10.10.2014
РІШЕННЯ
Іменем України
10 жовтня 2014 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді: Петренко Л.В., при секретарі Похвалітовій М.В.,
за участі:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Токмак цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив визначити йому додатковий строк, для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_5 померла його мати ОСОБА_4, яка мешкала в селі Новомиколаївка Токмацького району Запорізької області.
Після смерті матері відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме, як відомо позивачу, на земельну ділянку сільськогосподарського призначення. Заповіту за життя мати не складала.
Після смерті матері спадкоємцями за законом були ОСОБА_1 та його сестра ОСОБА_3, яка як, йому відомо, прийняла спадщину.
Позивач у встановлений законом строк не звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за поважної причини - через тривалу тяжку хворобу, яка перешкоджала ОСОБА_1 здійснити дії щодо прийняття спадщини.
Звернувшись до нотаріальної контори після сплину строку, встановленого законом для прийняття спадщини, позивач отримав письмову відмову нотаріуса у здійсненні нотаріальних дій щодо видачі йому свідоцтва про право на спадщину.
Позивач та його представник у судове засідання з'явилися, позов підтримали та просили його задовольнити з підстав викладених у позові.
Відповідач в судове засідання з'явилась позов визнала.
Суд заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 11 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін.
Частиною першою статті 60 ЦПК України визначено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Враховуючи положення ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_5, що підтверджується копією свідоцтва про смерть виданого Новомиколаївською сільською радою Токмацького району Запорізької області 14 лютого 2013 року, серія НОМЕР_1 (а.с. 4).
На праві приватної власності покійній належали: 1) земельна ділянка кадастровий номер - 2325282800:11:003:0028, що розташована за адресою: Запорізька область, Токмацький район, Новомиколаївська сільська рада, за межами населеного пункту, розміром 1/2 від 5,6500 га, яка належала їй на підставі державного акту на праві приватної власності на землю серії ЯИ № 252671, виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом № 1426 від 16.09.2009 року ВМО 096220. Землю передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 232528281001053; 2) земельна ділянка кадастровий номер - 2325282800:11:002:0013, що розташована на території Новомиколаївської сільської ради Токмацького району Запорізької області, розміром 5,5098 га, яка належала їй на підставі державного акту на праві приватної власності на землю серії ІІІ ЗП № 015788, виданого на підставі рішення 21 сесії 23 скликання Новомиколаївської сільської ради народних депутатів від 15 листопада 2001 року № 6. Землю передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 74; 3) права на земельну частку (пай), що знаходиться на території КСП «Дружба» Новомиколаївської сільської ради Токмацького району Запорізької області, розміром 1/2 від 0,7605 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка належить спадкодавцю на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЗП № 0219930 виданого на підставі рішення Токмацької райдержадміністрації від 20 квітня 2000 року за № 174. Та довідки виданої відділом Держземагенства у Токмацькому районі Запорізької області, від 26.11.2013 року за № 729. Сертифікат зареєстровано 15 вересня 2000 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 780.
ОСОБА_4 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 проживала за адресою: АДРЕСА_1.
У вересні 2014 року позивач звернувся з заявою до Токмацької районної державної нотаріальної контори Запорізької області про прийняття спадщини та видачу свідоцтва на право на спадщину.
Державним нотаріусом встановлено - згідно заведеної спадкової справи № 136/2013 рік, на підставі заяв, поданих іншими спадкоємцями, свідоцтва про право на спадщину були вже видані. Спадкоємець разом із спадкодавцем не проживав, заяву по прийняття спадщини у встановлений строк не подавав. На підставі чого було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 15.09.2014 № 882/02-31 (а.с. 8).
Згідно повідомлення державного нотаріуса Токмацької державної нотаріальної контори № 983/01-16 від 09.10.2014 року спадкова справа після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5, заведена.
Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що позивач дійсно до нотаріальної контори не звертався у встановлений шестимісячний строк, оскільки перебував на лікуванні, що підтверджується медичними довідками (а.с. 9-13).
Позивач, ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи внаслідок онкологічного захворювання, що підтверджується копією довідки до акту огляду МСЕК від 10.06.2013 року (а.с. 14-15).
12 серпня 2013 року сплинув час прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, до цього часу стан здоров'я був незадовільний. Позивач потребує стороннього догляду і за цих обставин мав об'єктивні непереборні істотні труднощі для здійснення дій на прийняття спадщини, бо фізично не міг їх вчинити. За таких поважних причин не прийняв спадщину.
Спадщину після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5, прийняла ОСОБА_3
ОСОБА_3 не заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Суд дійшов висновку, що причини пропуску строку для прийняття спадщини, зазначені позивачем є поважними та підтверджуються матеріалами справи, тому вважає необхідним визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного, згідно ст.ст.1268, 1270, 1272 ЦК України, п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008року "Про практику у справах про спадкування", та керуючись ст.ст.10, 11, 60, 61, 174, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженцю c. Надєждінське Владивостокського району Приморського краю, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, додатковий строк чотири місяці достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті матері, ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5.
Початок додаткового строку для прийняття спадщини відраховувати з моменту набрання судовим рішення законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя /підпис/
згідно з оригіналом
Суддя:
Суд | Токмацький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2014 |
Оприлюднено | 14.10.2014 |
Номер документу | 40829453 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Токмацький районний суд Запорізької області
Петренко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні