36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
21.08.2014р. Справа №917/1223/14
Господарський суд Полтавської області
в складі головуючого судді Кульбако М.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Коценко Л.В. (після перерви - не з'явився)
від відповідача: Лимар І.А. (після перерви - не з'явився)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Згода",
вул. Перемоги, 25, м. Кременчук, 39605
до Колективного підприємства "Контакт PLUS",
вул. Перемоги, 25, кв.4, м. Кременчук, 39605
про стягнення 7 986,75 грн., -
В С Т А Н О В И В :
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Згода" звернулось до господарського суду Полтавської області з позовом до колективного підприємства "Контакт PLUS" про стягнення 7 986,75 грн., з яких 7 073,32 грн.- основний борг, 568,64 грн. - інфляційні втрати, 344,79 грн. - 3 % річних, посилаючись на невиконання відповідачем зобов'язання по оплаті платежів на утримання будинку по вул. Перемоги, 25 за період з 01 березня 2011 р. по 30 квітня 2014р.
В обгрунтування своїх позовний вимог позивач посилається на те, що відповідач є власником квартири №4 (нежитлового приміщення) в будинку №25 по вул. Перемоги в м.Кременчук, але в порушення Рішення Загальних зборів членів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку №2 від 04.11.2012 року, ухиляється від оплати платежів на утримання будинку та прибудинкової території.
Як вказує позивач, з березня 2011р. КП "Контакт PLUS" перестало сплачувати платежі на утримання будинку та поточні витрати.
01.12.2013 р. на адресу КП "Контакт PLUS" було направлено Акт взаємних розрахунків станом на 01.12.2013 p. Даний Акт отриманий КП "Контакт PLUS" 04.12.2013p., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.23-24).
Згідно позовної заяви, позивач вважає, що станом на 01.05.2014 р. за КП "Контакт PLUS" утворилась заборгованість по оплаті платежів на утримання будинку у розмірі 7 073, 32 грн. (згідно тарифів, встановлених рішенням Загальних зборів ОСББ "Згода" від 04.11.2012.) за період з березня 2011 року по квітень 2014р.
В судових засіданнях 15.07.14р. та 05.08.14р.представником позивача позовні вимоги підтримані в повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві.
Відповідач у запереченнях на позовну заяву (а.с.47), а також його представник у судових засіданнях 15.07.14р. та 05.08.14р. проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що між сторонами відсутні будь-які договірні відносини, зобов'язання по відшкодуванню витрат на утримання будинку КП "Контакт PLUS" повністю сплачено в розмірі за ставками, встановленими для власників квартир, на підтвердження чого надано копії документів, які судом долучені до матеріалів справи, а оплата комунальних послуг здійснюється відповідачем на підставі окремих договорів з відповідними установами та організаціями(а.с.68-101).
В судовому засіданні 05.08.2014 року було оголошено перерву до 21.08.2014 року.
Після перерви представники сторін в судове засідання не з'явилися, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою від 05.08.2014р. (а.с.102)
Зважаючи на те, що наявних в матеріалах справи доказів достатньо для вирішення спору, а явка сторін не визнавалася обов'язковою, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив, що: Колективне підприємство "Контакт PLUS" є власником квартири (нежитлового приміщення) № 4, розташованої за адресою м. Кременчук, вул. Перемоги, буд.25, що підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 03.11.2003р., зареєстроване в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 07.11.2003р. (а.с.19-21).
Обов'язок власників жилого приміщення по несенню витрат на утримання будинку і прибудинкової території, сплаті комунальних послуг покладений нормами ст.ст. 319, 322 ЦК України, ст.ст. 12,13,20,29 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги".
Статтею 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Згідно статей 13 та 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо) відносяться до комунальних послуг і здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
Згідно пункту 1 ч. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем укладено договори з виконавцями на послуги водопостачання та водовідведення, постачання електричної енергії, постачання теплової енергії в гарячій воді, а також договір оренди земельної ділянки з власником земельної ділянки(а.с.69-88)
Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011р. N 869, визначає механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги (далі - виконавці), суб'єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями (далі - субпідрядники), органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).
Порядком встановлено, що з власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - договір про надання послуг).
Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.
Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.
Пунктом 3 Порядку визначено, що під час установлення тарифу на послуги необхідно забезпечувати прозорість визначення вартості усіх послуг з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири, житлового приміщення у гуртожитку та нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку).
ОСББ "Згода" виконує функції з комплексного обслуговування та утримання житлового будинку 25 по вул. Перемоги в м.Кременчуці (а.с.42).
Пунктом 1 ст. 20 ЗУ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що частка в загальному обсязі обов'язкових платежів на утримання і ремонт неподільного та загального майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі приміщень, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
У відповідності до п. 1 ст. 15 ЗУ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" власник зобов'язаний виконувати рішення статутних органів і в повному обсязі сплачувати належні платежі.
Статтею 10 ЗУ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання відноситься визначення розмірів внесків та платежів членами об'єднання.
Рішенням Загальних зборів членів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Згода" № 2 від 04.11.2012 р. встановлено загальний розмір внесків членами об'єднання на утримання будинку та поточні витрати в розмірі 1.70 грн. за 1 кв.м., а для власників приміщень, які переведені із житлового до нежитлового фонду в розмірі 2,43грн. за 1 кв. м. (а.с.14-17).
Як зазначалося вище, пунктом 1 ст. 20 ЗУ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що частка в загальному обсязі обов'язкових платежів на утримання і ремонт неподільного та загального майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі приміщень, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Даним законом не передбачено право Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку встановлювати різні розміри платежів на утримання будинку та прибудинкової території в залежності від напрямку чи форми використання власником належного йому майна, а тому встановлення рішенням Загальних зборів членів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Згода" № 2 від 04.11.2012 р. підвищених розмірів внесків на утримання будинку для власників приміщень, які переведені із житлового до нежитлового фонду суперечить вимогам законодавства України і не може бути підставою для задоволення заявлених позовних вимог.
Виходячи з викладеного, суд виходить із встановленого рішенням позивача загального розміру витрат.
Відповідачем надано розрахунок вартості на утримання будинку по вул. Перемоги, 25, кв. 4 у м. Кременчук загальною площею 76,6 кв.м. за період з 01.01.2011р. по 30.06.2014р. (контррозрахунок ціни позову) (а.с.61-62), з якого вбачається, що загальна сума боргу становить 5469,24грн. (станом по червень 2014 року включно), яку відповідачем сплачено 14.07.2014р., що підтверджується платіжним дорученням №306 (а.с.63).
Згідно п.4.4 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", господарський суд припиняє провадження у справі в зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 1-1 статті 80 ГПК) у випадку припинення існування предмету спору (наприклад, сплата боргу).
Припинення провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе у разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив своє існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення провадження по справі, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не припинення провадження по справі.
Таким чином, відповідачем сплачено основну суму боргу в розмірі 5469,24 грн. після порушення провадження по справі, а тому провадження в частині позовних вимог про стягнення основного боргу за період до 01.05.2014 року в розмірі 5 208,80грн. підлягає припиненню на підставі пункту 1-1 частини першої статті 80 ГПК України.
В іншій частині позовних вимог про стягнення основного боргу суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з мотивів, викладених вище.
Крім вимоги про стягнення з відповідача основного боргу, позивачем також заявлено вимоги про стягнення з відповідача 568,64 грн. - інфляційних втрат, 344,79 грн. - 3 % річних, посилаючись на несвоєчасне здійснення оплати.
Статтею 11 ЦК України встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають, зокрема, з договору або іншого правочину.
Відповідно до статей 525, 526 ЦК України та положень статті 193 Господарського кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином згідно умов договору та вимог діючого законодавства.
Як встановлено судом, у КП "Контакт PLUS" з 01.01.2011р. відсутні будь-які договірні відношення з ОСББ "Згода" Відсутність договірних відносин не спростовано позивачем.
Згідно пояснювальної записки №60 від 04.08.2014р. (а.с.68), відповідач не відмовляється від сплати експлуатаційних послуг на утримання будинку, а також від підписання Договору з позивачем, якщо він буде приведений у відповідність до норм діючого законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання в будь - який час.
Згідно статей 610-612 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, що тягне за собою настання правових наслідків, встановлених договором або законом.
Положеннями ч.2 статті 625 ЦК України грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми.
Як зазначалося вище, договірні відносини між позивачем та відповідачем відсутні, законодавством не встановлено правових наслідків щодо невиконання або несвоєчасного виконання рішень загальних зборів ОСББ щодо строків сплати витрат на утримання будинку та поточних витрат, а тому відсутні підстави для висновку про прострочення відповідачем виконання грошових зобов'язань та задоволення вимог позивача про стягнення інфляційних втрат та 3% річних.
Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
У відповідності до статті 49 ГПК України, судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, матеріали справи, обставини справи в їх сукупності, дослідивши і оцінивши подані докази, керуючись ст. ст. 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Припинити провадження у справі в частині стягнення 5208,80 грн. основного боргу у зв'язку з відсутністю предмету спору.
2. В іншій частині позовних вимог відмовити.
3. Стягнути з Колективного підприємства "Контакт PLUS" (вул.Перемоги,25, кв.4, м.Кременчук, 39605, код ЄДРПОУ 23816595) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Згода" (вул.Перемоги,25. м. Кременчук, 39605, код ЄДРПОУ 25664385) 1119,57 грн. на повернення судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного господарського суду через господарський суд Полтавської області на протязі 10 днів.
Повне рішення складено 26 серпня 2014 року.
СУДДЯ Кульбако М.М.
Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2014 |
Оприлюднено | 24.10.2014 |
Номер документу | 41001605 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Кульбако М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні