Рішення
від 28.10.2014 по справі 755/23035/14-ц
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 755/23035/14

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

"28" жовтня 2014 р.Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Антипової Л.О.

при секретарі Філімоновій Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю «Спрут-Фітнес» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути солідарно з відповідачів на його користь заборгованість по кредитному договору в розмірі 258 504,65 грн. та судовий збір в сумі 2585,05 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачами порушено умови договору в частині повернення грошових коштів та сплати відсотків за користування кредитом, в зв'язку із чим станом на 16.06.2014 р. у них виникла заборгованість в розмірі 258 504,65 грн., що є предметом позовних вимог.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте надав заяву, в якій підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Проти винесення заочного рішення не заперечує.

Відповідачі в судове засідання не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлялися належним чином, що підтверджується матеріалами справи, та вважаються повідомленими у відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 74 ЦПК України . Тому суд вважає можливим слухати справу за їх відсутності та ухвалити заочне рішення згідно ст. 224 ЦПК України .

Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України .

Суд, дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази приходить до наступного.

Відповідно до пунктів 3, 4 частини першої статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є: свобода договору, свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом.

Підстави виникнення цивільних прав та обов'язків визначені в статті 11 ЦК України , зокрема з договорів та інших правочинів.

Статтею 14 цього Кодексу визначено, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Виконання цивільних обов'язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства.

Під кредитними правовідносинами розуміють такі, що виникають з приводу надання (передачі, використання) грошових коштів на умовах повернення.

Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції Закону України від 22 травня 1997 р.) дає загальне визначення поняття кредиту. За згаданим Законом це кошти та матеріальні цінності, які надаються резидентами або нерезидентами у користування юридичним або фізичним особам на визначений строк та під процент. Кредит розподіляється на фінансовий кредит, товарний кредит та кредит під цінні папери, що засвідчують відносини позики.

Більш повне визначення міститься в Положенні про кредитування, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 28 вересня 1995 р. № 246. Цим актом кредит визначається як позичковий капітал банку у грошовій формі, що передається у тимчасове користування на умовах забезпеченості повернення, строковості, платності та цільового характеру використання. Кредитна операція - це договір щодо надання кредиту, який супроводжується записами за банківськими рахунками, з відповідним відображенням у балансах кредитора та позичальника.

Принцип забезпеченості кредиту передбачає наявність у банку права для захисту своїх інтересів, недопущення збитків від неповернення боргу через неплатоспроможність позичальника. Принципи повернення, строковості та платності означають, що кредит має бути повернений позичальником банку у визначений у кредитному договорі строк із відповідною платою за його користування. Цільовий характер використання передбачає вкладення позичкових коштів із конкретною метою, визначеною кредитним договором.

Сторонами кредитного договору є кредитодавець - банк або інша кредитна організація, яка надає кошти, а також позичальник - особа, якій надаються кошти.

Предметом договору кредитування є сума грошових коштів (речей, визначених родовими ознаками), яка передається позичальникові на умовах повернення та сплати процентів.

Кредитний договір укладається в письмовій формі, недодержання якої призводить до недійсності договору. Він є оплатним, консенсуальним, двостороннім.

Кредитний договір є різновидом договору позички, тому до правовідносин, що виникають на його основі, застосовуються ті ж правила, що діють для договорів позички.

В судовому засіданні встановлено, що 11.04.2008 р. між Відкритим акціонерним товариством «Універсал Банк», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Універсал Банк» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір №BL3686, відповідно до умов якого позивачу було надано кредит у розмірі 20 000 доларів США.

У зв'язку із невиконанням Позичальником своїх зобов'язань за кредитним договором №BL3686, сторони уклали кредитний договір №BL3686/1 від 18 вересня 2009 року, відповідно до п.1.1. якого Банк надав Позичальнику кредитні кошти в сумі 168 148,36 грн. на строк до 01 вересня 2016 року

П. 1.3. кредитного договору передбачено, що у період з 18 вересня 2009 року по 31 серпня 2010 року включно за користування кредитними коштами без порушень термінів/строків користування кредитом встановлюється процентна ставка в розмірі 22% річних.

Відповідно до ст. 526 ЦК України , зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК та інших актів цивільного законодавства.

Згідно з ст. 629 Цивільного кодексу України , договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Починаючи з 01 вересня 2010 року за користування кредитними коштами без порушень термінів/строків користування кредитом встановлюється процентна ставка в розмірі 30% річних.

Відповідно до п.п.1.3.3. Кредитного договору починаючи з 01 жовтня 2010 року за користування кредитними коштами понад строк кредитування, встановлений цим Договором, процентна ставка встановлюється у розмірі 60% річних.

П. 1.4. Кредитного договору передбачено, що цільовим використанням (метою) кредиту є погашення заборгованості Позичальника перед ПАТ «Універсал Банк» за Кредитним договором №BL3686 від 11 квітня 2008 року.

26.07.2011 року Сторони уклали Угоду про припинення зобов'язань за кредитним договором №BL3686/1 від 18.09.2009 року, відповідно до якої сторони визнали, що станом на 26 липня 2011 року загальний розмір заборгованості за Основним договором становить 235 760,67 грн.

Відповідно до п.2.1. Угоди сторони погодили, що Позичальник зобов'язаний в період з 26.07.2011 року по 01.07.2014 року включно сплатити Кредитору грошову суму у розмірі 141 456,40 грн., а решта боргу підлягає прощенню.

П.3 даної Угоди передбачено, що у випадку неналежного виконання зобов'язання Позичальника за цією Угодою та/або непогашення Позичальником платежу (розмір та порядок сплати якого визначений п.2.1. цієї Угоди) в межах періоду календарного місяця, в якому визначено дату погашення такого платежу, то починаючи з першого календарного дня наступного календарного місяця, автоматично втрачають свою чинність умови підпунктів 2.1., 2.2., 2.3., 2.4. пункту 2 цієї Угоди, а інші умови цієї Угоди та Основного договору зберігають свою чинність протягом строку дії Основного договору, а Позичальник зобов'язується виконувати свої зобов'язання за Основним договором в повному обсязі на умовах та в порядку, визначених Основним договором.

Відповідно до п. 1.1 Кредитного договору Позичальник зобов'язався погасити Кредит, сплатити проценти за користування ним на умовах та в порядку, визначених Кредитним договором.

Однак відповідач систематично не виконує обов'язки за договором.

Відповідно до п.6.1. Кредитного договору «Сторони погодили, що відповідно до вимог законодавства України, у випадку настання будь-якої із нижчевказаних обставин та направлення Банком Позичальнику відповідного повідомлення/вимоги вважається, що настав новий термін/строк виконання основного зобов'язання (всіх грошових зобов'язань) Позичальника за цим Договором з дня направлення Банком відповідного повідомлення/вимоги Позичальнику».

Також, згідно з вимогами статей 1049 , 1054 Цивільного кодексу України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві надану ним позику (грошові кошти у такій самій сумі) у строк та в порядку, що встановлені договором та сплатити проценти за його використання. Крім цього, згідно із статтею 1050 Цивільного кодексу України , якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу .

Станом на 16.06.2014 року заборгованість за Кредитним договором становить 258 504,65 грн., у тому числі:

- заборгованість за тілом кредиту: 167 247,47 грн.;

- заборгованість по відсоткам за користування кредитом: 76 652,41 грн.;

- заборгованість по підвищеним відсоткам: 14 604,77 грн.

18.09.2009 року між Публічним акціонерним товариством «Універсал Банк» та Товариством з обмеженою відповідальністю «СПРУТ-ФІТНЕС» було укладено Договір поруки №BL 3686/1-П.

Статтею 553 ЦК передбачено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Згідно із статтею 554 ЦК , у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно з положеннями статті 543 ч. 1 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Відповідно до ч. 3 ст. 212 ЦПК України , суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України , кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідачі в судове засідання не з'явилися та не надали жодного доказу того, що ними виконувались в добровільному порядку зобов'язання за кредитним договором, тому суд позбавлений врахувати інші докази ніж ті, які є в матеріалах справи.

Оскільки, відповідачі не виконують свої зобов'язання належним чином, суд вважає за необхідне задовольнити позов в повному обсязі та стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача заборгованість за кредитом в сумі 258 504,65 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України , стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 526 , 1050 , 1054 ЦК України , ст.ст. 10 , 11 , 58 , 60 , 88 , 208 , 212-215 , 224, 294 ЦПК України , суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1, Товариства з обмеженою відповідальністю «Спрут-Фітнес» про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), Товариства з обмеженою відповідальністю «Спрут-Фітнес» (ЄДРПОУ 33107848) на користь Публічного акціонерного товариства «Універсал Банк» заборгованість за кредитним договором в розмірі 258 504,65 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2585,05 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя:

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення28.10.2014
Оприлюднено31.10.2014
Номер документу41119177
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —755/23035/14-ц

Рішення від 28.10.2014

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Антипова Л. О.

Ухвала від 04.09.2014

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Антипова Л. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні