ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
08.10.2014 Справа № 908/3875/14
м. Запоріжжя
Суддя Соловйов В.М., розглянувши матеріали
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Арткомстрой" (83048, м. Донецьк, вул. Артема, 102а/7, ідентифікаційний код 34990659, засоби зв'язку: 067-625-47-48)
про стягнення заборгованості в сумі 85 604, 96 грн.
ВСТАНОВИВ:
ККП Донецької міської ради "Донецькміськтепломережа" звернулось до господарського суду Запорізької області з позовом до відповідача ТОВ "Арткомстрой" про стягнення з відповідача на користь позивача 85 604, 96 грн. заборгованості за договором від 20.03.2014р. № 77692 на постачання теплової енергії в нежитлове приміщення, що знаходиться в жилому фонді.
Відповідно до протоколу розподілу справ між суддями від 06.10.2014р. автоматизованою системою документообігу суду позовну заяву передано на розгляд судді Соловйову В.М.
Позовна заява підлягає поверненню в зв'язку з наступним.
Згідно ст. 61 ГПК України, питання про прийняття позовної заяви вирішується суддею, якому вона була передана у порядку, встановленому частиною третьою статті 2-1 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 4-2 ГПК України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Частинами 1, 2 ст. 4-3 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Частиною 2 ст. 34 ГПК України встановлено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 1, ст. 54 ГПК України, позовна заява подається до господарського суду в письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою позивача або його представником, прокурором, громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності або його представником.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 57 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 63 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Позивачем до позовної заяви від 09.09.2014р. № 2936 не надано доказів сплати судового збору в порядку та розмірі, визначеному Законом України "Про судовий збір".
Натомість, позивачем надано клопотання від 09.09.2014р. № 154/юр про звільнення від сплати судового збору. Обґрунтовуючи клопотання, заявник посилається на те, що правління Національного банку України постановою № 466 від 06.08.2014р. призупинило здійснення усіх видів фінансових операцій у м. Донецьку. Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (районні та міські управління) також призупинило свою діяльність у м. Донецьку.
Майновий стан підприємства, як наслідок зазначеного, важкий, у зв'язку із чим ККП Донецької міської ради "Донецькміськтепломережа" не може сплатити судоми збір.
У розділі 3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" надано роз'яснення, що у розгляді питань, пов'язаних з відстроченням та розстроченням сплати судового збору, зменшенням його розміру або звільненням від його сплати (стаття 8 Закону) і застосуванням приписів Закону щодо пільг зі сплати судового збору (стаття 5 Закону) господарським судам слід враховувати таке.
3.1. Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08.07.2011р. N 3674 VI "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
за подання до господарського суду:
1) позовної заяви майнового характеру - 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат;
Позовна заява ККП Донецької міської ради "Донецькміськтепломережа" подана до суду 06.10.2014р. та має вимогу майнового характеру.
Статтею 8 Закону України від 16.01.2014р. № 719-VIІІ "Про Державний бюджет України на 2014 рік" установлено у 2014 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі - 1218 гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв'язку.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналіз правового змісту зазначених норм свідчить про те, що звільнення позивача від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин.
На підтвердження обставин, викладених у клопотанні від 09.09.2014р. № 154/юр, заявником надано роздруківку з веб-порталу Державної казначейської служби України від 16.06.2014р. про захоплення терористами Головного управління Казначейства у Донецькій області та постанову Правління Національного банку України від 06.08.2014р. № 466 "Про призупинення здійснення фінансових операцій".
Проаналізувавши та оцінивши доводи позивача, суд вважає аргументи та підстави, наведені у клопотанні про звільнення від сплати судового збору, недостатньо переконливими з таких підстав.
Відповідно до листа Державної казначейської служби України вих. № 8-08/1803-21713 від 29.09.2014 року, у зв'язку із проведенням антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, робота органів казначейства, які на даний час не працюють у штатному режимі, організована в інших органах казначейства.
Так, замість тимчасово не працюючих у штатному режимі ГУДКСУ у Донецькій області, УДКСУ у м. Донецьку Донецької області та УДКСУ у районах м. Донецька Донецької області, організована робота по обслуговуванню розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у УДКСУ у м. Маріуполі Донецької області.
Крім того, заявником не надано жодних доказів про наявність важкого майнового стану.
Згідно ст. 4-2 ГПК України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Суд вважає, що звільнення Комунального комерційного підприємства Донецької міської ради "Донецькміськтепломережа" від сплати судового збору за позовами, що виникають із господарських правовідносин, що засновані на юридичній рівності їх учасників, слід розцінювати як надання йому певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу - юридичними та фізичними особами, які зобов'язані сплачувати відповідний збір, що не узгоджується з пунктом 2 частини третьої статті 129 Конституції України, відповідно до якого основними засадами судочинства в Україні є рівність всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
При цьому, судом враховано, що Законом України "Про судовий збір" з метою забезпечення доступу до правосуддя, захисту прав і законних інтересів вже передбачено звільнення від сплати судового збору досить широкого кола фізичних осіб, а також деяких органів державної влади, які звертаються у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, проте ККП Донецької міської ради "Донецькміськтепломережа" не включено до переліку суб'єктів, які мають пільги по сплаті судового збору.
Відтак, клопотання позивача від 09.09.2014р. № 154/юр про звільнення від сплати судового збору відхиляється судом.
Отже, позивачу при новому звернені з позовом до суду необхідно сплатити судовий збір за вимогу немайнового характеру у розмірі 1 827, 00 грн.
Як зазначено в абзацах 1, 10 пункту 3.5 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", недодержання вимог ст. 54, 56 та п. 2 і 3 ч. 1 ст. 57 ГПК щодо форми, змісту і додатків до позовної заяви тягне за собою наслідки, передбачені ст. 63 ГПК.
І лише в тому випадку, якщо передбачені у п. 2, 3, 4, 5 і 6 ч. 1 ст. 63 ГПК підстави повернення позовної заяви виявлено господарським судом після прийняття позовної заяви до розгляду, справа підлягає розглядові по суті.
На підставі викладеного позовна заява Комунального комерційного підприємства Донецької міської ради "Донецькміськтепломережа" підлягає поверненню без розгляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 ГПК України, повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Керуючись ст. 50-51, п. 3 ч. 1 ст. 57, п. 4 ч. 1 ст. 63, ст. 86 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Комунального комерційного підприємства Донецької міської ради "Донецькміськтепломережа" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Арткомстрой" про стягнення з відповідача на користь позивача 85 604, 96 грн. заборгованості за договором від 20.03.2014р. № 77692 на постачання теплової енергії в нежитлове приміщення, що знаходиться в жилому фонді, та додані до неї матеріали на 28 аркушах повернути без розгляду.
Суддя Соловйов В.М.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2014 |
Оприлюднено | 14.10.2014 |
Номер документу | 40835552 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Соловйов В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні