ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2014 р. Справа № 923/1294/14
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригузи П.Д. при секретарі Рубанику О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1,
до відповідача-1: Приватного підприємства "Рось", ідентифікаційний код 30568842, вул. Зелена, 3, с. Малокаховка Каховського району Херсонської області,
до відповідача-2: Каховської міської ради Херсонської області, ідентифікаційний код 26433050, вул. Карла Маркса, 103, м. Каховка Херсонської області,
про визнання недійсним договору оренди землі,
за участю представників сторін:
від позивача: адвокат ОСОБА_2, ордер серія НОМЕР_2 від 30.09.2014 р.
від відповідача-1 - не прибув;
від відповідача-2 - не прибув.
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (позивач) як фізичною особою-підприємцем подано позов до Приватного підприємства "Рось" (відповідач-1) та Каховської міської ради Херсонської області (відповідач-2) про визнання недійсним договору оренди землі, а також про стягнення з відповідачів судових витрат зі сплати судового збору та правової допомоги адвоката.
Ухвалою від 04.09.2014 р. господарський суд прийняв позовну заяву та порушив провадження у справі, призначив справу до розгляду на 30.09.2014 р., витребував від позивача належним чином посвідчені копії реєстраційних документів та інших доказів, необхідних для розгляду справи.
Позивач та його представник у судовому засіданні обґрунтовує позовну вимогу тим, що він є суборендарем земельної ділянки права комунальної власності, орендарем якої є відповідач-1, самостійно сплачує орендну плату за землю на рахунки власника землі відповідача-2, вважає, що через визнання договору оренди недійсним може набути статусу орендаря земельної ділянки, просить позов задовольнити. Підставою для визнання договору оренди недійсним вважає факт підписання договору оренди особою, яка не мала на те повноважень, а саме ОСОБА_3, в той час, коли керівником відповідача-1 на час підписання договору був ОСОБА_4.
Позивачем подано до суду заяву про покладання судових витрат виключно на позивача.
Відповідач не забезпечив участь у судовому засіданні уповноваженого представника, в той же час надав до суду відзив на позов, проти позову заперечує, вважає сам факт звернення позивача з позовом зловживанням правами, оскільки викладені у позові вимоги не відповідають законодавству, будь-які права або правові інтереси позивача договором оренди або діями відповідачів не порушуються.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про відмову у позові повністю з наступних підстав.
Як вбачається з наданих сторонами матеріалів рішенням Каховської міської ради Херсонської області № 496/27 від 26.04.2012 р. «Про затвердження технічних документацій щодо відведення та надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення в оренду» (а.с. 17) було затверджено технічну документацію по поновленню договору оренди земельної ділянки ПП «Рось» загальною площею 41,0857 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої в південній частині міста у зв'язку з продовженням терміну дії договору оренди. Продовжено договір оренди земельної ділянки загальною площею 41,0857 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на п'ять років
На підставі вказаного рішення 18.06.2012 р. між Каховською міською радою Херсонської області та ПП «Рось» було укладено Договір оренди землі (а.с. 11), відповідно до пунктів 1, 2, 8 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове, на п'ять років, платне користування земельну ділянку площею 41,0857 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Договір оренди землі зареєстровано у книзі реєстрації договорів оренди земельної ділянки, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.06.2012 року за №651040004000150.
Договір оренди від 18.06.2012 р. підписано від імені орендаря ОСОБА_3
Каховською міською радою 25.10.2012 року прийнято рішення № 614/33 «Про надання згоди на передачу земельної ділянки у суборенду (а.с. 26), яким надано згоду ПП «Рось» на передачу ФОП ОСОБА_1 орендованої земельної ділянки площею 41,0857 га (південна частина міста) у суборенду на два роки.
За договором суборенди між ПП «Рось» та ФОП ОСОБА_1 від 27.11.2012 року, зареєстрованим у Державному реєстрі земель 27.11.2012 року, номер запису за №651040004000232 (а.с. 20-25) вказана земельна ділянка передана на два роки у користування суборендарю за актом.
Договір суборенди підписано від імені ПП «Рось» керівником ОСОБА_4
Відповідно до ст. 241 ЦК України правочин, вчинений представником з перевищенням повноважень, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення правочину цією особою. Правочин вважається схваленим зокрема у разі, якщо особа, яку він представляє, вчинила дії, що свідчать про прийняття його до виконання.
Як видно з дій Каховської міської ради та ПП «Рось» щодо передачі в оренду та реєстрації договору оренди землі, а пізніше з підготовки і передачі в суборенду земельної ділянки від ПП «Рось» до ФОП ОСОБА_1, а також з тексту договору суборенди сторонами прийнято до виконання зобов'язання по користуванню земельною ділянкою, отже, відсутні будь-які підстави вважати, що сторонами договору, зокрема ПП «Рось», не схвалено цей правочин. Отже, правочин відповідає закону, вважається схваленим і таким, що створює, змінює і припиняє цивільні права та обов'язки з моменту вчинення цього правочину.
Позивач ФОП ОСОБА_1 не є стороною договору оренди, про визнання недійсним якого він заявив позов. Позивач є стороною іншого договору, що є похідним від основного договору оренди.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про оренду землі» орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. Строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі. У разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється. Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.
Позивачем, таким чином, невірно визначено правовий інтерес у визнанні недійсним договору оренди, оскільки наслідком визнання його недійсним автоматично припиняється і договір суборенди.
Позивач невірно визначив порядок набуття права оренди земельної ділянки комунальної власності або право переходу права оренди, оскільки суборендар не може набути права оренди через визнання недійсним основного договору оренди.
Порядок укладення договору оренди землі врегульовано ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону, тобто - на конкурентних засадах
Статтею 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Суд не знаходить підстав визнання недійсним договору оренди, передбачених ст.ст. 203, 215 ЦК України.
Правочин, договір оренди землі, що укладений 18.06.2012 р. між Каховською міською радою Херсонської області та ПП «Рось» не порушує прав та законних інтересів позивача, навпаки, став підставою, для набуття ним (ФОП ОСОБА_1) в подальшому прав суборендаря земельної ділянки.
За таких обставин позовні вимоги є безпідставними, такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України відносяться на позивача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
в и р і ш и в:
У позові відмовити повністю.
Повний текст рішення складено та підписано 23.10.2014 р.
Суддя П.Д. Пригуза
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2014 |
Оприлюднено | 27.10.2014 |
Номер документу | 41028300 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Пригуза П.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні