ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/3011/14
04 листопада 2014 року 12год. 33хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Сало А.Б. за участю секретаря судового засідання Школяр О.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Демчук М.Д.,
відповідача: представник Шавловська А.А., Климчук В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі доСелянського (фермерського) господарства "Злагода" про стягнення заборгованості за червень- вересень 2014 року в сумі 4289,60 грн,
ВСТАНОВИВ :
Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Селянського (фермерського) господарства "Злагода" (далі - СФГ "Злагода") про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період червень-вересень 2014 року в сумі 4289,60 грн.
З змісту заявлених вимог вбачається, що позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що рахується за відповідачем на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за Списком №2.
В судовому засіданні під час розгляду справи по суті представник позивача позов підтримала. Додатково повідомила суду, що вказана заборгованість виникла на підставі розрахунку витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" Закону України "Про пенсійне забезпечення" відносно пенсії призначеної ОСОБА_4.
Представника відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили. На обґрунтування своїх заперечень вказали на те, що СФГ "Злагода" є платником фіксованого сільськогосподарського податку. Крім того, жодної заборгованості щодо сплати єдиного соціального внеску за найманих працівників у підприємства також не було. А тому вимоги по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій вважають безпідставними.
Крім того звертають увагу суду на те, що вимоги щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_4 заявлені до їхнього підприємства лише в 2014 році, не дивлячись на те, що пенсія була призначена їй з 2007 року. Вказані обставини, на переконання представників відповідача, також підтверджують безпідставність таких вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши всі докази у справі в їх сукупності, відповідно до вимог закону, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідач - СФГ "Злагода" є платником страхових внесків, збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та є страхувальником в розумінні Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно виписки із наказу №5 від 31.10.2007 по СФГ "Злагода", 31.10.2007 на підставі ст. 38 КЗпП України, за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію з посади робітника по вирощуванню с/г продукції було звільнено ОСОБА_4
Відповідно до протоколу про призначення пенсії №8417 від 02.10.2007 ОСОБА_4 отримує пенсію як багатодітна мати.
В силу вимог пп. 1 п. 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003, страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400/97-ВР від 26.06.1997 для відповідних платників збору.
В силу вимог п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003, набрав чинності з 01.01.2004. До цього, діяв порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, передбачений нормами Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997.
Так, відповідно до абз.4 п.1 ст.2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997 для підприємств та організацій об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку.
Передбачений п.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 порядок відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно, конкретизований в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003.
Так, згідно з п.6.1 Інструкції №21-1, з роботодавців (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), у яких працювали або працюють пенсіонери на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відшкодуванню підлягають 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абз. 1 п. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003.
Відповідно до п.6.2 Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування, відповідно до п.6.4 Інструкції №21-1, визначається на поточний рік відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" від 16.05.1992 №244, жінки, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу.
Як встановлено судом з досліджених у справі доказів, зокрема оригіналу матеріалів пенсійної справи ОСОБА_4, остання до призначення їй пенсії працювала робітником по вирощуванню с/г продукції у СФГ "Злагода". Отримує пенсію за віком на підставі п."ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що підтверджується відповідним протоколом про призначення пенсії.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що виходячи із системного аналізу наведених вище норм, для призначення пенсії на підставі п. "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", вік та стаж особи (жінки) не мають жодного правового значення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що СФГ "Злагода" зобов'язане нести витрати по відшкодуванню витрат на доставку та виплат пенсії ОСОБА_4, оскільки стаж з попередніх підприємств як і тривалість стажу на останньому підприємстві не мають жодного правового значення, оскільки вирішальним фактором є сам факт роботи у сільськогосподарському виробництві.
Згідно даних обліку позивача за відповідачем рахується заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсії ОСОБА_4 з червня по вересень 2014 року в загальній сумі 9651,60 грн. При чому сальдо по заборгованості на початок вказаного періоду становило 5362,00грн.
Таким чином за червень-вересень 2014 року сума заборгованості відповідача по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до Пенсійного фонду за становить 4289,60 грн.
Відповідач доказів сплати заборгованості по фактичних витратах Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в строки, визначені п. 6.8. Інструкції не надав.
Позовні вимоги підтверджуються наявними в матеріалах справи та дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Злагода" (код ЄДРПОУ 32843872) на користь Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до Пенсійного фонду за червень-вересень 2014 року в сумі 4289,60 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Сало А.Б.
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2014 |
Оприлюднено | 17.11.2014 |
Номер документу | 41338270 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
Сало А.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні