ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" жовтня 2014 р.Справа № 922/3796/14
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Інте Т.В.
при секретарі судового засідання Федоровой К.О.
розглянувши справу
за позовом ТОВ "Альянс", м. Харків до Харківської міської ради, м. Харків про розірвання договору за участю представників сторін:
позивача - Карелкін І.О., дов. б/н від 08.09.14 р., Гавриленко О.В., директор;
відповідача - не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс", звернувся до господарського суду Харківської області з позовом, в якому просить розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між відповідачем - Харківською міською радою та позивачем, посвідчений 14 жовтня 2003 року приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3 в реєстрі за № 3175 та зареєстрований Харківським регіональним центром державного земельного кадастру 13 листопада 2003 року за № 8231/03.
Позовні вимоги обґрунтовані приписами ст.ст. 7, 31, 32 Закону України "Про оренду землі" та укладенням між позивачем та ТОВ "Альяні" договору купівлі-продажу нежитлової будівлі, в результаті чого новим власником нежитлової будівлі, що розташована на земельній ділянці, яка була предметом спірного договору оренди земельної ділянки, стало ТОВ "Альяні".
Ухвалою господарського суду Харківської області від 09.09.14 р., прийнято позовну заяву та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 22.09.14 р.
У зв'язку з неявкою відповідача, розгляд справи був відкладений на 01.10.14 р., а на адресу Харківської міської ради була направлена окрема ухвала.
Представник позивача в судовому засіданні 01.10.14 р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання 01.10.14 р. не з'явився, на окрему ухвалу жодним чином не відреагував, вимоги суду не виконав, письмовий відзив не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 18).
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку ст. 75 ГПК України.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс" (позивач, орендар) та Харківською міською радою (відповідач, орендодавець) був укладений договір оренди земельної ділянки від 14 жовтня 2003 року, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3 в реєстрі за № 3175 (далі - "договір оренди"), зареєстрований 13 листопада 2003 року за № 8231/03 у Харківському регіональному центрі державного земельного кадастру (а.с.9-10).
Відповідно до умов п. 1.1 договору оренди, відповідач надав, а позивач прийняв в оренду земельну ділянку за адресою: м. Харків, вул. 12 Квітня, 1-А, загальною площею 0,1321, кадастровий номер - 6310138200:03:040:0009, під обслуговування стаціонарної АЗС.
В п. 4.4 договору оренди закріплено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання стороною обов'язків, передбачених цим договором та законодавством України, у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке суттєво перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом та іншими законами України.
30 жовтня 2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс" (позивач, продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Альяні" (покупець) був укладений договір купівлі-продажу нежитлової будівлі (далі - "договір купівлі-продажу")(а.с. 12), відповідно до умов якого, позивач передав у власність покупця, а покупець прийняв нежитлову будівлю літера "А-1", загальною площею 59,5 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. 12 Квітня, 1-А, надалі за текстом - майно, та сплатив за нього грошову суму, передбачену п. 4 цього договору.
Згідно з абз. 2 п. 1 договору купівлі-продажу, майно розташоване на земельній ділянці, площею 0,1321 га, кадастровий номер - 6310138200:03:040:0009, яка перебуває в оренді у позивача за договором оренди земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3 14 жовтня 2003 року в реєстрі за № 3175, зареєстрованого 13 листопада 2003 року за № 8231/03 у Харківському регіональному центрі державного земельного кадастру.
Таким чином, з 30 жовтня 2013 року новим власником нежитлової будівлі, яка розташована на земельній ділянці площею 0,1321 га, кадастровий номер - 6310138200:03:040:0009, що була предметом договору оренди, є ТОВ "Альяні", що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 13).
Після чого, позивач звернувся до відповідача із заявою про розірвання договору оренди (а.с. 14). На своє звернення ТОВ "Альянс" отримав лист-відповідь від Харківської міської ради з переліком документів, які додатково необхідно надати позивачу.
Позивач зазначає, що, на даний час всі документи ним вже зібрані та подані до Харківської міської ради, що підтверджується відповідним супровідним листом (а.с. 16).
Таким чином, ТОВ "Альянс", не припиняючи здійснювати оплату за договором оренди землі, звертався до Харківської міської ради зі своїми листами № 8 від 14.02.2014 року та № 24 від 11.08.2014 року з проханням розірвати договір оренди з наведений вище підстав.
Проте, станом на час розгляду справи, Харківською міською радою жодних рішень щодо розірвання договору оренди земельної ділянки не прийнято, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Частина 1 статті 626 ЦК України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
В статті 13 Закону України "Про оренду землі" (далі - Закон) закріплено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до приписів частин 1, 2 статті 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Як вже було зазначено, в п. 4.4 договору оренди закріплено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання стороною обов'язків, передбачених цим договором та законодавством України, у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке суттєво перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом та іншими законами України.
Зазначена умова кореспондується зі ст. 32 Закону, якою визначено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до частин 3, 4 статті 31 Закону, договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Наведене свідчить про те, що чинним законодавством передбачено можливість дострокового розірвання договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін цього договору. Таке розірвання може ініціюватися як з підстав, визначених сторонами у спірному договорі, так і у випадках, визначених законом.
В ч. 1 ст. 31 Закону зазначено, що договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Згідно з ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти, до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Пунктом "е" частини першої статті 141 Земельного кодексу України визначено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
В п. 2.10 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. Новий власник будинку (будівлі, споруди) у зв'язку з цим не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень". Таке оформлення здійснюється з урахуванням законодавчих приписів, зазначених в абзацах другому - п'ятому підпункту 2.12 пункту 2 цієї постанови, і положень постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2009 N 439 "Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку".
Пунктом 2.20 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України.
Частиною першої статті 377 ЦК України також передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону, до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Отже, виходячи із вищенаведених норм законодавства, у разі переходу права власності на об'єкт нерухомого майна до набувача цього майна переходять права на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відчужувачу - права власності або права користування (оренди).
Як вже було зазначено, з 30 жовтня 2013 року новим власником нежитлової будівлі, що розташована на земельній ділянці площею 0,1321 га, кадастровий номер - 6310138200:03:040:0009, яка була предметом договору оренди, є ТОВ "Альяні", що підтверджується договором купівлі-продажу нежитлової будівлі (а.с. 12) та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 13).
Враховуючи викладене, беручи до уваги приписи ст.ст. 7, 31 Закону України "Про оренду землі", ст. 120 Земельного кодексу України, договір оренди земельної ділянки від 14 жовтня 2003 року посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3 в реєстрі за № 3175, зареєстрований 13 листопада 2003 року за № 8231/03 у Харківському регіональному центрі державного земельного кадастру, є припиненим, а право користування земельною ділянкою перейшло до набувача будівлі - ТОВ "Альяні".
Суд зазначає, що законодавством та умовами договору передбачена можливість дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору. Тому, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову. Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06.06.2011 у справі №11/227, а в силу приписів ст. 111-28 ГПК України, рішення Верховного Суду України прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України.
Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, судовий збір відшкодовується за рахунок відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 525, 526, ч.1 ст.530, 610, 611 ЦК України, ст.ст.193,198, 233 ГК України, ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, ст.ст.82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між Харківською міською радою (код ЄДРПОУ 04059243) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс" (код ЄДРПОУ 25460524), посвідчений 14 жовтня 2003 року приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3 в реєстрі за № 3175 та зареєстрований Харківським регіональним центром державного земельного кадастру 13 листопада 2003 року за № 8231/03.
Стягнути з Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 04059243, 61200, м. Харків, пл. Конституції, 7) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс" (код ЄДРПОУ 25460524, 61003, м. Харків, вул. Кузнечна, 23) судовий збір у розмірі 1218,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 02.10.2014 р.
Суддя Т.В. Інте
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2014 |
Оприлюднено | 10.10.2014 |
Номер документу | 40777102 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Інте Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні