Справа № 361/6737/14-ц
Провадження № 2/361/2574/14
07.11.2014
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
07 листопада 2014 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
Головуючого судді - Сердинського В.С.
при секретарі - Ярмоленко І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства «МЖКОБЛБУД», третя особа: іпотечний центр в місті Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» про розірвання договору про інвестування в будівництво житла та стягнення грошових коштів, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до приватного підприємства «МЖКОБЛБУД», третя особа: іпотечний центр в місті Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» про розірвання договору про інвестування в будівництво житла та стягнення грошових коштів.
Позивач в своїй позовній заяві зазначав, що, з метою забезпечення житлом громадян, що потребують поліпшення житлових умов, а також сприянню молодіжному житловому будівництву, між приватним підприємством «МЖКОБЛБУД» та позивачем було укладено договір про інвестування в будівництво житла за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідно до умов договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла предметом цього договору є участь інвестора у фінансуванні будівництва (реконструкції) житла (далі - об'єкт) з метою отримання у власність квартири. Забудовник приймає участь в інвестуванні будівництва (реконструкції) об'єкта шляхом здійснення комплексу заходів по правовому, технічному та організаційному забезпеченню будівництва, внесенням грошових коштів та інших вкладів та інвестицій. Інвестор приймає участь в інвестуванні будівництва (реконструкції) об'єкта шляхом внесення грошових коштів (та матеріальних ресурсів) в інвестування своєї частки, з подальшим отриманням її у свою власність, на умовах цього договору. Після введення об'єкта в експлуатацію і проведення інвестором всіх передбачених цим договором розрахунків, інвестор набуває права на отримання своєї частки, що оформляється відповідним актом приймання-передачі, відповідно до умов цього договору.
Відповідно до умов договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла, інвестор зобов'язаний здійснювати фінансування будівництва своєї частки житла відповідно до умов договору, в свою чергу забудовник зобов'язаний здійснювати будівництво (реконструкцію) вищевказаного об'єкту в якості замовника у відповідності з плановим строком завершення робіт, державними стандартами, санітарними і гігієнічними нормами та умовами договору, забезпечувати технагляд на будівництві та якість будівельних робіт. Також, забудовник зобов'язаний протягом двох місяців, після закінчення будівництва (реконструкції) об'єкта, прийняття його Державною приймальною комісією в експлуатацію та закінчення технічної інвентаризації, надати інвестору дані по квартирі з визначенням її фактичного номера та фактичної загальної площі, передати інвестору квартиру по акту приймання-передачі разом з пакетом документів, необхідних для реєстрації права власності на квартиру. При цьому договір про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла набирає чинності з дати його підписання обома сторонами та погодження директором регіонального відділення Фонду і діють до моменту повного виконання сторонами зобов'язань за ним.
Відповідно до пункту 8.5. розділу 8 договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла в будь-якому разі розірвання договору суми внесених інвестицій повертаються забудовником на рахунок інвестора в банку-агенті у місячний строк з дня отримання повідомлення про розірвання цього договору від інвестора. Загальна сума внесених інвестиції позивача перерахованих приватному підприємству «МЖКОБЛБУД» складає 220 693 грн. 00 коп., що підтверджується відповідною банківською випискою з рахунку позивача.
Відповідач за позовом був повідомлений про розірвання договору про інвестування в будівництво житла, але суми внесених позивачем інвестицій відповідачем не повернуті до сьогодні.
Одночасно з метою належного та достатнього фінансування договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла між позивачем та регіональним відділенням в Київській області Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, було укладено кредитний договір.
Іпотечний центр в м. Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» є підрозділом Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» та є юридичною особою, що діє відповідно до Положення і надає у порядку, встановленому Положенням про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2001 р. № 584, пільгові довготермінові кредити молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, обслуговує ці кредити, забезпечує їх цільове використання та своєчасне погашення, а також практичне виконання інших програм, виконання яких покладено на Державну спеціалізовану фінансову установу «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву».
Відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до умов вищевказаного кредитного договору Іпотечний центр в м. Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» від імені Держави надає позичальнику прямий адресний (цільовий) кредит на придбання житла. При цьому, позичальник зобов'язується внести суму коштів, що визначається у розрахунку погашення кредиту до повного виконання зобов'язань за кредитним договором на рахунок Фонду. Кредитний договір набуває чинності з моменту зарахування коштів кредиту на рахунок позичальника в банку-агенті та діє до дня підписання сторонами акту про виконання зобов'язань за кредитним договором, якщо його не буде розірвано достроково у порядку, передбаченому цим договором.
Станом на час звернення до суду з цією позовною заявою, відповідач не виконав своїх обов'язків передбачених договором про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла укладеного між позивачем та відповідачем, а саме не здійснив будівництво житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2.
Об'єкт житлового будівництва за адресою: АДРЕСА_2 включено до переліку об'єктів, у які були інвестовані кошти позичальників Фонду, що уклали договори про будівництво житла із забудовниками до 01.07.2011 р., але будівництво яких не розпочато або порушено строки прийняття об'єктів в експлуатацію не менш ніж на дев'ять місяців, відповідно до додатку № 2 до протоколу засідання Міжвідомчої комісії з вирішення проблемних питань виконання Державної програми забезпечення молоді житлом на 2002 - 2012 роки від 26.01.2012 р.
При цьому, обов'язки інвестора, позивача ОСОБА_1, по фінансуванню будівництва своєї частки житла, відповідно до умов договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла, були виконані ним в порядку, у спосіб та в строки передбачені цим договором, що підтверджується відповідною банківською випискою з особового рахунку позивача.
Таким чином, повне невиконання відповідачем своїх зобов'язань та порушення істотних умов договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла, є підставою для його розірвання в судовому порядку відповідно до положень Цивільного кодексу України.
Посилаючись на викладене, позивач просив суд розірвати договір про інвестування в будівництво житла від 19 травня 2006 року №24 та стягнути з відповідача на рахунок позивача грошові кошти в сумі 220 693 гривень 00 копійок.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 не з'явилися, направили до суду заяву про розгляд справи у їхню відсутність, позовні вимоги підтримали та просили суд про їх задоволення в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечували.
В судове засідання представник відповідача приватного підприємства «МЖКОБЛБУД» не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлялося належним чином.
В судове засідання представник третьої особи іпотечного центру в місті Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» не з'явився, направив до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, не заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з частиною 1 статті 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Згідно зі статтею 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 629 Цивільного Кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» від 05.02.93 р. № 2998-ХІІ, держава забезпечує молодим громадянам рівне з іншими громадянами право на житло, сприяє молодіжному житловому будівництву, створенню молодіжних житлових комплексів тощо.
Молоді сім'ї та молоді громадяни можуть одержувати за рахунок бюджетних коштів пільгові довгострокові державні кредити на будівництво і придбання жилих будинків і квартир, на оплату вступних пайових внесків при вступі до молодіжних житлових комплексів, житлово - будівельних кооперативів, а також на обзаведення домашнім господарством.
Порядок надання пільгових довгострокових кредитів молодим сім'ям та їх пільгового погашення встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що, з метою захисту законних прав осіб, що потребують поліпшення житлових умов, Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 30.11.2011 р. № 1231 «Про затвердження Порядку надання кредитів позичальникам Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» відповідно до якої держава забезпечує осіб постраждалих від дій забудовника іншим житлом, але разом з тим вищевказаною Постановою передбачено необхідність стягнення в судовому порядку грошових коштів з такого забудовника .
З метою забезпечення житлом громадян, що потребують поліпшення житлових умов, а також сприянню молодіжному житловому будівництву, між приватним підприємством «МЖКОБЛБУД» та позивачем ОСОБА_1 було укладено договір №24 від 19 травня 2006 року про інвестування в будівництво житла за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.10-15).
Відповідно до умов договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла предметом цього договору є участь інвестора у фінансуванні будівництва (реконструкції) житла (далі - об'єкт) з метою отримання у власність квартири. Забудовник приймає участь в інвестуванні будівництва (реконструкції) об'єкта шляхом здійснення комплексу заходів по правовому, технічному та організаційному забезпеченню будівництва, внесенням грошових коштів та інших вкладів та інвестицій. Інвестор приймає участь в інвестуванні будівництва (реконструкції) об'єкта шляхом внесення грошових коштів (та матеріальних ресурсів) в інвестування своєї частки, з подальшим отриманням її у свою власність, на умовах цього договору. Після введення об'єкта в експлуатацію і проведення інвестором всіх передбачених цим договором розрахунків, інвестор набуває права на отримання своєї частки, що оформляється відповідним актом приймання-передачі, відповідно до умов цього договору.
Додатковим договором від 01 березня 2007 року до договору №24 від 19 травня 2006 року про інвестування в будівництво житла внесено зміни до договору, а саме: п.п.3.1,4.1 та додаток №1 - графік фінансування, викладено в наступній редакції: об'єкт інвестування - двокімнатна квартира №2К-3, загальною площею 65,02 м.кв. на 2-му поверсі, 69-ти квартирного житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2. Вказані розміри площі квартири є проектними. Фактичні розміри квартири будуть встановлені за результатами технічної інвентаризації, підготовленими бюро технічної інвентаризації. Вартість квартири складає 253 578,00 гривні в тому числі ПДВ 42 264,00 гривні і включає в себе вартість будівництва квартири з комплектацією та переліком робіт по квартирі згідно п.3.4 цього договору (а.с.16).
Між позивачем ОСОБА_1 та регіональним відділенням в Київській області Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву було укладено кредитний договір №78 від 26 грудня 2005 року (а.с.17-24).
22 травня 2006 року між позивачем та регіональним відділенням в Київській області Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву було укладено додатковий договір до кредитного договору №78 від 26 грудня 2005 року, згідно з яким збільшено розмір кредитних коштів, термін повернення та змінено розрахунок грошових внесків для погашення кредиту, а саме: 214 947, 00 гривень терміном повернення 30 років з дати укладання кредитного договору на будівництво житла загальною площею 89,4 м.кв., згідно з проектом за адресою: АДРЕСА_2 К3 на 9-му поверсі (а.с.25-27).
Обов'язки інвестора, позивача ОСОБА_1, по фінансуванню будівництва своєї частки житла, відповідно до умов договору про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла, були виконані ним в порядку, у спосіб та в строки передбачені цим договором, що підтверджується відповідною банківською випискою з особового рахунку позивача (а.с.28-29).
Відповідно до додатку № 2 до протоколу засідання Міжвідомчої комісії з вирішення проблемних питань виконання Державної програми забезпечення молоді житлом на 2002 - 2012 роки від 26.01.2012 р., об'єкт житлового будівництва за адресою: АДРЕСА_2, включено до переліку об'єктів, у які були інвестовані кошти позичальників Фонду, що уклали договори про будівництво житла із забудовниками до 01.07.2011 р., але будівництво яких не розпочато або порушено строки прийняття об'єктів в експлуатацію не менш ніж на дев'ять місяців (а.с.30-32).
Відповідно до листа №1447 від 20 липня 2012 року іпотечного центру в м. Києві та Київській області Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», в зв'язку з невиконанням ПП «МЖКОБЛБУД» своїх зобов'язань за договорами про інвестування в будівництво (реконструкцію) житла за адресою: АДРЕСА_2, виникла необхідність повернення сум, внесених інвестицій (оплаченої вартості квартири) на рахунок інвесторів в банку-агенті, у місячний строк з дня отримання повідомлення про розірвання цього договору та/або в 10-ти денний термін з дня підписання договору про розірвання цього договору (а.с.33-34).
Верховний Суд України в своєму листі «Судова практика з розгляду цивільних справ про захист прав споживачів» (2009-2012 рр.) зауважив, що відповідно до преамбули Закону «Про захист прав споживачів (далі - Закон № 1023-ХІІ) він регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів. При цьому, у Законі № 1023-ХІІ не визначено певних меж його дії, але з урахуванням характеру правовідносин, які ним регулюються, та виходячи з демократичних принципів цивільного судочинства і наявності в цивільних правовідносинах такої «слабкої сторони», як фізична особа - споживач, зроблено висновок, що цим Законом регулюються відносини, які виникають із договорів купівлі-продажу, майнового найму (оренди), надання комунальних послуг, прокату, перевезення, зберігання, доручення, комісії, фінансово-кредитних послуг тощо. Такі відносини можуть виникати з актів законодавства або з інших угод, які не суперечать Закону.
На думку Верховного Суду України, договори громадян із організаціями, що залучають грошові кошти для будівництва житла, хоча й мають різні найменування (підряду, дольової участі у будівництві, спільної діяльності, купівлі-продажу з розстроченням платежу, відступлення права вимоги, інвестування у нерухомість та управління майном тощо), проте предмет договору й умови у них практично однакові: замовлення на будівництво житла для власних потреб.
Правовідносини між будівельною компанією (виробник) й фізичною особою (споживач, замовник) - це угода про послугу - будівництво житла.
Відповідно до положень ст.875 ЦК України, за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
За таких обставин, суд приходить до правильного висновку про те, що зобов'язання ПП «МЖКОБЛБУД», згідно умов договору №24 від 19 травня 2006 року про інвестування в будівництво житла за адресою: АДРЕСА_2, укладеного з позивачем ОСОБА_1 не виконано, а тому, договір підлягає розірванню, а кошти, що були внесені позивачем для фінансування будівництва своєї частки житла підлягають поверненню на його рахунок в банку-агенті, відповідно до кредитного договору №78 від 26 грудня 2005 року, укладеного між позивачем та регіональним відділенням в Київській області Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 526, 527, 530, 610, 875, 1054 ЦК України, Постановою КМУ від 30.11.2011 р. № 1231 «Про затвердження Порядку надання кредитів позичальникам Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», листом Верховного Суду України «Судова практика з розгляду цивільних справ про захист прав споживачів» (2009-2012 рр.), ст.ст. 214-215, 224-226 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
вирішив:
позов задовольнити.
Розірвати договір про інвестування в будівництво житла від 19 травня 2006 року №24, укладеного між приватним підприємством «МЖКОБЛБУД» та ОСОБА_1.
Стягнути із приватного підприємства «МЖКОБЛБУД» (код ЄДРПОУ 32271008, що знаходиться за адресою: 07400, Київська область, місто Бровари, вулиця Гагаріна, 22) на рахунок №29025212010221/UAH, відкритий на ім'я ОСОБА_1 в публічному акціонерному товаристві комерційний банк «Правекс-банк», грошові кошти в сумі 220 693 (двісті двадцять тисяч шістсот дев'яносто три) гривні 00 копійок.
Стягнути із приватного підприємства «МЖКОБЛБУД» (код ЄДРПОУ 32271008, що знаходиться за адресою: 07400, Київська область, місто Бровари, вулиця Гагаріна, 22) на користь Держави судовий збір в розмірі 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано потягом 10 днів з дня отримання його копії.
На рішення протягом десяти днів може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Київської області.
Суддя В. С. Сердинський
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2014 |
Оприлюднено | 20.11.2014 |
Номер документу | 41401485 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Сердинський В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні