ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13 листопада 2014 р. Справа № 902/1437/14
до : Товариства з обмеженою відповідальністю "Егаско - ЛТД" (вул. Гонти, буд., 56а, м. Вінниця, 21017)
про стягнення 106 097,39 грн.
Суд:
Суддя Кожухар М.С.
Cекретар судового засідання Матущак О.В.
Представники :
позивача : Коберський А.П. - за дорученням
відповідача : не з'явився
ВСТАНОВИВ :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Понінківська картонно-паперова фабрика" звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Егаско - ЛТД" 106 097,39 грн., з яких: 95 175,83 грн. боргу, що виник внаслідок неналежного виконання зобов'язань за договором купівлі-продажу № СБ-13 від 14.05.2013р. та 10 921,56 грн. пені.
Ухвалою від 10.10.2014р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 23.10.2014р.
В судовому засіданні 23.10.2014р. розпочато розгляд справи по суті відповідно до ст. 75 ГПК України, в ході якого оголошено перерву до 13.11.2014р., про що винесено відповідну ухвалу суду.
В судове засідання 13.11.2014р. з"явився представник позивача, який позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач повноважного представника не направив, відзиву та витребуваних судом документів не надав. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачу 31.10.2014р. за № 2101120690254.
Відсутність представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
За таких обставин, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
14.05.2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Понінківська картонно-паперова фабрика" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Егаско - ЛТД" (Покупець) укладено договір купівлі-продажу № СБ-13, відповідно до якого Продавець зобов'язується продати та передати у власність Покупця картонно - паперову продукцію, в подальшому іменована - Товар, а Покупець зобов'язується прийняти Товар від Продавця та оплатити його загальну вартість на умовах цього Договору. Найменування Товару, якість, одиниця виміру, кількість, асортимент, ціна кожної партії товару вказуються у видаткових накладних, які є невід'ємною частиною цього договору та підписується Сторонами.
Відповідно до п. 1.2. Договору, право власності на Товар переходить від Продавця до Покупця з моменту підписання Сторонами видаткових накладних та передачі Покупцем Постачальнику належним чином оформленої довіреності на отримання Товару.
Відповідно до п. 2.1. Договору, передача Товару здійснюється по частково (товарними партіями) на умовах FСА - склад Продавця (правила «Інкотермс», в редакції 2000 р.), шляхом завантаження Товару в автомобільний транспорт Покупця, перевізника або третьої особи призначеної Покупцем. Передача Товару відбувається за адресою: Хмельницька обл., смт. Понінка, вул. Перемоги, 34. Моментом передачі Товару є дата завантаження в транспорт Покупця, перевізника або третьої особи, призначеної Покупцем, зазначена в товарно-транспортній накладній або видатковій накладній на партію Товару.
Розрахунки за Товар здійснюються в Українській національній валюті - гривнях. Вид розрахунків - безготівковий, форма розрахунків - платіжним дорученням. Покупець оплачує Продавцю Товар по вільним відпускним цінам, діючим на момент передачі товару. Можливий розрахунок іншим шляхом, що не заборонений законодавством України (готівка, вексель, і т.п.). Зобов'язання Сторін по проведенню розрахунків за умовами даного Договору можуть припинятися шляхом заліку зустрічних однорідних вимог, строк яких настав, або строк яких не вказаний чи визначений моментом пред'явлення вимоги (п. 3.1. Договору).
Ціна за одиницю Товару та вартість Товарної партії, що передається, визначаються у видаткових накладних, які є невід'ємними частинами даного Договору (п. 3.2. Договору).
Згідно з п. 3.3. Договору, оплата здійснюється Покупцем за кожну обумовлену у видаткових накладних партію Товару згідно виставленого Продавцем рахунку з відстрочкою платежу терміном до 15 (п'ятнадцяти) банківських днів, з дати відвантаження Продавцем Товару, шляхом перерахування Покупцем коштів за партію Товару на основний поточний рахунок Продавця згідно банківських реквізитів, вказаних у даному Договорі.
Відповідно до п. 5.2. Договору, за порушення Покупцем строку оплати Товару, передбаченого в п. 3.3. даного Договору, Покупець сплачує Подавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості отриманого та неоплаченого в строк Товару, за кожен день прострочення оплати. Крім того, у випадку прострочення Покупцем розрахунку за отриманий Товар понад 10 (десять) календарних днів, Покупець сплачує Продавцю штраф у розмірі 10 % річних від вартості отриманого та неоплаченого Товару.
Даний Договір набуває сили з моменту його підписання Сторонами та скріплення печатками Сторін і діє до 31 грудня 2013 р. включно, а в частині здійснення розрахунків - до моменту повного виконання Сторонами зобов'язань, взятих на себе за даним Договором. Якщо кожна із сторін за 30 календарних днів до закінчення терміну дії договору не повідомить письмово про його розірвання дія договору автоматично продовжується на рік (п. 9.1. Договору).
На виконання умов Договору, на підставі видаткових накладних: № 60 від 14.04.2014р., № 38 від 07.05.2014р. позивач відпустив, а відповідач через представника, що діяв згідно довіреностей, отримав товар на загальну суму 199 961,45 грн.
Позивачем виставлено відповідачу рахунки № 303 від 14.04.2014р., № 454 від 07.05.2014р. на оплату товару на загальну суму 199 961,45 грн.
Відповідач за отриманий згідно видаткових накладних: № 60 від 14.04.2014р., № 38 від 07.05.2014р. - товар розрахувався частково та заборгував позивачу 95 175,83 грн.
Наведене стверджується матеріалами справи та відсутністю будь-яких заперечень відповідача на позов.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов такого висновку.
Ст. 193 Господарського кодексу України (ГК України) визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (ЦК України).
Відповідно до ст.ст. 526, 525 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Як випливає з наявних матеріалів справи, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини, що випливають з договору купівлі-продажу.
Згідно зі ст. 655 ЦК України одна сторона - продавець передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч.1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
В силу ст. ст. 4-3, 33 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Оскільки станом на час розгляду справи відповідач не надав доказів погашення заборгованості, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 95 175,83 грн. боргу підлягають задоволенню.
Крім суми основного боргу, позивачем, за неналежне виконання грошових зобов'язань пред'явлено до стягнення з відповідача 10 921,56 грн. пені.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з п. 3.3. Договору, оплата здійснюється Покупцем за кожну обумовлену у видаткових накладних партію Товару, згідно виставленого Продавцем рахунку, з відстрочкою платежу терміном до 15 (п'ятнадцяти) банківських днів з дати відвантаження Продавцем Товару шляхом перерахування Покупцем коштів за партію Товару на основний поточний рахунок Продавця згідно банківських реквізитів, вказаних у даному Договорі.
Оскільки відповідач не виконав зобов'язання у вказаний строк, він є боржником, що прострочив.
У разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання, відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України, він зобов'язаний сплатити штрафні санкції (неустойку, штраф, пеню).
Неустойкою (штрафом, пенею), відповідно до положень ст. 549 ЦК України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п. 5.2. Договору, за порушення Покупцем строку оплати Товару передбаченого в п. 3.3. даного Договору, Покупець сплачує Подавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості отриманого та неоплаченого в строк Товару, за кожен день прострочення оплати.
Дослідивши розрахунок заявлених до стягнення 10 921,56 грн. пені, суд дійшов висновку, що дані позовні вимоги підлягають задоволенню, як такі що відповідають законодавству та умовам Договору.
Згідно з положеннями ст. 49 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору підлягають віднесенню на відповідача.
Відповідачем не виконано викладені в ухвалах суду вимоги щодо надання усіх необхідних для вирішення спору доказів без пояснення причин, що вказує на їх неповажність.
Ненадання відповідачем доказів по справі призвело до збільшення строку та ускладнення розгляду справи і, відповідно, збільшення державних затрат на судовий процес.
Неподання або несвоєчасне подання стороною у справі, іншим учасником судового процесу доказів з неповажних причин, спрямоване на затягування судового процесу, має розцінюватися господарським судом як зловживання процесуальними правами. Відповідні дії або бездіяльність з урахуванням конкретних обставин справи можуть тягти за собою, зокрема, стягнення штрафу з винної сторони в доход державного бюджету України (пункт 5 статті 83 ГПК).
На цьому зокрема наголошено у п. 3.13. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".
З урахуванням наведеного, суд вважає, що за ухилення від вчинення дій, покладених судом, з відповідача слід стягнути до Державного бюджету 300,00 грн. штрафу на підставі п.5 ст. 83 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 83 (п.5), 84, 115,116 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Егаско - ЛТД" (вул. Гонти, буд., 56а, м. Вінниця, 21017, код ЄДРПОУ 13309455, р/р 26008352103003 в ВФ КБ "Приватбанк", МФО 302689) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Понінківська картонно-паперова фабрика" (вул. Перемоги, буд. 34, смт. Понінка, Полонський р-н., Хмельницька обл., 30511, код ЄДРПОУ 37993343, р/р 26007001016776 в Філії ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України" в м. Миколаєві, МФО 326739) 95175,83 грн. (дев'яносто п"ять тисяч сто сімдесят п"ять грн. 83 коп.) боргу, 10921,56 грн. (десять тисяч дев'ятсот двадцять одну грн. 56 коп.) пені та 2121,95 грн. (дві тисячі сто двадцять одну грн. 95 коп.) у відшкодування витрат на сплату судового збору.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Егаско - ЛТД" (вул. Гонти, буд., 56а, м. Вінниця, 21017, код ЄДРПОУ 13309455, р/р 26008352103003 в ВФ КБ "Приватбанк", МФО 302689) на користь Державного бюджету України 300 (триста) грн. штрафу за ухилення від вчинення дій, покладених судом на сторону.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 17 листопада 2014 р.
Суддя Кожухар М.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. Перемоги, буд. 34, смт. Понінка, Полонський р-н., Хмельницька обл., 30511) - згідно клопотання представника позивача б/н від 13.11.2014р.
3 - відповідачу (вул. Гонти, буд., 56а, м. Вінниця, 21017)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2014 |
Оприлюднено | 19.11.2014 |
Номер документу | 41394915 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Кожухар М.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні