тернопільської області вчинити дії щодо скасування запису про припинення "Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії" є неправомірними, відтак відсутні будь-які підстави для задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити, виходячи із наступних підстав.
Розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 06.06.2014 р. № 214-од «Про статут релігійної громади Української православної церкви Київського патріархату села Новостав Шумського району у новій редакції», зареєстровано Статут релігійної громади "Парафія Свято - Михайлівська" села Новостав Шумського району, Тернопільської області Тернопільської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату" зареєстрований рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної рада народних депутатів від 24 вересня 1991 року №221, у редакції згідно з додатком.
Вказане розпорядження голови Тернопільської ОДА прийнято у відповідності і на підставі чинного законодавства, а відтак підстави для його скасування відсутні з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», Статут (положення) релігійної організації приймається на загальних зборах віруючих громадян або на релігійних з'їздах, конференціях.
Відповідно до ч. 6 ст. 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» зміни і доповнення статутів (положень) релігійних організацій підлягають реєстрації в тому ж порядку і в ті ж терміни, що і реєстрація статутів (положень).
Частина 1 ст. 14 вказаного Закону передбачає, що для одержання релігійною громадою правоздатності юридичної особи громадяни в кількості не менше десяти чоловік, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та статут (положення) на реєстрацію до обласної ... державної адміністрації.
Для реєстрації змін та доповнень до Статуту Свято-Михайлівської парафії Української Православної Церкви від 24.09.1991 р. реєструючому органу (обласній державній адміністрації) було подано заяву про реєстрацію змін до статуту, сам статут із Пунктом 38. Статуту, визначено, що нормами прямої дії, і законам України.
Відповідно до ч. І ст. 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. З Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», в редакції від 02.03.2014 р., кожному громадянину в Україні гарантується право на свободу совісті. Це право включає свободу мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором і свободу одноособово чи разом з іншими сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, відправляти релігійні культи, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні або атеїстичні переконання.
Ніхто не може встановлювати обов'язкових переконань і світогляду. Не допускається будь-яке примушування при визначенні громадянином свого ставлення до релігії, до сповідання або відмови від сповідання релігії, до участі або неучасті в богослужіннях, релігійних обрядах і церемоніях, навчання релігії.
Відповідно до ч. 1 ч. 2 ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того ж культу, ' віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об'єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.
Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості.
Таким чином, релігійна громада наділена правом самостійно визначати її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості. Таке право не може визначатись або залежати від волі єпархіального архієрея, який навіть не являється членом релігійної громади.
Це ж відноситься і до п.п. «д» п. 14 Статуту, відповідно до якого настоятель має право накласти «вето» на рішення парафіяльних зборів та парафіяльної ради.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями).
Таким чином, прийняття рішень про обрання Парафіяльної ради (в тому числі її голови) та про внесення змін і доповнень до Статуту релігійної громади є компетенцією Парафіяльних зборів Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайлависновок сільської ради.
Заяву про внесення змін до статуту підписали десять чоловік, з них шість чоловік тих, які в 1991 році утворили Свято-Михайлівську парафію Української Православної Церкви (четверо інших з 10 засновників померли або виїхали на інше місце проживання).
Частиною 1 ст. 15 Закону передбачено, що у реєстрації статуту (положення) релігійної організації може бути відмовлено, якщо її статут (положення) або діяльність суперечать чинному законодавству.
Оскільки, поданий на реєстрацію Статут релігійної громади Української православної церкви Київського патріархату села Новостав Шумського району та інші документи не суперечили чинному законодавству, то він правомірно був зареєстрований Тернопільською обласною державною адміністрацією.
Абз. «в» пункту 10. Статуту Свято-Михайлівської парафії Української Православної Церкви, що зареєстрований 24.09.1991 року, надалі «Статут», передбачено, що Парафіяльну раду, утворюють Парафіяльні збори.
Пунктом 38. Статуту, визначено, що зміни і доповнення до цього Статуту...можуть вноситись парафією виключно зі згоди єпархіального архієрея.
При цьому, пункт 38. Статуту суперечить Конституції України, положення якої є нормами прямої дії, і законам України.
Відповідно до ч. 1 ст. 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. З Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», в редакції від 02.03.2014 р., кожному громадянину в Україні гарантується право на свободу совісті. Це право включає свободу мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором і свободу одноособово чи разом з іншими сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, відправляти релігійні культи, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні або атеїстичні переконання.
Ніхто не може встановлювати обов'язкових переконань і світогляду. Не допускається будь-яке примушування при визначенні громадянином свого ставлення до релігії, до сповідання або відмови від сповідання релігії, до участі або неучасті в богослужіннях, релігійних обрядах і церемоніях, навчання релігії.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того ж культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об'єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.
Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості.
Таким чином, релігійна громада наділена правом самостійно визначати ії підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості. Таке право не може визначатись або залежати від волі єпархіального архієрея, який навіть не являється членом релігійної громади.
Це ж відноситься і до п.п. «д» п. 14 Статуту, відповідно до якого настоятель має право накласти «вето» на рішення парафіяльних зборів та парафіяльної ради.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями).
Таким чином, прийняття рішень про обрання Парафіяльної ради (в тому числі її голови) та про внесення змін і доповнень до Статуту релігійної громади є компетенцією Парафіяльних зборів Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії, якими змінено канонічне підпорядкування релігійної громади Українській Православній Церкві Київською Патріархату.
Статут релігійної громади Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії, що зареєстрований 24.09.1991 року, не містить норми про те, що лише настоятель релігійної громади може бути головою її Парафіяльних зборів.
Пунктом 14 Статуту релігійної громади визначено обов'язки настоятеля релігійної громади, серед яких жодних обов'язків у сфері управління релігійною громадою, як юридичною особою, а також жодних обов'язків у сфері організації та проведення Парафіяльних зборів немає.
Протокол зборів віруючих релігійної громади УПЦ № 1 від 07.04.2014 р. підписали голова зборів і секретар.
Статутом не заборонено особам, які обрані зборами головою зборів і секретарем, підписувати протокол зборів.
22.05.2014 року Голова Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області надіслав лист за № 80 на ім'я Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області в якому повідомив, що кількість жителів с. Новостав становить 599 чоловік, в селі зареєстровано дві релігійні громади: Церква Християн віри Євангельської та Парафія Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії, кількість віруючих у громадах 397 чоловік, кількість бажаючих перейти під юрисдикцію до Тернопільської єпархії Української Правовславної Церкви Київського Патріархату - 349 чоловік, проти - 11 чоловік, не зробили вибору - 22 чоловіки. Міжконфесійного конфлікту за право користування культовою спорудою не має, в звязку із відсутністю звернення дане питання на засіданні виконавчого комітету Шумбарської сільської ради не розглядалось.
Судом встановлено, що на момент написання вказаного листа усі відомості викладені у ньому відповідали дійсності, а тому вимоги щодо визнання неправомірними дій сільського голови Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області стосовно написання листа № 80 від 22.05.2014 р. є безпідставними і не підлягають до задволення.
Крім того на виконання розпорядження Голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 214-од від 06.06.2014 року "Про статут релігійної громади УПЦ КП села Новостав Шумського району у новій редакції" Голова Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області видав розпорядження № 40 від 08.07.2014 року "Про проведення інвентаризації майна яке знаходиться в храмі Святого Михайла с Новостав" та розпорядження № 42 від 14.07.2014 року "Про зміну у складі комісії".
Вказані розпорядження є законними, такими, що винесені в межах повноважень та у спосіб визначений законом, відтак підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.
Враховуючи вищевикладене не підлягають до задоволення і вимоги позивачів про зобов'язання Реєстраційної служби Шумського районного управління юстиції Тернопільської області вчинити дії щодо скасування запису про припинення "Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії", оскільки судом встановлено, що фактично відбулась не ліквідації громади Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії, як про це стверджують позивачі, а ліквідація юридичної особи, що не перешкоджає існуванню громади та не порушує її прав.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості.
Таким чином судом встановлено, що в даному випадку відбулась зміна підлеглості релігійної громади, що не суперечить чинному законодавству та Конституції України.
Крім того судом встановлено, що на момент виникнення спірних правовідносин жодних спорів з цього питання не існувало, спірним розпорядженням Голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 214-од від 06.06.2014 року "Про статут релігійної громади УПЦ КП села Новостав Шумського району у новій редакції" не було і не могло бути порушено прав та охоронювальних законом інтересів позивача по справі. Вказане розпорядження стосується зміни підлеглості релігійної громади, а не ліквідації її взагалі, а тому підстави для його скасування відсутні.
За вказаних обставин вимоги позивача Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії про визнання протиправним та скасування розпорядження Голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 214-од від 06.06.2014 року "Про статут релігійної громади УПЦ КП села Новостав Шумського району у новій редакції", визнання неправомірних дій сільського голови Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області стосовно написання листа № 80 від 22.05.2014 р., визнання протиправними та скасування доручень Голови Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області № 40 від 08.07.2014 року "Про проведення інвентаризації майна яке знаходиться в храмі Святого Михайла с Новостав" і № 42 від 14.07.2014 року "Про зміну у складі комісії", зобов'язання Реєстраційної служби Шумського районного управління юстиції Тернопільської області вчинити дії щодо скасування запису про припинення "Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії" є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії до Тернопільської обласної державної адміністрації; Реєстраційної служби Шумського районного управління юстиції Тернопільської області; Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області; Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області, 3 осіб: Департаменту культури, релігії та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації, ОСОБА_10 про визнання протиправним та скасування розпорядження Голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 214-од від 06.06.2014 року "Про статут релігійної громади УПЦ КП села Новостав Шумського району у новій редакції", визнання неправомірних дій сільського голови Шумбарської сільської ради Шумського району Тернопільської області стосовно написання листа № 80 від 22.05.2014 р., визнання протиправними та скасування доручень Голови Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області № 40 від 08.07.2014 року "Про проведення інвентаризації майна яке знаходиться в храмі Святого Михайла с Новостав" і № 42 від 14.07.2014 року "Про зміну у складі комісії", зобов'язання Реєстраційної служби Шумського районного управління юстиції Тернопільської області вчинити дії щодо скасування запису про припинення "Парафії Української Православної Церкви Храму Св. Михайла с. Новостав Тернопільсько-Кременецької єпархії" - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя Подлісна І.М.
Суд | Тернопільський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2014 |
Оприлюднено | 10.10.2014 |
Номер документу | 40771916 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Подлісна І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні