Рішення
від 22.09.2014 по справі 313/1297/14-ц
ВЕСЕЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 313/1297/14-ц

Провадження № 2/313/320/2014

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.09.2014 р. смт. Веселе

Веселівський районний суд Запорізької області в складі головуючого судді : Кравцова С.О., при секретарі судового засідання Василенко Л.В, за участю прокурора Подмаркової Н.С., представника відповідача КЗ « Білоріцька загальноосвітня школа « Шубіна О.П., представника відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом прокурора Веселівського районного суду Запорізької області в інтересах ГУ Держземагенства у Запорізькій області до КЗ « Білоріцька загальноосвітня школа « , ОСОБА_2 про визнання недійсним договору про спільний обробіток землі

В С Т А Н О В И В :

19.06.2014 року позивач звернувся до Веселівського районного суду з зазначеним позовом, де зазначає, що згідно ч. 1 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Зазначеною статтею також визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме: є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Статтею 45 ЦПК України передбачено можливість звернення прокурора до суду з метою представництва інтересів громадянина або держави.

Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

Порушення у сфері земельних відносин, спричинюють шкоду державі та є підставою для втручання органів прокуратури, у тому числі для звернення з позовами до суду в її інтересах.

Предметом позову є визнання недійсним договору, яким фактично передано у володіння та користування ОСОБА_2 земельні ділянки загальною площею 80 га, які належать державі та право розпоряджатися якими закріплено за Головним управлінням Держземагентства у Запорізькій області.

01.01.2011 року між КЗ «Білоріцька ЗОШ I-III ступенів Веселівської районної ради Запорізької області» та ОСОБА_2 строком на 4 роки (з 01.01.2011 по 01.01.2015) укладено договір про спільний обробіток землі площею 80 га (надалі - договір), який прокурор Веселівського району вважає незаконним та таким, що суперечить інтересам держави виходячи з наступного.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України (в редакції від 01.01.2011) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

За умовами спірного договору від 01.01.2011 сторони домовляються про спільний обробіток землі площею 80 га, яка знаходиться на території Білоріцької сільської ради Веселівського району. При цьому, жодних заходів, які передбачають вчинення спільних з ОСОБА_2 дій не передбачено.

Розділом II спірного договору сторонами визначено суму, а саме 40 тис.грн., яка підлягає сплаті ОСОБА_2 за користування земельною ділянкою площею 80 га для вирощування сільськогосподарської продукції.

Відповідно до ст. 1130 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників.

Згідно зі ст.1131 ЦК договір про спільну діяльність укладається у письмовій формі. Умови договору про спільну діяльність, у тому числі координація спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ, правовий статус виділеного для спільної діяльності майна, покриття витрат та збитків учасників, їх участь у результатах спільних дій та інші умови визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом про окремі види спільної діяльності.

Аналізом умов спірного договору, встановлено, що основною його ознакою є платне володіння та користування на певний строк земельною ділянкою, у договорі не передбачено вчинення жодного спільного заходу та мети для досягнення якої укладено договір.

Частиною 2 статті 235 ЦК України передбачено що удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про оренду землі» орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця.

Згідно з ч. 6 ст. 93 Земельного кодексу України (в редакції від 01.01.2011) орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).

Додатковими угодами до нотаріально посвідчених договорів оренди від 07.12.2001 на земельні ділянки площею 50 га та від 05.07.2001 на земельну ділянку площею 30 га передбачено право орендаря за згодою орендодавця передавати земельні ділянки у суборенду. Проте, орендодавець - Веселівська РДА такої згоди не давала.

Якщо основною ознакою договору є передача за плату земельної ділянки у користування на певний строк, то відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» та ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України (в редакції від 01.01.2011) цей договір є договором оренди землі (суборенди).

Позивач вважає, що спірний договір про спільну діяльність є удаваним правочином, який укладений з метою приховування справжнього правочину - договору суборенди землі.

Правовідносини сторін щодо оренди землі регулюються нормами Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі».

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч. 5 ст.126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону України «Про оренду землі» договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.

Також, земельні ділянки загальною площею 80 га, які передавались у користування ОСОБА_2 за спірним договором є державною власністю, отже передача земельної ділянки в суборенду повинна була здійснюватись (на момент укладення спірного договору) виключно за згодою орендодавця - Веселівської районної державної адміністрації Запорізької області та за умови проведення державної реєстрації договору суборенди.

Факт укладення договору про спільний обробіток землі від 01.01.2011 між КЗ «Білоріцька ЗОШ I-III ступенів Веселівської районної ради Запорізької області» та ОСОБА_2 з порушенням вимог законодавства також підтверджений висновком Державної інспекції сільського господарства в області.

Крім того позивач вважає, що спільний обробіток землі є недійсним у зв'язку із :

1. Укладанням договору про спільний обробіток землі з метою ухилення від укладання договору суборенди землі.

2. Фактичним переданням вказаної земельної ділянки у суборенду без згоди Веселівської РДА, яка на момент укладання спірного договору розпоряджалась земельними ділянками сільськогосподарського призначення.

3. Порушенням встановленого порядку надання земельних ділянок у суборенду.

4. Порушенням вимог, передбачених положеннями Земельного та Цивільного кодексів України, Закону України «Про оренду землі».

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просить суд

їх задовольнити.

Представник відповідач КЗ « Білоріцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Веселівської районної ради Запорізької області Шубін О.П. позовні вимоги позивача підтримав частково та зазначив, що за період розгляду справи між школою та ОСОБА_2 досягнута угода « Про розірвання договору про спільний обробіток землі від 01.01.2011 року « Угоду складено 05 вересня 2014 року та відповідно складено акт обстеження земельної ділянки від 05 вересня 2014 року, де в п.4 Акту зазначається : Сторони визнають, що земельна ділянка знаходиться в володінні та користуванні КЗ « Білоріцька ЗОШ І-ІІІ ступенів « та не підлягає передачі за актом приймання - передачі земельної ділянки.

Просить суд справу провадженням закрити за відсутністю спору, не згоден з пунктом 2 позовних вимог, щодо зобов'язання ОСОБА_2 передати актом приймання земельної ділянки, так як земельна ділянка фактично не передавалась ОСОБА_2

Представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 підтримав позицію відповідача № 1 та надали суду Акт обстеження та угоду про розірвання договору від 01.01.2011 року.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали наявні документи та матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Білоріцькою сільською радою Веселівського району 07.12.2001 з КЗ «Білоріцька ЗОШ I-III ступенів Веселівської районної ради Запорізької області» строком на 10 років укладено нотаріально посвідчений договір оренди земельної ділянки площею 50 га, з них: 39 га передано із земель запасу, 11 га із земель резерву Білоріцької сільської ради Веселівського району, який зареєстровано в реєстрі за № 2461. Відповідно до п. 2.1 договору земельна ділянка передається з метою сільськогосподарського використання для ведення сільськогосподарського виробництва. Розділом 3 вказаного договору передбачено право орендаря за згодою орендодавця - Білоріцької сільської ради, передавати у володіння та користування орендовану земельну ділянку іншій особі (суборенда).

05.07.2001 Білоріцькою сільською радою Веселівського району з Озернівською ЗОШ I - III ступенів строком на 10 років укладено нотаріально посвідчений договір оренди земельної ділянки площею 30 га, виділеної із земель резерву Білоріцької сільської ради Веселівського району, який зареєстровано в реєстрі за № 1254. Відповідно до п. 2.1 договору земельна ділянка передається з метою сільськогосподарського використання для ведення сільськогосподарського виробництва. Розділом 3 вказаного договору передбачено право орендаря за згодою орендодавця - Білоріцької сільської ради, передавати у володіння та користування орендовану земельну ділянку іншій особі (суборенда).

01.06.2011 та 31.10.2011 між Білоріцькою сільською радою Веселівського району, Веселівською районною державною адміністрацією та КЗ «Білоріцька ЗОШ I-III ступенів Веселівської районної ради Запорізької області» укладено додаткові угоди до договору оренди земельної ділянки від 05.07.2001 зареєстрованого в реєстрі за № 1254 та договору оренди земельної ділянки від 07.12.2001 зареєстрованого в реєстрі за № 2461, якими змінено первісного орендодавця - Білоріцьку сільську раду Веселівського району на Веселівську районну державну адміністрацію, продовжено термін дії договору до 01.06.2021 та 31.10.2021 відповідно. За умовами вказаних додаткових угод земельні ділянки надавались КЗ «Білоріцька ЗОШ I-III ступенів Веселівської районної ради Запорізької області» для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства, а пунктами 30 додаткових угод передбачено право орендаря за згодою орендодавця - Веселівської РДА передавати у користування орендовані земельні ділянки іншій особі (суборенда).

Відповідно до довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), наданої управлінням Держземагентства у Мелітопольському районі, земельна ділянка площею 30 га, передана в оренду КЗ «Білоріцька ЗОШ I-III ступенів Веселівської районної ради Запорізької області», є державною власністю та надана для сільськогосподарського виробництва. Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки, станом на 12.11.2013 склала 725188,14 грн.

Відповідно до довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), наданої управлінням Держземагентства у Мелітопольському районі, земельна ділянка площею 50 га, передана в оренду КЗ «Білоріцька ЗОШ I-III ступенів Веселівської районної ради Запорізької області», є державною власністю та надана для сільськогосподарського виробництва. Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки, станом на 12.11.2013 складає 1208646,90 грн.

01.01.2011 року між КЗ «Білоріцька ЗОШ I-III ступенів Веселівської районної ради Запорізької області» та ОСОБА_2 строком на 4 роки (з 01.01.2011 по 01.01.2015) укладено договір про спільний обробіток землі площею 80 га (надалі - договір), який прокурор Веселівського району вважає незаконним та таким, що суперечить інтересам держави виходячи з наступного.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України (в редакції від 01.01.2011) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

За умовами спірного договору від 01.01.2011 сторони домовляються про спільний обробіток землі площею 80 га, яка знаходиться на території Білоріцької сільської ради Веселівського району. При цьому, жодних заходів, які передбачають вчинення спільних з ОСОБА_2 дій не передбачено.

Розділом II спірного договору сторонами визначено суму, а саме 40 тис.грн., яка підлягає сплаті ОСОБА_2 за користування земельною ділянкою площею 80 га для вирощування сільськогосподарської продукції.

Відповідно до ст. 1130 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників.

Згідно зі ст.1131 ЦК договір про спільну діяльність укладається у письмовій формі. Умови договору про спільну діяльність, у тому числі координація спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ, правовий статус виділеного для спільної діяльності майна, покриття витрат та збитків учасників, їх участь у результатах спільних дій та інші умови визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом про окремі види спільної діяльності.

Аналізом умов спірного договору, встановлено, що основною його ознакою є платне володіння та користування на певний строк земельною ділянкою, у договорі не передбачено вчинення жодного спільного заходу та мети для досягнення якої укладено договір.

Частиною 2 статті 235 ЦК України передбачено що удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про оренду землі» орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця.

Згідно з ч. 6 ст. 93 Земельного кодексу України (в редакції від 01.01.2011) орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).

Додатковими угодами до нотаріально посвідчених договорів оренди від 07.12.2001 на земельні ділянки площею 50 га та від 05.07.2001 на земельну ділянку площею 30 га передбачено право орендаря за згодою орендодавця передавати земельні ділянки у суборенду. Проте, орендодавець - Веселівська РДА такої згоди не давала.

Відповідно до п. 25 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» за удаваним правочином (стаття 235 ЦК) сторони умисно оформляють один правочин, але між ними насправді встановлюються інші правовідносини. На відміну від фіктивного правочину, за удаваним правочином права та обов'язки сторін виникають, але не ті, що випливають зі змісту правочину.

Якщо основною ознакою договору є передача за плату земельної ділянки у користування на певний строк, то відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» та ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України (в редакції від 01.01.2011) цей договір є договором оренди землі (суборенди).

Таким чином, спірний договір про спільну діяльність є удаваним правочином, який укладений з метою приховування справжнього правочину - договору суборенди землі.

Правовідносини сторін щодо оренди землі регулюються нормами Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі».

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч. 5 ст.126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону України «Про оренду землі» договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.

Також, земельні ділянки загальною площею 80 га, які передавались у користування ОСОБА_2 за спірним договором є державною власністю, отже передача земельної ділянки в суборенду повинна була здійснюватись (на момент укладення спірного договору) виключно за згодою орендодавця - Веселівської районної державної адміністрації Запорізької області та за умови проведення державної реєстрації договору суборенди.

Факт укладення договору про спільний обробіток землі від 01.01.2011 між КЗ «Білоріцька ЗОШ I-III ступенів Веселівської районної ради Запорізької області» та ОСОБА_2 з порушенням вимог законодавства також підтверджений висновком Державної інспекції сільського господарства в області.

Таким чином, спірний договір про спільний обробіток землі є недійсним у зв'язку із:

1.Укладанням договору про спільний обробіток землі з метою ухилення від укладання договору суборенди землі.

2.Фактичним переданням вказаної земельної ділянки у суборенду без згоди Веселівської РДА, яка на момент укладання спірного договору розпоряджалась земельними ділянками сільськогосподарського призначення.

3. Порушенням встановленого порядку надання земельних ділянок у суборенду.

4. Порушенням вимог, передбачених положеннями Земельного та Цивільного кодексів України, Закону України «Про оренду землі».

Положеннями ч. 1 ст. 236 ЦК України передбачено, що нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

Згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Як зазначено у ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,209,212, 214, 215, 218 ЦПК України, ст.ст.235,1130,1131 ЦК України, Законом України « Про оренду землі «, ст.93 ЗК України в редакції 2011 р., суд

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги позивача задовольнити.

1. Визнати недійсним договір про спільний обробіток землі від 01.01.2011 укладений між КЗ «Білоріцька ЗОШ I-III ступенів Веселівської районної ради Запорізької області» та ОСОБА_2 недійсним з моменту його укладення.

2.Застосувати наслідки недійсності договору, шляхом зобов'язання ОСОБА_2 звільнити займані ним земельні ділянки державної форми власності загальною площею 80 га загальною вартістю 1933835,04 грн., які він займає на підставі договору про спільний обробіток землі та повернути її КЗ «Білоріцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Веселівської районної ради Запорізької області» (код ЄДРПОУ 26318018) шляхом підписання актів прийому - передачі.

3. Судові витрати в сумі 3654 грн. стягнути з ОСОБА_2 на користь держави.

На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя

Веселівського районного суду

Запорізької області С.О.Кравцов

22.09.2014

СудВеселівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення22.09.2014
Оприлюднено30.10.2014
Номер документу41080267
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —313/1297/14-ц

Ухвала від 12.08.2014

Цивільне

Веселівський районний суд Запорізької області

Кравцов С. О.

Рішення від 22.09.2014

Цивільне

Веселівський районний суд Запорізької області

Кравцов С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні