Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
========================================================================================================================================================================
Іменем України
Р І Ш Е Н Н Я
" 28 " жовтня 2014 року Справа №927/1557/14
За ПОЗОВОМ: Прокурора Городнянського району Чернігівської області
вул. Чорновуса, 40, м. Городня, 15100
в інтересах держави в особі:
ПОЗИВАЧА-1: Головного управління Держземагенства у Чернігівській області
пр-т Миру, 14, м. Чернігів, 14000
ПОЗИВАЧА-2: Городнянської районної державної адміністрації
вул. Леніна 10, м. Городня, Городнянський район, Чернігівська область, 15100
До ВІДПОВІДАЧА: Відкритого акціонерного товариства "Городнянський райагрохім"
вул. Леніна, 64а, м. Городня, Городнянський район, Чернігівська область, 15100
Про розірвання договору оренди землі
Суддя І.В. Кушнір
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Від Позивача-1: не з'явився.
Від Позивача-2: Непопенко С.П. - заступник начальника управління, розпорядження №266 від 10.10.2014.
Від Відповідача: не з'явився.
У судовому засіданні прийняла участь старший прокурор відділу прокуратури м. Чернігова Шпак М.В., службове посвідчення № 018694 від 22.07.2013.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурором Городнянського району Чернігівської області в інтересах держави в особі Головного Держземагенства у Чернігівській області та Городнянської районної державної адміністрації заявлено позов до Відкритого акціонерного товариства "Городнянський райагрохім", в якому Прокурор просить:
1) розірвати договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території Хотівлянської сільської ради, площею 46,11 га, укладений 03.08.2005 між Городнянською РДА та ВАТ "Городнянський райагрохім";
2) повернути до земель запасу Хотівлянської сільської ради земельну ділянку площею 46,11 га.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов договору оренди землі від 03.08.2005.
До початку судового засідання 14.10.2014 від Прокурора надійшла заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої Прокурор просить:
1) розірвати договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території Хотівлянської сільської ради площею 46,11 га, укладений 03.08.2005 між Городнянською РДА та ВАТ "Городнянський райагрохім", зареєстрований у Державному реєстрі земель 03.08.2005 за №133;
2) виключити п.3 позовних вимог "повернути до земель запасу Хотівлянської сільської ради земельну ділянку площею 46,11 га".
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови отримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
У пункті 3.11. постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" від 26.12.2011 року зазначено, що ГПК, зокрема статтею 22 цього Кодексу, не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як:
- подання іншого (ще одного) позову, чи
- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи
- об'єднання позовних вимог, чи
- зміну предмета або підстав позову.
У будь-якому з таких випадків позивачем має бути додержано правил вчинення відповідної процесуальної дії, а недотримання ним таких правил тягне за собою процесуальні наслідки, передбачені ГПК та зазначені в цій постанові.
Даною заявою фактично уточнено п.2 позовної заяви та зменшено позовні вимоги шляхом виключення п.3 позовної заяви.
Відповідно до ч.4 ст.29 Господарського процесуального кодексу України:
"Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди."
Враховуючи, що зменшення позовних вимог є правом Позивача, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, ці дії не суперечать законодавству та не порушують чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси, суд приймає вищевказану Прокурора про уточнення позовних вимог як заяву про зменшення розміру позовних вимог.
Також, від Прокурора надійшли письмові пояснення, які суд долучив до матеріалів справи.
Прокурор підтримала позовні вимоги з урахуванням вищевказаної заяви.
Позивач-1 явки представника в судові засідання 14.10.2014 та 28.10.2014 не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
До початку судового засідання 28.10.2014 від Позивача-1 надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Управління. Одночасно до даного клопотання додані витребувані судом документи.
До початку судового засідання 14.10.2014 від Позивача-2 надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Городнянської райдержадміністрації. При цьому, у клопотанні було зазначено, що Позивач-2 підтримує позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні 28.10.2014 представник Позивача-2 підтримав позовні вимоги Прокурора з врахуванням їх уточнення.
Відповідач письмового відзиву на позов не надав, явки представника в судові засідання 14.10.2014 та 28.10.2014 не забезпечив, ухвали про порушення провадження у справі від 01.10.2014 та відкладення розгляду справи від 14.10.2014, надіслані Відповідачу за адресою: вул. Леніна, 64а, м. Городня, Городнянський район, Чернігівська область, 15100 повернулась до суду без вручення адресату з поштовою відміткою: "за закінченням терміну зберігання".
Згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 14.10.2014 місцезнаходження Відкритого акціонерного товариства "Городнянський райагрохім" - вул. Леніна, 64а, м. Городня, Городянський район, Чернігівська область, 15100.
Відповідно до ст.64 Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі надсилається особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Згідно з п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" в разі якщо ухвалу про порушення провадження по справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи, що ухвали про порушення провадження у справі від 01.10.2014 та відкладення розгляду справи від 14.10.2014 були направлені Відповідачу по справі за вказаною у витязі адресою, суд вважає, що не перебування Відповідача за місцем його державної реєстрації чи небажання отримати поштову кореспонденцію та, як наслідок, неможливість направлення в засідання свого представника і ненадання відзиву, не перешкоджають розгляду справи по суті.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення Прокурора, суд,
В С Т А Н О В И В:
Згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Відкрите акціонерне товариство "Городнянський райагрохім" зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 31.07.1996.
Розпорядженням Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 29 квітня 2005 року №102 "Про надання в оренду земельних ділянок" надано в оренду ВАТ "Городнянський райагрохім" земельну ділянку загальною площею 46,11 га, у тому числі ріллі - 46,11 га, з земель запасу, розташованих на території Хотівлянської сільської ради, за межами населених пунктів для використання за цільовим призначенням - для ведення підсобного сільського господарства. Строк оренди встановлено - 30 років. Орендну плату встановлено в розмірі земельного податку з виплатою щомісячно Хотівлянській сільській раді.
03.08.2005 між Городнянською районною державною адміністрацією (Позивач-2, Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Городнянський райагрохім" (Відповідач, Орендар) було укладено договір оренди землі (далі - Договір).
Згідно з п.1. Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення - для ведення підсобного сільського господарства, яка знаходиться на території Хотівлянської сільської ради Городнянського району із земель запасу.
Відповідно до п.2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 46,11 га, у тому числі ріллі - 46,11 га.
За умовами п.5. Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 26190,48 грн.
Згідно з п.8. Договору його укладено на тридцять років.
Відповідно до п.20 Договору передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у десятиденний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Згідно з п.43 Договору він набирає чинності після підписання сторонами та його реєстрації.
Вищевказаний Договір зареєстрований у Городнянському районному відділі Чернігівської регіональної філії Центру Державного Земельного Кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 3 серпня 2005р. за №133.
Земельна ділянка була передана в оренду Позивачем Відповідачу відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки, копія якого міститься в матеріалах справи.
Рішенням двадцять першої сесії шостого скликання Хотівлянської сільскої ради від 03.12.2013 "Про створення тимчасової комісії сільської ради" вирішено провести обстеження земельної ділянки розміром 46,11 га, яка знаходиться в оренді ВАТ "Городнянський райагрохім" на предмет використання її за цільовим призначенням. Для проведення обстеження земельної ділянки створено тимчасову комісію сільської ради.
Вищевказана комісія 23 грудня 2013 року провела обстеження земельної ділянки розміром 46,11 га із земель запасу Хотівлянської сільської ради, яка знаходиться в оренді ВАТ "Городнянський райагрохім" та встановила, що дана земельна ділянка за цільовим призначенням не використовується близько шести років, заросла самостійним деревами (береза, сосна, вільха). Вказаний висновок комісії викладений у листі вих. №285 від 25.12.2013.
Згідно довідки Городнянського районного відділу земельних ресурсів вих. №1160 від 02.08.2005 про визначення грошової оцінки земельної ділянки ВАТ "Городнянський райагрохім" площею 46,11 га, розташованої на землях запасу Хотівлянської сільської ради Городнянського району, цільове призначення земельної ділянки - сільськогосподарське використання (рілля), грошова оцінка земельної ділянки становила 26190,48 грн.
Як вбачається з листа Відділу Держземагентства у Городнянському районі від 21.08.2014 №01-29/1827, Відділ Держземагентства у Городнянському районі не може надати грошову оцінку земельної ділянки площею 46,11 га, розташованої на території Хотівлянської сільської ради, так як нормативна грошова оцінка не проводилась.
Провідним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області Хайлук М.М. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства ВАТ "Городнянський райагрохім", за результатами якої складено відповідний акт перевірки №6 від 19.03.2014.
В ході перевірки встановлено, що фактично земельна ділянка використовується не за призначенням, а саме близько останніх 4 років не обробляється згідно пояснення директора ВАТ "Городнянський райагрохім" Забродського М.О. та заросла самосійними чагарниками та деревами, що перешкоджає використовувати її за призначенням. Таким чином порушено вимоги ст. 35 ЗУ "Про охорону земель". Також ВАТ "Городнянський райагрохім" в особі директора Забродського М.О. фактично порушило умови договору від 03.08.2005, а саме п.17, п.31.
Примірник акту перевірки був отриманий директором ВАТ "Городнянський райагрохім" Забродським М.О. 25.03.2014.
За результатами перевірки директору ВАТ "Городнянський райагрохім" Забродському М.О. вручено припис №000067 від 25.03.2014 про усунення порушення у 30-денний термін.
Даний припис отримав особисто директор ВАТ "Городнянський райагрохім" Забродський М.О. 25.03.2014.
Провідним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області Хайлук М.М. у присутності сільського голови Червяк Ю.М., землевпорядника сільської ради Федоренко Н.М., проведено повторну позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства ВАТ "Городнянський райагрохім" з питання виконання ВАТ "Городнянський райагрохім" в особі директора Забродського М.О. вимог припису №000067 від 25.03.2014, за результатами якої складено відповідний акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства 28.04.2014.
Під час проведення повторної перевірки встановлено, що земельна ділянка, яка знаходиться в оренді ВАТ "Городнянський райагрохім" загальною площею 46,11 га на території Хотівлянської сільської ради використовується не за призначенням, заросла самосійними чагарниками та деревами, що перешкоджає використовувати її за призначенням.
Вимоги припису №000067 від 25.03.2014 не виконані, чим порушено вимоги ст.188-5 КУаП.
Управлінням контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області надсилалися директору ВАТ "Городнянський райагрохім" Забродському М.О. повідомлення про виклик для надання пояснень у зв'язку з виявленими порушеннями земельного законодавства №12 від 04.06.2014 (отримано 05.06.2014), №04.06/13 від 16.06.2014 (повернуто з відміткою за закінченням терміну зберігання).
Враховуючи виявлені порушення дотримання вимог земельного законодавства, прокурор Городнянського району Чернігівської області в інтересах держави в особі Головного Держземагенства в Чернігівській області та Городнянської районної державної адміністрації звернувся до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Городнянський райагрохім" про розірвання договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території Хотівлянської сільської ради площею 46,11 га, укладеного 03.08.2005 між Городянською РДА та ВАТ "Городнянський райагрохім".
Згідно ч.3 ст.1 Земельного кодексу України:
«Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.»
Відповідно до п.п. „а", „б" ч.1 ст. 96 Земельного кодексу України:
Землекористувачі зобов'язані:
„а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки;;
б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля."
За умовами п.п.15,16 Договору земельна ділянка передається в оренду для ведення підсобного сільського господарства. Цільове призначення земельної ділянки - сільськогосподарське використання.
Згідно з п.17 Договору Орендар зобов'язаний не погіршувати стан земельної ділянки.
Як визначено у п.31 Договором обов'язком Орендаря - ВАТ "Городнянський райагрохім" є використання земельної ділянки за цільовим призначенням.
Згідно ст.1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19 червня 2003 року N963-IV:
„Невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням - невикористання земельної ділянки , крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень)."
Відповідно до п.38. Договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
· взаємною згодою сторін;
· рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Згідно з ч.1 ст.32 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року N161-XIV в редакції, чинній на даний момент:
"1. На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України."
Відповідно до п.п. «а,б» ст.143 Земельного кодексу України:
„Примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі:
а) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
б) неусунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об'єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров'ю населення) в строки, встановлені вказівками (приписами) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі."
Згідно з п. 2.20 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст.653 Цивільного кодексу України:
"У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили."
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідачем не надано суду належних, допустимих та достатніх доказів, які підтверджують використання ним спірної земельної ділянки за цільовим призначенням та усунення допущених порушень земельного законодавства.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.49 Господарського процесуального кодексу:
"Судовий збір покладається:
· у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін;
· у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору."
Враховуючи, що даний спір виник внаслідок неправильних дій Відповідача, суд доходить висновку, що, відповідно до ч.2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу, судовий збір в повному обсязі має бути покладений на Відповідача.
Керуючись ст.ст.22,33,49,75,82-85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території Хотівлянської сільської ради, площею 46,11 га, укладений 03.08.2005 між Городнянською районною державною адміністрацією та Відкритим акціонерним товариством "Городнянський райагрохім", зареєстрований у Державному реєстрі земель 03.08.2005 за №133.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Городнянський райагрохім" (вул.Леніна, 64а, м. Городня, Городнянський район, Чернігівська область, 15100, ідентифікаційний код 05491830) в доход Державного бюджету України (рахунок 31217206783002 в ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, отримувач: УК у м.Чернігові/м.Чернігів/22030001, код ЄДРПОУ 38054398, код бюджетної класифікації доходів 22030001, призначення платежу: ?судовий збір, код 03500068, пункт 2.2?) 1218 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 29 жовтня 2014 року.
Суддя І.В. Кушнір
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2014 |
Оприлюднено | 04.11.2014 |
Номер документу | 41135249 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Кушнір І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні