номер провадження справи 24/98/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.09.2014 Справа № 908/2718/14
за позовом: Концерн "Міські теплові мережі" (юридична адреса: бул. Гвардійський, 137, м. Запоріжжя, 69091; фактична адреса: вул. Адмірала Ушакова, 251, м. Запоріжжя, 69057)
про стягнення 5 781,20 грн.
суддя Азізбекян Т.А.
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: Павлик І.С., довіреність від 31.12.2013р. № 9150/27
від відповідача: не прибув
СУТЬ СПОРУ:
31.07.2014р. до господарського суду Запорізької області звернувся концерн "Міські теплові мережі" з позовною заявою до приватного підприємства "АМО" про стягнення з відповідача 5 781,20 грн. основного боргу за договором від 01.12.2006р. № 704179 купівлі - продажу теплової енергії в гарячій воді.
Ухвалою від 31.07.2014р. судом порушено провадження у справі № 908/2718/14, присвоєно провадженню номер 24/98/14, справу призначено до розгляду на 22.09.2014р. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи.
Розгляд справи здійснювався без фіксації судового процесу технічними засобами фіксації.
У засіданні суду 22.09.2014р. оголошено вступна та резолютивна частини рішення.
Позивач підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог від 17.09.2014р. та пояснив, що 01.12.2006р. між сторонами укладено договір № 704179 купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді, на виконання умов якого в період з січня 2014р по квітень 2014р. відповідачу відпущено теплову енергію на суму 5 989,05 грн. до приміщень, розташованих за адресою: м. Запоріжжя, вул. Історична, буд. 61. Відповідачу були направлені рахунки та акти приймання - передачі теплової енергії за спірний період. Однак відповідач не здійснив у повному обсязі оплати за спожиту в спірному періоді теплову енергію, внаслідок чого на час звернення з позовом до суду сума основного боргу становила 5 199,18 грн. 02.09.2014р. відповідачем було сплачено сума основного боргу у повному обсязі. За порушення строків оплати відповідачу нараховано пеня в розмірі 374,39 грн., 61,04 грн. - 3% річних та 146,59 грн. інфляції. Враховуючи викладене, позивач просить суд, в частині стягнення суми основного боргу провадження у справі припинити, стягнути з відповідача пеню в розмірі 374,39 грн., 61,04 грн. - 3% річних та 146,59 грн. інфляції.
Відповідач у судове засідання не з'явився, документи, витребувані судом, не надав, про причини неявки суд не повідомив. Про час і місце розгляду справи судом відповідач був попереджений належним чином, в порядку статті 64 ГПК України, ухвалою суду про порушення провадження у справі, що направлена на адресу відповідача, яка зазначена у позові та співпадає з адресою, вказаною у Витягу з ЄДР юридичних та фізичних осіб-підприємців від 11.09.2014р.
Відповідно до пунктів 3.9.1. та 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011р., в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місця знаходження юридичних осіб - учасників судового процесу. Відповідні процесуальні документи надіслані згідно з поштовими реквізитами учасників процесу. Зазначене свідчить, що судом були вжиті всі заходи повідомлення відповідача про порушення провадження у справі та призначення судового засідання.
Неявка представника відповідача не перешкоджала вирішенню спору. Справа розглянута в порядку ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
01.12.2006р. між приватним підприємством «АМО» (Споживач) та концерном "Міські теплові мережі" в особі філії Концерну "Міські теплові мережі" Заводського району (Теплопостачальна організація) укладено договір № 704179 купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді, за умовами якого (п. 1.1.) Теплопостачальна організація бере на себе зобов'язання відпустити теплову енергію в гарячій воді Споживачу, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити її вартість за діючими тарифами(цінами) в терміни та порядку, встановленими умовами цього договору та додатками до договору, що є невід'ємними частинами.
Відповідно до додатку № 1а до договору, теплова енергія відпускалась до приміщення, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Історична, 61.
Вбачається, що на виконання умов договору позивач в період з січня 2014р по квітень 2014р. відпустив відповідачу теплову енергію на суму 5 989,05 грн.
Пунктом п. 6.2. договору сторони обумовили, розрахунковим періодом є календарний місяць.
Підставою для розрахунків відповідача з позивачем, згідно п.6.3. договору, є рахунок та акт приймання-передачі.
Згідно п. 6.6. договору, Споживач з 10 по 12 число місяця, наступного за розрахунковим, повинен отримати від Теплопостачальної організації за адресою: вул. Перспективна, 2б, документи за розрахунковий період: рахунок фактуру, акт приймання-передачі теплової енергії, податкову накладну (платникам ПДВ).
Відповідач з'явився до позивача для отримання зазначених документів в порядку, визначеному договором. Розрахункові документи за спірний період в необхідній кількості примірників надані відповідачу під підпис (докази отримання рахунків та актів приймання-передачі теплової енергії містяться в матеріалах справи).
Споживач, згідно п. 6.6.1 Договору, отриманий акт приймання-передачі теплової енергії повинен підписати, оформити належним чином та повернути на адресу Теплопостачальної організації на протязі п'яти днів з дати отримання.
Споживач не підписав акти приймання-передачі теплової енергії за спірний період та не повернув на адресу позивача.
У разі неотримання акту приймання - передачі, або обґрунтованих заперечень в його підписанні, у термін встановлений п. 6.6.1 Договору, акт підписується Теплопостачальною організацією з позначенням про відмову у підписанні його Споживачем, та оформлений таким чином акт вважається погодженим і є підставою для проведення остаточних розрахунків за зазначений в ньому період (п. 6.6.2. Договору).
Відповідач заперечень щодо нарахувань, зазначених у рахунках та актах приймання - передачі теплової енергії на адресу концерну «МТМ» не надав, належним чином оформлені акти приймання - передачі теплової енергії за спірний період не повернув. Тобто, фактично погодився з кількістю спожитої теплової енергії та з сумами нарахованими позивачем до оплати за відповідні періоди. Позивачем здійснено помітки на актах згідно п. 6.6.2 Договору (зі зворотного боку). Отже, оформлені таким чином акти є погодженими та є підставою для проведення остаточних розрахунків.
Пунктом 3.2.26 договору сторони узгодили, що Споживач зобов'язався щомісячно, у строки, визначені Договором, повертати Теплопостачальній організації підписаний уповноваженою особою та належним чином оформлений акт приймання-передачі теплової енергії в гарячій воді.
Теплопостачальна організація має право вимагати повернення підписаних та належним чином оформлених актів приймання-передачі теплової енергії в термін передбачений умовами Договору, а в разі неповернення актів вважати їх прийнятими Споживачем в редакції Теплопостачальної організації (п. 4.1.9 договору).
Відповідно до п. 3.2.6. договору, Споживач теплової енергії зобов'язується виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і в терміни, які передбачені Договором.
На підставі п. 6.3. Договору, Споживач зобов'язаний до 25-го числа місяця, наступного за розрахунковим, перерахувати на розрахунковий рахунок Теплопостачальної організації суму заборгованості за спожиту теплову енергію. Споживач має право робити передоплату.
Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.
Аналогічний припис містить Господарський кодекс України, п. п. 1, 7 ст. 193 якого встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до положень ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач договірних зобов'язань належним чином не виконав, оплату за отриману теплову енергію за період з січня 2014р. по квітень 2014р. здійснив частково в сумі 789,87 грн.
Отже, відповідач порушив умови договору, внаслідок чого сума основного боргу за вказаний період на час звернення з позовом до суду становила 5 199,18 грн.
Встановлено, що 02.09.2014р., тобто після звернення з позовом до суду, відповідачем перераховано на розрахунковий рахунок позивача 5 199,18 грн. основного боргу, про що свідчать банківські виписки.
Таким чином, провадження у справі в частині стягнення 5 199,18 грн. основного боргу підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України за відсутністю предмету спору.
Крім того, позивачем заявлена вимоги про стягнення з відповідача пені в сумі 374,39 грн. за несвоєчасну оплату вартості отриманої теплової енергії за період з 26.02.2014р. по 31.07.2014р.
Згідно з положеннями ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору, (…), сплата неустойки.
Пунктом 2 ст. 193 ГК України, встановлено, що порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених ГК України, іншими законами або договором.
Відповідно до ст. 230 ГК України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Стаття 549 Цивільного кодексу України дає визначення неустойки, відповідно до якої неустойкою (штрафом пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові і разі порушення боржником зобов'язання.
Сторони в п. 7.2.8. договору обумовили, що у разі несплати або несвоєчасної оплати Споживачем за теплову енергію відповідно до терміну, встановленого п. 6.3 Договору, з наступного після закінчення терміну сплати Споживачу нараховується пеня у розмірі 0,5% від суми простроченого платежу, але не більше суми, обумовленої чинним законодавством, за кожен день прострочення по день фактичної оплати.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на період, за який сплачується пеня.
Розрахунок пені судом перевірений та визнаний обґрунтованим, отже вимоги в частині стягнення пені в розмірі 374,39 грн. за період з 26.02.2014р. по 31.07.2014р. є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно із ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення, а також 3 % річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлено інший розмір відсотків.
Згідно з розрахунком позивача, розмір 3% річних за період з 26.02.2014р. по 31.07.2014р. складає 61,04 грн., а інфляційні втрати - 146,59 грн. за період березень 2014р. - червень 2014р. Вимоги в цій частині є доведеними та задовольняються судом.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір у справі в розмірі 1 827,00 грн. відноситься на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 49, п. 1.1 ст. 80, ст. ст. 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з приватного підприємства "АМО" (юридична адреса: вул. Історична, буд. 22, кв. 119, м. Запоріжжя, 69106; фактична адреса: вул. Історична, буд. 61, м. Запоріжжя, 69106, код ЄДРПОУ 23788982) на користь Концерну "Міські теплові мережі" (юридична адреса: бул. Гвардійський, 137, м. Запоріжжя, 69091; фактична адреса: вул. Адмірала Ушакова, 251, м. Запоріжжя, 69057, поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 26030301001951 у Філії Запорізьке обласне управління ПАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957, код ЄДРПОУ 32121458) - 374 (триста сімдесят чотири) грн. 39 коп. пені, 61 (шістдесят одна) грн. 04 коп. 3% річних, 146 (сто сорок шість) грн. 59 коп. інфляції та 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В частині стягнення 5 199,18 грн. основного боргу провадження у справі припинити.
Суддя Т.А. Азізбекян
Рішення у повному обсязі складено і підписано 26.09.2014р.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2014 |
Оприлюднено | 16.10.2014 |
Номер документу | 40844351 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Азізбекян Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні