cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05.11.14 Справа № 904/7534/14
до комунального закладу "Технічний ліцей м. Дніпродзержинська" Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
про стягнення 12 477,19 грн.
Суддя Соловйова А.Є.
Секретар судового засідання Гаркуша К.О.
Представники:
від позивача: Миткалик Є.В. довіреність №00.01.0136 від 10.07.2014
від відповідача: Наказний М.О., директор, наказ № 53-К від 11.09.1995
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради "ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКТЕПЛОМЕРЕЖА" (надалі - Позивач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до комунального закладу "Технічний ліцей м. Дніпродзержинська" Дніпродзержинської міської ради (надалі - Відповідач) про стягнення 12 477,19 грн. за договором №46т про закупівлю послуг з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) (відпуск теплової енергії) за державні кошти від 02.01.2013.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.10.2014 порушено провадження у справі, позовна заява прийнята до розгляду.
В обґрунтування своїх позовних вимог Позивач посилається на невиконання Відповідачем вимог діючого законодавства та умов згаданого договору, а саме - порушення строків оплати за спожиту теплову енергію у грудні 2013 року. У підтвердження своїх позовних вимог Позивач надав суду договір №46т про закупівлю послуг з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) (відпуск теплової енергії) за державні кошти від 02.01.2013, рахунок за грудень 2013 року, платіжну вимогу №Сч.12-7581, акт №А.12-8364 про постачання теплової енергії.
Позивач керуючись п.4.1, 4.2. вищеназваного Договору, нормами Господарського та Цивільного кодексів України просить стягнути з Відповідача, заборгованість за спожиту у грудні 2013 року теплову енергію в сумі 11 740,89 грн., пеню в сумі 736,30 грн.
В судовому засіданні, призначеному на 05.11.2014, Позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі, вимоги ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 03.10.2014 не виконав, відзив на позов та документи в його обґрунтування не надав, просив не стягувати пеню, документи в обґрунтування заявленого клопотання суду не надав.
В судовому засіданні 05.11.2013 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників Позивача та Відповідача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
02.01.2013 між комунальним підприємством Дніпродзержинської міської ради "ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКТЕПЛОМЕРЕЖА" (надалі - Позивач, Учасник) та комунальним закладом "Технічний ліцей м. Дніпродзержинська" Дніпродзержинської міської ради (надалі - Відповідач, Замовник) було укладено договір №46т про закупівлю послуг з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) (відпуск теплової енергії) за державні кошти (надалі - Договір), відповідно до умов якого, Предметом Договору є надання послуг з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) (відпуск теплової енергії) за державні кошти для потреб опалення, вентиляцій та гарячого водопостачання в кількості, у строки та на інших умовах, що зазначені в цьому Договорі. Найменування послуг: постачання теплової енергії для потреб опалення, вентиляцій та гарячого водопостачання; кількість послуг або кількісні характеристики виконаних за цим Договором послу послуг 42,0 Гкал. (п.п. 1.1., 1.2. Договору).
Відповідно до п. 4.1., 4.2. Договору, тариф на теплову енергію визначається нормативними документами відповідно до чинного законодавства. Зміна тарифів не є підставою для переукладення Договору. Розрахунковий період є календарний місяць, Замовник самостійно отримує платіжну вимогу у Учасника, після 10-го числа наступного за розрахунковим місяцем. Замовник на протязі розрахункового періоду сплачує Учаснику вартість зазначеної в Договорі місячної кількості теплової енергії, з урахуванням залишкової суми (сальдо) розрахунків на початок місяця. Остаточний розрахунок до 20 числа наступного за розрахунковим місяця. За несвоєчасне виконання розрахунків за теплову енергію нараховується пеня у розмірі 1% належної до сплати суми за кожен день прострочення, але ні більше подвійної облікової ставки НБУ. Нарахування пені проводить Учасником, після 20 числа наступного за розрахунковим місяця, при наявності заборгованості у Замовника. Замовник щомісяця зобов'язаний проводити звірку розрахунку за теплову енергію в бухгалтерії Учасника, у разі невиконання звірки на протязі кварталу сума боргу нараховується в безспірному порядку. Всі розрахунки за цим Договором виконуються на підставі платіжних вимог та двостороннього акту про постачання теплової енергії, що виписує Учасник Замовнику. Двосторонній акт про постачання теплової енергії Замовник підписує і один екземпляр повертає Учаснику в 5-ти денний термін. В разі не повернення акту в зазначений термін та відсутності мотивованої (письмової) відмови, кількість отриманої теплової енергії вважається беззаперечною та прийнятою до сплати.
Учасник надає послугу постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) (відпуск теплової енергії) для потреб опалення, вентиляції та гарячого водопостачання згідно з діючим ДБН по об'єктах Замовника, згідно адрес: пл. Гагаріна, 1 - по приладу обліку та пр. Пеліна, 14 - по приладу обліку (п. 5.2. Договору).
Пунктам 10.1. Договору Сторони погодили, що Договір набуває чинності з дня його підписання обома Сторонами та його скріплення печатками Сторін, але не раніше ніж через 14 днів з дня опублікування у держаному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель повідомлення про акцепт пропозиції за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника і діє до 31.12.2013, в частині проведення розрахунків - до повного їх здійснення.
Виходячи з наданих Позивачем Договору та акту про постачання теплової енергії №А. 12-8364, Відповідач спожив у грудні 2013 року теплову енергію загальною вартістю 36 740,89 грн.
Акт про постачання теплової енергії №А.12-8364 - підписаний та скріплений печатками Позивача та Відповідача.
Відповідач оплату за спожиту теплову енергію здійснив частково в сумі 25 000,00 грн., в зв'язку з чим у останнього утворилась заборгованість у розмірі 11 740,89 грн.
Пунктом 5.1. Договору встановлено, що за несвоєчасне виконання розрахунків та теплову енергію нараховується пеня у розмірі 1% належної до сплати суми за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ. Нарахування пені проводиться Постачальником після 20 числа наступного за розрахунковим місяця при наявності заборгованості у Споживача.
В своїй позовній заяві Позивач ставить питання про стягнення з Відповідача заборгованості за спожиту, але не оплачену теплову енергію в сумі 11 740,30 грн. та пені - 736,30 грн.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників Позивача та Відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню виходячи з наступного.
В силу ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов укладеного договору. Відповідно до вимог ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Виходячи з вимог ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України, невиконання зобов'язання або його виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, є порушенням зобов'язання.
У відповідності зі ст. 638 Цивільного кодексу України, правочин у вигляді договору вважається укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди в усіх істотних умов.
Положеннями частин 1, 3 ст.639 Цивільного кодексу встановлено, що договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у письмовій формі, такий договір є укладеним з моменту його підписання сторонами.
Відповідно до ст.712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницький діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч.2 ст.712 Цивільного кодексу України). Аналогічні положення містить і ст.265 Господарського кодексу України.
Наданий Позивачем Договір викладений в письмовій формі у вигляді єдиного документа, підписаний та скріплений печатками Позивача та Відповідача, а отже є укладеним.
Заборгованість за спожиту теплову енергію у грудень 2013 року в сумі 11 740,89 грн. Відповідачем визнається, проте на час розгляду справи доказів сплати заборгованості Відповідач не надав.
Таким чином, вимоги Позивача щодо стягнення з Відповідача заборгованості за відпущену теплову енергію підлягають задоволенню в повному обсязі, а саме в сумі 11 740,89 грн.
Позивач нарахував Відповідачу пеню у розмірі 736,30 грн. (загальний період нарахування з 21.01.2014 по 16.06.2014 у розмірі подвійної облікової ставки НБУ).
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України).
В силу п.1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до п. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (п.6 ст.231 Господарського кодексу України).
Положеннями ст. 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно з п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Здійснений Позивачем розрахунок пені відповідає обставинам справи та приписам діючого законодавства, тому вимоги Позивача про стягнення з Відповідача пені в сумі 736,30 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи вищевикладене, та беручи до уваги те, що Відповідачем не надано доказів в обґрунтування усного клопотання щодо відмови в позовних вимогах в частині стягнення пені, суд не вбачає підстав для його задоволення.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі підлягають стягненню з Відповідача на користь Позивача.
Керуючись ст.ст. 1, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з комунального закладу "Технічний ліцей м. Дніпродзержинська" Дніпродзержинської міської ради (51925, Дніпропетровська область, місто Дніпродзержинськ, площа Гагаріна, будинок 1, код ЄДРПОУ 23370679) на користь комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКТЕПЛОМЕРЕЖА" (51914, Дніпропетровська область, місто Дніпродзержинськ, вулиця Петровського, будинок 168, код ЄДРПОУ 03342573) 11 740,89 грн. (одинадцять тисяч сімсот сорок гривень 89 копійок) заборгованості, 736,30 грн. (сімсот тридцять шість гривень 30 копійок) пені, 1 827,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім гривень 00 копійок) судового збору.
Видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду
Повне рішення складено 10.11.2014.
Суддя А.Є. Соловйова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2014 |
Оприлюднено | 13.11.2014 |
Номер документу | 41299459 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Соловйова Анастасія Євгенівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Соловйова Анастасія Євгенівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні