КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2014 року 810/4702/14
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області до Відкритого акціонерного товариства "Іскра", Публічного акціонерного товариства «Арксі» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області з позовом до Публічного акціонерного товариства «Арксі» про стягнення заборгованості з відшкодуванням витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 92530,29 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.09.2014 здійснено заміну відповідача Публічного акціонерного товариства «Арксі» на Відкрите акціонерне товариство "Іскра".
В ході розгляду справи судом вирішено залучити другого відповідача - Публічне акціонерне товариство «Арксі», оскільки єдиною підставою сплати заборгованості підприємством є розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, який не був виставлений ВАТ "Іскра".
Так, ухвалою суду від 12.09.2014 залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Публічне акціонерне товариство «Арксі».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у ПАТ «Арксі» за період лютий-травень 2014 року виникла заборгованість до Пенсійного фонду України щодо відшкодування фактичних витрат виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком № 2 у сумі 92530,29 грн. Відповідач у добровільному порядку заборгованість не сплатив, тому позивач звернувся до суду.
Відповідач - ВАТ "Іскра" позов не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких просив суд у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що розрахунки на підприємство не надсилались. Крім того вказує на те, що у нього відсутній обов'язок сплачувати Управлінню Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області кошти.
Відповідач - ПАТ «Арксі» позов не визнав, надав суду письмові пояснення, в яких вказав, що підприємство не повинно здійснювати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки вказані у розрахунку особи працювали на Боярському машинобудівному заводі «Іскра», яке в подальшому було перетворено у Відкрите акціонерне товариство «Іскра».
Сторони у судове засідання не з'явились, натомість подали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Таким чином, суд вважає за можливим розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Іскра" є юридичною особою, зареєстровано платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області.
Також судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Арксі» є юридичною особою, зареєстровано платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області.
Як встановлено судом, позивачем виставлялись ПАТ «Арксі» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, з якими він був ознайомлений.
Позивачем на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список № 2) і частини другої Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначено розмір витрат, які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача у зв'язку з виплатою та доставкою пенсії за період з лютого по травень 2014 року.
Загальний розмір витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій за списком № 2 за період лютий-травень 2014 року складає 92530,29 грн.
Так, до розрахунків витрат на виплату і доставку пенсій, відшкодування яких вимагає здійснити ПАТ «Арксі», включено ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
Надаючи правову оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно з частиною другою Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що призначені особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004).
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Коло осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, визначено статтею 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення".
Тобто, пенсійне законодавство України встановлює обов'язок щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підприємствами та організаціями, які мають у своїх виробничих підрозділах робочі місця із шкідливими умовами праці.
Відповідно до пункту 10 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.
Відповідно до пункту 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно з пунктом 2.14 даної Інструкції, у графі 3 розділу "Відомості про роботу" як заголовок пишеться повне найменування підприємства. Під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу. У графі 3 пишеться: Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво із зазначенням їх конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у "Класифікаторі професій".
Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Процедура відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначена в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 6.2. Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з пунктом 6.3. Інструкції у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Сторонами по справі було надано належним чином засвідчені копії документів по тим, особам, які внесені у розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з лютого 2014 року, з квітня 2014 року та з травня 2014 року, зокрема: копії трудових книжок, копії довідок про підтвердження пільгового стажу; довідки про призначення пенсії.
При дослідженні наданих копій трудових книжок та копій довідок про підтвердження пільгового стажу, особи, які зазначені у списку, вбачається, що вони працювали на робочих місцях на Боярському машинобудівному заводі «Іскра».
Крім того, з даних документів вбачається, що Боярський машинобудівний завод «Іскра» було реорганізовано в Державний концерн «Арксі» наказ від 31.01.1992 №10 відповідно з наказом №121 від 25.12.1991 року Держкомітету УРСУ по Оборонпроммашу.
В подальшому, Державний концерн «Арксі» перетворено в ВАТ «Арксі» з 15.07.1996 року наказ №76-А від 15.07.1996 року. На підставі наказу №7/2 від 03.01.1996 року Фонду Держмайна, яке у свою чергу було перейменовано в Публічне акціонерне товариство «Арксі» згідно Закону України «Про акціонерні товариства» та протоколу загальних зборів акціонерів №10/9 від 10.09.2010 року.
Таким чином, з наведеного слідує, що правонаступником Боярського машинобудівного заводу «Іскра» є Публічне акціонерне товариство «Арксі», а не Відкрите акціонерне товариство "Іскра".
Відтак, посилання ПАТ «Арксі» на те, що підприємство не повинно здійснювати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки вказані у розрахунку особи працювали на Боярському машинобудівному заводі «Іскра», яке в подальшому було перетворено у Відкрите акціонерне товариство «Іскра», матеріалами не підтвердилось.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ВАТ «Іскра» не є правонаступником підприємств на якому працювали особи, які внесені у список.
Слід також зазначити, що правонаступництво між юридичними особами може бути встановлено за рішенням суду у окремому цивільному провадженні про встановлення факту, що має юридичне значення або за статутними документами юридичної особи. Як встановлено судом, рішення по даному юридичному факту не приймалось, а зі статутних документів наявних у матеріалах справи вбачається відсутність правонаступництва ВАТ «Іскра» за Боярським машинобудівним заводом «Іскра».
Таким чином, суд дійшов висновку, що у ВАТ «Іскра» відсутній обов'язок щодо відшкодування пільгових пенсій, оскільки останній не є правонаступником підприємств на якому працювали особи, які внесені у список, а такий обов'язок виникає у ПАТ «Арксі».
На підставі викладеного, судом встановлено, що у ПАТ «Арксі» утворилась та наявна заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначеної на пільгових умовах за списком №2, за період з лютого по травень 2014 року в сумі 92530,29 грн.
На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду надано не було.
Частиною 1 ст. 70 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оскільки наявність у ПАТ «Арксі» заборгованості підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи, будь-яких доказів на спростування обставин, викладених у позовній заяві, доказів щодо неправомірності визначення розміру та складу фактичних витрат на виплату та доставку пенсій або доказів добровільного погашення заборгованості відповідачем не надано, тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 94, 122, 159-163, 167, 254 КАС України, суд-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Арксі» (код ЄДРПОУ 14307512) на користь Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 92530 (дев'яносто дві тисячі п'ятсот тридцять) грн. 29 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Василенко Г.Ю.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2014 |
Оприлюднено | 31.10.2014 |
Номер документу | 41070215 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Василенко Г.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні