Рішення
від 11.11.2014 по справі 908/3909/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 1/31/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.11.2014 Справа № 908/3909/14

за позовом: Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Елтех-союз" (70421, Запорізька область, Запорізький район, с. Високогірне, вул. Садова, буд. 20; 69057, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 90/53)

про стягнення 931 грн. 36 коп.

Суддя Немченко О.І.

Представники сторін:

від позивача - Лєлєкова В.В. - довіреність № 244 від 28.04.2014 р.

від відповідача - не з'явився

СУТНІСТЬ СПОРУ:

Господарським судом Запорізької області розглядається справа за позовом Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж до Товариства з обмеженою відповідальністю «Елтех-союз» про стягнення 931 грн. 36 коп.

Позов заявлено на підставі Закону України «Про електроенергетику», Правил користування електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996 р. № 28, керуючись ст.ст. 11, 15, 16, 509, 525, 526, 530, 610, 611, 625 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 173, 174, 175, 188, 193 Господарського кодексу України та умов договору № 9179 від 10.08.2006 р. про постачання електричної енергії і обґрунтовано посиланням на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором щодо оплати за поставлену електричну енергію.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 07.10.2014 р. справу призначено до розгляду на 04.11.2014 р., про що сторони були повідомлені належним чином, відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 24.10.2014 р. у цій справі, у зв'язку із відрядженням судді-доповідача у справі, розгляд справи було перенесено на 11.11.2014 р. на 15 год.00 хвил., про що сторони були повідомлені належним чином, відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.

11.11.2014 р. до господарського суду Запорізької області від позивача у справі надійшла заява від 10.11.2014 р. № 627/33, в якій позивач повідомив про відсутність іншої справи між сторонами про той же предмет і з тих же підстав. До заяви позивачем були додані документи на виконання вимог суду, які були залучені до матеріалів справи.

В судовому засіданні 11.11.2014 р. представник позивача підтримала позовні вимоги у позовному обсязі, з підстав викладених у позові. В обґрунтування позовних вимог, позивач посилався на те, що у зв'язку із невиконанням своїх договірних зобов'язань щодо надання даних про спожиту електроенергію та оплати вартості спожитої електричної енергії, у відповідача виник борг перед позивачем у розмірі 931 грн. 36 коп. за період з 01.11.2013 р. по 13.03.2014 р.

Представник відповідача в судове засідання 11.11.2014 р. не з'явився, витребувані судом пояснення та документи не надав. Про причини неявки суд не повідомив. Клопотань про розгляд справи без його участі або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Відзив на позовну заяву та документи, витребувані судом, відповідачем не надано.

Про судовий розгляд справи відповідач був повідомлений належним чином, шляхом направлення на його адреси судом відповідних ухвал. Своїм правом бути присутнім у судовому засіданні відповідач не скористався.

Згідно з ч. 1 ст. 64 Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Неявка представника відповідача в судове засідання не перешкоджає вирішенню цього спору.

Згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.

Розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

По закінченні судового засідання оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

10.08.2006 р. між ВАТ «Запоріжжяобленерго» (постачальник, позивач у справі) та ТОВ «Елтех-союз» (споживач, відповідач у справі) укладено договір № 9179 про постачання електричної енергії (далі - договір), згідно розділу 1 якого постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.

Відповідно до п. 9.7. договору, цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31 грудня 2006 року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії.

Відповідно до розділу 2 договору, під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Відповідно до п.п. 2.1.2. та п.п. 2.2.3. договору постачальник електричної енергії зобов'язується постачати споживачу електроенергію, як різновид товару, в межах 1,5 кВт дозволеної потужності, а споживач зобов'язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 4 «Порядок розрахунків» та № 5 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії».

Відповідно до п. 5 додатку № 4 до договору «Про порядок розрахунків» споживач не пізніше 12-00 годин другого робочого дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє свого представника до постачальника електричної енергії для подання «Акту про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію» (у двох примірниках) та «Актів прийому-передачі електроенергії». Постачальник електричної енергії підписує «Акти про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію» та один примірник повертає споживачу.

В пункті 6 додатку № 4 до договору зазначено, що за підсумками розрахункового періоду постачальник електричної енергії виписує споживачу рахунок або платіжну вимогу-доручення для остаточного розрахунку. Сума платежу при остаточному розрахунку визначається, виходячи з тарифів на активну електроенергію та фактичного обсягу спожитої електричної енергії, згідно даних наданого споживачем "Акта про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію" та інших умов договору, з урахуванням сум платежів, що надійшли від споживача.

Згідно п. 7 додатку № 4 до договору, споживач зобов'язаний після розрахункового періоду і проведення постачальником розрахунку обсягу використаної електроенергії отримати у своєму відділенні банку платіжні документи на сплату спожитої електроенергії. У разі неотримання рахунку у відділенні свого банку до 10 числа, споживач зобов'язаний направити повноважного представника до постачальника для отримання дублікату платіжного документу, і не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим здійснити сплату.

Відповідно до п. 8 додатку № 4 до договору, якщо споживач не надав «Акт про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію» в обумовлений термін, постачальник електричної енергії самостійно визначає обсяги спожитої електроенергії та надає споживачу рахунок для сплати виходячи з фактичного середньодобового обсягу споживання електроенергії за попередній розрахунковий період. Період розрахунку за середньодобовим обсягом споживання не перевищує один місяць, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником електричної енергії за потужністю струмоприймачів та кількістю годин їх використання, визначених згідно п. 3 Додатку № 5 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" без подальшого перерахунку згідно п. 3 додатку № 5 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії». Відновлення розрахунків за розрахунковими засобами обліку здійснюється після спільного складання акта, в якому фіксуються покази розрахункових засобів обліку електричної енергії.

Відповідно до п. 6.39 Правил користування електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996 р. № 28 у разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (за винятком порушення роботи розрахункового обліку) визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду. Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії до отримання показів розрахункових засобів обліку має не перевищувати одного повного розрахункового періоду, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником електричної енергії за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку. У цьому разі відновлення розрахунків за розрахунковими засобами обліку здійснюється після спільного складання акта, у якому фіксуються покази розрахункових засобів обліку електричної енергії.

Згідно додатків до договору, найменування об'єкту споживача, якому постачалась електрична енергія - офіс вул. 20 Років радянської України, 22.

Позивачем належним чином виконувались умови договору з постачання електричної енергії позивачу з 01.11.2013 р. по 13.03.2013 р.

За листопад 2012 р. розрахунок спожитої електроенергії було здійснено у відповідності до показів Акті про спожиту електроенергію за листопад 2012 р., наданому самим відповідачем, що склало 86 кВт/г, на суму 97 грн. 70 коп.

Відповідачем вказана сума за спожиту у листопаді 2012 року електроенергію була сплачена у повному обсязі.

За грудень 2012 року та за період з 01.01.2013 р. по 13.03.2013 р., у зв'язку з ненаданням відповідачем даних про спожиту електроенергію за відповідні розрахункові періоди, розрахунок спожитої електроенергії було здійснено у відповідності до умов договору та п. 6.39 ПКЕЕ.

Відповідно до акту № 5708 від 14.03.2013 р. електроустаткування споживача було відключено за несплату боргу та встановлено, що приміщення закрито.

Відповідач свої зобов'язання з оплати спожитої електричної енергії належним чином не виконав, у зв'язку з чим, у відповідача перед позивачем виник борг за період з 01.11.2013 р. по 13.03.2013 р. в сумі 931 грн. 36 коп.

Стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за спожиту електричну енергію за період з 01.11.2013 р. по 13.03.2013 р. в сумі 931 грн. 36 коп. було предметом судового розгляду у цій справі.

Проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. (Аналогічна норма міститься і у ст. 526 Цивільного кодексу України.). До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Приписами ст. 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Як встановлено судом правовідносини сторін було врегульовано договором № 9179 про постачання електричної енергії від 10.08.2006 р. та додатками до нього.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов'язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника.

Неналежне виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань щодо надання даних про спожиту електроенергію та оплати вартості спожитої електроенергії підтверджено матеріалами справи.

Так, за листопад 2012 р. розрахунок спожитої електроенергії було здійснено у відповідності до показів зазначених у наданому відповідачем акті про спожиту електроенергію за листопад 2012 року, що склало 86 кВт/г, на суму 97 грн. 70 коп., ця сума була сплачена у повному обсязі.

За грудень 2012 року, у зв'язку із ненаданням відповідачем даних про спожиту електроенергію у поточному місяці, розрахунок спожитої електроенергії було здійснено у відповідності до умов договору та п. 6.39 ПКЕЕ за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період, що склало 89 кВт/г, на суму 101 грн. 11 коп. Вказана сума сплачена частково у розмірі 29 грн. 12 коп.

За період з 01.01.2013 р. по 13.03.2013 р., у зв'язку із ненаданням відповідачем даних про спожиту електроенергію за попередній розрахунковий період, розрахунок спожитої електроенергії було здійснено у відповідності до умов договору та п. 6.39 ПКЕЕ а величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку. Відповідно до додатку № 5 до договору встановлена потужність складає 1,5 кВт/г, кількість годин роботи складає 8 годин, кількість днів роботи складає 6 днів на тиждень, клас напруги ІІ.

Рахунки на сплату за вказаний період були направлені позивачем відповідачу, що підтверджується копіями реєстрів та квитанціями, які містяться в матеріалах справи.

Розрахунок суми заборгованості здійснений позивачем правильно, відповідно до умов договору та додатків до договору та п. 6.39 ПКЕЕ, а також встановлений тарифів за відповідний період.

Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України, статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає що позивачем доведено належними доказами обґрунтованість та правомірність заявлених позовних вимог щодо стягнення з відповідача на користь позивача 931 грн. 36 коп.

Відповідачем, в свою чергу, доказів надання даних за спожиту електроенергію за період з 01.12.2012 р. по 13.03.2013 р. та доказів сплати спірної заборгованості, заявленої до стягнення, не надано.

Таким чином, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача 931 грн. 36 коп. боргу за спожиту електричну енергію.

На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір за

позовом в сумі 1 827 грн. 00 коп. покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 22,33, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Елтех-союз» (70421, Запорізька область, Запорізький район, с. Високогірне, вул. Садова, буд. 20; 69057, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 90/53, код ЄДРПОУ 32861006, з усіх рахунків, встановлених державним виконавцем під час виконання судового рішення у цій справі) на користь Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25, код ЄДРПОУ 00130926, на поточний рахунок з спеціальним режимом використання № 260313141419, в ЗОУ ВАТ Державний Ощадний банк України», МФО 313957) 931 (дев'ятсот тридцять одна) грн. 36 коп. боргу за спожиту активну електричну енергію. Видати наказ.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Елтех-союз» (70421, Запорізька область, Запорізький район, с. Високогірне, вул. Садова, буд. 20; 69057, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 90/53, код ЄДРПОУ 32861006, з усіх рахунків, встановлених державним виконавцем під час виконання судового рішення у цій справі) на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25, код ЄДРПОУ 00130926, на розрахунковий рахунок № 26002019544451 у ПАТ «ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ БАНК РОЗВИТКУ», МФО 380719) 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення оформлено і підписано « 14» листопада 2014 року.

Суддя О.І. Немченко

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення11.11.2014
Оприлюднено21.11.2014
Номер документу41426600
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/3909/14

Ухвала від 24.10.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

О.І. Немченко

Рішення від 11.11.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

О.І. Немченко

Ухвала від 07.10.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

О.І. Немченко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні