ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/16465/14 07.10.14 За позовом Публічного акціонерного товариства
"Науково-виробниче підприємство "Сатурн"
до Малого колективного підприємства дизайн студії "Пагін"
про стягнення грошових коштів
Суддя Котков О.В.
У засіданні брали участь:
від позивача: Ніколенко О.В. (представник за довіреністю);
від відповідача: не з'явились.
В судовому засіданні 07 жовтня 2014 року, відповідно до положень ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
СУТЬ СПОРУ:
07 серпня 2014 року до канцелярії Господарського суду міста Києва від Публічного акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Сатурн" (позивач) на розгляд суду надійшла позовна заява № 01-2/0657 від 21.07.2014 року в якій викладені позовні вимоги про стягнення з Малого колективного підприємства дизайн студії "Пагін" (відповідач) заборгованості за договором оренди нежилих приміщень та майна № 1.153 ОУ 09 від 01.11.2009 року в сумі 30 683,62 грн. з них: основного боргу - 26 142,19 грн. (двадцять шість тисяч сто сорок дві гривні 19 копійок), пені - 1 639,65 грн. (одна тисяча шістсот тридцять дев'ять гривень 65 копійок) та індексу інфляції - 2 901,78 грн. (дві тисячі дев'ятсот одна гривня 78 копійок).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, як орендар, не виконав належним чином взяті на себе зобов'язання за договором оренди нежилих приміщень та майна № 1.153 ОУ 09 від 01.11.2009 року, зокрема, у визначені договором строки не здійснив оплату заборгованості по орендній платі, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем за вказаним правочином.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.08.2014 року (суддя Котков О.В.) прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження по справі № 910/16564/14, розгляд справи призначено на 09.09.2014 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.09.2014 року розгляд справи, у зв'язку з неявкою представників сторін було відкладено до 25.09.2014 року.
24 вересня 2014 року через канцелярію суду від позивача надійшли для долучення до матеріалів справи додаткові документи, які долучено судом до матеріалів справи № 910/16465/14.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.09.2014 року розгляд справи, у зв'язку з неявкою представника відповідача, було відкладено до 07.10.2014 року.
Відповідач відзиву на позовну заяву до суду не надав, участь свого представника в судові засідання не забезпечував. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Клопотання щодо фіксації судового процесу учасниками процесу не заявлялось, у зв'язку з чим, розгляд справи здійснювався без застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу у відповідності до статті 81 1 Господарського процесуального кодексу України.
У відповідності до п. 3.9.2. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року N 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Зважаючи на достатність в матеріалах справи доказів, необхідних для повного та об'єктивного вирішення справи, розгляд справи відбувався з урахуванням положень ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
01 листопада 2009 року між позивачем (надалі - Орендодавець) та відповідачем (далі - Орендар) (разом - сторони) було укладено договір оренди нежилих приміщень та майна № 1.153 ОУ 09 (належним чином засвідчена копія договору міститься в матеріалах справи, по тексту - Договір або Договір оренди) згідно з п. 1.1. якого Орендодавець передає Орендарю в тимчасове платне користування нежилі приміщення, які знаходяться на території підприємства Орендодавця за адресою: м. Київ, пр. Леся Курбаса, 2 - Б, загальною площею згідно акта приймання-передачі приміщень та майно і обладнання, що знаходиться в орендованих приміщеннях та передане також актами приймання-передачі.
З п. 2.1. Договору за право користування площами (приміщеннями) майном та обладнанням Орендар щомісяця перераховує на рахунок Орендодавця орендні платежі шляхом та в терміни передбачені договором, та у розмірі згідно п. 2.3.1. договору або в розмірі, що в наступних Протоколах погодження договірної ціни, які також являються невід'ємними частинами договору, та згідно Додаткової угоди № 1 (Додаток № 3) до договору. Сума орендних платежів визначається з урахуванням діючої в Україні ставки податку на додану вартість.
Відповідно до п. 2.2. Договору орендні платежі (для орендованих) приміщень визначаються в розрахунку на один квадратний метр орендованих приміщень, орендні платежі для обладнання (майна) - згідно протоколів погодження договірної ціни на оренду обладнання (майна). Загальний розмір орендних платежів визначається виходячи з фактичного розміру наданих орендарю приміщень та переданого в оренду (обладнання ) майна.
До складу орендних платежів відносяться :
1) орендна плата;
2) плата за утримання та обслуговування приміщень (в т. ч. приміщень загального користування ) - платежі Орендаря для відшкодування витрат Орендодавця на утримання та обслуговування орендованого майна, у тому числі відповідної частини комунальних та експлуатаційних витрат орендодавця.
Згідно з п. 2.3. Договору орендна плата за передані для використання площі та майно (в т.ч. обладнання) нараховується з моменту підписання сторонами акту прийому - передачі та сплачується незалежно від їх фактичного використання та результатів фінансово-господарської діяльності Орендаря.
Оплата проводиться в два етапи :
- аванс на поточний місяць (в розмірі 75% розміру орендних платежів, нарахованих за попередній місяць) сплачується до 15-го числа поточного місяця згідно виставленого рахунку;
- розрахунок вартості наданих послуг та оренди, протокол договірної ціни та акт виконаних робіт на надані послуги надаються згідно умов Договору оренди;
- на підставі цих документів проводиться остаточний розрахунок між сторонами, остаточний розрахунок за попередній місяць проводиться одночасно зі сплатою авансу за поточний місяць.
Такий порядок діє, якщо сторони додатково не визначать інше, або інше не встановлено діючим законодавством України або договором та додатками до нього.
На підставі Акту приймання-передачі приміщень та майна від 01.11.2009 року ПАТ «НВП «Сатурн» передало МКП дизайн студія «Пагін» нас туні приміщення:
- енергокорпус, І поверх, кім. № 73-15,5 м.кв., кім. 71 а-4,5м.кв. /20,0 м.кв.
Позивач стверджує, що Орендар неналежним чином виконав взяті на себе зобов'язання за Договором, зокрема, у визначені відповідним договором строки не здійснив сплату по орендним платежам, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем в сумі 26 142,19 грн.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача санкції за неналежне виконання умов Договору щодо сплати орендних платежів.
Оцінивши в нарадчій кімнаті наявні в матеріалах справи докази, господарський суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
У відповідності до статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Як вже було встановлено судом, 01 листопада 2009 року між сторонами укладено договір оренди нежилих приміщень та майна № 1.153 ОУ 09 за п. 1.1. якого Орендодавець передає Орендарю в тимчасове платне користування нежилі приміщення, які знаходяться на території підприємства Орендодавця за адресою: м. Київ, пр. Леся Курбаса, 2 - Б, загальною площею згідно акта приймання-передачі приміщень та майно і обладнання, що знаходиться в орендованих приміщеннях та передане також актами приймання-передачі.
З п. 2.1. Договору вбачається, що за право користування площами (приміщеннями) майном та обладнанням Орендар щомісяця перераховує на рахунок Орендодавця орендні платежі шляхом та в терміни передбачені договором, та у розмірі згідно п. 2.3.1. договору або в розмірі, що в наступних Протоколах погодження договірної ціни, які також являються невід'ємними частинами договору, та згідно Додаткової угоди № 1 (Додаток № 3) до договору. Сума орендних платежів визначається з урахуванням діючої в Україні ставки податку на додану вартість.
Відповідно до п. 2.2. Договору, орендні платежі (для орендованих) приміщень визначаються в розрахунку на один квадратний метр орендованих приміщень, орендні платежі для обладнання (майна) - згідно протоколів погодження договірної ціни на оренду обладнання (майна). Загальний розмір орендних платежів визначається виходячи з фактичного розміру наданих орендарю приміщень та переданого в оренду (обладнання ) майна.
До складу орендних платежів відносяться :
3) орендна плата;
4) плата за утримання та обслуговування приміщень (в т. ч. приміщень загального користування ) - платежі Орендаря для відшкодування витрат Орендодавця на утримання та обслуговування орендованого майна, у тому числі відповідної частини комунальних та експлуатаційних витрат орендодавця.
Згідно з п. 2.3. Договору орендна плата за передані для використання площі та майно (в т.ч. обладнання) нараховується з моменту підписання сторонами акту прийому - передачі та сплачується незалежно від їх фактичного використання та результатів фінансово-господарської діяльності Орендаря.
Оплата проводиться в два етапи :
- аванс на поточний місяць (в розмірі 75% розміру орендних платежів, нарахованих за попередній місяць) сплачується до 15-го числа поточного місяця згідно виставленого рахунку;
- розрахунок вартості наданих послуг та оренди, протокол договірної ціни та акт виконаних робіт на надані послуги надаються згідно умов Договору оренди;
- на підставі цих документів проводиться остаточний розрахунок між сторонами, остаточний розрахунок за попередній місяць проводиться одночасно зі сплатою авансу за поточний місяць.
Такий порядок діє, якщо сторони додатково не визначать інше, або інше не встановлено діючим законодавством України або договором та додатками до нього.
З матеріалів справи слідує, що на підставі Акту приймання-передачі приміщень та майна від 01.11.2009 року ПАТ «НВП «Сатурн» передало МКП дизайн студія «Пагін» нас туні приміщення:
- енергокорпус, І поверх, кім. № 73-15,5 м.кв., кім. 71 а-4,5м.кв. /20,0 м.кв. (Додаток № 1, долучено до матеріалів справи).
Матеріали справи свідчать про заборгованість відповідача в сумі 26 142,19 грн. за Договором, що підтверджується довідкою про взаєморозрахунок, розрахунками вартості та актами виконаних робіт (долучені до матеріалів справи). Погоджені до сплати з боку Орендаря розміри орендної плати визначені обома сторонами, що підтверджується складеними між сторонами актами виконаних робіт.
З довідки про взаєморозрахунок вбачаться, що відповідачем було частково погашено заборгованість за Договором, зокрема в сумі - 43 669,96 грн. з загальної вартості орендних платежів - 69 812,15 грн.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України). Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Ухвалами Господарського суду міста Києва від 08.08.2014р. та від 25.09.2014р. відповідача було зобов'язано надати суду відзив на позов, докази на підтвердження відповідних заперечень, контррозрахунок суми заявленої до стягнення.
Всупереч вимогам вказаних ухвал контррозрахунку заявлених до стягнення сум відповідач до суду не надав та не надіслав.
Враховуючи викладене, зважаючи на відсутність в матеріалах справи контррозрахунку суми заявленої до стягнення, з урахуванням того, що доказів сплати орендних платежів по Договору у більшому розмірі, аніж вказано позивачем в позовній заяві, станом на жовтень 2014 року, до суду не представлено, обґрунтованими є позовні вимоги про стягнення з Орендаря на користь Орендодавця заборгованості за Договором в розмірі 26 142,19 грн. з розрахунку 69 812,15 грн. (сума орендних платежів) - 43 669,96 грн. (часткові платежі за оренду).
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У відповідності до ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно зі ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
За п. 6.2. Договору невиконання або несвоєчасне виконання будь-яких грошових зобов'язань, що передбачені договором, тягне зобов'язання Орендаря сплатити на користь Орендодавця пеню, що нараховується в розмірі 0,2 % суми наявного боргу за кожний день прострочення платежу.
Частиною 2 ст. 551 Цивільного кодексу України визначено, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Статтею 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Статтею 3 Закону передбачено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього
Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Таким чином розмір пені, що обчислюється від суми простроченого платежу не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
У відповідності до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п. 1.12 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 14 від 17.12.2013 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань», з огляду на вимоги частини першої статті 4-7 і статті 43 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) господарський суд має з'ясовувати обставини, пов'язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми пені та інших нарахувань у зв'язку з порушенням грошового зобов'язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов'язання, та зазначеного позивачем максимального розміру відповідних пені та інших нарахувань. Якщо з поданого позивачем розрахунку неможливо з'ясувати, як саме обчислено заявлену до стягнення суму, суд може зобов'язати позивача подати більш повний та детальний розрахунок. При цьому суд в будь-якому випадку не позбавлений права зобов'язати відповідача здійснити і подати суду контррозрахунок (зокрема, якщо відповідач посилається на неправильність розрахунку, здійсненого позивачем).
З урахуванням викладеного, за порушення Орендарем строків сплати орендних платежів за Договором на користь Орендодавця, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 1 533,79 грн. пені, в межах шестимісячного строку нарахування, на суму фактичного боргу за березень-серпень 2013 року, що становить:
Сума боргу (грн.)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 19963.70 15.03.2013 - 14.04.2013 31 7.5000 % 0.041 %* 254.33 21545.66 15.04.2013 - 14.05.2013 30 7.5000 % 0.041 %* 265.63 22320 15.05.2013 - 09.06.2013 26 7.5000 % 0.041 %* 238.49 22320 10.06.2013 - 14.06.2013 5 7.0000 % 0.038 %* 42.81 23834.94 15.06.2013 - 14.07.2013 30 7.0000 % 0.038 %* 274.27 25344.74 15.07.2013 - 12.08.2013 29 7.0000 % 0.038 %* 281.92 25344.74 13.08.2013 - 14.08.2013 2 6.5000 % 0.036 %* 18.05 26142.19 15.08.2013 - 31.08.2013 17 6.5000 % 0.036 %* 158.29 За ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Дослідивши матеріали справи, за неналежне виконання Орендарем умов Договору перед Орендодавцем щодо сплати орендних платежів, стягненню з відповідача, на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України, на користь позивача підлягає 2 901,78 грн. втрат від інфляції за період з січня 2012 року по червень 2014 року.
Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню про стягнення 30 577,76 грн. з них: основного боргу - 26 142,19 грн. (двадцять шість тисяч сто сорок дві гривні 19 копійок), пені - 1 533,79 грн. (одна тисяча п'ятсот тридцять три гривні 79 копійок) та індексу інфляції - 2 901,78 грн. (дві тисячі дев'ятсот одна гривня 78 копійок).
Судові витрати позивача по сплаті судового збору пропорційно розміру задоволених вимог в сумі 1 820,60 грн. відповідно до положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Малого колективного підприємства дизайн студії "Пагін" (ідентифікаційний код 19122680, адреса: 04086, м. Київ, вул. Петропавлівська, буд. 34-А, р\р 2600200375, МФО 300175 ПуАТ «СББ»БАНК», код платника ПДВ - 191226826115), або з будь-якого іншого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду, на користь Публічного акціонерного товариства "Науково-виробниче підприємство "Сатурн" (ідентифікаційний код 14308747, адреса: 03148, м. Київ, просп. Леся Курбас, буд. 2-Б, р\р 26005010666980 в філія «Центральне РУ ВАТ банк «Фінанси і кредит», МФО 300937), або на будь-який інший рахунок, виявлений державним виконавцем під час виконання рішення суду, грошові кошти: основного боргу - 26 142,19 грн. (двадцять шість тисяч сто сорок дві гривні 19 копійок), пені - 1 533,79 грн. (одна тисяча п'ятсот тридцять три гривні 79 копійок), інфляційної складової боргу - 2 901,78 грн. (дві тисячі дев'ятсот одна гривня 78 копійок) та судові витрати - 1820,60 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять гривень 60 копійок). Видати наказ.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Копію даного рішення направити відповідачу по справі № 910/16465/14.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 13.10.2014р.
Суддя О.В. Котков
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2014 |
Оприлюднено | 17.10.2014 |
Номер документу | 40919062 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Котков О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні