ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13.10.14р. Справа № 904/6740/14
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНА", с. Бабайківка, Царичанський р-н, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОПОГЕОКАД", м. Дніпропетровськ
про стягнення 108 092,00 грн.
Суддя Колісник І.І.
Представники:
від позивача: Денисенко Я.В., довіреність № б/н від 01.10.2014 року, представник;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРАЇНА" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОПОГЕОКАД" збитків у сумі 108 092,00 грн., завданих неналежним виконанням умов договору № 0312У від 11.03.2013 року про розроблення документації із землеустрою. Судовий збір у сумі 2 161,84 грн. позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що на виконання умов договору позивач перерахував відповідачу попередню оплату у сумі 108 092,00 грн. за роботи з розроблення проекту землеустрою. У свою чергу відповідач у встановлений договором строк роботи не виконав внаслідок чого завдав позивачу збитки на суму попередньої оплати.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з наведених у позові підстав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час, місце розгляду справи повідомлявся належним чином відповідно до вимог частини першої статті 64 Господарського процесуального кодексу України за адресою, зазначеною у позові, яка збігається з адресою місцезнаходження відповідно до Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 04.09.2014 року (а.с. 34 - 36 том 1).
Направлена господарським судом на адресу відповідача ухвала суду про порушення провадження у справі з призначенням її до розгляду у судовому засіданні на 13.10.2014 року повернулася з відміткою: "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 37-38 том 1).
Відповідно до підпункту 3.9.1. пункту 3.9. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.
У разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відзиву на позов відповідач суду не надала. За таких обставин, а також беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Розгляд справи призначався на 13.10.2014 року.
У судовому засіданні 13.10.2014 року проголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться у матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
11.03.2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Україна" (далі - Позивач, Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Топогеокад" (далі - Відповідач, Виконавець) було укладено договір № 0312У на розроблення документації із землеустрою (далі - Договір).
Відповідно до пункту 1.2. договору замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання:
1.2.1. виконати роботи з розроблення проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь (далі - проект землеустрою);
1.2.2. надати послуги стосовно організації розроблення, погодження та затвердження проекту землеустрою;
1.3. проект землеустрою розробляється відповідно до завдання на його розроблення, затвердженого замовником.
Згідно з пунктом 1.4. договору надання послуг, передбачених пунктом 1.2.2. цього договору передбачає: отримання всіх необхідних вихідних даних (довідка, витяг, схеми тощо) від підприємств, установ та організацій, необхідних для початку розробки проекту землеустрою, окрім даних (документації), яка стосуються та знаходиться безпосередньо у замовника; погодження у відповідних органах виконавчої влади та місцевого самоврядування (у разі необхідності) проекту землеустрою; підготовка, оформлення, подання тощо клопотань та заяв щодо прийняття і отримання відповідного рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування для розроблення проекту землеустрою та затвердження проекту землеустрою; вчинення інших дій, необхідних для розроблення проекту землеустрою.
Пунктом 2.2. договору (в редакції додаткової угоди № 2 від 24.07.2013 року) передбачено, що замовник у строк до 22.10.2013 року зобов'язується здійснити попередню оплату виконавцю в розмірі 40% за весь обсяг майбутніх робіт з розроблення проекту землеустрою, а саме 54 046,00 грн.
За умовами пункту 2.2.1. договору (в редакції додаткової угоди № 2 від 24.07.2013 року) замовник у строк до 26.11.2013 року зобов'язується здійснити наступний платіж виконавцю в розмірі 40% за весь обсяг майбутніх робіт з розроблення проекту землеустрою, а саме 54046,00 грн.
Остаточний розрахунок, а саме останні 20% від загальної вартості робіт, що зазначена у пункті 2.1. договору, а саме 27 023,00 грн. замовник зобов'язаний сплатити виконавцю у день підписання акту виконаних робіт.
Протоколом угоди про договірну ціну на науково - технічну продукцію, що є додатком № 2 до договору, сторони узгодили розмір договірної ціни на створення (передання) науково-технічної продукції у сумі 135 115,00 грн., у т.ч. 22 519,17 грн. ПДВ (а.с. 22 том 1).
Виконавець приступає до виконання робіт після надходження попередньої оплати в повному обсязі та надання замовником повного пакету документів, необхідних для виконання робіт (пункт 2.2.2. договору в редакції додаткової угоди № 2 від 24.07.2013 року).
Договір набуває чинності у момент одержання стороною, яка направила пропозицію укласти договір (оферту), відповіді другої сторони про прийняття цієї пропозиції (акцепту) - підписання договору обома сторонами. Така відповідь має бути вчинена у письмовій формі та передана особисто, службою кур'єрської доставки, факсом або поштою листом на замовлення з повідомленням про вручення. Договір діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань (пункту 3.4. договору).
На виконання пункту 2.2. договору позивач перерахував на користь відповідача 108092,00 грн. передоплати, що підтверджується платіжними дорученнями № D 1016UE3ZA від 16.10.2013 року на суму 54 046,00 грн. та № D1128UEM4X від 28.11.2013 року на суму 54046,00 грн. (а.с. 26-27 том 1).
За актом приймання - передачі документації № 1 від 16.12.2013 року, підписаним керівниками та скріпленим печатками обох сторін, позивач передав, а відповідач прийняв у повному обсязі пакет документів, необхідних для розробки проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь (а.с. 25 том 1).
Таким чином, визначені пунктом 2.2.2. договору умови для початку виконання відповідачем робіт з розроблення проекту землеустрою позивачем були забезпечені шляхом належного виконання ним прийнятих на себе договірних зобов'язань.
Невиконання відповідачем договірних робіт і є причиною виникнення спору.
Відповідно до частини першої статті 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
За умовами статті 25 Закону України "Про землеустрій" одним із видів документації із землеустрою є проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.
Частиною третьої статті 26 вказаного Закону встановлено, що взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина перша статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
За частиною першою статті 846 Цивільного кодексу України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.
При цьому за змістом статті 27 Закону України "Про землеустрій" замовники документації із землеустрою за рахунок власних коштів мають право не тільки на вибір розробника та укладення з ним договору, якщо інше не передбачено законодавством України, а й право визначати строк виконання робіт і порядок розгляду документації із землеустрою, визначати за погодженням із розробником документації із землеустрою вартість робіт із землеустрою і порядок їх оплати.
У свою чергу розробники документації із землеустрою зобов'язані виконати роботи із складання документації у строк, передбачений договором, який не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору (пункт г) частини другої статті 28 Закону України "Про землеустрій").
Згідно з пунктом 3.1. договору початок виконання робіт з розроблення проекту землеустрою - надання замовником повного пакету документів, необхідних для виконання робіт, отримання виконавцем усіх необхідних вихідних даних для розробки проекту землеустрою та оплата замовником робіт і послуг (п. 2.2. договору), їх закінчення - момент повного виконання зобов'язань за договором. Строк виконання проекту землеустрою не повинен перевищувати трьох календарних місяців з дня надання замовником повного пакету документів та підписання сторонами акту прийому - передачі документів.
За таких обставин, приймаючи до уваги забезпечення позивачем умов для виконання робіт за договором, що підтверджується двостороннім актом № 1 від 16.12.2013 року, враховуючи вимоги пункту 3.1. договору щодо строку їх виконання, зазначені роботи мали бути виконані відповідачем не пізніше 16.03.2014 року.
На час розгляду справи докази на підтвердження виконання відповідачем робіт за договором відсутні, що свідчить про прострочку виконання відповідачем договірних зобов'язань.
Відповідно до частини першої статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов'язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків (частина третя статті 612 Цивільного кодексу України).
Згідно з частиною другою статті 224 Господарського кодексу України під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною , втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Листом № 507 від 05.08.2014 року позивач повідомив відповідача про відмову від прийняття робіт за договором та заявив вимогу про відшкодування збитків у сумі перерахованої передоплати - 108 092,00 грн., яка залишена відповідачем без будь-якого реагування (а.с. 28 - 32 том 1).
За змістом статті 28 Закону України "Про землеустрій" у разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації із землеустрою несуть відповідальність, передбачену договором і законом.
Враховуючи встановлені обставини справи, заявлені позовні вимоги є законними, обгрунтованими, а відтак підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача у сумі 2 161,84 грн.
Керуючись статтями 4, 32-34, 36, 43-44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Топогеокад" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Карла Лібкнехта, буд. 4-А, ідентифікаційний код 38359234) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" (51010, Дніпропетровська область, Царичанський район, с. Бабайківка, вул. Театральна, буд. 1, ідентифікаційний код 30508364) попередню оплату у сумі 108 092,00 грн. та судовий збір у сумі 2 161,84 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 16.10.2014 року.
Суддя І.І. Колісник
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2014 |
Оприлюднено | 21.10.2014 |
Номер документу | 40931737 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні