Рішення
від 07.10.2014 по справі 922/3834/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" жовтня 2014 р.Справа № 922/3834/14

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавренюк Т.А.

при секретарі судового засідання Вознюк С.В.

розглянувши справу

за позовом Чкаловської селищної ради, с. Чкаловське до Товариства з обмеженою відповідальністю "Версаль-2012", смт. Пісочин про розірвання договору за участю представників сторін:

позивача - Маро Д.Ю., дов. № 02-31/301 від 28.04.14р.;

відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить розірвати договір оренди комунального майна № 1, укладеного між Чкаловською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Версаль-2012" 11.04.12р., а також покласти на відповідача понесені витрати зі сплати судового збору.

Представник позивача позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у призначене судове засідання не з`явився, витребуваних судом документів не надав, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Враховуючи те, що судом вжито всі заходи для належного повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи, проте відповідач не скористався своїм правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, тому суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності представника відповідача за наявними в справі матеріалами, відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

11.04.12р. між Чкаловською селищною радою (позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інгир" (орендар) було укладено договір оренди комунального майна № 1, відповідно до умов якого позивач надав Товариству з обмеженою відповідальністю "Інгир" у строкове платне користування нерухоме майно - нежитлові приміщення № 41, 43, 44 площею 28,3м.кв. (для розміщення аптечного пункту), нежитлові приміщення № 64, 38, 36 площею 12,1м.кв. (частина коридорів), загальною площею 40,4м.кв., що розташовані в будівлі Чкаловської амбулаторії загальної практики - сімейної медицини за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт. Чкаловське, вул. Першотравнева, 7, склад і вартість яких визначено відповідно до звіту суб'єкта оціночної діяльності ФОП ОСОБА_2, складеного станом на 14.03.12р., вартість якого становить 29 600,00грн.

Відповідно до п.3.1 договору оренди орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна, що знаходиться у спільній власності територіальної громади смт. Чкаловське, сел. Дослідне, с. Гаврилівка, с. Миколаївка, с. Нова Гнилиця, затвердженої рішенням селищної ради від 02.11.11р. і становить за перший місяць оренди (квітень 2012р.) на договірних засадах 1 000,00грн. Ставка орендної плати становить 8%.

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п.3.2 договору).

Орендна плата, відповідно до п.3.3 договору, перераховується балансоутримувачу щомісяця не пізніше 20 числа, наступного за звітним.

Договір оренди укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 11.04.12р. до 10.03.15р. включно (п.10.1 договору).

З ініціативи однієї зі сторін цей договір може бути розірвано за рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством (п.10.4 договору).

За умовами п.10.8 договору, чинність договору припиняється внаслідок:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- загибелі майна;

- за взаємною згодою сторін або за рішенням господарського суду;

- банкрутства орендаря та в інших випадках, прямо передбачених чинним законодавством України.

За актом прийому-передачі майна позивач 11.04.12р. передав, а ТОВ "Інгир" прийняло в оренду нежитлові приміщення № 41, 43, 44, 64, 38, 36 загальною площею 40,4м.кв., що розташовані в будівлі Чкаловської амбулаторії загальної практики - сімейної медицини за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт. Чкаловське, вул. Першотравнева, 7.

01.06.12р. між позивачем, ТОВ "Інгир" (орендарем) та ТОВ "Версаль-2012" (відповідач) було укладено договір про заміну сторони у договорі оренди комунального майна № 1 від 11.04.12р., відповідно до умов якого ТОВ "Інгир" зі згоди позивача передав, а новий орендар (відповідач) прийняв на себе права та обов'язки сторони (орендаря) у договорі оренди № 1 від 11.04.12р., укладеного між Чкаловською селищною радою та ТОВ "Інгир".

Відповідно до п.2 договору від 01.06.12р., права та обов'язки орендаря за договором, що вказаний у п.1 договору, відповідач набуває з 01.06.12р.

Станом на даний час Договір оренди комунального майна № 1 від 11.04.12р. є діючим.

Як зазначає позивач, відповідач порушує умови договору оренди щодо своєчасного внесення орендної плати, внаслідок чого у відповідача станом на 01.07.14р. перед селищним бюджетом виникла заборгованість в розмірі 18 950,02грн.

Невиконання відповідачем умов договору оренди в частині внесення орендної плати стало підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд встановив наступне.

Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Оскільки предметом договору оренди № 1 від 11.04.12р. є комунальне майно, суд зазначає, що до спірних правовідносин також застосовуються положення Закону України від 10.04.92р. № 2269-XII "Про оренду державного та комунального майна".

У відповідності до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

За приписами ч.3 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно та в повному обсязі.

Вказана норма закону кореспондується з п. 3.3 договору оренди, згідно якого орендна плата перераховується орендарем щомісячно не пізніше 20 числа, наступного за звітним.

Відповідач, всупереч умовам договору, належним чином свій обов'язок щодо здійснення орендної плати не здійснив, внаслідок чого, як зазначає позивач, у нього утворилась заборгованість перед селищним бюджетом в розмірі 18 950,02грн.

Позивач неодноразово звертався на адресу відповідача з вимогою сплатити заборгованість по орендній платі, яка залишена останнім без відповіді та задоволення.

Позивач зазначив, що відповідач протягом 2014 року не здійснив жодної оплати за спірним договором та тривале ненадходження грошових коштів до бюджету завдає шкоди та створює загрозу економічним інтересам держави.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем суттєво було порушено умови договору оренди в частині внесення обов'язкової орендної плати за користування наданими йому за договором приміщеннями.

Пунктом 10.4 договору оренди сторони погодили, що даний договір з ініціативи однієї зі сторін може бути розірвано за рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до ч.3 ст.26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої ним шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для розірвання договору оренди, оскільки відповідачем було суттєво порушено умови спірного договору в частині сплати орендної плати за договором.

Згідно зі ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи вказані обставини та те, що відповідач не надав суду доказів на підтвердження належного виконання ним своїх зобов'язань за договором оренди комунального майна № 1 від 11.04.12р., суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим, законним та таким, що підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується ст.49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір при задоволенні позову покладається на відповідача.

Суд зазначає, що відповідно до пп.2 ч.2 ст.4 Закону України від 08.07.11р. № 3674-VI "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору складає один розмір мінімальної заробітної плати, що складає 1 218,00грн.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 11, 525, 629, 651 Цивільного кодексу України, ст.ст.18, 26, 29 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 44, 49, 64, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди комунального майна від 11.04.12р. № 1, укладений між Чкаловською селищною радою (код ЄДРПОУ 04397738) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Версаль-2012" (код ЄДРПОУ 38117740).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Версаль-2012", код ЄДРПОУ 38117740 (63544, Харківська область, смт. Пісочин, вул. Паркова, 32, відомості про рахунки відсутні) на користь Чкаловської селищної ради, код ЄДРПОУ 04397738 (63544, Харківська область, Чугуївський район, смт. Чкаловське, вул. Леніна, 1, відомості про рахунки відсутні) - 1 218,00грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 13.10.2014 р.

Суддя Т.А. Лавренюк

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення07.10.2014
Оприлюднено15.10.2014
Номер документу40869116
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/3834/14

Ухвала від 23.09.2014

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лавренюк Т.А.

Рішення від 07.10.2014

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лавренюк Т.А.

Ухвала від 10.09.2014

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лавренюк Т.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні