Рішення
від 02.10.2014 по справі 910/17201/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-б, тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 910/17201/14 02.10.14

Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., при секретарі судового засідання Грабовській А.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні

справу № 910/17201/14

за позовом публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль», м. Київ,

до товариства з обмеженою відповідальністю «Антарді», м. Київ,

про стягнення 149 274,72 грн.,

за участю представників:

позивача - Приходька Д.В. (довіреність від 15.04.2014 № 223/14);

відповідача - не з'явився.

Публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль» (далі - Банк) звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Антарді» (далі - ТОВ «Антарді»): 108 822,96 грн. заборгованості, що утворилася у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання овердрафту від 08.02.2013 №015/4006/119586 (далі - Договір); 29 871,04 грн. заборгованості за відсотками; 8 966,43 грн. пені за прострочення погашення кредиту; 1 614,29 грн. пені за прострочення погашення відсотків, а всього 149 274,72 грн.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 19.08.2014 порушено провадження у справі.

У судовому засіданні 02.10.2014 представник позивача надав пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав; вимоги ухвал суду не виконав.

Ухвали господарського суду міста Києва було надіслано відповідачу на адресу, зазначену у позовній заяві та у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що також підтверджується відмітками канцелярії на звороті таких ухвал та рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

У підпункті 3.9.2 пункту 3.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» зазначено, що, розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи наведене та з метою запобігання безпідставному затягуванню розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в судовому засіданні 02.10.2014 без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами (стаття 75 Господарського процесуального кодексу України, далі - ГПК України).

Оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають значення для розгляду справи по суті, проаналізувавши встановлені фактичні обставини справи в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

08.02.2013 Банком (кредитор) і ТОВ «Антарді» (позичальник) укладено Договір, за умовами якого:

- кредитор на умовах Договору надає позичальнику можливість використання овердрафту (форма кредитування позичальника, яка полягає у здійсненні платежів (переказів) з поточного рахунку в межах обумовленої максимальним та поточним лімітами суми, в разі відсутності (недостатності) грошових коштів на поточному рахунку) з поточного рахунку в межах чинного поточного ліміту, внаслідок чого за зазначеним поточним рахунком виникає дебетове сальдо (пункт 1.1 Договору);

- позичальник зобов'язується використовувати овердрафт за цільовим призначенням, визначеним у пункті 1.6 Договору, з дотриманням вимог законодавства України, погасити овердрафт, сплатити проценти за користування овердрафтом та комісії, а також виконати інші зобов'язання, визначені Договором (пункт 1.2 Договору);

- максимальний ліміт за Договором складає 117 000 грн. (пункт 1.3 Договору);

- цільовим використанням овердрафту за Договором є фінансування господарської діяльності і поточних та/або непередбачуваних витрат позичальника (пункт 1.6 Договору);

- процентна ставка за користування овердрафтом є фіксованою та становить 21% річних. У разі скасування максимального та поточного лімітів відповідно до статті 7 Договору з дати скасування лімітів фіксована процентна ставка становить 40% (пункт 3.1 Договору);

- нарахування процентів за овердрафтом здійснюється щоденно на фактичну заборгованість позичальника за овердрафтом протягом всього строку наявності безперервного дебетового сальдо (пункт 3.2 Договору);

- позичальник сплачує проценти щомісяця в день, що відповідає календарному дню відкриття поточного рахунку, а саме третього числа (якщо календарний день відкриття поточного рахунку у поточному місяці відсутній, то таке погашення відбувається в останній календарний день поточного місяця) з врахуванням таких періодів: в першому календарному місяці користування овердрафтом - за період з дня овердрафту по день, що передує календарному дню відкриття поточного рахунку; в наступних календарних місяцях - за період з календарного дня відкриття поточного рахунку попереднього місяця (включно) по день, що передує календарному дню відкриття поточного рахунку; в останній календарний місяць користування овердрафтом/кредитною заборгованістю - за період з календарного дня відкриття поточного рахунку попереднього календарного місяця (включно) по день, що передує даті повного погашення овердрафту/кредитної заборгованості (пункт 3.4 Договору);

- протягом строку доступності овердрафту позичальник зобов'язаний здійснювати погашення овердрафту не пізніше останнього дня максимального строку безперервного дебетового сальдо. Якщо останній день максимального строку безперервного дебетового сальдо не є банківським днем, то таке дебетове сальдо має бути погашено в останній банківський день, що передує останньому дню максимального строку безперервного дебетового сальдо. Всі зобов'язання позичальника щодо погашення будь-якої заборгованості за Договором повинні бути виконані не пізніше дати закінчення строку доступності овердрафту (пункт 4.1 Договору);

- Договір набирає чинності з дня його підписання сторонами та скріплення печатками і діє до повного виконання ними прийнятих зобов'язань за Договором (пункт 11.1 Договору).

Відповідно до частини першої статті 1054 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Частиною другою статті 1054 ЦК України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно з частиною другою статті 345 Господарського кодексу України (далі - ГК України) кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

Відповідно до частини другої статті 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Позивач належним чином виконав умови Договору та надав ТОВ «Антарді» кредит у сумі 117 000 грн.

Відповідач зобов'язання щодо погашення кредиту не виконав та перерахував Банку грошові кошти в сумі 8 177,04 грн.

Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем щодо погашення кредиту складає 108 822,96 грн. та щодо сплати відсотків - 29 871,04 грн. (нараховано Банком 41 876,19 грн., а сплачено ТОВ «Антарді» 12 005,15 грн.).

Відповідач суму заборгованості щодо кредиту та відсотків у добровільному порядку не сплатив.

За таких обставин позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача боргу в сумі 108 822,96 грн. та 29 871,04 грн. боргу за відсотками є обґрунтованими і тому підлягають задоволенню.

Крім суми основного боргу, позивач просить стягнути з відповідача пеню за прострочення погашення кредиту в сумі 8 966,43 грн. та пеню за прострочення сплати відсотків у сумі 1 614,29 грн.

У частині першій статті 546 ЦК України зазначено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (стаття 549 ЦК України).

Згідно з частиною другою статті 343 ГК України і статтею 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Підпунктом 10.2.1 пункту 10.2 Договору передбачено, що за кожний календарний день прострочення виконання будь-яких грошових зобов'язань за Договором позичальник сплачує кредитору пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на час виникнення заборгованості від суми простроченого платежу за кожний день прострочення. Нарахування пені здійснюється починаючи з наступного календарного дня після дати, коли відповідне грошове зобов'язання мало бути виконаним, і по день виконання позичальником простроченого зобов'язання включно.

За приписом частини шостої статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Таким чином, вирішуючи спір про стягнення пені за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання, суд визначає розмір такої пені за ставкою, що не перевищує подвійної облікової ставки НБУ.

Так, перевіривши здійснені позивачем розрахунки, господарський суд міста Києва дійшов висновку, що вони правильні.

Таким чином, стягненню з відповідача підлягає 8 966,43 грн. пені за прострочення погашення кредиту та 1 614,29 грн. пені за прострочення сплати відсотків.

За приписами статті 49 ГПК України судові витрати зі справи щодо судового збору слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 43, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Антарді» (01133, м. Київ, вул. Верхня, 3; ідентифікаційний код 32381856) з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання даного рішення суду, на користь публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» (01011, м. Київ, вул. Лєскова, 9; ідентифікаційний код 14305909): 108 822 (сто вісім тисяч вісімсот двадцять дві) грн. 96 коп. боргу за кредитом; 29 871 (двадцять дев'ять тисяч вісімсот сімдесят одну) грн. 04 коп. боргу за відсотками; 8 966 (вісім тисяч дев'ятсот шістдесят шість) грн. 43 коп. пені за кредитом; 1 614 (одну тисячу шістсот чотирнадцять) грн. 29 коп. пені за відсотками та 2 985 (дві тисячі дев'ятсот вісімдесят п'ять) грн. 49 коп. судового збору.

Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 03.10.2014.

Суддя О. Марченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.10.2014
Оприлюднено08.10.2014
Номер документу40788424
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/17201/14

Ухвала від 15.02.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

Ухвала від 23.02.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

Ухвала від 14.02.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

Рішення від 02.10.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Марченко О.В.

Ухвала від 19.08.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Марченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні