Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
=======================================================================================================================================================================
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"15" жовтня 2014 року Справа № 927/1313/14
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Цимбал-Нарожної М.П., розглянувши матеріали справи
за позовом: публічного акціонерного товариства "Банк Форум"
02100, б-р Верховної Ради, 7, м.Київ;
в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" Соловйової Н.А.;
до відповідача: приватного підприємства "Харків-Електро"
14017, вул. Щорса,33, м.Чернігів;
про стягнення 927,00грн.;
за участю представників сторін:
від позивача: Савенко Г.В. (дов. №10/27-14 від 11.08.2014р.)- начальник відділу;
від відповідача: не з'явились;
в с т а н о в и в :
публічне акціонерне товариство "Банк Форум" звернулось до господарського суду Чернігівської області з позовом до приватного підприємства "Харків-Електро" про стягнення 927,00грн. заборгованості по обслуговуванню рахунку за договором банківського рахунку №б/н від 27.01.2009р.
Свої вимоги позивач обґрунтовує ч.1 ст.1071 ЦК України, Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті та зазначає, що ним надавались послуги по обслуговуванню рахунку в період з 26.02.2014р. по 13.06.2014р., а договірне списання комісій є правом Банку, а не його обов'язком.
Крім того, договірне списання є лише одним із способів, зручних платнику, для належного погашення своїх зобов'язань перед банком, шляхом надання йому доручення на здійснення такого списання, та не може являтись єдиним способом для виконання грошового зобов'язання.
Разом з тим, позивач зазначає, що до спірних правовідносин слід застосувати норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 21.08.2014р. порушено провадження у справі та розгляд справи призначено на 03.09.2014р., після чого розгляд справи відкладався до 29.09.2014р., 06.10.2014р. та 15.10.2014р..
Суд перейшов до розгляду спору по суті в судовому засіданні 03.09.2014р..
Відповідач у відзиві на позов просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що відповідно до п.5.1. Договору банківського рахунку та до ст. 1071 ЦК України, позивач взяв на себе обов'язок самостійно, без будь-яких заяв чи доручень, здійснювати перерахунок коштів з рахунку Відповідача в рахунок оплати послуг Банку наданих за договором, яке здійснюється за наявності коштів на поточному рахунку; згідно до наданої Банком виписки №4200 на рахунку ПП «Харків-Електро», наявні кошти в сумі 49454,05грн., що дає можливість Позивачу виконати свої зобов'язання по Договору, а відтак, відповідно до ч.4 ст. 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», початок тимчасової адміністрації та ліквідації не є підставою для невиконання, припинення або розірвання договорів, які забезпечують операційну діяльність.
Разом з тим, відповідач зазначає, що його рахунок в спірний період не обслуговувався у зв'язку з введенням тимчасової адміністрації.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідача, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне:
Відповідно до ч. 1 статті 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частина 1 статті 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За юридичною природою вказаний Договір та додаткові договори є договором банківського рахунку.
Відповідно до ст. 1066 ЦК України, за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
За загальним правилом реалізація кредитно-розрахункових відносин у безготівковій формі відбувається шляхом перерахування коштів з одного банківського рахунку на інший. Їй передує укладення договору банківського рахунку, на підставі якого відбувається відкриття рахунку, прийняття, зарахування, перерахування, видача грошових коштів, проведення інших операцій за рахунком.
Банківські рахунки - рахунки, на яких обліковуються власні кошти, вимоги, зобов'язання банку стосовно його клієнтів і контрагентів та які дають можливість здійснювати переказ коштів за допомогою банківських платіжних інструментів (ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 07.12.2000 № 2121).
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 5 квітня 2001 року N 2346 банки мають право відкривати своїм клієнтам вкладні (депозитні), поточні та кореспондентські рахунки. Вкладний (депозитний) рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів, що передаються клієнтом банку в управління на встановлений строк та під визначений процент (дохід) відповідно до умов договору. Поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України. Кореспондентський рахунок - рахунок, що відкривається одним банком іншому банку для здійснення міжбанківських переказів.
27.01.2009р. між АКБ «Форум» та ПП «Харків-Електро» укладено договір банківського рахунку №б/н (далі - Договір).
Відповідно до п.1.1. Договору, Банк відкриває клієнту поточний рахунок у національній та/або іноземній валюті, та/або банківських металах (далі-рахунок) відповідно до Цивільного кодексу України, Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», Інструкції про порядок відкриття, використання та закриття рахунків у національній та іноземній валютах», та здійснює його розрахунково-касове обслуговування відповідно до Положення «Про оформлення та виконання документів на перерахування, зарахування, купівлю та продаж іноземною валюти або банківських металів», «Положення про здійснення уповноваженими банками операцій з банківськими металами», Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті, в тому числі здійснює функції розрахункової палати відповідно до Положення про розрахункові палати для пред'явлення векселів до платежу та отримує плату за обслуговування Клієнта згідно з тарифами на операції та послуги АКБ «Форум» (далі-Тарифи). Клієнт може обрати тарифний пакет на операції та послуги АКБ «Форум» (далі-Тарифний пакет), який визначається у п.3.4.10. Договору.
На виконання умов Договору Банком відкрито на ім'я відповідача рахунок №26000300064049, про що не заперечувалось відповідачем.
Крім того, між Позивачем та Відповідачем було підписано додаткові угоди, якими внесено зміни та доповнення до Договору банківського рахунку, а саме: додаткова угода від 28.01.2009р., додатковий договір від 06.11.2009р., додатковий договір від 25.08.2011р., додатковий договір від 26.12.2011р., додаткова угода від 28.02.2012р..
25.08.2011р. сторони уклали Додатковий договір до Договору банківського рахунку на розрахункове обслуговування за допомогою автоматизованої банківської системи «IFOBS КЛІЄНТ-БАНК» (далі - Додатковий договір від 25.08.2011р.), відповідно до п.1.1. якого Клієнт доручив, а Банк взяв зобов'язання забезпечити належним чином розрахункове обслуговування поточного рахунку Клієнта, а також надання інформаційних послуг/повідомлень за допомогою автоматизованої банківської системи «IFOBS КЛІЄНТ-БАНК».
26.11.2011р. між ПАТ «Банк Форум» та ПП «Харків-Елеткро» укладено Додатковий договір до Договору банківського рахунку, в якому сторони досягли угоди змінити та викласти Договір в новій редакції.
Відповідно до п.1.1., п.1.2. Додаткового договору від 26.12.2011р., Банк відповідно до чинного законодавства України відкриває Клієнту поточний рахунок/ки (далі-Рахунок) для здійснення розрахунково-касових операцій на зберігання коштів на ньому; дія цього договору поширюється на поточні рахунки, що відкриті Банком Клієнтові в національній/іноземних валютах та у тому числі на поточні рахунки за спеціальним режимом їх використання.
28.02.2012р. сторони уклали Додаткову угоду до Договору банківського рахунку про зміну тарифного плану, та встановили факт обрання та отримання за Договором тарифного пакету «Абсолют».
На виконання умов Договору Банком здійснювались розрахунково-касове обслуговування відповідача, що підтверджується наданою суду випискою по особовому рахунку ПП «Харків-Електро» №26000300064049 від 22.09.2014р.. З поданої виписки банку вбачається, що по рахунку №26000300064049 у період з 25.02.2014р. по 13.06.2014р. здійснювалось операції по списанню та зарахуванню коштів, тобто позивачем здійснювались банківські операції по рахунку відповідача та надавались безперервні послуги.
Отже, позивачем належним чином доведено факт надання послуг по обслуговуванню рахунку відповідача за Договором.
Частина 1 коментованої ст.1066 ЦК України містить визначення договору банківського рахунку, з якого випливає, що вказаний договір є консенсуальним та двостороннім.
Зі змісту ч. 4 ст. 1068 та ст. 1070 ЦК України вбачається, що він може бути оплатним. При цьому обов'язок із оплати може покладатися як на банк так і на клієнта. Так, відповідно до ч. 4 ст. 1068 клієнт зобов'язаний сплатити плату за виконання банком операцій за рахунком клієнта, якщо це встановлено договором.
Згідно до пунктів 4.1.-4.5. Додаткового договору від 26.11.204р., сторонами встановлено наступні правила щодо вартості послуг та порядку розрахунків:
- вартість надання послуг/проведення операцій за Рахунком Клієнта визначається згідно діючих Тарифів Банку на розрахунково-касове обслуговування у національній та/або іноземній валюті. Клієнт сплачує Банку комісії за разові послуги (далі-разові комісії) у момент (в день) проведення банківських операцій (надання послуг) та комісію за безперервні послуги (далі - щомісячні комісії) 26 числа поточного місяця (якщо 26 число припадає на вихідний день, не пізніше наступного робочого дня) з періодом нарахування з 26 числа попереднього місяця по 25 число поточного місяця згідно діючих тарифів Банку та умов цього Договору;
- всі комісії за послугу та/або операції проведені Клієнтом по всім відкритим його рахункам в банку Клієнт сплачує з Рахунку в національній валюті. У разі наявності у Клієнта 2-х та більше відкритих Рахунків в Банку в національній валюті, комісії за послуги та/або операції списуються Банком та/або сплачуються Клієнтом з Рахунку, що було відкрито першим;
- у разі недостатності на Рахунках Клієнта коштів для оплати комісій, Клієнт повинен забезпечити їх погашення протягом 7 календарних днів з дня її нарахування згідно з умовами Договору. У разі неможливості здійснити оплату послуг Банку відповідно до умов цього Договору зі свого рахунку, оплачувати послуги Банку іншим способом, що не суперечить законодавству України;
- клієнт доручає банку здійснювати меморіальним ордером договірне списання заборгованості Клієнта перед Банком за надані послуги/проведені операції за цим Договором та/або іншими договорами, укладеними між Банком та Клієнтом. Сторони домовились, що сума такої заборгованості списується у першому порядку.
Відповідно до п.3.1.11. Додаткового договору від 26.12.2011р., Банк має право здійснювати договірне списання коштів з Рахунку Клієнта в межах фактичного залишку доступних коштів на Рахунку у випадку своєчасних розрахунків Клієнта з Банком за цим Договором та /або іншими договорами, укладеними між Сторонами під час дії цього договору, якщо таке право не передбачене цим Договором, Додатковими договорами та/або іншими договорами.
Відповідно до п.3.4.3. Додаткового договору від 26.12.2011р., Клієнт зобов'язаний своєчасно та у повному розмірі здійснювати оплату послуг наданих йому Банком у строки та розмірі згідно з діючими Тарифами та умов цього Договору.
Відповідно до п.3.4.4 - 3.4.5. Додаткового договору від 25.08.2014р., Клієнт зобов'язаний в момент здійснення операції сплатити Банку комісійну винагороду за проведення платежів згідно Тарифів Банку; сплатити Банку комісійну винагороду за розрахункове обслуговування Рахунку з використанням системи «IFOBS КЛІЄНТ-БАНК» і за супроводження системи «IFOBS КЛІЄНТ-БАНК» згідно до Тарифів Банку у порядку та у строки, що зазначені у Договорі банківського рахунку.
Відповідно до п.1 Тарифів на послуги та операції за поточними рахунками, наданих позивачем (арк. справи 108), комісія за розрахунково-касове обслуговування поточного рахунку в національній валюті за тарифним пакетом «Абсолют» складає 309,00грн.
Так, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 927,00грн. за обслуговування рахунку за Договором, а саме: 309,00грн. заборгованості за період з 26.02.2014р. по 25.03.2014р., 309,00грн. заборгованості за період з 26.03.2014р. по 25.04.2014р., 309,00грн. заборгованості за період з 26.05.2014р. по 13.06.2014р..
Відповідно до п. 4.4 Додаткового договору від 26.12.2011р., у разі недостатності на Рахунках Клієнта коштів для оплати комісій, Клієнт повинен забезпечити їх погашення протягом 7 календарних днів з дня її нарахування згідно з умовами Договору. У разі неможливості здійснити оплату послуг Банку відповідно до умов цього Договору зі свого рахунку, оплачувати послуги Банку іншим способом, що не суперечить законодавству України.
Таким чином, оскільки відповідач отримував розрахунково-касове обслуговування поточного рахунку за Договором банківського вкладу, отже у нього виникло зобов'язання перед позивачем по сплаті комісії за обслуговування рахунку.
Станом на час вирішення спору відповідач не виконав зобов'язання перед позивачем по сплаті комісії за обслуговування рахунку.
Заперечення відповідача, стосовного того, що рахунок відповідача не обслуговувався за заявлений позивачем період, а тому відсутні підстави для нарахування комісії за обслуговування рахунку, не приймаються судом та спростовуються матеріалами справи.
Крім того, суд зазначає, що з аналізу умов Договору банківського рахунку, а саме щодо прав та обов'язків сторін, Банк має право, а не обов'язок за Договором, здійснювати договірне списання коштів з рахунку Клієнта, в тому числі, у випадку несвоєчасних розрахунків Клієнта з Банком, списання комісій за послуги/операції проведені по рахункам. В свою чергу, Клієнт зобов'язаний здійснювати оплату наданих йому Банком послуг.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, що факт наявності основного боргу у відповідача перед позивачем в сумі 927,00 грн. належним чином доведений, документально підтверджений і відповідачем належним чином не спростований, а відтак, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача основного боргу в сумі 927,00 грн. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, на підставі постанови правління Національного банку України від 13.03.2014р. за №135 "Про віднесення ПАТ "Банк Форум" до категорії неплатоспроможних", 14.03.2014р. виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №14 про запровадження тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Банк Форум».
13.06.2014р. Постановою Правління Національного банку Україна №335 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Банк Форум», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення: відкликати банківську ліцензію та ліквідувати ПАТ «Банк «Форум».
Рішенням від 16.06.2014р. №49 «Про початок ліквідації ПАТ «Банк «Форум» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію», виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, прийняла рішення розпочати ліквідацію ПАТ «Банк Форум», відповідно до плану врегулювання від 16.06.2014р., призначити уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «Банк Форум» начальника відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Фонду Соловйову Н.А..
Отже, починаючи з 14.03.2014р. до спірних правовідносин необхідно застосовувати, зокрема, спеціальний Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а відтак, договірне списання Банком комісії за обслуговування рахунку під час дії тимчасової адміністрації та процедури ліквідації Банку суперечить приписам ст.26, 36 вище зазначеного Закону та безумовно порушить права інших вкладників Банку на отримання власних вкладів та порядок черговості задоволення вимог кредиторів.
Частиною 6 ст. 84 ГПК України передбачено, що в резолютивній частині рішення вказується про розподіл господарських витрат між сторонами, про повернення судового збору з бюджету.
Відповідно ст.49 ГПК України, суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно статті 49 ГПК України та Закону України „Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI, господарський суд вважає за необхідне стягнути з відповідача до державного бюджету 1827,00грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 49, ст. - ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з приватного підприємства «Харків-Електро» (14017, вул. Щорса,33, м.Чернігів, р/р 26000300000751 в ПАТ «Банк Форум», МФО 322948, код ЄДРПОУ 34654369) на користь публічного акціонерного товариства «Банк Форум» (02100, б-р Верховної Ради, 7, м.Київ, р/р 32071418601 в ГУ НБУ м.Київ, МФО 321024, код ЄДРПОУ 21574573) 927,00грн. основного боргу.
3. Стягнути з приватного підприємства «Харків-Електро» (14017, вул. Щорса,33, м.Чернігів, р/р 26000300000751 в ПАТ «Банк Форум», МФО 322948, код ЄДРПОУ 34654369) до державного бюджету (р/р 31217206783002 в ГУ ДКСУ у Чернігівській області, отримувач - УК у м. Чернігові/м.Чернігів/22030001, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38054398) 1827,00грн. судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя М.П. Цимбал-Нарожна
Повний текст рішення підписано 20 жовтня 2014 року.
Суддя М.П. Цимбал-Нарожна
.
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2014 |
Оприлюднено | 21.10.2014 |
Номер документу | 40948376 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Цимбал-Нарожна М.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні